ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.846 μέλη
    Augerinos
    23.05.2003, 18:46
    "Πολλοί από εσάς που διαβάζετε το κείμενο αυτό, ασχολείστε πρακτικά με την Τέχνη, άλλοι απλά ερευνάτε ενώ άλλοι ψάχνετε για υλικό προς δημοσίευση (ελπίζω να καταλάβανε αυτοί που έπρεπε να καταλάβουνε). Εγώ θα μιλήσω για εμάς που ασχολούμαστε σε πρακτικό επίπεδο με την Τέχνη της Μαγείας, αλλα και για εκείνους που δεν ασχολούνται αλλά επιθυμούν.
    Όταν ξεκινήσατε να μελετάτε την μαγεία, πόσοι από εσάς είπατε "Θέλω να ασχοληθώ για να μπορώ να κάνω αυτό κι αυτό κι εκείνο" ; Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον το 85% αυτό σκέφτηκαν. Μαζί με αυτούς κι εγώ(για να μην βγάζουμε την ουρά μας απ' έξω). Προχωράτε λοιπόν στο μονοπάτι που επιλέξατε, αναπτύσσετε κάποιες δυνάμεις, καταφέρνετε να κάνετε τηλεκίνηση, πυροκίνηση, να καλείτε Θεούς και Δαίμονες για την πλάκα σας, με λίγα λόγια, αγγίξατε τον αρχικό σας στόχο. Εσείς λοιπόν που κάνατε όλα αυτά, είναι καιρός νομίζω να αναρωτηθείτε αν αυτό τελικά επιδιώκατε, γιατί πιστεύω ( ή μάλλον θέλω να πιστεύω) ότι η μαγεία σας άλλαξε, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο.
    Αλλαγή, ναι, ίσως ακούγεται απλό στα αυτιά σας, ίσως να το μεταφράζετε ως "¶λλαξα, μπορώ και κάνω πράγματα που οι άλλοι δεν μπορούν". Φυσικά αυτό είναι αλλαγή, αλλά εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτή την αλλαγή. Αναφέρομαι στην αλλαγή του χαρακτήρα του καθένα από εμάς. Αν δεν το έχετε ήδη βιώσει, τότε θα έρθει μια μέρα που θα ξυπνήσετε και θα διαπιστώσετε ότι δεν είναι αυτό που ψάχνατε. Αμέσως θα έρθει στο μυαλό σας η ερώτηση: Μήπως η Μαγεία δεν είναι αυτό που αναζητώ; Η απάντηση κατά την δική μου άποψη είναι καταφατική. Σαφώς και ΔΕΝ είναι αυτό που αναζητάτε. Ο στόχος σας ξαφνικά αλλάζει μετά από αυτό, και συνειδητοποιείτε πως δεν σας ενδιαφέρει τόσο η αλλαγή στο θέμα δύναμης, όσο η εσωτερική αλλαγή, αυτή του χαρακτήρα σας. Αρχίζετε και αντιμετωπίζετε τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο, λειτουργείτε πλέον διαφορετικά, και αν είσασταν τυχεροί και είχατε επιλέξει ένα καλό δρόμο, αυτή η αλλαγή στην αντιμετώπιση των πραγμάτων και στην σκέψη είναι καλή. Σας βοηθάει αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Αν πάλι η αλλαγή αυτή έφερε αρνητικά αποτελέσματα, μήπως είναι καιρός να αλλάξετε τον δρόμο σας; Όσοι από εσάς καταλαβαίνουν τι λέω, και όσοι από εσάς είστε πλέον στο στάδιο που αλλάζετε τον στόχο σας, είμαι σίγουρος πως θα διαβάσετε το κείμενο αυτό μέχρι το τέλος του. Γιατί εσείς, δεν είστε από εκείνους που αναζητούν κάποιο ξόρκι για να μπορέσουν να τα φτιάξουν με την γκόμενα/ο που γουστάρουν, αλλά ούτε και από αυτούς που ψάχνουν απο δώ και από εκεί σαν την άδικη κατάρα για επικλήσεις δαιμόνων, πνευμάτων και κάθε λογής οντοτήτων. Εσείς που το διαβάζετε αυτό, ενδιαφέρεστε για κάτι ανώτερο, για τον αλλαγμένο στόχο σας, για την Σοφία και την σωστή αναδόμηση και συγκρότηση του χαρακτήρα και της σκέψης. Ίσως να περιμένετε τώρα να διαβάσετε το «ψητό» της υπόθεσης, μα φίλοι μου, το ψητό της υπόθεσης αρχίζει από τον τίτλο αυτού εδώ του κειμένου, μέχρι και την τελευταία του λέξη. Είναι μια προσπάθειά μου να σας ανοίξω τα μάτια για να μην καταντήσετε εξαρτημένοι και πωρωμένοι από/με την Μαγεία. Η Μαγεία δεν είναι ξόρκια, δεν είναι τελετές, δεν είναι επικλήσεις. Η Μαγεία είμαστε εμείς, και πλάθοντας σωστά τον χαρακτήρα μας, καλλιεργώντας σωστά το πνεύμα μας, φτάνουμε σε υψηλότερα επίπεδα. Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα, που πριν από χιλιάδες χρόνια είχαν πει και οι αρχαίοι υμών πρόγονοι: Πας μη Έλλην, Βάρβαρος! Γιατί ο Έλλην, ήταν ο καλλιεργημένος, ο ορθώς σκεπτόμενος, ο πνευματικά ανώτερος άνθρωπος της εποχής, και όχι αυτός που γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Ελλάδα.
