ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.844 μέλη

    «Νύχτες πρεμιέρας»

    vouliakis
    17.08.2005, 16:38
    Πολλά υποσχόμενο είναι το φετινό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας, που διοργανώνεται για 11η συνεχή χρονιά, από τις 16 ως τις 25 Σεπτεμβρίου, στις αίθουσες Αττικόν, Απόλλων Filmcenter και Δαναός 1 & 2. Διοργανωμένο πάντα από το Περιοδικό ΣINEMA και την Κινηματογραφική Εταιρεία Αθηνών, το φεστιβάλ φέτος πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Πολιτισμικού Οργανισμού του Δήμου Αθηναίων, του ΥΠΠΟ, της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς, της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού, του Γαλλικού Ινστιτούτου Αθηνών, του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου, της Media Desk Hellas, του Ομίλου Εκπαίδευσης και Τεχνολογίας Ακμή, του Dewar's, των Flocafe, των Κοσμηματοπωλείων Ζολώτα και της Air France.

    Φέτος το Φεστιβάλ θα αποτελείται από οχτώ τμήματα και τρία αφιερώματα.

    Μοναδικές νύχτες


    Συγκεκριμένα, περιλαμβάνει το τμήμα "Ανεξάρτητοι Αμερικανοί", το οποίο δίνει βήμα στο ανεξάρτητο αμερικανικό σινεμά, τις "Ειδικές Προβολές", που προάγουν ένα σώμα από ενδιαφέρουσες "μεγάλες ταινίες" τις οποίες θα δούμε στις αίθουσες την ερχόμενη σεζόν, το "Πανόραμα", το οποίο παραδοσιακά κρύβει τις περισσότερες εκπλήξεις μέσα από κινηματογραφικά προϊόντα που εξερευνούν νέους αφηγηματικούς δρόμους και πειραματίζονται αισθητικά, τα τμήματα "Ντοκιμαντέρ" και "Μουσική και Φιλμ", μια διεισδυτική ματιά στα καλύτερα shorts μέσα από το τμήμα "Μικρού Μήκους", το "Σινεμά στα Ορια" με ταινίες τολμηρές σε θέματα και σύλληψη από δημιουργούς με ταλέντο και φαντασία, αλλά και το μόνιμο τμήμα "Ελληνες της Διασποράς", το οποίο συνθέτουν ταινίες από ελληνικής καταγωγής σκηνοθέτες, ηθοποιούς και παραγωγούς που εργάζονται στο εξωτερικό.

    Στη φετινή διοργάνωση θα γίνουν αφιερώματα στον Ζαν Ρενουάρ, τον Τσακ Τζόουνς και τη Σάλι Πότερ, ενώ αναμένεται να παρουσιαστούν και άλλα σημαντικά πρόσωπα.

    Πηγή: news.pathfinder.gr με πληροφορίες από ΕΡΤ

    W4TT4N4B3
    23.08.2005, 16:53
    Στις νυχτες πρεμιερας θα προβλήθουν και μουσικα ντοκυμαντερ
    για τους Flaming Lips («Fearless Freaks» του Μπράντλεϊ Μπίσλι) έως το hip-hop στην Κούβα («Young Rebels» των Μπόντεν και Φεκ) και από τον Τζορτζ Μάικλ («George Michael: A Different Story» του Σάουθαν Μόρις) μέχρι τους Raining Pleasure και γενικότερα τη νέα ελληνική ροκ σκηνή («Approaching Of The Hour» της Γκρατσιέλλα Κανέλλου). Περισσοτερες Πληροφοριες στο www.movieworld.gr/cinema/ekswsths/default.asp?ID=137

    Ο,τι και αν γινει οσους ενδιαφερει ο αγγλοφωνος στιχος, με τιποτα να μη χασετε το App0ach1ng 0f th3 H0ur. Το ειδα 2 φορες μεσα σε 2 μερες στο Φεστιβαλ ντοκυμαντερ της Θεσσαλονικης. Επικεντρωνεται στους Pleasure αλλα αναφερεται με αφορμη την πορεια των Pleasure στην αγγλοφωνη ελληνικη σκηνη. Δεν καλυπτει ολα τα συγκροτηματα αλλα αναφερεται σε αρκετα και μιλανε παραγωγοι, καλλιτεχνες, εκπροσωποι ετιαριων.

    Εντος ημερων μολις ανακοινωθει το προγραμμα θα σας ενημερωσω για τις μερες και ωρες προβολης.
    Θα ανακαλυψετε οτι η ελληνικη αγγλοφωνη σκηνη δεν ειναι ανυπαρκτη, και μαλιστα περισσοτερο αξιολογη απο την ελληνοφωνη ροκ. αυτη ειναι προσωπικη εκτιμηση.

    η ζωη χωρις μουσικη θα ηταν 1 λαθος. Η ζωή μου δεν ήταν η ζωή ενός μουσικού. Ήτανε περισσότερο η ζωή ενός επικίνδυνου και ανήσυχου νέου, που η Μουσική κατάφερε κάπως να τον ηρεμίσει και να τον κάνει "κατ' επιφάνειαν νόμιμον" Ψαξαμε γυναικες+βρηκαμε σκιες.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: W4TT4N4B3 on 23-08-2005 17:01 ]
    W4TT4N4B3
    23.08.2005, 23:24
    Αυτή ειναι επισημη ιστοσελίδα του Φεστιβαλ Αθηνων
    www.aiff.gr/default.asp?catid=4778

    και αυτη ειναι αλλη μια σελιδα με 1 αρθρο ενος κριτικου που εκτιμω
    ttp://entertainment.flash.gr/cinema/cinemaplay/2005/8/23/19456id/

    Μια ταινια που εχω δει και προτεινεται ανεπιφυλακτα σε σινεφιλ, ειναι το 3 |r0n του Kim Ki Duk.

    προσεχως περισσοτερα με το προγραμμα των προβολων.
    W4TT4N4B3
    01.09.2005, 21:20
    2 βδομαδες πριν το Φεστιβαλ και το προγραμμα προβολων δεν υπαρχει ακομη στην ιστοσελοδα του Φεστιβαλ.

