ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.840 μέλη
    malastrana
    05.11.2005, 01:09
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 24-10-2005 στις 16:39 έγραψε:

    Εγώ έχω ήδη το τραπεζάκι μου για τις 27... ¶ντε παιδιά και στα δικά σας!





    Ε και τελικά πώς ήταν???Παιδιά, όσοι πάνε κάπου ενημερώνουν και τους άλλους, έτσι δεν είναι???
    vaia
    06.11.2005, 13:02
    Δεν έχω λόγια για να περιγράψω αυτό το φαινόμενο!Τι να πω?Για τα γυρίσματα της...για την έκταση της φωνής της?Όταν άκουσα το "μυστικό τοπίο"στον live του Σαββόπουλου έπαθα σοκ!Καλά,όταν την άκουσα σε δημοτικά που η φωνή της είναι σαν μουσικό όργανο,και η έκφρασή της ιδανική ξαναέπαθα σοκ!Προσωπικά τη θεωρώ μεγάλη σχολή και εύχομαι να αντέξει στο χρόνο...
    fotini19
    04.12.2005, 16:45
    xeniarodo θα ηθελα να σου εκφρασω τα θερμα μου συγχαριτηρια για το υλικο που συνελλεξες για την μεγαλη Ελενη Βιταλη!
    η Βιταλη ειναι η αδυναμια μου,τη λατρευω και πιστευω πως ειναι η μεγαλυτερη τραγουδιστρια της Ελλαδας.Η φωνη της ειναι θειικη και καθε φορα που ερμηνευει σε αφηνει αφωνο.Η γυναικα δεν τραγουδαει, "κενταει" και τη φωνη της την κανει οτι θελει.
    Σαν ανθρωπος πιστευω πως ειναι πολυ ψαγμενη,αυτο φαινεται αλλωστε κι απο τα μυνηματα που περναει μεσα απο τους στιχους της,κανει επιλεγμενες εμφανισεις και γενικα καθε μερα την "ερωτευομαι" και πιο πολυ.
    Οτι και να πω για τη Θ-Ε-Α ΕΛΕΝΗ ΒΙΤΑΛΗ ειναι πολυ λιγο.

    κα Βιταλη ζω για να σας ακουω.
    ΣΑΣ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!

    XeniaRodo
    05.12.2005, 09:33
    Nα είσαι καλά, δεν έκανα και τίποτα...
    Aπλά δεν υπήρχε σχεδόντίποτα που στο διαδίκτυο γι' αυτήν κι αυτό ήταν το λιγότερο που μπορούσα να κάνω. Σε λίγο καιρό όμως θα ετοιμαστεί και το επίσημο site της στη διεύθυνση www.elenivitali.gr

    XeniaRodo
    07.02.2006, 16:27
    Τα τραγούδια μου
    Ελένη Βιτάλη

    Λέω να κρύψω τα τραγούδια μου
    και προπαντός τα πιο φευγάτα
    και δεν θα βγουν αν δεν τους πω
    σαν πας στην Καλαμάτα, σαν πας στην Καλαμάτα

    Λέω να κρύψω και τους στίχους μου
    που με κοιτάνε μουδιασμένοι
    κι όλο για κάποια συζητούν
    ιτιά λουλουδιασμένη, ιτιά λουλουδιασμένη

    Πού να χωρέσεις δυόσμε, και εσύ μικρέ μου μενεξέ
    που να χωρέσεις κόσμε, στων τραγουδιών μας τα σουξέ
    οι φίλοι μου χαθήκανε σε ξέφραγο αμπέλι
    κι ότι ρυθμό κι αν τραγουδώ, χορεύουν τσιφτετέλι

    Λέω να βάλω τα τραγούδια μου
    να ψάξουν σε όλα τα φεγγάρια
    και μη γυρίσουν αν δε βρουν
    σαράντα παλικάρια, σαράντα παλικάρια