    Ελπίζω να άγγιξα έστω και ένα απειροελάχιστο κομμάτι από την σκέψη σας."
    ~~
    Ωραία όλα αυτά τα λογάκια..μα θα ήθελα να προσθέσω μερικά..
    Κάποιος σήμερα ασχολείται με τη Μαγεία επειδή υποτίθεται πως έχει «ξυπνήσει». Πώς όμως έχει ξυπνήσει, ή καλύτερα κατα πόσο έχει ξυπνήσει και αν έχει ξυπνήσει, ξύπνησε σωστά; Ακούω απο εδώ κι από εκεί πυκνά συχνά ανθρώπους οι οποίοι λένε πως ασχολούνται με αυτή την αρχαία τέχνη.. όμως πείτε μου, αυτός σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ τι έχει να σου προσφέρει; Εγώ που ασχολούμαι με αυτά, τι έχω να σας προσφέρω σαν άνθρωπος; Να σας πω για «ξόρκια» και τελετές; Να σας πω για επικλήσεις; Σε τι θα σας χρησιμεύσουν όλα αυτά στην καθημερινή ζωή σας; Θα σας τα λέω και εσείς όντας κουρασμένοι από τη δουλειά πχ θα μου πείτε "Καλά καλά, τα λέμε!" και θα έχετε και δίκιο. Τελικά ποια είναι η ουσία; Να ξυπνήσω για΄μένα ή να ξυπνήσω για εμάς;
    Να'στε όλοι καλά
    Vagabond
    29.05.2003, 01:59
    Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τα όσα έγραψε ο φίλος Αυγερινός... προσωπικά είμαι ενάντια σε οτιδήποτε σε "δένει" είτε με εξάρτηση είτε με φόβο... η μαγεία είναι ένα εξαιρετικά ελκυστικό αντικείμενο λόγω του μυστηρίου που το περιβάλλει. Αν δηλαδή αποφάσιζα ποτέ να ασχοληθώ, δεν θα ήταν για τις δυνατότητες που θα μου προσέδιδε ίσως τόσο, όσο γιατί με ελκύει τρομακτικά το άγνωστο, το παραφυσικό, όπως θέλετε πείτε το. Δεν το έχω κάνει όμως και δεν θα το έκανα ποτέ, γιατί η σκέψη και μόνο του εθισμού μου σε μία ενασχόληση (η οποία συν τοις άλλοις θα μου δημιουργούσε μια τελείως διαφορετική εικόνα για τον κόσμο από την καθιερωμένη, γιαυτό και θα μου ήταν πολύ πιο δύσκολο να την εγκαταλείψω και να "επανέλθω") με απωθεί... να μην συζητήσουμε και για το θεωρητικά παντοτινό "δέσιμο" του φιλόδοξου μάγου με το αντικείμενο (...και τα πνεύματα...) με το οποίο ασχολείται. Εδώ με φρικάρει η ιδέα του γάμου που δεν είναι και απαραίτητα "για πάντα", θα πάω να ορκιστώ αιώνια πίστη σε κάτι που δεν γνωρίζω καν από απλή περιέργεια...? Πολλοί ίσως να μου πείτε ότι πνεύματα κλπ δεν υπάρχουν... έστω κι έτσι... κανένας μας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει τί υπάρχει με απόλυτη σιγουριά, όλοι εικασίες κάνουμε... δεν θα έμπλεκα σε κάτι που πιθανολογείται επικίνδυνο χωρίς να είμαι σίγουρη ότι δεν είναι πραγματικά... η αλήθεια είναι ότι παρ' όλα αυτά το θέμα συνεχίζει να με ενδιαφέρει... θα το κρατούσα όμως μόνο σε εγκυκλοπεδικο, εκπαιδευτικό επίπεδο πάντως... ελευθερία της σκέψηες και του πνεύματος πάνω από όλα....
    edelweiss
    12.05.2007, 15:41
    Να σου πω η μαγεία είναι κάτι παραπλήσιο με την αστρολογία :) είναι μια τέχνη που βρίσκεις μια γαλήνη σε αυτόν που σου κάνει το ξόρκι και στην ουσία αυτοθεραπεύεσαι :) δεν πιστεύω ούτε στο ένα ούτε στο άλλο :) Πιστεύω στον εαυτό μου και πίστεψέ με έχω αυτοθεραπευτεί άπειρες φορές :)
    renabill
    08.06.2007, 01:40
    Τι να πω δεν πιστεύω ότι υπάρχει μαγεία αλλα μια σειρά απο ανεξήγητες συγκυρίες και δεδομένα.
    Spirous
    08.06.2007, 02:07
    Ένα έχω να πω: ο μεσαίωνας τελείωσε.
    movflower
    08.06.2007, 05:34
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 08-06-2007 στις 02:08 έγραψε...