    Αυτοι που ειναι εκτος Αθηνων, πώς και πότε θα κανονισουν το προγραμμα τους;
    W4TT4N4B3
    10.09.2005, 02:41
    www.athinorama.gr/articles/default.asp?i=1509&c=cinema

    1 εβδομαδα πριν το Φεστιβαλ και στην ιστοσελιδα δεν υπαρχει ακομα προγραμμα διαθεσιμο.
    W4TT4N4B3
    15.09.2005, 02:48
    Eπιτελους το προγραμμα του Φεστιβαλ Αθηνων
    www.aiff.gr/festart.asp?catid=5145

    ΤΗΕ APPROACHING OF THE HOUR 19/9/2005 στον Απολλωνα

    Πώς μπορεί να επιβιώσει η αγγλόφωνη ελληνική ποπ/ροκ σκηνή χωρίς την απαραίτητη προώθηση από δισκογραφικές εταιρείες, media και ευρύ κοινό; Η Γκρατσιέλλα Κανέλλου αναρωτιέται και παίρνει συνεντεύξεις από 35 ανθρώπους του χώρου που μιλούν χωρίς περιστροφές για το ελληνικό ροκ των τελευταίων χρόνων υπό το πρίσμα της επιτυχίας των Raining Pleasure. Απόψεις παραγωγών, μουσικών, δημοσιογράφων, εκπροσώπων εταιρειών διασταυρώνονται σε έναν πολυφωνικό μουσικό διάλογο για την έννοια της αναγνώρισης και της καλλιτεχνικής συνέχειας στην Ελλάδα. Κεντρικός άξονας του ντοκιμαντέρ το άφθονο και απολαυστικό υλικό από την καθημερινότητα των Raining Pleasure, τις περιοδείες και την ηχογράφηση στην Κολωνία της πρόσφατης διασκευής τους στο Reflections του Μάνου Χατζιδάκι.

    Σκηνοθεσία / Director:
    Γκρατσιέλλα Κανέλλου
    Σενάριο / Screenwriter:
    Γκρατσιέλλα Κανέλλου
    Φωτογραφία / Cinematography:
    Γκρατσιέλλα Κανέλλου
    Μοντάζ / Editor:
    Γκρατσιέλλα Κανέλλου
    Μουσική / Music:
    Raining Pleasure, Abbie Gale, Bokomolech, Closer, Film, Fuzzy Nerds, Matisse, Relevant Box, Serpentine
    Συμμετέχουν / Featured:
    Μάνος Μπούρας, Μάκης Μηλάτος, Θανάσης Μήνας, Μάρκος Φράγκος, Νίκος Μουρατίδης, Ελλη Πασπαλά, David Lynch, κ.α.

    ΕΛΛΑΔΑ / GREECE
    Εγχρωμο / Colour, 103’

    Μην το χασετε οσοι ενδιαφερεστε για την αγγλοφωνη σκηνη στην Ελλαδα

    Soulessome
    15.09.2005, 15:50
    ΑΡΧΙΣΕ

    11 ΜΕΡΕΣ ΓΕΜΑΤΕΣ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) ''ΣΙΝΕΜΑ''!!!!!!
    W4TT4N4B3
    23.09.2005, 05:48

    Ακούστηκαν πολλά παράπονα και γράφτηκαν επίσης πολλά (και από εμάς, βεβαίως) για την προβολή της ταινίας “The Approaching Of The Hour” της Γκρατσιέλλας Κανέλλου στον Κινηματογράφο ΑΠΟΛΛΩΝΑ τη Δευτέρα 19/9. Όσοι από εμάς, είχαν δει την ταινία ακόμα και στο... laptop τους, αντίκρυσαν κάτι διαφορετικό εκείνη την ημέρα, συμπεριλαμβανομένου και του υπογράφοντος.

    Σύμφωνα με την εταιρία, ο προτζέκτορας του κινηματογράφου παρουσίασε σοβαρή βλάβη, με αποτέλεσμα η ταινία να εμφανιστεί σοβαρά υποφωτισμένη και με χρωματικά προβλήματα. Παρ’ όλα αυτά η ταινία “The Approaching of the Hour” δεν παρουσιάζει κανένα χρωματικό ή φωτιστικό πρόβλημα.

    Για το λόγο αυτό το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας ΝΥΧΤΕΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ θα αντικαταστήσει άμεσα τον προτζέκτορα για τις προβολές με BETA.

    Επίσης διοργανώνει επαναληπτική προβολή του “The Approaching of The Hour” της Γκρατσιέλλας Κανέλλου στον κινηματογράφο ΑΠΟΛΛΩΝΑ την Παρασκευή 23/9 στις 16.00.


    εγω στο φεστιβαλ ντοκυμαντερ της θεσσαλονικης το παρακολουθησα δις. κανενα προβλημα με τον ηχο ουτε με εικονα. Οσοι μπορειτε την ΠΑρασκευη μην το χασετε...
    W4TT4N4B3
    25.09.2005, 19:12
    Αποσπάσματα απο τη συνέντευξη του Κim Ki Duk απο την Σαββατιατικη Ελευθεροτυπια της Βενας Γεωργακοπούλου (24/ΙΧ/2005).

    οι Νύχτες Πρέμιέρας είχαν αφιέρωμα στον Κορεατη δημιουργό

    «Με τις ταινίες μου βάζω ερωτήσεις, δεν δίνω απαντήσεις», είπε παραπάνω από μία φορά. «Αποφεύγω να είμαι σαφής, γιατί απλούστατα ούτε εγώ βλέπω καθαρά τα πράγματα. Στις ταινίες μου μιλάω για το χάος του κόσμου. Ούτε έχω σκεφτεί ποτέ τον εαυτό μου ως "καλλιτέχνη". Ενα σύγχρονο κινητό τηλέφωνο μπορεί καλύτερα από τις ταινίες μου να διεκδικήσει τον όρο "τέχνη". Δεν θέλω να μείνω στην ιστορία. Το μόνο που θέλω είναι να εξασφαλίζω τις συνθήκες για να μπορώ να εργάζομαι. Οι ταινίες μου στην Κορέα δεν έχουν μεγάλη απήχηση και περνάω μια δύσκολη περίοδο».

    Η Ελλάδα και η Φινλανδία είναι, όπως μας είπε, οι δύο χώρες της Ευρώπης που, για λόγους που δεν καταλαβαίνει, τον αγαπούν ιδιαίτερα. Πριν από δεκαπέντε χρόνια είχε ξαναέρθει στη χώρα μας ως τουρίστας, είδε την Αθήνα, την Υδρα και τη Μύκονο, κοιμήθηκε στους δρόμους, χάρηκε τις γάτες μας και παραλίγο να σκοτωθεί μια νύχτα που βρήκε κατάλυμα σε ετοιμόρροπο γιαπί κοντά στη θάλασσα.

    Δεν αντέχω τη βία»

    - Για τη σχέση του με τη θρησκεία.

    «Ανατράφηκα ως βουδιστής σε μια βουδιστική χώρα. Οταν μεγάλωσα επηρεάστηκα από τον χριστιανισμό και έγινα ένας από τα 10 εκατομμύρια προτεσταντών της Κορέας. Δεν είμαι, όμως, θρήσκος με την τυπική έννοια του όρου, απλώς με απασχολούν ερωτήματα γύρω από τη θρησκεία. Παραδέχομαι ότι η ταινία μου "Ανοιξη, καλοκαίρι, φθινόπωρο, χειμώνας και ...άνοιξη" έχει θρησκευτικό περιεχόμενο, γιατί προσπάθησα να εξερευνήσω μερικά ερωτήματα που είχα από μικρός γύρω από τον βουδισμό. Και όποιοι διαβάζουν το στοιχείο της ισορροπίας ανθρώπου και φύσης που υπάρχει στην ταινία, ως μια ταοϊστική επιρροή, μπορεί και να έχουν δίκιο. Δεν είναι όμως βουδιστική ταινία, είναι μια ταινία στην οποία προσπαθώ να καταλάβω τι είναι ζωή, φύση, άνθρωπος, κοινωνία».

