ελληνική μουσική
    700 online   ·  210.833 μέλη
    sentoni
    18.01.2007, 00:54
    . . . μπες στη θλίψη μου και βρες μια λέξη τώρα πες μου αν θες , αν θες να σ’ αγαπήσω . . . όταν τα μάτια σου κοιτώ το βάθος τους μη φοβηθώ να μπω να περπατήσω . . . στο δειλινό σου να κρυφτώ τότε που φεύγεις που μ’ αποφεύγεις και σε κυνηγώ . . . μέσα στη νύχτα να σε συναντώ . . . αγάπη αν είναι αυτό, θα ‘ρχομαι μαζί σου . Μα λες τη θλίψη μου φωτιά, στον ουρανό μικρή φωτιά και πώς να την αγγίξω ρωτάς πια λέξη σου ζητώ που αν την πεις θα σ’ αγαπώ . . . φοβάμαι . . . ψιθυρίζω . . .
    jorge
    18.01.2007, 00:56
    sentoni και kokkinosxartaetos προσπαθήστε να μπείτε λίγο στο πνεύμα του MusicHeaven και να μην γεμίζετε τα topics με άσχετα πράγματα. Παρακαλώ πολύ.
    kokkinosxartaetos
    18.01.2007, 01:01
    Σωστόοοος......ε, λοιπόν ο Φάμελλος είναι ωραίος!!!!έχει κανείς αντίρρηση;(παρακάτω θα ξεδιπλώσω τα επιχειρήματά μου...
    sentoni
    18.01.2007, 01:05
    . . . άκουσα απ' τα αδέσποτα ειδήσεις ότι : ο Μανώλης Φάμελλος θα ξεκινήσει στο σταυρό του νότου μέσα Φεβρουαρίου . . . ισχύει ; Αναρωτιέμαι . . .
    kokkinosxartaetos
    18.01.2007, 01:09
    Ότι κι πείτε και κάτω να χτυπιέστε ο Μανώλης είναι ένα ιδιαίτερο φαινόμενο.Αγαπάει τη μουσική,έχει ψάξει πολύ το θέμα,έχει απίστευτο ταλέντο στο γράψιμο.Ξέρει να ξεφεύγει από το μονότονο στυλάκι πίσω από το οποίο εφησυχάζονται άλλοι μουσικοί.Η μουσική του έχει πολλές επιρροές κι όποιος έχει ακούσει πραγματικά μουσική το καταλαβαίνει.Μερικές φορές νομίζω ότι αδικείται εδώ.Για να μην επισημαίνω και τους στίχους που με συμβολισμούς και μοναδικές ψυχεδελικές εικόνες με ταξιδεύουν...Είμαι υπερβολική;Όχι...αφού αυτό νιώθω(μπορεί κανείς να με εμποδίσει;και γιατί να το κάνει;)
    kokkinosxartaetos
    18.01.2007, 01:40
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 18-01-2007 στις 01:05 έγραψε...

    . . . άκουσα απ' τα αδέσποτα ειδήσεις ότι : ο Μανώλης Φάμελλος θα ξεκινήσει στο σταυρό του νότου μέσα Φεβρουαρίου . . . ισχύει ; Αναρωτιέμαι . . .

    Ε, όχι κι αδέσποτα.Είναι ξεκάθαρο!!!Ξεκίνα Μανώλη!!!!!!!!!Αν και τον προτιμώ μόνο του στη σκηνή!!Ήταν φοβερός πέρυσι,ε παιδιά;Μοναδική μουσική και εξυπναδούλες με πολύ χιούμορ!Αυτός είναι ο Μανώλης!!!!!

    Μα εσύ έχεις τόσα να μετράς και τόσα να θυμάσαι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kokkinosxartaetos στις 18-01-2007 01:41 ]


    mousikofilh
    18.01.2007, 09:21
    Παράθεση:

    Το μέλος kokkinosxartaetos στις 18-01-2007 στις 00:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 17-01-2007 στις 15:03 έγραψε...

    Μη συγκρίνεις μια φράση με ένα ολόκληρο τραγούδι.
    Και γενικά μη συγκρίνεις...
    Φαντάζεσαι να το ειχε γραψει αυτό στον Kότσιρα????
    Ε ρε τι είχε να ακούσει...
    Αυτό όμως είναι ''έντεχνο''
    ενώ το σεντόνι...
    ''Μην παρανοείς τα λόγια που ’χω πει''
    Χαρταετέ μου…


    Γουστάρω και το σεντόνι,δε με χαλάει.Μου αρέσει και η επίμαχη φράση.Γιατί δε θα μπορούσε να το πει ο Κότσιρας;Του χαλάει τη μόστρα;Μην είμαστε σοβαροφανείς!Το λέω φιλικά γιατί ο Γιάννης είναι ένα γλυκύτατο παιδί με φοβερές φωνητικές δυνατότητες.Πάντως τον κόβω να είναι έτοιμος να τα πει όλα!