    Οποιος ανακατευεται με τις κοτες κινδυνευει να φαγωθει, ιδιως οταν ειναι πιτουρο.
    Σας ειπε κανενας οτι ειμαστε στην κορυφη της διατροφικης αλυσιδας ???
    Σας δουλευε ....





    Ήταν πολύ ωραίο αυτό το σχόλιο!

    Γενικά, δεν ανοίγουμε πόρτες για χώρους, που δεν κατέχουμε.
    Liza32
    08.06.2007, 08:56
    Να σου πω την αλήθεια, παρόλο που κάποιες φορές ασχολούμαιμε την αστρολογία, απο περιέργεια κυρίως, παρόλα αυτά, δεν θα το έλεγα οτι αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ και με τη μαγεία, διότι γενικά τα παραφυσικά φαινόμενα με αφήνουν αδιάφορη. Εκτός του ότι είναι και επικίνδυνα, και αυτό έχει αποδειχτεί πολλές φορές, και μάλιστα γνωρίζω κάποια ιστορία την οποία άκουσα απο συγγενή μου για κάποιον γνωστό του, οτι τελικά δεν είχε καλό τέλος, προτιμώ να μην ασχολούμαι με αυτά τα πράγματα. Άλλωστε, τι αξία έχει, αν για παράδειγμα θέλεις να κάνεις κάποιον να σε αγαπήσει με το ζόρι; Είναι σα να θέλεις ουσιαστικά, ενα ρομποτ να ικανοποιεί όλες σου τις επιθυμίες!
    Tren
    08.06.2007, 11:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Augerinos στις 23-05-2003 στις 18:46 έγραψε...