    - Για την έντονη βία των ταινιών του.

    «Δεν αγαπώ τη βία, δεν την αντέχω. Είμαι κατά της βίας, πόσο μάλλον που έχω πέσει κι εγώ θύμα βιαιοτήτων και έχω άσχημες αναμνήσεις. Θεωρώ, όμως, ότι είναι στοιχείο της ανθρώπινης φύσης και της κοινωνίας. Οταν θα εξαλειφθεί, όπως εύχομαι, από τον κόσμο, τότε και οι ταινίες μου αυτήν την αγγελική κατάσταση θα αντανακλούν. Τώρα όμως, το πάθος που έχουν οι βίαιες κινήσεις και πράξεις, είναι απαραίτητο εκφραστικό στοιχείο για μένα».

    Το «περιθώριο»

    - Για τις πόρνες που τόσο συχνά παρουσιάζει.

    «Πόρνες υπάρχουν μόνο σε τρεις ταινίες μου, στο "Νησί", στο "Κορίτσι με το αγγελικό πρόσωπο" και στο "Bad guy". Στο εξής δεν θα υπάρχουν παρά σπάνια στο έργο μου· έχω περάσει σε άλλη φάση. Πιστεύω, όμως, ότι στον κόσμο υπάρχουν πολλά επαγγέλματα, ένα από αυτά είναι και οι πόρνες, για τις οποίες ελάχιστα γνωρίζουμε, το ίδιο κι εγώ. Αισθάνομαι ότι ο κόσμος του περιθωρίου χαρακτηρίζεται από ντροπή, φόβο και ανασφάλεια για το αβέβαιο μέλλον του. Προσπάθησα, λοιπόν, τη φιλοσοφία ζωής αυτών των ανθρώπων να καταλάβω. Πόσο μάλλον που διαθέτουν μια άγνωστη ενέργεια, που μπορεί να δώσει στα σενάριά μου τη δραματικότητα που επιζητώ».

    - Για την άποψή του για τη γυναίκα, μιας που έχει δεχτεί φεμινιστικές επιθέσεις.

    «Αν νομίζετε ότι υποτιμώ τις γυναίκες, κάνετε λάθος. Θέλω να δηλώσω ότι ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου έχει καθοριστεί από τις γυναίκες και κυρίως από τη μητέρα μου. Στην Κορέα απλώς υπάρχει πρόβλημα με την κακομεταχείριση των γυναικών κι αυτό φαίνεται στις ταινίες μου. Καταλαβαίνω ότι στη Δύση υπάρχει ισότητα μεταξύ των δύο φύλων και παρ' όλο που ποτέ δεν είχα ερωτική σχέση με δυτική γυναίκα, όσο ζούσα στην Ευρώπη, κατάλαβα ότι οι γυναίκες είχαν τόλμη, υπερηφάνεια και αυτοεκτίμηση, κάτι που οι Κορεάτισσες δεν έχουν».

    - Για τις επιρροές του από άλλες τέχνες και καλλιτέχνες.

    «Δεν έχω επηρεαστεί ιδιαίτερα από κανέναν. Στις ταινίες μου εκφράζω, όπως όλοι οι σκηνοθέτες, τη μοναδικότητα τής ζωής και των εμπειριών μου, που ήταν πολλές και ποικίλες και τις "ρίχνω" στο έργο μου. Δούλεψα σε εργοστάσια, υπηρέτησα στο στρατό ως επαγγελματίας πεζοναύτης, είχα τη σημαντική εμπειρία από δύο μεγάλα ταξίδια στην Ευρώπη. Ολα αυτά μαζί σχημάτισαν τις γνώσεις και τις απόψεις μου».



    W4TT4N4B3
    04.09.2006, 02:55
    Οι Νυχτες Πρεμιερας επιστρεφουν για 12η συνεχη χρονια απο 20/9 μεχρι 1/10 αναλυτικοτερα για το προγραμμα και ενδιαφερουσες ταινιες οσονουπω...
    ageras
    04.09.2006, 04:21


    Μία ακόμα καινοτομία στο κινηματογραφικό φεστιβάλ της Αθήνας «Νύχτες Πρεμιέρας» που εδώ και δώδεκα χρόνια προωθεί τη σύγχρονη δημιουργία και δίνει προβάδισμα στους νέους. Η νέα πρόσκληση του φεστιβάλ απευθύνεται στους φοιτητές δημοσίων ή ιδιωτικών σχολών φωτογραφίας της Ελλάδας και του εξωτερικού. Αποστολή τους θα είναι να φωτογραφίζουν όλα τα σημαντικά στιγμιότυπα της διοργάνωσης, τους επίσημους καλεσμένους αλλά και τους ανώνυμους θεατές και να αιχμαλωτίσουν στο φακό τους την γιορτινή ατμόσφαιρα του φεστιβάλ. Οι φωτογραφίες της κάθε ημέρας θα εκτίθενται σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους στα σημεία διεξαγωγής του φεστιβάλ ενώ οι καλύτερες από αυτές θα βραβευθούν και θα δημοσιευθούν στο περιοδικό Σινεμά και σε άλλα έντυπα. Αυτοί που θα επιλεγούν θα λάβουν ειδική διαπίστευση προκειμένου να έχουν πρόσβαση στην επίσημη πρεμιέρα, σε όλες τις προβολές, τις συνεντεύξεις Τύπου, τα master classes, τα πάρτι, στην απονομή των βραβείων αλλά και σε όλα τα backstage δρώμενα, στις αφίξεις των επίσημων καλεσμένων, σε κλειστού χαρακτήρα γεύματα κ.λπ.

    Κατά τα άλλα σημαντικές ταινίες διακεκριμένων δημιουργών θα προβληθούν στο φεστιβάλ που φυσικά διοργανώνεται από το περιοδικό Σινεμά και, όπως κάθε χρόνο, θα πραγματοποιηθεί στις δύο αίθουσες του «Δαναός», στο «Αττικόν» και στο «Απόλλων».

    Περισσότερα στο κινηματογραφικό site του Avopolis Network, το www.movieworld.gr

    http://www.movieworld.gr/cinema/ekswsths/


    Πηγή:avopolis
    nefos
    31.08.2007, 19:40
    «Κινηματογράφος Καλεί περιβάλλον»

    Οι «Νύχτες Πρεμιέρας» είχαν ήδη προγραμματίσει την ξεχωριστή ενότητα ντοκιμαντέρ «Κινηματογράφος Καλεί Περιβάλλον». Δυστυχώς, τους πρόλαβε η πραγματικότητα. Ετσι, το 13ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας (19-30 Σεπτεμβρίου) και το σινεμά «Δαναός» θα προσφέρουν το μερίδιό τους από τα έσοδα των εισιτηρίων του αφιερώματος στον ειδικό λογαριασμό της Τράπεζας της Ελλάδας για αρωγή στους πυρόπληκτους.