    Λέω να βάψω τα τραγούδια μου
    με το φιλί πού 'χω στα χείλη
    να μου φιλήσουν σταυρωτά
    του Γιάννη το μαντήλι, του Γιάννη το μαντήλι

    fotini19
    12.02.2006, 14:48
    ενα εξαιρετικο τραγουδι που ερμηνευει καταπληκτικα η μοναδικη Βιταλη με την Γραμματικου(μου διαφευγει το ονομα της)
    xaris_alexiou
    21.02.2006, 10:24
    Simfwnw oti htan Fwnara h Bitali alla pio o monos logos gia ton opoio emfanizetai
    einai gia na proothei ton atalanto gio ths.O opoios einai toso anaksioprephs pou
    exei grapsei kai tragoudi pou leei oti tou ftene oi aderfes kai oi bi pou den ekane
    autos kariera kai pou den tou kanoun disko.Leei pws den kathise na ton gamisoun,gi auto den ekane disko...giati de skeftetai to pio logiko...?Oti diladi den exei talento,den exei na dwsei kati kainourio ,kati diaforetiko.Thelei na mas pei,o Nikos Ksidis diladi, oti o Alkinoos o Lidakis o Stefanou...oooloi pia ekatsan se paragogous kai dieuthintes diskografikwn?ELEOS.Apla eiste atalantos kurie Ksidi kai lipame poli pou kremeste akoma apo ta foustania ths manas sas.E logiko...afou kserete oti apo monos san eisai ena tipota mousika.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xaris_alexiou στις 21-02-2006 10:27 ]
    dimitrapan
    21.02.2006, 10:41
    Quote:

    Το μέλος xaris_alexiou στις 21-02-2006 στις 10:24 έγραψε:

    Simfwnw oti htan Fwnara h Bitali alla pio o monos logos gia ton opoio emfanizetai
    einai gia na proothei ton atalanto gio ths.O opoios einai toso anaksioprephs pou
    exei grapsei kai tragoudi pou leei oti tou ftene oi aderfes kai oi bi pou den ekane
    autos kariera kai pou den tou kanoun disko.Leei pws den kathise na ton gamisoun,gi auto den ekane disko...giati de skeftetai to pio logiko...?Oti diladi den exei talento,den exei na dwsei kati kainourio ,kati diaforetiko.Thelei na mas pei,o Nikos Ksidis diladi, oti o Alkinoos o Lidakis o Stefanou...oooloi pia ekatsan se paragogous kai dieuthintes diskografikwn?ELEOS.Apla eiste atalantos kurie Ksidi kai lipame poli pou kremeste akoma apo ta foustania ths manas sas.E logiko...afou kserete oti apo monos san eisai ena tipota mousika.
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xaris_alexiou στις 21-02-2006 10:27 ]





    Θα διαφωνήσω μαζί σου φίλη μου σε δύο σημεία... Πρώτον, η Βιτάλη δεν ΗΤΑΝ φωνάρα αλλά εξακολουθεί και ΕΙΝΑΙ... Περιέργως η φωνή της δεν μου φάνηκε να έχει σπάσει καθόλου (αντίθετα και προς μεγάλη μου λύπη με την προφανώς αγαπημένη σου όπως και αγαπημένη μου Χαρούλα, που τα 2-3 τελευταία χρόνια δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα live της...)

    Επίσης, θεωρώ τον Ξύδη πολύ καλό! Και τα τραγούδια του (όσα έχω ακούσει) μου αρέσουν και το στυλάκι του στη σκηνή μια χαρά είναι!

    Από 'κει και περα, σίγουρα θεωρώ ότι η μητέρα του θέλει να τον βοηθήσει αλλά δεν βρίσκω κάτι μεμπτό σε αυτό... Εξάλλου κι η Βιτάλη μόνο να δείξει την δουλειά στον κόσμο μπορεί και όχι να τον επιβάλει σε όσους δεν τους αρέσει! Από 'κει και πέρα είναι θέμα προσωπικού γούστου... Αλλά και πάλι νομίζω ότι είναι λίγο σκληροί χαρακτηρισμοί όπως "ατάλαντος". "κρέμεται από τα φουστάνια της μητέρας του" και "τίποτα μουσικα"...
    nefos
    21.02.2006, 11:47
    Quote:


    Το μέλος xaris_alexiou στις 21-02-2006 στις 10:24 έγραψε:
    Leei pws den kathise na ton !@#!#! ,gi auto den ekane disko...giati de skeftetai to pio logiko...?