    Ωραία όλα αυτά τα λογάκια..μα θα ήθελα να προσθέσω μερικά..
    Κάποιος σήμερα ασχολείται με τη Μαγεία επειδή υποτίθεται πως έχει «ξυπνήσει». Πώς όμως έχει ξυπνήσει, ή καλύτερα κατα πόσο έχει ξυπνήσει και αν έχει ξυπνήσει, ξύπνησε σωστά; Ακούω απο εδώ κι από εκεί πυκνά συχνά ανθρώπους οι οποίοι λένε πως ασχολούνται με αυτή την αρχαία τέχνη.. όμως πείτε μου, αυτός σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ τι έχει να σου προσφέρει; Εγώ που ασχολούμαι με αυτά, τι έχω να σας προσφέρω σαν άνθρωπος; Να σας πω για «ξόρκια» και τελετές; Να σας πω για επικλήσεις; Σε τι θα σας χρησιμεύσουν όλα αυτά στην καθημερινή ζωή σας; Θα σας τα λέω και εσείς όντας κουρασμένοι από τη δουλειά πχ θα μου πείτε "Καλά καλά, τα λέμε!" και θα έχετε και δίκιο. Τελικά ποια είναι η ουσία; Να ξυπνήσω για΄μένα ή να ξυπνήσω για εμάς;
    Να'στε όλοι καλά


    Φιλε/η εγω παλι διακρινω μια πικρα στα λογια σου.Η ουσια του θεματος σιγουρα εισαι εσυ κι οχι εμεις.Αυτος που εχει τις ιδιες ανησυχιες με σενα σιγουρα θα βρει το δρομο του προς εσενα και τοτε θα προσφερεις καπου οπου η προσφορα σου θα πιασει τοπο.Απο τα μαλλια δεν μπορεις να πιασεις κανεναν με το ζορι ,να του ανοιξεις το κεφαλι και να του βαλλεις αυτα που λες μεσα στο κεφαλι.
    Καθε ανθρωπος εχει τα δικα του ξορκια και τις δικες του τελετες που τον βοηθουν να επιβιωνει.Οτι λειτουργει σε σενα εμενα μπορει να μου ειναι αχρηστο και το αντιστροφο.


    Α!Για να σκασει και λιγο το χειλακι μας.....



    Θυμασαι στην ταινια με την Βασιλειαδου χαχαχα "ο θησαυρος του μακαριτη"?

    Η διαθηκη" Ο θησαυρος βρισκεται μεσα στο σπιτι ενα πραγμα που αρχιζει απο Κ"

    κοτετσι? κρεββατι? κουρτινα? καρεκλα? χαχαχα


    StavmanR
    25.06.2007, 00:31
    Ως "μαγεία" πάντοτε χαρακτηρίζαμε οτιδήποτε ξεφεύγει από τα γνωστικά μας αντικείμενα και ωθεί δυνάμεις στο περιβάλλον μας και στον εαυτό μας, τέτοιες που να είναι ικανές να αλλοιώσουν χαρακτηριστικά τους (περιβάλλοντός μας και φυσικής μας καταστάσεως). Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν άπειρες ιστορίες για τη θεοποίηση των στοιχείων της φύσης (πχ. του κεραυνού, της θάλασσας), τα ταχυδακτυλουργικά τρικ των μάγων πάνω στα οποία στηρίχθηκαν θρησκείες και ήθη κλπ. Στην ουσία επρόκειτο για δυνάμεις και φαινόμενα των οποίων ο άνθρωπος δεν είχε κατανοήσει την λειτουργία, καθώς δεν είχε αναπτύξει τα κατάλληλα γνωστικά πεδία.
    Είναι αυτονόητο, ότι ακόμα και σήμερα ο άνθρωπος υστερεί στην γνώση της λειτουργίας του σύμπαντος και των δυνάμεων που ενεργούν σε αυτό. Κάποιοι άνθρωποι, έχουν βρει τρόπους να αλληλεπιδρούν διαδραστικά με τέτοιου είδους δυνάμεις, τις οποίες ο καθένας ονομάζει διαφορετικά, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Το θέμα είναι κατ' εμένα το εξής: το ότι γνωρίζω πως υπάρχει ο πλανήτης Άρης σημαίνει ότι μπορώ να καβαλικέψω κάποια αεριοθούμενη κονσέρβα και να πάω να δω περί τίνος πρόκειται; Είμαι έτοιμος να αντιμετωπίσω το άγνωστο; Έχω τα κατάλληλα εφόδια, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η γνώση, να ολοκληρώσω το ταξίδι μου και να συλλέξω τις παρατηρήσεις μου;
    Όλοι όσοι ασχολούνται με τη μαγεία και τις "αόρατες" δυνάμεις πρέπει να έχουν στο μυαλό τους ότι καμία δύναμη δε λειτουργεί επιλεκτικά και ότι το χτύπημα των φτερών μιας πεταλούδας εδώ, μπορεί να προκαλέσει τυφώνα στην Αμερική (θεωρία του χάους).
    LadyLuck
    25.06.2007, 00:44
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 08-06-2007 στις 01:40 έγραψε...