    Τα ντοκιμαντέρ που θα προβληθούν είναι τα εξής:

    «Earth»: Αφού συνέλεξαν πλάνα από την ακριβότερη σειρά του BBC, «Planet Earth», οι Αλαστερ Φόδεργκιλ και Μαρκ Λίνφιλντ καταγράφουν γοητετικές εικόνες «ενός πανέμορφου πλανήτη που δεν θα υπάρχει πια για τα παιδιά μας όταν μεγαλώσουν».

    «Everything's Cool»: Οι Ντάνιελ Μπ. Γκολντ και Τζούντιθ Χέλφαντ παρακολουθούν τη διαμάχη των ερευνητών, ακτιβιστών, επιστημόνων και προοδευτικών πολιτικών εναντίον της συλλογικής άρνησης, του κόσμου που αντιμετωπίζει τη δραστηριοποίηση για την προστασία του περιβάλλοντος ως υστερία.

    «Πού πάει ο υπολογιστής μου όταν πεθάνει;»: Ο Γιώργος Αυγερόπουλος μαζί με την ομάδα του «Εξάντα» εξετάζουν την απειλή του e-waste. Τα ηλεκτρονικά απόβλητα -εξαρτήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών, κινητών τηλεφώνων και λοιπών ηλεκτρονικών συσκευών- είναι ένα από τα σοβαρότερα περιβαντολογικά προβλήματα. Ο δυτικός κόσμος στέλνει αυτά τα απόβλητα στην Κίνα, όπου οι εργαζόμενοι, εκτεθειμένοι στα τοξικά δηλητήρια, υποφέρουν από καρκίνο και χρόνιες παθήσεις.

    «Oogruk σημαίνει πετρέλαιο»: Το ντοκιμαντέρ του Σωτήρη Δανέζη και του Δημήτρη Γεράρδη από την «Εμπόλεμη Ζώνη» αποκαλύπτει τις επιπτώσεις του πετρελαίου στην καθημερινότητα των ιθαγενών της Αλάσκας, την απειλή για το εύθραυστο οικοσύστημα της Αρκτικής, τα σκάνδαλα και τη διαπλοκή των πετρελαϊκών εταιρειών με γερουσιαστές και με τον Λευκό Οίκο.


    enet - 31/08/2007



    vouliakis
    19.09.2007, 01:25
    Mε περισσότερες από 140 ταινίες μεγάλου και μικρού μήκους, που θα προβληθούν σε Αττικόν, Απόλλωνα και στις δύο αίθουσες του Δαναού και με μικρές αλλαγές στη δομή του Φεστιβάλ, οι καθιερωμένες και πολυαναμενόμενες αθηναϊκές "Νύχτες Πρεμιέρας", που διοργανώνει το περιοδικό "Σινεμά", με τη στήριξη του Δήμου Αθηναίων, σηκώνουν αυλαία στις 19 του μηνός.

    Επί 11 ημέρες το σινεφίλ κοινό θα πάρει γεύση από τις διεθνείς πρεμιέρες της χειμερινής σεζόν, ενώ θα έχει στη διάθεση του δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε έργα αντιπροσωπευτικά των τάσεων του παγκόσμιου σινεμά, αβανγκάρντ δείγματα κινηματογραφικής "γραφής" και θεματικά αφιερώματα.

    Τον πλούσιο κατάλογο του προγράμματος συμπληρώνουν ποικίλες εκδηλώσεις, από master classes, μέχρι ανοιχτές συζητήσεις και μουσικά events. Και φυσικά δεν θα λείψουν οι διάσημοι προσκεκλημένοι, διακεκριμένοι καλλιτέχνες που θα τιμήσουν με την παρουσία τους το σημαντικότατο θεσμό, που αισίως μετρά 13 χρόνια ύπαρξης.

    Η "έναρξη εργασιών" γίνεται την Τετάρτη, 19 Σεπτεμβρίου, με προβολή του ιρανικού βραβευμένου animation "Περσέπολις" των Μαρζάν Σατραπί και Βενσάν Παρονό, αλλά οι προβολές για το κοινό ξεκινούν στις 20 του μηνός.

    Το κλείσιμο της κινηματογραφικής γιορτής θα γίνει με το "I’ m not there" την ελεύθερη εκδοχή μιας σινε-βιογραφίας του Μπομπ Ντίλαν, με την Κέιτ Μπλάνσετ ως ...Ντίλαν, η οποία απέσπασε το πρώτο βραβείο για την ερμηνεία της αυτή στο Φεστιβάλ Βενετίας.


    Διαβάστε περισσότερες λεπτομέρειες για τις "Νύχτες Πρεμιέρας" στο σχετικό άρθρο του pathfinder.gr


    LadyLuck
    19.09.2007, 10:52
    Μη χάσετε στις «Νύχτες Πρεμιέρας» την Πέμπτη 27 Σεπτέμβρη (στις 20:00, στον κινηματογράφο Αττικόν).

    Μάλιστα, το επερχόμενο SONIK, με αφορμή την ταινία, θα έχει ένα πρωτότυπο αφιέρωμα στους Joy Division, με πολλούς "παλιούς" να μιλάνε γι' αυτούς και φυσικά λεπτομέρειες και σχόλια για το film.

    Να (ξανα)πούμε ότι η ταινία είναι βασισμένη στο βιβλίο 'Touching From A Distance' της χήρας του Ian Curtis. Πρωταγωνιστούν ο Sam Riley και η Samantha Morton. Είναι ασπρόμαυρη και όπως εξηγεί ο σκηνοθέτης, ο οποίος είχε δουλέψει με το γκρουπ στα τέλη της δεκαετίας του ?70, οι αναμνήσεις που έχει από εκείνη την περίοδο είναι σε άσπρο και μαύρο. Όπως είπε, "Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν έγχρωμες φωτογραφίες του γκρουπ κι ένιωθα σωστό να γυρίσω την ταινία κατά αυτόν τον τρόπο".

    Στο soundtrack της ταινίας οι Killers ερμηνεύουν το Shadowplay. Ακόμη περιλαμβάνει τραγούδια από New Order, Velvet Underground, Buzzcocks, Iggy Pop, Sex Pistols, Kraftwerk, David Bowie, Roxy Music, και φυσικά Joy Division.

