ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    "Γελοίο να διοργανωθούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες στην Αθήνα" (sic)

    Giorgos
    24.05.2003, 03:50
    Με μεγάλη μου έκπληξη και λύπη συνάμα πληροφορήθηκα το θέμα προς ανάπτυξη που έπεσε στις προφορικές εξετάσεις του γαλλικού Διπλώματος DELF στην Ελλάδα. Η εκφώνηση του εν λόγω θέματος ήταν η εξής:

    "Να αναπτύξετε το παρακάτω θέμα:

    Είναι γελοίο να διοργανωθούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2004 στην Αθήνα."

    Η μορφή του θέματος είναι σαφής και κλασσική. Δεν ζητείται από τους υποψηφίους να λάβουν θέση (Η εκφώνηση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η εξής: [Θέση] ...Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με την παραπάνω θέση;). Τίθεται υπό μορφήν θεωρήματος και θεωρείται δεδομένο ότι οι υποψήφιοι ασπάζονται την παραπάνω θέση και αυτό που τους ζητείται είναι να επιχειρηματολογήσουν υπέρ της.

    Για όσους δεν γνωρίζουν, το DELF (όπως και το DALF) είναι πλέον τα 2 σημαντικότερα διπλώματα εκμάθησης της γαλλικής γλώσσας, έχοντας αντικαταστήσει (τουλάχιστον πρακτικά κι ευτυχώς όχι ακόμα και θεωρητικά) τα Sorbonne I (αντίστοιχο του Lower) και Sorbonne II (αντίστοιχο του Proficiency).

    Την αποκλειστική ευθύνη για το περιεχόμενο των θεμάτων κάθε χρονιάς για τους εν Ελλάδι υποψηφίους, είτε πρόκειται για το DELF, το DALF, το Sorbonne I και το Sorbonne II, φέρει εξ ολοκλήρου, εδώ και πολλά χρόνια, το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών (Institut Francais d' Athenes), το οποίο δίνει την γενική γραμμή που πρέπει να ακολουθήσουν τα υπόλοιπα παραρτήματά του. Τα άτομα που βάζουν τα θέματα είναι Γάλλοι εκπαιδευτικοί.

    Με απλά λόγια, κάποιος Γάλλος εκπαιδευτικός θεώρησε πρέπον σε εξετάσεις επισήμου διπλώματος, ευρισκόμενος εν Ελλάδι, να βάλει ένα τόσο απαράδεκτο και προσβλητικό για την χώρα μας θέμα σε Έλληνες υποψηφίους. Τους ζήτησε -αναγκαστικά- αφενός να συμφωνήσουν με την άποψή του και αφετέρου να δώσουν επιχειρήματα υπέρ της!

    Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου, εν είδει εξεταστή και εν δυνάμει εκπαιδευτικού, αφενός την θέση σας ως προς το ανωτέρω θεώρημα (με τη μόνη διαφορά ότι, σε αντίθεση με τους διαγωνιζομένους στο DELF, εσείς μπορείτε να εκφραστείτε ελεύθερα, χωρίς να φοβάστε ότι θα κοπείτε ) και αφετέρου -διότι πλέον αυτό είναι το ερώτημα που εύλογα τίθεται- να πιθανολογήσετε ποια θα μπορούσε να είναι η αιτία που ο συγκεκριμένος εξεταστής έβαλε ένα τόσο απροκάλυπτα προκλητικό και προσβλητικό θέμα. Άγνοια; Παραπληροφόρηση; Εμπάθεια; Υστεροβουλία και εξυπηρέτηση άλλων συμφερόντων;
    ZOI
    24.05.2003, 15:24
    πραγματικα ανηκουστο!εξεπλαγην οταν το ακουσα.συνηθως τα θεματα ειναι πολυ πιο ουδετερα και δεν εχουν τετοιες θεσεις.παντως ζητηθηκε συγγνωμη εκ μερους μαλιστα του προεδρου σιρακ.δεν ξερω βεβαια αν εξυπηρετει συμφεροντα αλλα μου φαινεται πηγαινει λιγο μακρια αυτη η σκεψη.απο τραγικο εως αστειο το βρηκα παντως....
    eva
    24.05.2003, 16:12
    Οι Γάλλοι είναι γνωστοί για τις εθνικιστικές τους τάσεις. Λίγο κακός να είσαι αρκεί για να ρίξεις δηλητήριο που και ο Ειρηνικός ακόμα δεν το ξεπλένει. Προφανώς ο/η ενλόγω εκπαιδευτικός ή η ομάδα εκπαιδευτικών δεν ανέχονται να είναι σταμμένα τα φώτα της δημοσιότητας τόσο έντονα προς την Ελλάδα, ίσως να μην αντέχουν το γεγονός ότι και με την Ευρωπαϊκή προεδρία και με την πολιτιστική ολυμπιάδα κι όλα τα έργα που γίνονται για το 2004 η Ελλάδα βράσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος. Ποιός ξέρει? Όλα όσα είπα το ξέρω ότι είναι ακραία και μάλλον ανυπόστατα αλλά πώς αλλιώς παρά με παράλογα επιχειρήματα μπορεί να αντικρούσει κανείς μια παράλογη άποψη?!
    Το μόνο που δεν μου κολλάει στην όλη υπόθεση είναι ότι η αναβίωση του θεσμού έγκειται στο θαυμασμό ενός Γάλλου για το αρχαιοελληνικό ολυμπιακό πνεύμα. Και σίγουρα η διοργάνωση τέτοιων αγώνων ήταν πολύδυσκολότερη το 1896 απ'ότι σήμερα. Κι όμως και τότε η Ελλάδα ανταποκρίθηκε στο όραμα του de Coubertin. Αν μη τί άλλο λοιπόν οι κύριοι αυτοί θα έπρεπε να είχαν σεβαστεί την προτίμηση αυτού του επιφανή ομοεθνή τους.
    KostasLadas
    24.05.2003, 19:22
    ΝΑ ΜΗΝ ΣΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

    Ολυμπιακοί αγώνες, ή αγώνες της φρίκης.

    Ξέρετε άραγε πόσα χρήματα του ελληνικού Δημοσίου θα κοστίσουν;;;

    Ξέρετε πόσο ακριβό τίμημα θα πληρώσουμε για να γίνουν οι αγώνες της Κόκα-Κόλα, της Νάικ και των λοιπών εταιριών;;;

    Ξέρετε που θα οδηγήσει τη χώρα και τους πολίτες το ρούφηγμα των κρατικών επενδύσεων χάριν της ανάληψης των Ολυμπιακών και της ανάγκης "υποδομών" που θα τους καλύπτουν;;;

    Ξέρετε ότι χάριν των Ολυμπιακών Αγώνων πήγαν να πετάξουν στο δρόμο παιδιά απόρων οικογενειών που σπουδάζουν (φοιτητικές Εστίες - Ζωγράφου), έτσι ώστε να κάνουν τις Εστίες κέντρα για τους δημοσιογράφους που θα καλύψουν το υπερθέαμα της Ντόπας και της διαφήμισης εταιριών;;;

    Ξέρετε ότι κάθε πόλη που διοργανώνει αυτό το - τουλάχιστον ηλίθιο - "θέαμα" έρχεται μετά αντιμέτωπη με μεγάλη οικονομική κρίση;;; (πτώχευση, προβλήματα, κρίση, ανεπάρκεια επενδύσεων και επενδυτικών πόρων, ακρίβεια κτλ...)

    Ξέρετε ότι το 70% των αθλητών ντοπάρονται;;;

    Ξέρετε ότι οι Ολυμπιακοί αγώνες δεν κάνουν τίποτε άλλο παρά να είναι ένας θεαματικός τρόπος διαφήμισης των μεγάλων εταιριών; (μακντόναλντς, κόκα-κόλα, Νάικ, αντίντας, Κόντακ κτλ)

    Ήδη στη χώρα μας έχουν αρχίσει να διαφαίνονται τα πρώτα αποτελέσματα της οικονομικής κρίσης (για την οποία ευθύνονται και οι επενδύσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, σε μεγάλο ποσοστό). Κλείσιμο επιχειρήσεων, απολύσεις, (Πάλκο, Υβόνη Στορς), εξαγορές, πτωχεύσεις.

