ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.849 μέλη
    despinakontogianni
    14.10.2007, 15:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Trouble στις 18-08-2005 στις 23:35 έγραψε...

    Εμμμ.. Μια απορία.. Ποιοι είναι αυτοί ?



    κι εγώ αυτήν την απορία έχω!!Συγγνώμη κι όλας!
    PAPAZOGLOUFAN
    14.10.2007, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος 12plus στις 19-08-2005 στις 14:56 έγραψε...

    Trouble, αυτοί είναι ένα συγκρότημα χιπ-χοπ που πια έχει διαλυθεί. Θεωρώ και γενικότερα είναι αποδεκτό πως είναι οι κορυφαίοι που πέρασαν από το ελληνικό σκληροπυρηνικό χιπ-χοπ Είναι λιγάκι ακραίοι αλλά έχουν κάτι το πολύ δυναμικό στα τραγούδια τους... Αντώνη διαφωνώ λιγάκι μαζί σου. Τι εννοούμε όταν λέμε μουσική δηλαδή?


    I am he as you are he as you are me and we are all together ...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 19-08-2005 14:58 ]

    ε οχι και οι κορυφαιοι.με τραγουδια οπωσ του τυπου"εχω μια γκομενα τη σουζη μη φανταστεισ τρελλα γαμησια μεσα σε τζακουζι"τι δυναμικη βρισκεισ?για μενα αν και δεν ειμαι και λατρησ του ειδουσ πιστευω οτι οι active member ηταν και ειναι κανταρια πιο καλοι.
    Diahn
    11.11.2007, 14:31
    Παράθεση:

    Το μέλος PAPAZOGLOUFAN στις 14-10-2007 στις 21:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος 12plus στις 19-08-2005 στις 14:56 έγραψε...

    Trouble, αυτοί είναι ένα συγκρότημα χιπ-χοπ που πια έχει διαλυθεί. Θεωρώ και γενικότερα είναι αποδεκτό πως είναι οι κορυφαίοι που πέρασαν από το ελληνικό σκληροπυρηνικό χιπ-χοπ Είναι λιγάκι ακραίοι αλλά έχουν κάτι το πολύ δυναμικό στα τραγούδια τους... Αντώνη διαφωνώ λιγάκι μαζί σου. Τι εννοούμε όταν λέμε μουσική δηλαδή?


    I am he as you are he as you are me and we are all together ...
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 19-08-2005 14:58 ]


    ε οχι και οι κορυφαιοι.με τραγουδια οπωσ του τυπου"εχω μια γκομενα τη σουζη μη φανταστεισ τρελλα γαμησια μεσα σε τζακουζι"τι δυναμικη βρισκεισ?για μενα αν και δεν ειμαι και λατρησ του ειδουσ πιστευω οτι οι active member ηταν και ειναι κανταρια πιο καλοι.


    Άκου δεν έχουν μόνο ένα τραγούδι και δε μπορείς να τους κρίνεις μόνο από αυτό. Γιατί αν το πάμε έτσι ούτε εγώ πιστεύω πως οι Active Member έχουν επίπεδο όταν βγάζουν video clip με ένα χοντρό να κοπανιέται πάνω σε μια νταλίκα στο "AKOY MANA".
    k-os
    10.12.2007, 21:44
    1.to akou mana graftike se alli epoxi kai itan to PROTO tragoudi HIP-HOP p arxise na akougetai stn ellada!!!!
    2.wraia as min paroume 1 tragoudi!!!3ekeinaw:1"eisai malakas re malaka"2"rima gia xrima"3"exw mia gomena tin souzi"4."i nixta twn zwntanwn nekrwn"anefera mono merika apo ta ekpliktika(min xesw)tragoudia
    3.kai tr pes m ti se ekfrazei stous Z.N.?i emporopoiisi?oi ymnoi sta narkotika?to kai kala
    epanastatiko vrisidi???????

    pennydunk
    20.01.2008, 02:40
    k-os, οι στιχοι σιγουρα ειναι ασοβαροι.Στα παλια τους, εχουν μια εφηβικη επαρση που με πορωνει. Ηταν σιγουρα ικανοι ραπερς, κατι σπανιο για Ελλαδα, και οι παραγωγες τους ήταν επισης οκ. Ειναι πολυ διασκεδαστικοι, αν δεν τους παρεις τοις μετρητοις. Και θελει ενα καποιο τσαγανο να γραψεις κατι (εστω και χαζο) και να το πεις με ρυθμο και παθος.
    Μετα το 2002 δεν με διασκεδαζουν πια. Απο περιεργεια, εσεις που σας εκφραζουν οι ΖΝ, για ποιους στιχους λετε; Σας γραφω το δικο μου:

    Ματωνει η καρδια σου
    και τα ματοκλαδα σου
    αρχιζουν σταζουν απο δακρυα οργης
    γιατ' ειδες την αληθεια που δεν μπορεσες να δεις εξαρχης
    μη μου πεις πως με πιστευεις χωρις να'χεις πειστει
    sitzoune81
    20.01.2008, 14:44
    Ζητα Νη !!!!!!!! Καλη φαση!!!!!!