    Αναλυτικά το tracklist:

    New Order - 'Exit'
    The Velvet Underground - 'What Goes On'
    The Killers - 'Shadowplay'
    Buzzcocks - 'Boredom' (live)
    Joy Division - 'Dead Souls'
    Supersister - 'She Was Naked'
    Iggy Pop - 'Sister Midnight'
    Joy Division - 'Love Will Tear Us Apart'
    Sex Pistols - 'Problems' (live)
    New Order - 'Hypnosis'
    David Bowie - 'Drive-In Saturday'
    John Cooper Clarke - 'Evidently Chickentown'
    Roxy Music - '2HB'
    Joy Division - 'Transmission' (cast version)
    Kraftwerk - 'Autobahn'
    Joy Division - 'Atmosphere'
    David Bowie - 'Warszawa'
    New Order - 'Get Out'

    Πάρτε μια γεύση από την ταινία:

    http://momentum.control.substance001.com/
    vouliakis
    19.09.2007, 22:50
    Αξίζει επίσης να αναφέρουμε πως θα υπάρχει αφιέρωμα στο αυθεντικό Grindhouse σινεμά των 70’s και αξιόλογα μουσικά ντοκιμαντέρ, όπως το ‘Joe Strummer: The Future is Unwritten’ και το ‘Get Thrashed: The Story of Thrash Metal’.



    nefos
    20.09.2007, 12:21
    13ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας – Νύχτες Πρεμιέρας Conn-X
    Προσκλήσεις Μελωδία


    20/9 FUNUKE ΔΑΝΑΟΣ 2 20.30
    Σκηνοθεσια: Νταϊχάτσι Γιοσίντα
    Το τραυματικό καλοκαίρι μιας απολύτως δυσλειτουργικής οικογένειας, της οποίας τα μέλη λατρεύουν να μισούν ο ένας τον άλλο. Πάθη, ίντριγκες και αχαλίνωτη βία θα ξεσπάσουν σε μια κωμική τραγωδία (ή μήπως τραγική κωμωδία;), που αναζητά το νόημα της ζωής από την πιο αντισυμβατική οδό.

    20/9 GARAGE ΑΤΤΙΚΟΝ 20.00
    Σκηνοθεσία: Λένι Ειμπραμσον
    Μια φιλία με έναν λιγομίλητο έφηβο, ένα ερωτικό σκίρτημα και μια μοιραία παρεξήγηση θα αλλάξουν αμετάκλητα τη ζωή του μοναχικού και αφελούς Τζόσι, που έχει περάσει σχεδόν όλη του τη ζωή ως υπάλληλος σε ένα μικρό βενζινάδικο της Ιρλανδίας. Βραβείο CICAE στο Δεκαπενθήμερο Σκηνοθετών του φεστιβάλ Κανών.

    20/9 NIGHT TRAIN ΑΠΟΛΛΩΝ 22.30
    Σκηνοθεσία: Γινάν Ντιάο
    Μια δεσμοφύλακας στις κινεζικές φυλακές, όπου η εκτελέσεις επιτρέπονται, πασχίζει να αφυπνίσει ξανά την γυναικεία της φύση και συναντά τον αδελφό μιας θανατοποινίτισσας. Μια ανατριχιαστική, σκοτεινή σπουδή χαρακτήρων που παγώνει το αίμα. Συμμετοχή στο τμήμα «Ενα Κάποιο Βλέμμα» του φεστιβάλ Καννών.

    20/9 THE TIGER MAN ΔΑΝΑΟΣ 2 18.30
    Ο Γκουνουράμ χορεύει κάθε χρόνο τον παραδοσιακό χορό της τίγρης στο φεστιβάλ μιας μικρής πόλης. Οταν ένας νέος διασκεδαστής με τον εντυπωσιακό θίασό του κλέψει την παράσταση, ο Γκουνουράμ δε θα το βάλει κάτω. Μια ταινία πάνω στην καλλιτεχνική κρίση, σε μια εποχή που φεύγει και σε μια αξιοπρέπεια που αρνείται να χαθεί.
    Αφιέρωμα στον Μπουνταντέμπ Ντασγκούπτα
    Παρουσία του σκηνοθέτη

    21/9 LE BATELIER DE LA RUMBA ΑΠΟΛΛΩΝ 18.15
    Σκηνοθεσία: Ζακ Σαρασίν
    Η κονγκολέζικη ρούμπα, ένα κοκτέιλ βαλς, τανγκό και τσα τσα, χρωστάει την ύπαρξή της στον Πάπα Γουέντο. Ένα υπέροχα κινηματογραφημένο ντοκιμαντέρ για την καθημερινότητα του μεγάλου μουσικού στο σύγχρονο Κονγκό, τη σύνδεσή του με την αφρικανική κουλτούρα και φυσικά τον μοναδικό ρυθμό της ρούμπα.

    21/9 PAS DOUCE ΔΑΝΑΟΣ 1 22.30
    Σκηνοθεσία: Ζαν Βαλτς
    Σε ένα δάσος στα σύνορα Ελβετίας-Γαλλίας, η 24χρονη Φρεντερίκ αποφασίζει να δώσει τέλος στη μονότονη ζωή της. Μόνο που, την τελευταία στιγμή, θα στρέψει το όπλο της κατά ενός ολότελα αθώου στόχου. Η σκηνοθέτιδα Ζαν Βαλτς χτίζει μια ατμόσφαιρα διακριτικού σασπένς με αρωγό την συνταρακτική ερμηνεία της νεαρής Ισίλντ Λε Μπεσκό. Συμμετοχή στο Φόρουμ του φεστιβάλ Βερολίνου.

    21/9 SHOTGUN STORIES ΑΤΤΙΚΟΝ 23.00
    Σκηνοθεσία: Τζεφ Νίκολς
    Κάπου στον αμερικανικό Νότο, η κηδεία ενός άντρα φέρνει τις δύο οικογένειες που άφησε πίσω του σε σύγκρουση μέχρις εσχάτων. Ενα ζήτημα τιμής που μπορεί να λυθεί μόνο με αίμα, σε ένα θρίλερ υπόκωφης έντασης που συχνά θυμίζει αρχαιοελληνική τραγωδία ή βιβλική παραβολή. Συμμετοχή στο Φόρουμ του φεστιβάλ Βερολίνου.

    21/9 THE BLOODY CHILD ΔΑΝΑΟΣ 2 20.30
    Δυο αστυνομικοί σε νυχτερινή περίπολο ανακαλύπτουν έναν Αμερικανό πεζοναύτη να σκάβει ένα λάκκο στην Ερημο Μοχάβε. Στο αυτοκίνητό του βρίσκουν το ματωμένο πτώμα της γυναίκας του και τον συλλαμβάνουν για φόνο. Η Μένκες εμπνέεται από ένα πραγματικό περιστατικό για να βυθίσει τον θεατή σε μια εντυπωσιακή, μυστηριώδη μελέτη πάνω στη βία.
    Αφιέρωμα στην Νίνα Μένκες
    Παρουσία της σκηνοθέτιδας

    22/9 DU LEVANDE ΑΤΤΙΚΟΝ 20.20
    Σκηνοθεσία: Ρόι Αντερσον
    Μια επταετία μετά τα σουρεαλιστικά «Τραγούδια Από Τον Δεύτερο Οροφο», ο Ρόι Αντερσον επανέρχεται για να συνδέσει μια σειρά από παράλογες, αισθητικά αιθέριες, ενίοτε ξεκαρδιστικές στιγμές της ανθρώπινης καθημερινότητας. Ενα ευαίσθητο, διακριτικά ειρωνικό, ανθρώπινο μωσαϊκό που συμμετείχε στο τμήμα «Ενα Kάποιο Βλέμμα» των Καννών.

