ελληνική μουσική
    564 online   ·  210.848 μέλη
    alexia-vicky
    20.02.2007, 15:55
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 20-02-2007 στις 13:58 έγραψε...

    Θα συμφωνήσω με τον Aγέρα και στο ό,τι οι πιο παλιές δουλειές του με τους ποδηλάτες ήταν πολύ καλές. Tελευταία δεν έχω ακούσει κάτι που να μου αρέσει εξίσου. Mπορεί να υπάρχει αλλά να μην έχει ακουστεί. Συμβαίνει συχνά.



    ΘΑ 'ΘΕΛΑ ΝΑ 'ΜΟΥΝ ΒΑΣΙΛΙΑΣ
     
    Θα 'θελα να 'μουν βασιλιάς
    σ' ένα βασίλειο με ουίσκι και τεκίλα
    να 'χα ξωπίσω μου έν' ασκέρι δουλικό
    και τα ποτήρια να μου γέμιζε η Σιβύλλα.
    Αχ να 'χα και τον Παρθενώνα στο μπαλκόνι μου
    να 'χα στον κήπο μου και το Λυκαβητό
    όμως θα μου 'φτανε αν μέσα στο χάλι μου
    είχα εσένα λίγο εδώ.
    θα 'θελα να 'μουνα ιππότης
    ή του μεσοπολέμου μάγκας Πειραιώτης
    να 'χα μια Κάντιλακ το '58 
    και για γουηκ-εντ να πήγαινα στο Μεξικό.
    Είναι πολλά αυτά που θα 'θελα αγάπη μου
    μα απειροελάχιστα αυτά που σου ζητώ
    γιατί θα μου 'φτανε αν μέσα στο χάλι μου είχα εσένα λίγο εδώ.
    Και ας μην ήμουν βασιλιας
    και ας την έβγαζα με ούζο και ρετσίνα
    τις Κυριακές κάπου να τρώγαμε φτηνά
    και μεσοβδόμαδα ας μας έτρωγε η πείνα
    τότε θα ήμουνα πανεύτυχης αστέρι μου
    και ας κρυβόμουνα απ' το σπιτονοικοκύρη
    άστεγος θα 'μενα δίχως νερό και τροφή
    για το δικό σου το χατήρι.






    ANNAMARAKI
    20.02.2007, 23:55
    Δεν ειναι μονο ο τελευταιος του δισκος καταπληκτικος,ο Μανώλης Φάμελλος έχει ενα φοβερό παρελθόν και θα συνεχίσει έτσι!Κάθε του τραγούδι εχει και κατι να πει..
    Emilia_
    21.02.2007, 13:53
    Προσωπικα παντα μου αρεσε η δουλεια του...ακριβως γιαυτη του την ιδιαιτεροτητα που τον χαρακτηριζει...
    Οσο για τον τελευταιο του cd σαφως και το ειχα παρει.. και μπορω να πω οτι δεν υπηρχε καποιο τραγουδι που να μην μου αρεσε,παρολο που το αγορασα και το χαρισα για ενα συγκεκριμενο τραγουδακι...

    " Οτι ζησαμε,πια ειναι σχημα κλειστο...
    οτι χτιζουμε σκορπα,στον ανεμο...
    Μ'ασε ενα φως ανοιχτο,η ευτυχια ειναι αυτο...
    ..που περιμενουμε να ρθει... "

    http://blogs.musicheaven.gr/emilia_

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 21-02-2007 14:33 ]