    @ Sevasth h opoiadhpote apopsh alla to brisimo htan aparaithto?

    (sto ekana metafrash !@#!@# gia prosexh xrhsh, tou paei kalutera tou site mas auto)
    antreas_dr
    21.02.2006, 12:23
    Quote:

    Το μέλος xaris_alexiou στις 21-02-2006 στις 10:24 έγραψε:

    Simfwnw oti htan Fwnara h Bitali alla pio o monos logos gia ton opoio emfanizetai
    einai gia na proothei ton atalanto gio ths.O opoios einai toso anaksioprephs pou
    exei grapsei kai tragoudi pou leei oti tou ftene oi aderfes kai oi bi pou den ekane
    autos kariera kai pou den tou kanoun disko.Leei pws den kathise na ton gamisoun,gi auto den ekane disko...giati de skeftetai to pio logiko...?Oti diladi den exei talento,den exei na dwsei kati kainourio ,kati diaforetiko.Thelei na mas pei,o Nikos Ksidis diladi, oti o Alkinoos o Lidakis o Stefanou...oooloi pia ekatsan se paragogous kai dieuthintes diskografikwn?ELEOS.Apla eiste atalantos kurie Ksidi kai lipame poli pou kremeste akoma apo ta foustania ths manas sas.E logiko...afou kserete oti apo monos san eisai ena tipota mousika.
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xaris_alexiou στις 21-02-2006 10:27 ]






    Για την Ελένη δεν θα μιλήσω.... τα λέει η ίδια καθα φορά που τραγουδάει κάπου!

    Οσο για τον Νίκο Ξύδη, δεν μπορείς να τον κρίνεις απο αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι γιατί πολύ απλά ο άνθρωπος απλά καταγγέλει με χιούμορ πράγματα που οι ίδιοι οι παραγωγοι δίσκων του έχουν πεί. Δεν είναι φαντασιοπληκτος, απλα έχει το θάρρος και τα λέει.
    Εκτώς αυτού πρέπει να έρθεισ καποια στιγμή σε ένα προσωπικό του Live για να δεισ αν πραγματικά έχει ταλέντο ή όχι!
    fotini19
    21.02.2006, 15:21
    Quote:

    Το μέλος xaris_alexiou στις 21-02-2006 στις 10:24 έγραψε:

    Simfwnw oti htan Fwnara h Bitali alla pio o monos logos gia ton opoio emfanizetai
    einai gia na proothei ton atalanto gio ths.O opoios einai toso anaksioprephs pou
    exei grapsei kai tragoudi pou leei oti tou ftene oi aderfes kai oi bi pou den ekane
    autos kariera kai pou den tou kanoun disko.Leei pws den kathise na ton gamisoun,gi auto den ekane disko...giati de skeftetai to pio logiko...?Oti diladi den exei talento,den exei na dwsei kati kainourio ,kati diaforetiko.Thelei na mas pei,o Nikos Ksidis diladi, oti o Alkinoos o Lidakis o Stefanou...oooloi pia ekatsan se paragogous kai dieuthintes diskografikwn?ELEOS.Apla eiste atalantos kurie Ksidi kai lipame poli pou kremeste akoma apo ta foustania ths manas sas.E logiko...afou kserete oti apo monos san eisai ena tipota mousika.
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xaris_alexiou στις 21-02-2006 10:27 ]






    Δεν συμφωνω καθολου μαζι σου.Η Βιτάλη συνεχιζει να κανει εμφανισεις γιατι εχει ακομα να προσφερει πραγματα(τη φωναρα της).Σε αντιθεση με την Αλεξιου η οποια κατα τη γνωμη μου γελοιοποειται καθως δεν εχει πλεον καθολου φωνη.