    22/9 PHANTOM LOVE ΑΠΟΛΛΩΝ 18.15
    Ενα καζίνο στην κορεάτικη συνοικία του Λος Αντζελες, μια σεξουαλική συνεύρεση που επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά, ένα φίδι που σέρνεται έξω από την πόρτα συνθέτουν ένα ασπρόμαυρο, υπνωτιστικό αίνιγμα βγαλμένο από την πιο τολμηρή σουρεαλιστική φαντασία. Συμμετοχή στο φεστιβάλ του Σάντανς.
    Αφιέρωμα στην Νίνα Μένκες
    Παρουσία της σκηνοθέτιδας

    22/9 SHORT STORIES Α ΔΑΝΑΟΣ 2 17.30
    Διεθνής επιλογή από τις καλύτερες ταινίες μικρού μήκους της χρονιάς.

    22/9 THE VOYEURS ΔΑΝΑΟΣ 1 20.00
    Εκκεντρικό μείγμα ρομαντικής κομεντί και σκληρού, κοινωνικού δράματος η πιο πρόσφατη ταινία του μεγάλου Ινδού σκηνοθέτη σκιαγραφεί το πορτρέτο μιας Καλκούτας που παραπαίει ανάμεσα στην παράδοση και τον εκσυγχρονισμό. Συμμετοχή στο τμήμα Masters of Cinema του φεστιβάλ του Τορόντο.
    Αφιέρωμα στον Μπουνταντέμπ Ντασγκούπτα
    Παρουσία σκηνοθέτη και παραγωγού
    Θα προηγηθεί η απονομή της Χρυσής Αθηνάς στο σκηνοθέτη

    23/9 DER ROTE ELVIS ΑΠΟΛΛΩΝ 18.00
    Σκηνοθεσία: Λέοπολντ Γκρουν
    Η παράξενη, μα πέρα για πέρα αληθινή ιστορία του Καλιφορνέζου τραγουδιστή Ντιν Ριντ, από την μετατροπή του σε μια άκρως μυστηριώδη περιπτώση δημοφιλούς ειδώλου την περίοδο του ψυχρού πολέμου, μέχρι την αινιγματική του αυτοκτονία.

    23/9 LE CHAGRIN ET LA PITIE ΑΤΤΙΚΟΝ 17.00
    Σκηνοθεσία: Μαρσέλ Οφίλς
    Η πιο σκοτεινή σελίδα της σύγχρονης Γαλλικής Ιστορίας, σφραγισμένη ανεξίτηλα σε ένα από τα ντοκιμαντέρ που κυριολεκτικά συγκλόνισαν την ιστορία του σινεμά. Γιορτάζοντας 30 χρόνια από την θρυλική, πρώτη προβολή του, οι ΝΥΧΤΕΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ δίνουν για πρώτη φορά στο ελληνικό κοινό την ευκαιρία να δει το μυθικό αριστούργημα του Μαρσέλ Οφίλς στην μεγάλη οθόνη.

    23/9 TO LIVE AND DIE IN L.A. ΑΤΤΙΚΟΝ 22.00
    Σκηνοθεσία: Γουίλιαμ Φρίντκιν
    Μετά τον «Άνθρωπο από τη Γαλλία», ο Γουίλιαμ Φρίντκιν ρίχνεται ξανά στον πυρετό των δρόμων και αποδίδει με μια οργιαστική σκηνοθεσία το κυνηγητό ενός αστυνομικού κι ενός διαβόητου παραχαράκτη. Ισως η κορυφαία στιγμή στη φιλμογραφία του μεγάλου Αμερικανού σκηνοθέτη, ταυτόχρονα και μια από τις πιο υποτιμημένες του. Θα προηγηθεί η απονομή της Χρυσής Αθηνάς στο σκηνοθέτη

    23/9 WOOL 100% ΑΠΟΛΛΩΝ 20.00
    Σκηνοθεσία: Μάι Τομινάγκα
    Εκθαμβωτική αισθητική, μαγευτική ατμόσφαιρα, σουρεαλιστική τρέλα πρωτοστατούν σε αυτή την υπέροχη, κινηματογραφική εκκεντρικότητα από την Ιαπωνία που επί μιάμιση ώρα υφαίνει έναν θεσπέσιο κόσμο παραμυθιού με σκοπό να σε βάλει να κατοικήσεις για λίγο μέσα του.

    24/9 ATONEMENT ΔΑΝΑΟΣ 1 20.00
    Σκηνοθεσία: Τζο Ράιτ
    Το καλοκαίρι του 1935, ένα 13χρονο κορίτσι θα βρεθεί στη δίνη συνταρακτικών, οικογενειακών μυστικών και εγκλημάτων. Βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Iαν ΜακΓιούαν και με πρωταγωνιστές τους Κίρα Νάιτλι και Τζέιμς ΜακΑβόι, το φιλμ απέσπασε διθυραμβικές κριτικές στο φετινό φεστιβάλ Βενετίας, του οποίου αποτέλεσε την ταινία έναρξης.

    24/9 MEMORIES IN THE MIST ΔΑΝΑΟΣ 2 20.15
    Η ιστορία ενός πατέρα και του γιου του, ενός αποχαιρετισμού που μοιάζει οριστικός και της ανάγκης τους για επανασύνδεση. Η οδύνη των ανθρώπινων σχέσεων, δοσμένη μέσα από ένα πρίσμα σουρεαλιστικού χιούμορ.
    Αφιέρωμα στον Μπουνταντέμπ Ντασγκούπτα
    Παρουσία του σκηνοθέτη

    24/9 SLICE / HEAR AND NOW ΑΠΟΛΛΩΝ 17.30
    Σκηνοθεσία: Αϊρίν Τέιλορ Μπρόντσκι
    Ο Πολ και η Σάλι, ένα ηλικιωμένο ζευγάρι κωφών, αποφασίζει να προβεί σε μια επέμβαση που θα τους συστήσει για πρώτη φορά το σύμπαν των ήχων. Η ντοκιμαντερίστρια κόρη του ζευγαριού καταγράφει την πορεία τους προς την κρίσιμη ημέρα της εγχείρησης, αλλά και την προσωπική της αγωνία για τις επιπτώσεις μιας τόσο σπουδαίας απόφασης.