    sentoni
    02.03.2007, 10:46
    . . . παιδιά δεν μπορώ να μην εκφραστώ . . . χθες ξανά στο Σταυρό και ήταν φοβερά . . . είχε τόσο κόσμο όσο και στην πρεμιέρα . . . moufixtre χάρηκα πολύ που σε γνώρισα επιτέλους ( κορίτσια είναι το τεκνό ) . . . !
    moufixtros
    02.03.2007, 20:19
    Πραγματικά χτες στο Μανώλη ήταν καλύτερα.Κι εγώ χάρηκα που σας είδα.Είσαι φοβερή κι εσύ και η φίλη σου.Κι από οό,τι ελιδα πρώτες μούρες ,το καλύτερο τραπέζι.(στο επίκεντρο).Σεντόνι μου όμως τα παραλές,δεν είμαι και θεός!!! Όπως και να χει θα ξαναπάμε και για την ενημέρωση,γινόταν όντως χαμός.Αν και Πέμπτη ήταν γεμάτο.
    mariametokapelo
    02.03.2007, 21:46
    Θυμάμαι την πρώτη φορά που τον άκουσα ήταν στον Διέση 101,3{Σταθμός τότε λεγόταν} στο τραγούδι "Είναι ωραία να πέφτεις".Παρόλο που δεν ήμουν της ροκ φάσης,γιατί προσπαθούσα να μάθω αρμόνιο μόνη μου και έπαιζα πιο πολυ τραγούδια της χορώδιας,κάτι μου έκανε τρομερό κλικ σ' αυτό το σύνολο φωνή-στίχος-μουσική...Από τότε μέχρι σήμερα το φαινόμενο Μανώλης Φάμελλος συνεχίζει να με εκπλήσσει αφάνταστα.Εξ' ου και η υπογράφη που άλλαξε αμέσως...
    sentoni
    03.03.2007, 22:43
    Παράθεση:

    Το μέλος moufixtros στις 02-03-2007 στις 20:19 έγραψε...

    Πραγματικά χτες στο Μανώλη ήταν καλύτερα.Κι εγώ χάρηκα που σας είδα.Είσαι φοβερή κι εσύ και η φίλη σου.Κι από οό,τι ελιδα πρώτες μούρες ,το καλύτερο τραπέζι.(στο επίκεντρο).Σεντόνι μου όμως τα παραλές,δεν είμαι και θεός!!! Όπως και να χει θα ξαναπάμε και για την ενημέρωση,γινόταν όντως χαμός.Αν και Πέμπτη ήταν γεμάτο.




    . . . moufixtre . . . είπαμε είσαι τεκνό . . . αλλά Θεός ; Ε, αυτό θα ήταν υπερβολή !


    Σε ενημερώνω όχι τίποτα άλλο . . . για να μην μπεις στον κόπο : Παρασκευή & Σάββατο ( της επόμενης εβδομάδας ) όλο το μαγαζί κομπλέ . . . Τι έγινε ρε παιδιά ; Η μέθοδος των 3 τελικά σκίζει . . .
    moufixtros
    04.03.2007, 12:30
    ευχαριστώ για την ενημέρωση αλλά θα είμαι εκεί και Παρασκευή και Σάββατο.Λες να πάω και Πέμπτη;Ε, αν δεν πάω θα χαλάσει η μέθοδος...
    sentoni
    04.03.2007, 19:54
    . . . χαλβάς είναι για να χαλάσει ;

    Εμείς πάντως θα πάμε την πέμπτη . . . ! Ελπίζω να σε δω αν όχι καλά να περάσεις . . .
    moufixtros
    06.03.2007, 15:54
    δεν ξέρω αν χαλάει ο χαλβάς ,αλλά εγώ χαλιέμαι με κάτι άτομα που κατά περιόδους κολλάνε με κάποιον και γίνονται φανατικά με το είδος και δήθεν χτυπιούνται και μετά ανακαλύπτουν άλλο (που όμως από ανέκαθεν κατά βάθος γούσταραν)κλπ κλπ μπλιαχ...
    Jimy
    06.03.2007, 16:20
    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 20-02-2007 στις 23:55 έγραψε...

    Δεν ειναι μονο ο τελευταιος του δισκος καταπληκτικος,ο Μανώλης Φάμελλος έχει ενα φοβερό παρελθόν και θα συνεχίσει έτσι!Κάθε του τραγούδι εχει και κατι να πει..



    Δεν είναι οτι κάτι έχει να πεί είναι οτι είναι ικανός να μιλήσει για τη δουλειά του! big difference μάλλον μεγάλη απόσταση.Σπάνιο σε καλλιτέχνες του σήμερα όπως είναι αυτό και είμαστε μέσα του για τα καλά χωρίς να κοιτάμε λίγο πίσω να παίρνουμε πραγματα απο άλλες εποχές