    Το κράτος αντί να δίνει τα λεφτά στην παιδεία, στην υγεία, στην υποστήριξη των απολυμένων και τη στήριξη της παραγωγής, δίνει λεφτά για να μας βάλει όλους στο χώμα.

    Αλλά δυστυχώς έχουμε καταντήσει όλοι να μασάμε κουτόχορτο σ' αυτή τη χώρα. Κανονικά αυτό το αίσχος (το αίσχος των Ολυμπιακών Αγώνων) δεν έπρεπε να το είχαμε αφήσει να γίνει. Όταν ο ελληνικός λαός καταλάβει μετά το 2004 τι σημαίνει που "κερδίσαμε" τους Αγώνες, τότε θα τραβάει τα μαλλιά του. Αλλά θα είναι αργά.

    Και μην μου πείτε για την "αναβίωση του Ολυμπιακού πνεύματος" γιατί μεγαλύτερος εξευτελισμός του Ολυμπιακού πνεύματος από αυτόν δεν έχει ξαναϋπάρξει.

    ΜΗΝ ΣΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ.
    Nektarios
    24.05.2003, 20:08
    Tha symfwnhsw en merei me ton parapnw synomilith giati einai alhtheia oti oi olympiakoi agwnes exoun xasei edw kai poly kairo to pneyma tous kai exoun emporeymatopoihthei plhrws!!!!!!Kia gia mena einai pleon "agwnes ntrophs",deigma ths dytikhs koultouras para ths liths arxaias Ellhnikhs...Oswn afora to thema twn e3etasewn as melethsoun oi Galloi ligo istoria na doun ta xalia tous kai meta as milhsoun...Prosfata malista se mia syzhthsh pou eixa me enan Agglo kathigith peri Swkrath kai Platwna gia na dei3w poso anistoritoi kai "mikroi" einai prospathise na meiwsei ton Swkrath legontas pws htan omofylofilos afou den h3ere tipota allo na pei.Malista eipe pws ton skotwsan .Den exw tipota me tous omofylofilous ena paradeigma eipa.Gia ton Platwna de eipe pws htan ypermaxos twn koinwnikwn ta3ewn kai epomenws aparadektos!Plhrws agnoia dhladh gia to ergo tous!!!!!!Se erwthsh pou tethike peri Leadership gia to apo pou htan o Megas Ale3andros kai poios htan o pateras tou oute enas Ellhnas den h3ere na apanthsei stous Agglous!NTROPH tous kai NTROPH mas synama!!!!!!!Mas peira3an 3afnika oi Galloi kai oxi ta dika mas xalia pou xronia twra symvaloume sto na e3afanistei h poio omorfh kai zwntanh glwssa(h Ellhnikh),pou dexomaste apo kathe Oliver Stone na meiwnei thn Istoria mas,pou kanenas pleon den mporei na milhsei swsta Ellhnika!!!Ti allo na pw?Tipota giati me pianei katathlipsh...
    Prosthetw oti oswn afora ta parapanw den e3airw ton eayto mou se kamia periptwsh!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Nektarios στις 24-05-2003 20:10 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Nektarios στις 24-05-2003 20:28 ]
    priftisnikolaos
    25.05.2003, 02:06
    Nektarie sumfwnw mazi sou, kai egw panw katw tis idies skepseis kanw!!!
    Sumfwnw pws to pneuma ton Olumpiakwn Agwnwn exei xa8ei edw kai kairo kai den 3anavriskete me tipota, oso pernaei o kairos oi agwnes 8umizoun perissotero Show-mesa se ola ta alla "eksugxronizwntai" kai autoi, pws 8a mporousan na apotelesoun e3airesh allwste? ktl ktl...