    24/9 THE OLD WEIRD AMERICA ΑΠΟΛΛΩΝ 20.00
    Σκηνοθεσία: Ράνι Σιν
    Βασισμένο στην αρχειοθέτηση του καλλιτέχνη Χάρι Σμιθ, ένα πολύτιμο ντοκιμαντέρ που φέρνει στην επιφάνεια όλες τις αρχετυπικές μπλουζ και κάντρι ηχογραφήσεις σπουδαίων μουσικών, όπως ο Μπλάιντ Λέμον Τζέφερσον και ο Ρόσκο Χόλκομπ. Παρελαύνουν σύγχρονοι αστέρες, όπως ο Ελβις Κοστέλο, ο Νικ Κέιβ και ο Φίλιπ Γκλας.
    Παρουσία της σκηνοθέτιδας

    25/9 A TALE OF A NAUGHTY GIRL ΔΑΝΑΟΣ 1 20.30
    Το ταξίδι ενός κοριτσιού από τον πολύχρωμο μικρόκοσμο των οίκων ανοχής στο... φεγγάρι. Το πιο αιθέριο δημιούργημα του Ινδού σκηνοθέτη παρακολουθεί τη μοίρα των γυναικών της χώρας του με απρόσμενη αισιοδοξία.
    Αφιέρωμα στον Μπουνταντέμπ Ντασγκούπτα
    Παρουσία του σκηνοθέτη

    25/9 LOLA MONTES ΑΤΤΙΚΟΝ 20.00
    Σε εκθαμβωτικό τεχνικολόρ και εντυπωσιακό σινεμασκόπ και με πρωταγωνίστρια μια γυναίκα που μετατρέπει την σκανδαλώδη, προσωπική της ιστορία σε θέαμα ενός τσίρκου, το κύκνειο άσμα του Μαξ Οφίλς παραμένει πεισματικά μια από τις ωραιότερες στιγμές του παγκόσμιου σινεμά. Αρκεί κανείς να την δει για να καταλάβει εύκολα το γιατί!
    Αφιέρωμα στον Μαξ Οφίλς

    25/9 TEKON KINKURITO ΔΑΝΑΟΣ 1 18.00
    Σκηνοθεσία: Μάικλ Αράιας
    Δύο αδέρφια περιφέρονται στην Πόλη του Θησαυρού, χρησιμοποιώντας τις υπερφυσικές τους δυνάμεις κατά της μαφίας και ψάχνοντας τη γωνιά που τους αντιστοιχεί στο χάος της μητρόπολης. Το manga συνδυάζεται με τις πιο προηγμένες 3D τεχνικές, σε ένα φαντασμαγορικό animation παραμύθι που συμμετείχε στο φεστιβάλ Βερολίνου.

    25/9 ΑΘΗΝΑΙ… ΑΠΟΛΛΩΝ 17.30
    Οι ταινίες μικρού μήκους του τμήματος Σινεμά στα Όρια.

    26/9 ANITA O' DAY ΑΠΟΛΛΩΝ 18.30
    Σκηνοθεσία: Ρόμπι Καβολίνα, Ιαν Μακ Κρούντεν
    Ένα πλήρες κινηματογραφικό αφιέρωμα στην τελευταία επιζήσασα της Χρυσής Εποχής της τζαζ. Μέσα από συνεντεύξεις της ίδιας, καθώς και ατόμων με τα οποία συνεργάστηκε και συνδέθηκε, υλικό από θρυλικές εμφανίσεις της και μια διάχυτη ρετρό αισθητική συντίθεται ένα γλαφυρό πορτρέτο της μεγάλης ιέρειας της τζαζ. Συμμετοχή στο Φεστιβάλ Τραϊμπέκα

    26/9 CRAZY LOVE ΑΤΤΙΚΟΝ 22.30
    Σκηνοθεσία: Νταν Κλόρες, Φίσερ Στίβενς
    Στην Αμερική της δεκαετίας του ’50, ο εύπορος δικηγόρος Μπερτ θα ερωτευθεί την εκρηκτικά σέξι Λίντα. Τόσο απλά θα ξεκινήσει ένα από τα πιο συνταρακτικά χρονικά πάθους και εμμονής που σφράγισαν ποτέ τη σχέση ενός άντρα και μιας γυναίκας. Βασισμένο σε αληθινή ιστορία, όσο κι αν δυσκολεύεστε να το πιστέψετε.

    26/9 L' AGE DES TENEBRES ΔΑΝΑΟΣ 1 23.00
    Σκηνοθεσία: Ντενί Αρκάν
    Ο σκηνοθέτης της αλησμόνητης «Επέλασης Των Βαρβάρων» καταγράφει με άφθονο σαρκασμό και σουρεαλιστικές πινελιές τη ζωή και τις φαντασιώσεις του Ζαν-Μαρκ, ενός μεσήλικα φυλακισμένου με έναν αποτυχημένο γάμο και μια καταπιεστική δουλειά. Η ταινία που έκλεισε το φετινό φεστιβάλ Καννών.

    26/9 NORMAN MCLAREN ΑΤΤΙΚΟΝ 18.00
    Δέκα από τις σπουδαιότερες ταινίες του πρωτοπόρου, Καναδού animator σε ολοκαίνουργιες, αποκατεστημένες κόπιες.

    27/9 CAUGHT ΑΤΤΙΚΟΝ 17.45
    Η Μπάρμπαρα Μπελ Γκέντες ονειρευόταν μια άνετη ζωή στο πλευρό ενός ευκατάστατου και στοργικού συζύγου. Καταλήγει δέσμια ενός πραγματικού εφιάλτη από τον οποίο επιχειρεί εναγωνίως να ξεφύγει. Ο Οφίλς εξερευνά την επικίνδυνη υφή των ανθρώπινων ονείρων σε μια σκοτεινή εκδοχή της Σταχτοπούτας.
    Αφιέρωμα στον Μαξ Οφίλς

    27/9 DOS ABRAZOS ΔΑΝΑΟΣ 1 17.30
    Σκηνοθεσία: Ενρίκε Μπένιε
    Δύο μικρές –σχεδόν- ερωτικές ιστορίες που αναμειγνύουν το μεταφυσικό πνεύμα του Κριστόφ Κισλόφσκι με τον ρεαλισμό του Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιαρίτου. Μια ομιχλώδης, ονειρική ματιά πάνω στις ανθρώπινες σχέσεις από το νέο ταλέντο της Λατινικής Αμερικής. Βραβείο σκηνοθεσίας στο φεστιβάλ της Τραϊμπέκα.

    27/9 SHORT STORIES B ΑΠΟΛΛΩΝ 17.30
    Διεθνής επιλογή από τις καλύτερες ταινίες μικρού μήκους της χρονιάς.

    27/9 SICKO ΔΑΝΑΟΣ 1 20.00
    Σκηνοθεσία: Μάικλ Μουρ
    Αφού τα έβαλε με αφεντικά πολυεθνικών, την ιδεολογία της οπλοχρησίας και τον ίδιο τον Τζορτζ Μπους, ο πληθωρικός Μάικλ Μουρ αυτή τη φορά καταπιάνεται με την κατάντια του αμερικανικού συστήματος δημόσιας υγείας και γίνεται «κόκκινο πανί» για τις πανίσχυρες, φαρμακευτικές εταιρείες. Συμμετοχή εκτός συναγωνισμού στο φεστιβάλ Καννών.