    Οσο για τον Νικο που εγραψες, μπορει να μην ειναι κατι ΤΟ διαφορετικο αλλα δεν νομιζω οτι και οι αλλοι που προανεφερες εφεραν ΤΗΝ αλλαγη στο τραγουδι(χωρις να θελω να τους κατακρινω.ΜΙα χαρα ειναι οι ανθρωποι).
    Ο Νικος εχει ταλεντο και μια χαρα τραγουδακια εχει γραψει. Αλλα η καταντια της ελληνικης μουσικης δεν τον προωθει γιατι οπως λεει και ο ιδιος αν δεν εχεις το στυλακι του ΤΣαλικη και των ομοίων του δεν γινεται δουλεια.Μια χαρα τα λεει μεσα απο το τραγουδι του.Μην μας κακοφαινεται.Αυτη ειναι η Ελλαδα.
    Και επισης δεν κρεμεται πισω απο τα φουστανια της μανας του απλα ειναι τυχερος και εχει ενα μεγαλο ονομα κοντα του οπως ειχαν κι αλλοι( Βαρθακουρης, Βαρδης κ.α)

    Να προσεχουμε λιγο πως μιλαμε!!! Και αν λεμε πως η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΤΑΛΗ "ειχε" φωναρα τοτε ολοι η υπολοιποι τραγουδιστες πρεπει να εξαφανιστουν!!
    ageras
    21.02.2006, 15:32
    Φωτεινή συμφωνώ μαζί σου στο γεγονός ότι η Βιτάλη είναι κορυφαία τραγουδίστρια και συμφωνώ εν μέρη για την Αλεξίου.
    ΑΛΛΑ.....Πρέπει κάποια στιγμή να πάψουμε να ήμαστε προκαταληπτικοί.Το αν δεν γίνεις Τσαλίκης δεν προχωράς είναι μια καραμέλα που την μάθαμε και την πιπιλάμε συνέχεια.Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράματα.Πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε και λίγο πιο πέρα.Ας πάψουμε να κοιτάμε τι κάνει ο Τσαλίκης (που προσωπικά τον απεχθάνομαι)και να κοιτάμε τα καινούρια αξιόλογα παιδια που βγαίνουν που υποστηρίζουν ένα καλό είδος μουσικής.Αν δίνουμε βάση στους άλλους δεν βοηθάμε αυτά τα παιδια.



    Συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος.

    www.manpas.musicheaven.gr


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 21-02-2006 15:35 ]
    XeniaRodo
    21.02.2006, 15:53
    Για να επανέλθουμε στη Bιτάλη....
    Aς ρίχνουμε πότε πότε μια ματιά στη δισκογραφία.... ότι έχω καταφέρει να βρω μέχρι τώρα.....


    Δίσκος:
    ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ 2000
    Μετά από πολλά χρόνια απουσίας από τη δισκογραφία , επιστρέφει με μιά ζωντανη ηχογράφηση από το "Αερικό".


    1. Είναι αβάσταχτο να φεύγεις
    2. Οι μοναχικές γιαγιάδες
    3. Κιβωτός
    4. Αυτό το κάτι
    5. Ξαφνικός έρωτας
    6. Άιντε και φύγαμε
    7. Εσύ που ξέρεις τα πολλά
    8. Πιο πολύ για μένα
    9. Εγώ τραγούδαγα (τα σκυλάδικα)
    10. Το Ξενάκι
    11. Αυτά παθαίνει μάτια μου
    12. Μαύρα μου μάτια
    13. Περπατούσα αφηρημένη (Το HONDA)
    14. Και τι δεν κάνω
    15. Ίσως φταίνε τα φεγγάρια
    16. Ένας αλήτης πέθανε
    17. Το δύχτι
    18. Ένα χειμωνιάτικο πρωί
    19. Γυρίζω απ’ τη νύχτα




    επισυναπτόμενα: wea-vitali-proski.jpg 
    fotini19
    21.02.2006, 15:54
    Quote:

    Το μέλος ageras στις 21-02-2006 στις 15:32 έγραψε:

    Φωτεινή συμφωνώ μαζί σου στο γεγονός ότι η Βιτάλη είναι κορυφαία τραγουδίστρια και συμφωνώ εν μέρη για την Αλεξίου.
    ΑΛΛΑ.....Πρέπει κάποια στιγμή να πάψουμε να ήμαστε προκαταληπτικοί.Το αν δεν γίνεις Τσαλίκης δεν προχωράς είναι μια καραμέλα που την μάθαμε και την πιπιλάμε συνέχεια.Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράματα.Πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε και λίγο πιο πέρα.Ας πάψουμε να κοιτάμε τι κάνει ο Τσαλίκης (που προσωπικά τον απεχθάνομαι)και να κοιτάμε τα καινούρια αξιόλογα παιδια που βγαίνουν που υποστηρίζουν ένα καλό είδος μουσικής.Αν δίνουμε βάση στους άλλους δεν βοηθάμε αυτά τα παιδια.



    Συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος.

    www.manpas.musicheaven.gr
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 21-02-2006 15:35 ]






    Δεν ειμαι καθολου προκατειλημενη.Δοξα τω θεω τα ματια μου ανοιχτα τα εχω και βλεπω πολυ καλα και τους νεους τραγουδιστες και μαρεσουν αρκετοι (Κανα, Ασλανιδου, Ανδρεατος και πολλοι αλλοι που μου διαφευγουν τα ονοματα τους)
    Δυστυχως ομως ετσι εχουν τα πραγματα!!Δεν προωθουν τους νεους που αγαπουν το καλο τραγουδι.Ποσα παιδια εμφανιζονται π.χ στην εκπομπη "το κυριακατικο τραπεζι" που αξιζουν πραγματικα και δεν τους ξερει κανενας?Εγω δεν ασχολουμαι με τον Τσαλικη και ουτε προκειται, γιατι οπως ειπες και συ τον απεχθανομαι, αλλα λεω αυτα που βλεπω καθε μερα.
    Βλεπω λοιπον και τα νεα παιδια που εχουν ταλεντο.Οι παραγωγες ομως άλλα βλεπουν!!!(τα παντα εκτος απο φωνη). Συνεπως δεν ειναι στο χερι μου να τους βοηθησω.Οσο μπορω τους παρακολουθω και αγοραζω cd.Aλλα αν δεν κανουν κατι και οι μουσικες παραγωγες?

    ζωή είναι μάτια μου, ζωή θα περάσει...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotini19 στις 10-04-2008 17:50 ]


    fotini19
    21.02.2006, 15:59
    Και για να επανελθουμε παλι στην ΒΙΤΑΛΗ ας γραψουμε ενα τραγουδι δικο της:

    Κάθε σπίτι οχυρό

    Σ' αγαπώ και με σένα ν' αλλάξω τον κόσμο
    δεν ζητώ μόνο πάρε με από δω
    εδώ είναι δαιμόνοι κι αγγέλοι αντάμα
    κι η πόλη ζαβό ξωτικό

    Κάθε σπίτι οχυρό κι ένας μπράβος στην πόρτα
    και οι φίλοι κι αυτοί μακρινοί
    γαϊτανάκια τρελά που σκορπίσαν και πάνε
    τα όνειρα μέσα στη βουή

    Σ' αγαπώ κι έλα πάμε να φύγουμε
    τώρα που είναι ακόμα καιρός
    γιατί ο άγγελος που έχω κρύψει στα στήθια
    χαφιές θα μου γίνει κι αυτός

    Μαστορέματα, χρώματα, φώτα και λόγια
    κι άλλα λόγια να πούμε παιδιά
    με συνθήματα κόβω τα νήματα
    κι όλο στα ίδια γυρίζω ξανά

    Κάθε σπίτι οχυρό κι ένας μπράβος στην πόρτα...

    Σ' αγαπώ κι έλα πάμε να φύγουμε...