    Πάλι δεν έπιασες τον ειρμό.
    Δεν ξέρω αν θα το έλεγε,ότι θα μπορουσε,ναι.
    Αυτό ακριβώς λεω.Τότε μήπως μπορείς να φανατιστείς τι θα είχε ακούσει????
    Αυτό είναι αδικο όχι μόνο για τα συγκεκριμένα τραγούδια.
    Του φάμελλου είναι ''έντεχνο'' με αυτούς τους στίχους, και κανένα δεν ενοχλεί, επειδή το λέει ο ίδιος.
    Ενώ το σεντόνι το είχαν ρίξει στην πυρά για μια φράση.
    Κατάλαβες τι εννοώ?
    Κατά τα άλλα, ο φάμμελος είναι ωραίος...

    sentoni
    21.01.2007, 15:52
    . . . ε, εδώ μιλάμε για τον Φάμελλο . . . αφήστε τις αερολογίες . . . ! Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι ο Μανώλης δεν παίζεται στη σκηνική παρουσία, ήθελα να 'ξερα 40 παρά κάτι που την βρίσκει τόση ενέργεια . . . .
    THEOG
    21.01.2007, 16:57
    O Μανώλης Φάμελος όσο καλός είναι στο να γράφει μουσική και στίχους άλλο τόσο είναι πάνω στη σκηνή.Στη περσινή σεζόν τον απόλαυσα στο Σταυρό του Νότου μόνο του.Ωραίο πρόγραμμα που έδενε δικά του τραγούδια με διασκευές κυρίως καντρι κομμάτια.Φέτος και τις δύο μέρες στο Μέγαρο Μουσικής ,αν και υπήρχαν πολλοί καλεσμένοι με λαμπρές καριέρες,έκλεψε την παράσταση.Ελπίζω και φέτος στο Σταυρό του Νότου να περάσουμε όμορφα!!!

    ageras
    21.01.2007, 17:02
    Το παρακολουθώ καιρό το τόπικ και τις απόψεις σας για τον Φάμελλο.
    Τον έχω δει αρκετές φορες.Μερικές φορές μου άρεσε μερικές όχι.
    Είναι αξιόλογος συνθέτης.Τον προτιμώ πιο πολύ με αυτή του την ιδιότητα!!!Η φωνή του δε με συγκινει αν και είναι ιδιαίτερη!!!
    Επίσης δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι οι δουλειές που έκανε με τους ποδηλάτες ήταν εξαιρετικές!!!

    mousikofilh
    21.01.2007, 17:47
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 21-01-2007 στις 15:52 έγραψε...

    . . . ε, εδώ μιλάμε για τον Φάμελλο . . . αφήστε τις αερολογίες . . . ! Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι ο Μανώλης δεν παίζεται στη σκηνική παρουσία, ήθελα να 'ξερα 40 παρά κάτι που την βρίσκει τόση ενέργεια . . . .



    Έχεις κολλήσει και εσύ...''αερολογία'' βλέπω.
    Εύγε..

    sentoni
    21.01.2007, 19:15
    Παράθεση:

    Το μέλος THEOG στις 21-01-2007 στις 16:57 έγραψε...

    O Μανώλης Φάμελος όσο καλός είναι στο να γράφει μουσική και στίχους άλλο τόσο είναι πάνω στη σκηνή.Στη περσινή σεζόν τον απόλαυσα στο Σταυρό του Νότου μόνο του.Ωραίο πρόγραμμα που έδενε δικά του τραγούδια με διασκευές κυρίως καντρι κομμάτια.Φέτος και τις δύο μέρες στο Μέγαρο Μουσικής ,αν και υπήρχαν πολλοί καλεσμένοι με λαμπρές καριέρες,έκλεψε την παράσταση.Ελπίζω και φέτος στο Σταυρό του Νότου να περάσουμε όμορφα!!!