    Τι να πω δεν πιστεύω ότι υπάρχει μαγεία



    Ούτε ... "της στιγμής" ?
    jacamar
    25.06.2007, 01:18
    καλα.....για ριχτε μια ματια στο esoterica να δειτε ποσος κόσμοσ πιστευει στην μαγεία.....
    και εγώ μέχρι σε ένα σημείο την πιστεύω.....αλλά μακριάαααα.....η ημιμάθεια είναι χειρότερη τησ αμάθειας......
    sea_like_eyes
    25.06.2007, 12:57
    ο καθενας μας ξεχωριστα ειναι ικανος για τα παντα και ταυτοχρονα για το τιποτα...οποτε...
    renabill
    25.06.2007, 23:06
    Παράθεση:

    Το μέλος LadyLuck στις 25-06-2007 στις 00:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 08-06-2007 στις 01:40 έγραψε...

    Τι να πω δεν πιστεύω ότι υπάρχει μαγεία



    Ούτε ... "της στιγμής" ?



    Άλλο αυτό. Το λέμε μαγεία, αλλά μάλλον είναι χημεία κι ενθουσιασμός.Ναι ΟΚ πάω πάσο
    movflower
    26.06.2007, 06:54
    Άσε που ένας πραγματικός μύστης της, δεν θα άνοιγε ποτέ το συγκεκριμένο τόπικ με το συγκεκριμένο ποστ.
    Γενικά, δεν θα άνοιγε το στόμα του σε κανένα.
    nektarios_pi
    06.07.2007, 16:41
    Κάντε ένα click ΕΔΩ Να μάθετε περί μαγείας

    Καρτερούμεν μέραν νύχταν να φυσήσει ένας αέρας σ'τουν'τον τόπο πο'ν καμένος τζιαι εν θωρεί ποτέ δροσιάν για να φέξει καρτερούμεν το φώς τζείνης της μέρας πο'ν να φέρει στον καθέναν τζιαι δροσιάν τζιαι ποσπασιάν. H ΡΩΜΑΝΙΑ ΚΙ' ΑΝ 'ΠΕΡΑΣΕΝ, ΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nektarios_pi στις 06-07-2007 16:42 ]


    Kerato
    18.07.2007, 17:46
    Αρχικά θα ήθελα να μάθω την πηγή του αποσπάσματος πάνω στο οποίο προβληματίζεσαι...
    Στη συνέχεια θα ήθελα να παρατηρήσω ότι το κείμενο αυτό έχει πολλά θετικά στοιχεία. Απομακρύνει το μάτι από τη Μαγεία όπως αυτή παρουσιάζεται από τις εκπομπές τύπου Λαμπίρη και επικεντρώνεται στην αναζήτηση του καθενός σχετικά με τον κόσμο, τον εαυτό του και το άγνωστο. Επιπλέον, δίνει κατευθυντήριες γραμμές μακριά από τελετές, ξόρκια και άλλα τέτοια και πιο κοντά στο κυνήγι της αυτογνωσίας.

    Τα δικά σου σχόλια ξεκινούν με μια παραδοχή που δεν ασπάζομαι:Κάποιος σήμερα ασχολείται με τη Μαγεία επειδή υποτίθεται πως έχει «ξυπνήσει» Ποιός το λέει αυτό; Υπάρχουν πολλά τούβλα που ασχολούνται με μαγείες...

    Ρωτάς τί έχει να σου προσφέρει ένας άνθρωπος που ασχολείται με τη μαγεία. Η δική μου απάντηση είναι: Ό,τι θα είχε να σου προσφέρει κι αν δεν ασχολιόταν μ' αυτήν. Μόνο που κατά προσωπική μου εκτίμηση αυτό θα ήταν σε πολλαπλάσιο βαθμό. Αν δηλαδή ένας άνθρωπος θα σου πρόσφερε κάτι καλό στην πρώτη περίπτωση, θα σου προσφέρει πολλάπλάσιο καλό στη δεύτερη και το αντίστροφο.