    MIA EINAI H BITAΛH!!!!!



    ageras
    21.02.2006, 16:01
    Quote:

    Το μέλος fotini19 στις 21-02-2006 στις 15:54 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος ageras στις 21-02-2006 στις 15:32 έγραψε:
    [i]
    Φωτεινή συμφωνώ μαζί σου στο γεγονός ότι η Βιτάλη είναι κορυφαία τραγουδίστρια και συμφωνώ εν μέρη για την Αλεξίου.
    ΑΛΛΑ.....Πρέπει κάποια στιγμή να πάψουμε να ήμαστε προκαταληπτικοί.Το αν δεν γίνεις Τσαλίκης δεν προχωράς είναι μια καραμέλα που την μάθαμε και την πιπιλάμε συνέχεια.Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράματα.Πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε και λίγο πιο πέρα.Ας πάψουμε να κοιτάμε τι κάνει ο Τσαλίκης (που προσωπικά τον απεχθάνομαι)και να κοιτάμε τα καινούρια αξιόλογα παιδια που βγαίνουν που υποστηρίζουν ένα καλό είδος μουσικής.Αν δίνουμε βάση στους άλλους δεν βοηθάμε αυτά τα παιδια.



    Συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος.

    www.manpas.musicheaven.gr
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 21-02-2006 15:35 ]






    Δεν ειμαι καθολου προκατειλημενη.Δοξα το θεο τα ματια μου ανοιχτα τα εχω και βλεπω πολυ καλα και τους νεους τραγουδιστες και μαρεσουν αρκετοι (Κανα, Ασλανιδου, Ανδρεατος και πολλοι αλλοι που μου διαφευγουν τα ονοματα τους)
    Δυστυχως ομως ετσι εχουν τα πραγματα!!Δεν προωθουν τους νεους που αγαπουν το καλο τραγουδι.Ποσα παιδια εμφανιζονται π.χ στην εκπομπη "το κυριακατικο τραπεζι" που αξιζουν πραγματικα και δεν τους ξερει κανενας?Εγω δεν ασχολουμαι με τον Τσαλικη και ουτε προκειται, γιατι οπως ειπες και συ τον απεχθανομαι, αλλα λεω αυτα που βλεπω καθε μερα.
    Βλεπω λοιπον και τα νεα παιδια που εχουν ταλεντο.Οι παραγωγες ομως άλλα βλεπουν!!!(τα παντα εκτος απο φωνη). Συνεπως δεν ειναι στο χερι μου να τους βοηθησω.Οσο μπορω τους παρακολουθω και αγοραζω cd.Aλλα αν δεν κανουν κατι και οι μουσικες παραγωγες?

    [/I]


    Από τη στιγμή που αγοράζεις cd κ.τ.λ. τότε είμαστε σε καλό δρόμο.Απλά να ξέρεις ότι οι εταιρείες έχουν φτάσει στον πάτο.Κάποια στιγμή θα αναγεννηθουν και θα είναι πιο αίσια τα πράγματα.Λίγη υπομονή λοιπόν.
    Η Βιτάλη έπρεπε να φτάσει στον πάτο για για ξαναγεννηθεί.Και ξαναγεννήθηκε λοιπόν και μας χαρίζει πανέμορφες στιγμές!!

    fotini19
    21.02.2006, 16:03


    Οι μοναχικές γιαγιάδες(μουσικη/στιχοι: ελενη βιταλη)

    Γίνεται γλέντι μάτια μου, ντύσου αν θέλεις κι έλα
    Μη βάλεις καθημερινά ούτε και τα καλά σου
    και μην το παίξεις γκόμενα και φοβηθεί η κοπέλα
    που κρύβεται στα στήθια σου και στη μικρή καρδιά σου

    Τη γρια που χαιρετίζω στο απέναντι μπαλκόνι
    τόσο λίγο την γνωρίζω, μα η ματιά της με πληγώνει
    Τόσο λίγο την γνωρίζω, μα η ματιά της με πληγώνει
    τη γριά που χαιρετίζω στο απέναντι μπαλκόνι

    Κι όπως φεύγουνε οι μέρες και περνάνε οι βδομάδες
    έτσι κρύβουνε οι κοπέλες τις μοναχικές γιαγιάδες
    Κι όπως φεύγουνε οι μέρες και περνάνε οι βδομάδες
    έτσι κρύβουν οι κοπέλες τις μελλοντικές γιαγιάδες

    Είναι μέσα μου κρυμμένη είμαι μέσα της κι εγώ
    τι να σκέφτεται η καημένη την κοιτάζω κι απορώ
    Τι να σκέφτεται η καημένη την κοιτάζω κι απορώ
    είναι μέσα μου κρυμμένη είμαι μέσα της κι εγώ

    Κι όπως φεύγουνε...