    . . . με φωνή και κιθάρα εκστρατείας την πρώτη βραδιά . . . με ηλεκτρικούς ήχους , ορχήστρα και ερμηνευτές τη δεύτερη . . . ( κάπου το'χω ξαναγράψει αυτό ) όντως ήταν εξαιρετικές βραδιές στο Μέγαρο ( ανεξαρτήτου παίδαρου και δεν εννοώ τον Μανώλη ) . Ελπίζω κι εγώ φέτος στο Σταυρό να είναι καλά όμως, την παράσταση θα την μοιραστεί οπότε . . . θα δούμε !
    moufixtros
    18.02.2007, 10:30
    Πήγα στην πρεμιέρα κι ομολογώ ότι έχω κολλήσει στα περσινά μεγαλεία.Τον ήθελα μόνο του , να μην περιορίζεται στο να πει μόνο γνωστά κομμάτια.Είναι απίστευτος όμως.Επίσης παραδέχομαι ότι βαρέθηκα σε κάποιες φάσεις του προγράμματος μέχρι να ξαναβγει ο Μανώλης.Δείξτε κατανόηση,είναι λογικό, αφού μόνο αυτόν ακούω από τους τρεις .Παρόλα αυτά θα ξαναπάω,θα ήθελα να είναι εκεί συνέχεια ,ε αδυναμίες είναι αυτές,είναι να μη βρω κάτι να με εκφράζει.Πήγε κανείς άλλος;
    sentoni
    18.02.2007, 19:47
    . . . moufixtre . . . με εκπλήσεις και εγώ εκεί ήμουν στην πρεμιέρα . . . ! Βέβαια εγώ κόλλλλλημα με τον Φάμελλο, παρόλο που είναι ωραίος ΔΕΝ έχω, αλλά τι να κάνω η κολλητή μου έχει ανάγκη απο συμπαράσταση και ποιός θα της δώσει δύναμη ; Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σε κάποια φάση αλλά τέλος - πάντων ! Ελπίζω την επόμενη φορά ( που μάλλον θα είναι σύντομα ) θα είναι καλύτερα . . . !
    moufixtros
    18.02.2007, 22:29
    μπράβο καλά έκανες! ήσουν κάτω;ρε ποια ήσουν;εγώ πάντως θα ξαναπάω σίγουρα.την επόμενη φορά θέλεις να πάμε μαζί;
    sentoni
    19.02.2007, 02:29
    . . . πλάκα με κάνεις ; Αναρωτιέσαι ; Η όμορφη μελαχρινή εγώ και η άλλη όμορφη η φίλη μου . . . εμείς πάντως θα ξαναπάμε σίγουρα τώρα αν τύχει και πας την ίδια μέρα ε, ενημέρωσε στο θέμα και μάλλον : δίχως τηλέφωνο ή γράμμα θα βρεθούμε . . .
    sentoni
    19.02.2007, 12:13
    . . . Μανώλη . . . χρόνια πολλά για τον κόκκινο χαρταετό σου . . . !
    moufixtros
    19.02.2007, 18:34
    Σίγουρα θα βρεθούμε αφού σου-σας αρέσει ο Μανώλης ...Ελπίζω το " σεντόνι " να προκύπτει από το ομώνυμο τραγούδι του Φάμελλου,έτσι για να τονίζουμε και τους δημιουργούς!
    sentoni
    19.02.2007, 19:13
    . . . ο δημιουργός έκανε πολύ καλή δουλειά το ομολογώ, αλλά . . . έχουν βάλει κι άλλοι χεράκι γι' αυτό . . . !
    XeniaRodo
    20.02.2007, 13:58
    Θα συμφωνήσω με τον Aγέρα και στο ό,τι οι πιο παλιές δουλειές του με τους ποδηλάτες ήταν πολύ καλές. Tελευταία δεν έχω ακούσει κάτι που να μου αρέσει εξίσου. Mπορεί να υπάρχει αλλά να μην έχει ακουστεί. Συμβαίνει συχνά.



    ΘΑ 'ΘΕΛΑ ΝΑ 'ΜΟΥΝ ΒΑΣΙΛΙΑΣ
     
    Θα 'θελα να 'μουν βασιλιάς
    σ' ένα βασίλειο με ουίσκι και τεκίλα
    να 'χα ξωπίσω μου έν' ασκέρι δουλικό
    και τα ποτήρια να μου γέμιζε η Σιβύλλα.
    Αχ να 'χα και τον Παρθενώνα στο μπαλκόνι μου
    να 'χα στον κήπο μου και το Λυκαβητό
    όμως θα μου 'φτανε αν μέσα στο χάλι μου
    είχα εσένα λίγο εδώ.
    θα 'θελα να 'μουνα ιππότης
    ή του μεσοπολέμου μάγκας Πειραιώτης
    να 'χα μια Κάντιλακ το '58 
    και για γουηκ-εντ να πήγαινα στο Μεξικό.
    Είναι πολλά αυτά που θα 'θελα αγάπη μου
    μα απειροελάχιστα αυτά που σου ζητώ
    γιατί θα μου 'φτανε αν μέσα στο χάλι μου είχα εσένα λίγο εδώ.
    Και ας μην ήμουν βασιλιας
    και ας την έβγαζα με ούζο και ρετσίνα
    τις Κυριακές κάπου να τρώγαμε φτηνά
    και μεσοβδόμαδα ας μας έτρωγε η πείνα
    τότε θα ήμουνα πανεύτυχης αστέρι μου
    και ας κρυβόμουνα απ' το σπιτονοικοκύρη
    άστεγος θα 'μενα δίχως νερό και τροφή
    για το δικό σου το χατήρι.