    Aggloi, Galloi, Germanoi kai paei legwntas, enai gnwsto pws den exoun thn Ellada kai tous Ellhnes se megalh upolhpsh, an pisteuete to anti8eto eiste la8os, to "giati" as to anarwth8ei ka8enas monos tou!!
    Pantws kai emena mou aresei prwta na koitaw ta tou oikou mou kai meta to ti ginetai e3w apo auton! To megalutero meridio eu8unhs gia thn katastash pou exei dhmiourgh8ei to exoume prwtoi apo olous emeis oi idioi, oloi agapame thn Ellada kai olous mas peirazei na vlepoume diaforous "api8anous" tupous na mas kathgoroun kai na mas xleuazoun alla mhpws emeis tous dinoume polles fores to dikaiwma na to kanoun auto??

    Giorgo, ti na pw gia ta parapanw? Oso asxhma sou akougontai esena, allo toso asxhma akougontai kai se emena! Apla 8a eixa thn apaithsh apo kapoion Ellhna armodio, epeidh peri prosvolhs prokeitai, na valei ta pragmata sthn 8esh tous!!!
    Giorgos
    25.05.2003, 05:46
    Quote:

    25-05-2003 στις 02:06, priftisnikolaos wrote:

    Giorgo, ti na pw gia ta parapanw? Oso asxhma sou akougontai esena, allo toso asxhma akougontai kai se emena! Apla 8a eixa thn apaithsh apo kapoion Ellhna armodio, epeidh peri prosvolhs prokeitai, na valei ta pragmata sthn 8esh tous!!!




    Οι αντιδράσεις ασφαλώς ήταν άμεσες.

    Ο υπουργός Παιδείας Πέτρος Ευθυμίου εξέφρασε τη δυσφορία του για το ατυχέστατο θεώρημα, χαρακτηρίζοντας «βαρύ» το ατόπημα του εκπαιδευτικού που έθεσε το θέμα, το οποίο αδικεί τις πολιτιστικές σχέσεις με τη Γαλλία
    και υπενθύμισε χαρακτηριστικά: «Ας θυμόταν το βαρόνο Ντε Κουμπερτέν».

    Ο σύμβουλος της προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής των Αγώνων, Σ.Λαμπρίδης, παρενέβη στο Γάλλο πρέσβη, καθώς και στον μορφωτικό ακόλουθο -ο οποίος βρίσκεται και στην προεδρία του Γαλλικού Ινστιτούτου- για την επιλογή του συγκεκριμένου εξεταστικού θέματος, ζητώντας να γίνει άμεση επανόρθωση.

    Ταυτόχρονα, εστάλη επιστολή διαμαρτυρίας, στην οποία μεταξύ άλλων αναφέρεται ότι η τουλάχιστον ατυχής επιλογή του θέματος δεν συνάδει με τις πρωτοβουλίες και δράσεις που έχει αναλάβει η Αθήνα 2004 σε συνεργασία με τη γαλλική κυβέρνηση για την αναβάθμιση της γαλλικής γλώσσας μέσα στο πλαίσιο των Ολυμπιακών Αγώνων και των όσων συμφωνήθηκαν μεταξύ της Γ.Αγγελοπούλου και του Ζ.Σιράκ στο Παρίσι.

    «Και βέβαια οφείλουμε να επισημάνουμε ότι μόλις πριν από 2 ημέρες το Παρίσι έθεσε υποψηφιότητα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012. Είναι κρίμα που η επιλογή του συγκεκριμένου θέματος δίνει μία αρνητική εικόνα σε σχέση με τη Γαλλία και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. Ελπίζουμε ότι αυτή η ενέργεια δε θα έχει συνέχεια και ότι θα προβείτε σε ενέργειες επανόρθωσης του σφάλματος που έγινε» υπογραμμίζεται στην ανακοίνωση.

    Σε τηλεφωνική του επικοινωνία με τη Γιάννα Αγγελοπούλου ο Γάλλος πρέσβης στην Αθήνα ζήτησε συγγνώμη για το συμβάν, μεταφέροντας παράλληλα στην πρόεδρο της «Αθήνας 2004» τη θλίψη του ιδίου του Γάλλου προέδρου, Ζακ Σιράκ, για το όλο ζήτημα που ανέκυψε.