    Γίνεται γλέντι μάτια μου...


    Νυχτώνει ( μουσικη/στιχοι: ελενη βιταλη)

    Νυχτώνει κι εγώ σ' ένα δερμάτινο καναπέ να ταξιδεύω
    με τσιγάρο και καφέ να σε γυρεύω
    εσένα που έχασα, εσένα πατέρα
    εσένα που έχασα, εσένα μητέρα
    εσένα που έχασα, Ελλάδα μου ξένη
    εσένα που έχασα, εσένα Ελένη

    Νυχτώνει, περιθώρια δεν έχω να διαλέξω
    τώρα πρέπει να ξεχάσω ή ν' αντέξω
    να θυμάμαι συνθήματα που γυρνάνε στο χρόνο
    να θυμάμαι ποιήματα που με κάναν να λιώνω
    να θυμάμαι πως κάποτε όλα θα τα νικούσα
    να θυμάμαι πως κάποτε είχα πει πως θα ζούσα

    Νυχτώνει κι απ’ τον έρωτα δεν έχω να λαβαίνω
    να ντυθώ να χτενιστώ δεν προλαβαίνω
    στους δρόμους αναλώνομαι γραφεία, διαδρόμοι
    με τύψεις φορτώνομαι ζητάω συγνώμη
    συγνώμη από μένανε που μ' έχω ξεχάσει
    ζωή είναι μάτια μου ζωή θα περάσει

    Νυχτώνει...



    XeniaRodo
    21.02.2006, 16:13
    Quote:


    Από τη στιγμή που αγοράζεις cd κ.τ.λ. τότε είμαστε σε καλό δρόμο.Απλά να ξέρεις ότι οι εταιρείες έχουν φτάσει στον πάτο.Κάποια στιγμή θα αναγεννηθουν και θα είναι πιο αίσια τα πράγματα.Λίγη υπομονή λοιπόν.
    Η Βιτάλη έπρεπε να φτάσει στον πάτο για για ξαναγεννηθεί.Και ξαναγεννήθηκε λοιπόν και μας χαρίζει πανέμορφες στιγμές!!


    [/I]




    Mανόλη μου το έχω ακούσει και από άλλους αυτό που λες για τις εταιρίες.
    Mακάρι να γίνει έτσι.
    Zούμε μέσα στη σαβούρα, ή όπως έχει πει και η Eλένη σε μια συνέντευξή της, αντί να κοιλιώμαστε στο γρασίδι κοιλιώμαστε στη λάσπη....

    Δε φταίνε όμως μόνο οι εταιρίες ρε γαμώτο. Φταίμε εμείς που υποστηρίζουμε αυτά τα σκουπίδια.... Aν δεν τα αγόραζε κανείς δεν θα ήταν έτσι η κατάσταση...


    antreas_dr
    21.02.2006, 16:14
    Φωτογραφια απο τον Μυλο.
    Κυριακή 19-2-06.
    Η Ελένη ερμηνεύει τον "Ξαφνικό έρωτα" του Σταμάτη Σπανουδάκη!





    επισυναπτόμενα: eleni mylos.jpg 
    antreas_dr
    21.02.2006, 16:18
    Quote:

    Το μέλος antreas_dr στις 21-02-2006 στις 16:14 έγραψε:

    Φωτογραφια απο τον Μυλο.
    Κυριακή 19-2-06.
    Η Ελένη ερμηνεύει τον "Ξαφνικό έρωτα" του Σταμάτη Σπανουδάκη!










    Kαι ο Νράμερ έχει παύση και βγάζει φωτογραφίες....