    palmos
    10.03.2007, 23:03
    Ο Μανώλης είναι απλά υπέροχος!Βέβαια ο αγαπημένος μου δίσκος του είναι ο πρώτος του με τους ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ που περιλαμβάνει και το τραγούδι ΧΑΜΟΓΕΛΑ που καθε φοράπου το ακούω χαμογελάω!Είναι φοβερός τόσο ως συνθέυτης όσο και ως τραγουδιστής!
    Φέτος εμφανίζεται με τον Πλιάτσικα και τον Καζούλη.Μήπως ξέρετε αν θα ανέβουν Θεσσαλοίκη και αν ναι πότε?
    moufixtros
    11.03.2007, 13:17
    ξέρω αλλά δε λέω.Λοιπόν κάθε φορά που πηγαίνω στο Σταυρό μου αρέσει και περισσότερο ,φοβερά!!!!Αν και ο φίλτατος Μανώλης φαίνεται ότι δεν έχει τόση αποδοχή άπό το κοινό όσο οι άλλοι δυο (οι οποίοι είναι εξαιρετικοί).Αλλά καλύτερα είναι για λίγους και καλούς....
    absurdus_delirium
    11.03.2007, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος palmos στις 10-03-2007 στις 23:03 έγραψε...
    ... περιλαμβάνει και το τραγούδι ΧΑΜΟΓΕΛΑ που καθε φοράπου το ακούω χαμογελάω!



    moufixtros
    11.03.2007, 22:00
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 11-03-2007 στις 14:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος palmos στις 10-03-2007 στις 23:03 έγραψε...
    ... περιλαμβάνει και το τραγούδι ΧΑΜΟΓΕΛΑ που καθε φοράπου το ακούω χαμογελάω!




    καλά η "υπογραφή" σου είναι κορυφαία ( συγγνώμη για την άσχετη με το θέμα παρατήρηση )
    palmos
    12.03.2007, 14:41
    Παράθεση:

    Το μέλος moufixtros στις 11-03-2007 στις 13:17 έγραψε...

    ξέρω αλλά δε λέω.Λοιπόν κάθε φορά που πηγαίνω στο Σταυρό μου αρέσει και περισσότερο ,φοβερά!!!!Αν και ο φίλτατος Μανώλης φαίνεται ότι δεν έχει τόση αποδοχή άπό το κοινό όσο οι άλλοι δυο (οι οποίοι είναι εξαιρετικοί).Αλλά καλύτερα είναι για λίγους και καλούς....




    Γιατι δε λες?Ελλαδα δεν είναι μονο η Αθηνα(και μη μου πεις την εξυπνάδα οτι είναι και ο Πειραιας)!

    moufixtros
    21.03.2007, 22:35
    καλά φοβερή η μέθοδος ,άσε που ενώ μου αρέσει ο Φάμελλος,τελικά μου αρέσουν και οι υπόλοιποι εξίσου......σεντόνι που βρίσκεσαι? δεν ήρθες το προηγούμενο πεμπτοπαρασκευοσάββατο,( 15-16-17)να ανησυχήσω?εσύ και η φίλη σου δε χάνεται παράσταση,πως κι έτσι??????
    sentoni
    22.03.2007, 01:28
    . . . γειά σου ρε moufixtre fan της μεθόδου των 3 . . .

    . . .αναρωτιέμαι η μέθοδος τους είναι φοβερή ή η δικιά σου ; Καλά τι σερί ήταν αυτό ; Μην ανησυχείς ένα μικρό διαλειμμμματάκι κάναμε για επαρχία και ξανά προς την δόξα θα τραβήξουμε !
    moufixtros
    24.03.2007, 20:07
    Σεντόνι πολύ χάρηκα που σας είδα χτες.Δεν ήταν φοβερή βραδιά ?Έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.Ρε μήπως επειδή σας είδαν ξανά?Εγώ εκεί συνέχεια.Δεν το πιστεύω ότι λείπατε την προηγούμενη βδομάδα για να πάτε Κότσιρα και μάλιστα Τρίκαλα!Ελπίζω να μην πάτε κι αλλού γιατί η μέθοδος σας χρειάζεται...
    ΥΓ πως γίνεται να έχετε πάντα το καλύτερο τραπέζι???και πάντα το ίδιο?
    sentoni
    25.03.2007, 20:39
    . . . καταρχήν moufixtre χρόνια πολλά να σε χαιρόμαστε !
    Όντως η προχθεσινή βραδιά ήταν το κάτι άλλο . . . τι κέφι ήταν αυτό ; Τελικά η μέθοδος τους είναι όλο και καλύτερη . . . Όσο για το τραπέζι και τα άλλα . . . ε, σου στέλνω ΠΜ . . . να σε ενημερώσω, μην χαλάω το θέμα . . .