    Δε θέλω να μου πεις τίποτα εσύ που ασχολείσαι με τη μαγεία. Ούτε για επικλήσεις ούτε για ξόρκια. Αυτό που θέλω είναι να δω στην πράξη ότι κάτι με το οποίο ασχολήθηκες, αφιέρωσες χρόνο, έβαλες την ψυχή σου στο να το πετύχεις, σ' έχει κάνει καλύτερο άνθρωπο. Αυτό θα μου χρησιμεύσει στην καθημερινή μου ζωή. Το να δω και να κατανοήσω πως ό,τι έκανες το χρησιμοποίησες για να πας ένα βήμα μπροστά πνευματικά και ψυχικά.

    Η ουσία λοιπόν για μένα είναι να μιλάει όλη σου η ζωή για το ξύπνημά σου και αν έχω τη διάθεση και τα μάτια να το δω αυτό, να γίνεται παράδειγμα για τις δικές μου πράξεις. Να γίνομαι εγώ κάτι καλύτερο και να ξυπνάω λίγο-λίγο όσο θα γνωρίζω άτομα σαν εσένα.

    Κατάλαβες;
    gexrag
    26.07.2007, 21:37
    Αν και το θέμα απαντήθηκε από τον φίλτατο
    (να μην πω φίλο και παρεξηγηθεί ο δημιουργός του τόπικ)

    Ας επισυνάψω πιο περιληπτικά την σχετική αναφορά από το κείμενο της Αλήθειας.

    Η μαγεία, η αστρολογία και η μαντεία και πως οι απατεώνες εκμεταλλεύονται τον κόσμο