    28/9 CRAZY LOVE ΑΠΟΛΛΩΝ 17.00
    Σκηνοθεσία: Νταν Κλόρες, Φίσερ Στίβενς
    Στην Αμερική της δεκαετίας του ’50, ο εύπορος δικηγόρος Μπερτ θα ερωτευθεί την εκρηκτικά σέξι Λίντα. Τόσο απλά θα ξεκινήσει ένα από τα πιο συνταρακτικά χρονικά πάθους και εμμονής που σφράγισαν ποτέ τη σχέση ενός άντρα και μιας γυναίκας. Βασισμένο σε αληθινή ιστορία, όσο κι αν δυσκολεύεστε να το πιστέψετε.

    28/9 LA ZONA ΑΤΤΙΚΟΝ 22.15
    Σκηνοθεσία: Ροδρίγο Πλα
    Το υπερπολυτελές σύμπαν της γειτονιάς «La Zona» όπου κατοικεί προστατευμένη η ελιτ του Μεξικού, αναταράζεται μετά από ένα στυγερό έγκλημα. Η αυτοδικία που αποφασίζουν να εφαρμόσουν οι κάτοικοι του συγκροτήματος θα ξυπνήσει θαμμένα ένστικτα, με τον κλοιό να σφίγγει όλο και περισσότερο σε μια αλληγορία – σοκ για τον κοινωνικό τρόμο του μέλλοντος. Συμμετοχή στο φεστιβάλ Βενετίας και Τορόντο.

    28/9 LE SCAPHANDRE ET LE PAPILLON ΑΤΤΙΚΟΝ 20.00
    Σκηνοθεσία: Τζούλιαν Σνάμπελ
    Η συγκλονιστική, αληθινή ιστορία του Ζαν Ντομινίκ Μπομπί, μπον βιβέρ αρχισυντάκτη του γαλλικού Elle που έμεινε ολοκληρωτικά παράλυτος λόγω εγκεφαλικού, αλλά κατόρθωσε να υπαγορεύσει τη βιογραφία του ανοιγοκλείνοντας μόνο το ένα του μάτι. Βραβείο σκηνοθεσίας στο φεστιβάλ Καννών για τον Τζούλιαν Σνάμπελ.

    28/9 NAISSANCE DES PIEUVRES ΔΑΝΑΟΣ 1 22.30
    Σκηνοθεσία: Σελίν Σιαμά
    Σε ένα προάστιο του Παρισιού, τρία κορίτσια στην κρίσιμη καμπή της εφηβείας περνούν το καλοκαίρι τους εξερευνώντας το σώμα, τη σεξουαλικότητα και τις βαθύτερες επιθυμίες τους. Ενα πανέμορφο ντεμπούτο από την νεότατη Σελίν Σιαμά, που συμμετείχε στο τμήμα «Ενα Κάποιο Βλέμμα» του φεστιβάλ Καννών.
    Παρουσία της σκηνοθέτιδας

    29/9 MANUFACTURING DISSENT ΑΠΟΛΛΩΝ 19.30
    Σκηνοθεσία: Ντέμπι Μέλνικ, Ρικ Κέιν
    Μήπως ο βραβευμένος με Οσκαρ και Χρυσό Φοίνικα Μάικλ Μουρ έχει χτίσει την καριέρα του πάνω σε μια σειρά από ψεύδη, ανακρίβειες και μικρές απάτες; Οι Μέλνικ και Κέιν αποδομούν την πιο πολυσυζητημένη βεντέτα του πολιτικού ντοκιμαντέρ, προσπαθώντας να αποδείξουν ότι ο βασιλιάς Μουρ είναι γυμνός.

    29/9 RECKLESS MOMENT ΑΤΤΙΚΟΝ 18.00
    Αφηγούμενος μια αγωνιώδη ιστορία γύρω από ένα επικίνδυνο μυστικό που απειλεί μια ολόκληρη οικογένεια και πρέπει πάση θυσία να παραμείνει κρυφό, ο Οφίλς υπογράφει ένα από τα διαμάντια του αμερικανικού σινεμά της δεκαετίας του ’40, γεφυρώνοντας μοναδικά το μελόδραμα με το φιλμ νουάρ.
    Αφιέρωμα στον Μαξ Οφίλς

    29/9 SHORT STORIES B ΑΠΟΛΛΩΝ 17.00
    Διεθνής επιλογή από τις καλύτερες ταινίες μικρού μήκους της χρονιάς.

    29/9 TEJUT ΔΑΝΑΟΣ 1 20.15
    Σκηνοθεσία: Μπένεντεκ Φλίγκαουφ
    Μια εντομολογική, γεμάτη χιούμορ και λυρισμό, παρατήρηση του ανθρώπινου είδους σε δώδεκα βουβές σεκάνς που απογειώνονται σε μια σχεδόν μυστικιστική εμπειρία. Από το Μπένεντεκ Φλίγκαουφ, που κέρδισε τη Χρυσή Αθηνά το 2004 με το «Dealer». Συμμετοχή στο φεστιβάλ του Λοκάρνο.


    esta
    21.09.2007, 16:11
    Και εμείς που δεν είμαστε Αθήνα τί κάνουμε???????!!!!!!!!!Περιμένουμε μπας και αξιωθούν να φέρουν καμιά καλή ταινία οι κινηματογράφοι γιατί στα βίντεο κλαμπ και στα σινεμά μόνο οι πιο εμπορικές υπάρχουν!!!!!Καλά να περάσετε όσοι πάτε και γράψτε και τίποτα κριτικές για εμάς τους παραπονεμένους...


    W4TT4N4B3
    22.09.2007, 00:14
    Το Control το περιμένει αρκετός κόσμος, το βιβλίο όμως της κας Curtis δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις...
    Ελπίζω να μη δούμε μια φτηνή εκδοχή αν και κρίνοντας από κάποιους συντελεστές της ταινίας νομίζω θα το αποφύγουμε...

    Επίσης ανάμεσα στις προτεινόμενες από εμένα τουλάχιστον είναι η Ταινία για τους Sigur Ros...
    Rouvi
    23.09.2007, 17:27
    Αααχχ αυτες οι νύχτες Πρεμιέρας κάθε χρόνο βρίσκουν κάτι να με καθηλώσουν Φέτος ειναι το μουσικο ντοκυμαντερ των Sigur Ros, το "Heima" που σημαινει "επιστροφή στο σπίτι". το γκρουπ με την τόσο ιδιαίτερη μουσική γυρνάει πίσω στην ιδιαίτερη πατρίδα του (Ισλανδία αν δεν κάνω λάθος) και μας ξεναγεί με τον δικό του τρόπο στα πανεμορφα τοπία του βορρα. Τσεκάρετε στο youtube το προσεχώς!