    absurdus_delirium
    20.01.2008, 17:19
    Κορυφαίοι στο χαρντκορ ήταν οι TXC. Λυρικότατοι ήταν οι Active Member. Άλλοι ήταν οι FFC, ΝΕΒΜΑ, Razzastar. Το ότι οι ΖΝ ήταν από τους πρώτους που έκαναν κάτι δεν παναπεί πως το έκαναν και καλά. Ξεπατίκωσαν το gangsta rap άτσαλα - όσο καλύτερα μπορούσαν, αλλά δεν ήταν αρκετό. Τζάμπα ατάκες και ψόφιο ριμάρισμα για φάσεις που δε γνώρισαν ποτέ (και δε θα ήταν δυνατό να γνωρίσουν μιας και δε μεγάλωσαν σε γκέτο και δεν σπρώχνανε κρακ απ' τα δωδεκά τους). Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε πως το (εμπορικό) hip-hop/rnb στην Ελλαδίτσα μας έχει χοντρά ζητήματα να λύσει. Αλλιώς καταλήγουμε στον "κορυφαίο dj της hiphop/rnb NIVO" και όλη τη φαμίλια του. Για να μην ξεφεύγω μόνο ο Μηδενιστής είχε κοχόνες στο ραπάρισμά του.

    Πης, λαβ, γιούνιτη και τέτοια
    pennydunk
    22.01.2008, 16:46
    Ειναι θεμα γουστου, αν ραπαρανε καλα ή όχι, παντως ο Τακι Τσαν κ ο Μηδενιστης ειχαν χαρακτηριστικο στυλ, και αυτο ειναι κατι απο μονο του. Δεν παιζανε ποτε τοσο εμπορικα, σαν το NIVO. Δεν γραψανε ποτε για κρακ και για γκετο, για τις γειτονιες τους γραψανε. Τα παραφουσκωναν, οπως αλλωστε και οι Αμερικανοι (wu tang κτλ). Δεν ήταν αγγελουδια πάντως. Στο στυλακι των ΖΝ, δεν μετρα τοσο το τί λες, αλλα το πώς το λες. Ειχαν χαβαλε και ενεργεια, χοντροκομμενη ψυχαγωγια. Τί ειναι κοχονες;
    absurdus_delirium
    22.01.2008, 19:53
    Παράθεση:

    Το μέλος pennydunk στις 22-01-2008 στις 16:46 έγραψε...

    Δεν παιζανε ποτε τοσο εμπορικα, σαν το NIVO.


    "Ρίμα για χρήμα". Αυτό κάνει και ο NIVO. Απλά πέσανε σε λάθος εποχή, εμπορικά. Δεν ήταν της μόδας τότε. Αν θεωρείς ΟΚ αυτόν, αυτό θα κάνανε και οι ΖΝ και θα έλεγες "καλά κάνουν, αφού μπορούν".
    Παράθεση:

    Δεν γραψανε ποτε για κρακ και για γκετο, για τις γειτονιες τους γραψανε. Τα παραφουσκωναν, οπως αλλωστε και οι Αμερικανοι (wu tang κτλ). Δεν ήταν αγγελουδια πάντως.

    Ο κομπασμός και η μεγαλοστομία είναι μέσα στο ταμπεραμέντο και το ύφος ορισμένων ράπερ - σωστό. Απλά δίπλα στο τύπο ο οποίος έχει δει και ζήσει πράγματα που όυτε χαμπάρι να τα πάρουμε μπορούσαμε στην Ελλάδα της δεκαετίας του '90 (και κάνει την τρίχα τριχιά) οι ΖΝ και το badass-ιλίκι τους μου κάνει σε παιδάκια που πιθηκίζουν.
    Παράθεση:

    Στο στυλακι των ΖΝ, δεν μετρα τοσο το τί λες, αλλα το πώς το λες. Ειχαν χαβαλε και ενεργεια, χοντροκομμενη ψυχαγωγια. Τί ειναι κοχονες;



    Ακριβώς αυτό που είπες. Ασσορτί με την ανεγκέφαλη εποχή. Το στυλάκι τους ήταν όλο κι όλο αυτό που είχαν. Μόνο που μέσα στο δικό μου το κεφάλι είτε είσαι διασκεδαστής μαζί με όλο το πανηγυράκι της showbiz, είτε κάνεις χιπ χοπ. Ή, αν προτιμάς, είτε έχεις κάτι να πεις (οπότε ραπάρεις αντί να τραγουδάς) ή πουλάς κάτι. Κοχόνες έιναι κακή λέξη στα ισπανικά (π.χ. "αυτός είναι ράπερ με κοχόνες" και το αντίθετο "άντε μωρέ... κοχόνες ράπερ είναι" Το 'πιασές;
    pennydunk
    22.01.2008, 23:58
    Το Ριμα για Χρημα δεν θα μπορουσε ποτε να παιχτει τοσο οσο ο NIVO, ειχε πιο πολλα βρωμολογα, γρηγοροτερο σπικαρισμα, μιλα για ενα θεμα που δεν αφορα και πολλους. Ο NIVO ειναι αργος, οι ριμες του δεν πλεκονται οπως των ΖΝ, ειναι σοβαροφανης, δεν σκεφτομαι ποτε αν ειναι εμπορικος καποιος ή όχι για να τον πω ΟΚ