    Η μαγεία υπάρχει και προέρχεται εξολοκλήρου από ευχές που διαδόθηκαν από
    δαιμόνια, από τα πρώτα χρόνια της ανθρωπότητας ακόμα. Διαχωρίζεται στην Λευκή
    και στην Μαύρη μαγεία. Η πρώτη χρησιμοποιήθηκε από αγνούς ανθρώπους, που
    ποτέ δεν έβλαψαν κανένα και ποτέ δεν προκαλεί κακό. Αντίθετα, κάποιες φορές
    χρησιμοποιείται για καλούς σκοπούς. Η δεύτερη, προέρχεται από εξαιρετικά
    κακόψυχα δαιμόνια και χρησιμοποιείται μόνο για να πράττει το κακό. Οι ψυχές που
    την χρησιμοποιούν σπάνια σώζονται. Όλοι οι Ιερείς μας, γνωρίζουν ευχές που
    προστατεύουν τις ψυχές μας από τις δυνάμεις του σκότους.
    Η αστρολογία και η μαντεία, έχουν τις ρίζες τους στα βάθη των αιώνων. Πρόκειται
    για εκμετάλλευση καθαρά της θέλησης του ανθρώπου, να γνωρίζει το μέλλον.
    Προέρχονται από δαιμόνια, αλλά και από ανθρώπους εξαιρετικής ευφυΐας. Είναι
    πραγματικά αξιοθαύμαστος ο τρόπος με τον οποίο ξεγελούν. Στην περίπτωση των
    ωροσκοπίων (ισχύουν τα ίδια για το κινέζικο), τοποθετήθηκαν με τόση επιδεξιότητα
    τα στοιχεία του χαρακτήρα που υπάρχουν, ώστε οι περισσότεροι από μας να
    βρίσκουμε τον εαυτό μας στην κατηγορία που μας κατέταξαν, ανάλογα με την
    ημερομηνία γέννησής μας.
    Τα Άστρα τοποθετήθηκαν από τους Πρωτόπλαστους Αγγέλους, με την εντολή του
    Θεού, στην τροχιά που βρίσκονται σήμερα και υπάρχουν ακόμη υλικά που
    κυκλοφορούν ελεύθερα στο σύμπαν. Από τα υλικά αυτά δεν κινδυνεύει η Γη (βλέπε
    παρακάτω). (Υπάρχει κεφάλαιο που αναφέρει τα σχετικά).
    Σε καμιά περίπτωση δεν ορίζει η θέση των Άστρων τον χαρακτήρα του καθενός μας.
    Η ψυχή προέρχεται από την πνοή του Θεού και γεννιέται ΠΑΝΑΓΝΗ. Ο κάθε ένας
    από μας ορίζει από μικρός πόσο θέλει να επηρεαστεί από το κακό και πόσο θα
    φροντίσει να διατηρήσει Αγνή την ψυχή του. Όποιος αρέσκεται στο κακό, θα βρεθεί
    χαμηλότερα στην Ιεραρχία της Αιωνίου Ζωής.
    Πολλοί από μας, επηρεαζόμαστε από το περιβάλλον από μικροί και έχουμε έφεση
    στο κακό. Οι ψυχές που θα φροντίσουν κάποια στιγμή να μην επιτρέψουν τον
    εαυτό τους να αφιερωθεί στο κακό, ακόμα και αν δεν έχουν Μετάνοια θα βρεθούν
    ψηλά στην Ιεραρχία, λόγω της αγνότητας της ψυχής που οι ίδιοι καλλιέργησαν.
    Άλλη μια ευφυέστατη περίπτωση μαντείας, είναι η πρόγνωση του καιρού με την
    χρήση των λεγόμενων μερομήνιων. Δεν είναι δυνατόν να καθορίζεται ο καιρός του
    έτους από τον καιρό ορισμένων ημερών του Αυγούστου. Ο καιρός, είναι πλήρως
    τυχαιοποιημένο φαινόμενο και προβλέπεται μερικώς μόνο από την Μετεωρολογική
    υπηρεσία, με τις μετρήσεις των πιέσεων της ατμόσφαιρας και την κίνηση των
    ανέμων. Δεν είναι κυκλικό φαινόμενο. Αν συνέβαινε αυτό, θα είχαμε τον ίδιο καιρό
    κάθε ημέρα κάθε έτους και μόνο η ιστορία θα μας έδινε την πρόγνωση του καιρού.
    Αναφέρονται στον καιρό ενός μήνα και κατά την διάρκειά του, είναι πολλές οι
    πιθανότητες να συμβεί το γεγονός που προβλέπεται.


    SOPHIA-MX-4EVER
    27.07.2007, 01:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 08-06-2007 στις 02:07 έγραψε...

    Ένα έχω να πω: ο μεσαίωνας τελείωσε.




    SOPHIA-MX-4EVER
    27.07.2007, 01:28
    Αυγερινε μια ερωτηση και απαντησε μου με ανα νει η ενα οχι

    Εσυ μπορεις να κάνεις τηλεκίνηση, πυροκίνηση και να καλείς Θεούς και Δαίμονες???
    Conspiratus
    07.09.2007, 13:07
    δν τα εχω διαβασει ολα οποτε συγγνωμη αν πω κατι το οποιο εχει ηδη υποθει...

    η μαγεια ειναι οντος ενα ενδιαφερον θεμα...προσωπικα κ πιστυω κ δν πιστευω...
    δν ξερω πως ακριβως το καταφερνω αυτο...θα μου πειτε αφου πιστευεις λιγο πιστευεισ στην μαγεια...απλα βρισκω καποια "μαγικα" υπερβολικα!ασ πουμε το να "δενεις" καποιον...ο χριστος κ η μανα του...η το βουντου!!!!

    πιστευω στην μαγεια της τηλεπαθειας...του να εχεις ενα προαισθημα για το τι θα συμβει(το λεω γιατι μου εχει τυχει)...ολα οσα συμβαινουν ειναι μαγικα...κ ο ανθρωπος απο μονος του ειναι κατι το μαγικο...η φυση ειναι κατι το μαγικο!!απλα δν πιστευω αυτα π διχνουν οι ταινιες...πιστευω ποιο πολυ στον ανθρωπινο εγκεφαλο...εξαλλου λενε οτι ο ανθρωποσ χρησιμοποιει μονο ενα πολυ μικρο ποσοστο των δυνατοτητων του εγκεφαλου του!