    Οι ΖΝ όντως ήταν παιδακια που πιθηκιζαν. Ειναι αυθεντικο να βλεπεις κατι που να αρεσει τοσο πολυ που να θες να το αναπαραγεις. Πιστευω πολυ στην εφηβικη επαρση. Δεν χρειαζεται να ζεις σε γκετο για να εχουν αξια οι εμπειριες σου. Αυτο που λενε οι ΖΝ between the lines, για αποπροσανατολισμενους πιτσιρικαδες με οικογενειες της πυρκαγιας που θελουν να περασουν καλα εδω και τωρα, με αγγιζει γιατι ηξερα και ξερω τετοια παιδια. Και παντοτε τα παιρνω στα σοβαρα, ολοι εχουν ζορια, κι ας εχουν τα μαυρακια του γκετο περισσοτερα αδιεξοδα. Η εποχη ειναι ανεγκεφαλη, γιατι δεν νοιαζομαστε για τους νεους.

    Δεν ηταν και καμια τρελη showbiz το '98. Για την ανεγκεφαλη εποχη, φταινε πρωτα χιλιοι δυο αλλοι και υστερα οι ΖΝ. Οι κουβεντες μου με παιδια που ακουγαν ΖΝ ηταν πιο εγκεφαλικες απο αυτες με παιδια του ''ελληναδικου''. Αυτοι που πουλανε δεν εχουν ποτε κατι να πουν; Μπορεις να ραπαρεις αν σ' αρεσουν οι λεξεις με ροη και ρυθμο, και παντα λες κατι, δεν χρειαζεται να ειναι το σοβαροτερο προβλημα της γης.

    Θα γουσταρα περισσοτερο απο ΖΝ ενα ελληνικο αντιστοιχο των Tribe called quest, με ικανους ραπερ αλλα και αληθινα μουσικα οργανα, σοβαρους στιχους και με εντονο ελληνικο στοιχειο. Μα αν ενα σχημα ( ή μια ταινια, ή ένα κόμικ) σε διασκεδαζει χωρις να λεει κατι σημαντικο, δεν εκτιμας την ψυχαγωγια που σου προσφερει; Ποια σχηματα σου αρεσουν;




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pennydunk στις 23-01-2008 00:00 ]


    Rinio524
    26.01.2008, 10:05
    Συμφωνώ μαζί σου pennydunk.... Εγω πάντως που έχω ακούσει 2 τραγούδια τους δεν μου άρεσαν... Γι'αυτό παραμένω πιστή στους Goin' Through
    pennydunk
    27.01.2008, 02:52
    Συμφωνεις, παρ'οσα εγραψα για το NIVO??!! Οκ παντως, it'w all about the rhythm
    absurdus_delirium
    27.01.2008, 12:43
    @pennydunk:
    Δεν είπα αυτά που υπέθεσες. Δεν λέω πως δεν έιχαν καμία απολύτως αξία. Εφ' όσον σηκώθηκαν και έκαναν αυτό που έκαναν ήταν κάτι. Απλά, για μένα, όχι αρκετό. Άτσαλη μίμηση. Δεν απαξιώνω τα ζόρια που τραβούσε/τραβάει ο καθένας. Του καθενός όμως τα ζόρια είναι τα δικά του για αυτό του φαίνονται και μεγαλύτερα, ε;
    Δεν διαφωνούμε απόλυτα.. εγώ λέω ότι η εποχή είναι ανεγκέφαλη γιατί θέλουμε να περνάμε καλά εδώ και τώρα ακόμα και όταν τελειώνει η εφηβεία και ασχολούμαστε με τους νέους, με τα παιδιά, για να τους μάθουμε όλο κι όλο αυτό.

    Ναι, δεν χρειάζεται να είσαι βαμμένος μαύρος για να λες κάτι. Κι εγώ άκουγα/ακούω Ημισκούμπρια. Tribe Called Quest, ε; Παρομοίως.. Και House of Pain μη σου πω.. Εκτιμώ και την διασκέδαση και την εκτόνωση που θα μου παρέχει ένα κομμάτι αλλά και την ψυχαγωγία. Βλέπω όμως πως είναι διαφορετικά πράγματα και μου παρέχονται από διαφορετικά σχήματα.
    pennydunk
    28.01.2008, 15:32
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 27-01-2008 στις 12:43 έγραψε...

    Του καθενός όμως τα ζόρια είναι τα δικά του για αυτό του φαίνονται και μεγαλύτερα, ε;



    Αυτο να λεγεται!