    Η γαλλική πρεσβεία εξέδωσε και ανακοίνωση, στην οποία επισημαίνει, μεταξύ άλλων, τα εξής: «Στόχος ήταν να ελεγχθούν οι γνώσεις των υποψηφίων στη γαλλική γλώσσα και σε καμία περίπτωση να ασκηθεί κριτική για τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων.
    Το Γαλλικό Ινστιτούτο της Αθήνας ζητεί συγνώμη και εκφράζει τη λύπη του που το θέμα των εξετάσεων, απομονωμένο από το πλαίσιό του, θεωρήθηκε ότι αμφισβητεί την ποιότητα της οργάνωσης των Ολυμπιακών Αγώνων. Ελήφθησαν αμέσως όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε να μην επαναληφθούν παρόμοια σφάλματα».
    KIT_KAT
    25.05.2003, 12:47
    Λυπάμαι γιατί η Γαλλία είναι πολύ αγαπημένη χώρα (πες κι εσύ ρε Giorgo...)
    Πάντως για να λέμε την αλήθεια στο συγκεκριμένο πτυχίο (τά'δινα κι εγώ πέρσι) προφανώς μπορείς και να διαφωνήσεις με την άποψη που δίνεται (κι εγώ το είχα κάνει και δόξα τω Θεώ δε με κοψανε ) Άλλωστε όταν σου θέτουν κάτι σαν κι αυτό που σου γυρνάει τα μάτια ανάποδα μόλις το βλέπεις, λόγω του ότι φυσικά είναι ανήκουστο και απαράδεκτο να μπει σαν θέμα, είναι πιο εύκολο να το αντικρούσεις και μόνο από το...εθνικό ένστικτο που νιώθεις να σου χτυπάει το καμπανάκι (Αλήθεια τι απάντησαν οι εξεταζόμενοι?) Άκόμα κι εγώ νομίζω θα έβρισκα έναν έμμεσο τρόπο να τους βρίσω, ακόμα κι εγώ που όπως κάποιοι παραπάνω (να πούμε και γι'αυτό το θέμα μια και το ανοίξαμε) είμαι μάλλον κατά των Ολυμπιακών εδώ, χώρια που θα ξεχρεωνόμαστε χρόνια μετά, άντε στην Αθήνα κάτι θα μείνει, τι να πει κι η επαρχία που τα υπομένει (και να'ταν και επαρχία η Θεσσαλονίκη ρε παιδιά να 'λεγα... φτου φτου
    )
    ΥΓ: Θα το πω, θα το πω...Νομίζω γύρω στα 70 μου αν ζω ακόμα σ'αυτή την πόλη θα ευτυχήσω να ζήσω τα εγκαίνια του μετρό
    KostasLadas
    25.05.2003, 17:31
    E, άμα ο υπουργός μας ο Ευθυμίου διαμαρτυρήθηκε για το "κακό" που μας έκαναν οι Γάλλοι να μας... "καροϊδέψουν" για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, μπράβο του, είναι παλικάρι!

    Ας βρωντοφωνάξουμε λοιπόν:
    ΖΗΤΩ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ!
    ΖΗΤΩ Η ΝΤΟΠΑ!
    ΖΗΤΩ ΟΙ ΑΦΝΙΔΙΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ ΑΘΛΗΤΩΝ ΑΠΟ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ!
    ΖΗΤΩ Η ΦΤΩΧΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΤΗΣ ΘΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΑΠΑΤΣΙΜΠΑΝΑ!
    ΖΗΤΩ Η ΑΠΛΗΡΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ!
    ΖΗΤΩ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ)!
    ΖΗΤΩ Η ΦΤΩΧΙΑ!
    ΖΗΤΩ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ!
    ΖΗΤΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΣΗΜΙΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΥΘΥΜΙΟΥ!


    dinaki13b
    25.05.2003, 18:45
    Το άκουσα κι εγω και πραγματικά το θεώρησα όπως και όλοι μας εξωφρενικό και μου έκανε μεγάλη εντύπωση το θράσος των συγκεκριμένων κυρίων που έβαλαν αυτό το θέμα.
    Τώρα τα συγγνώμη κατόπιν εορτής και τα λοιπά με συγχωρείτε αλλά εγώ τα θεωρώ "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε". Και βέβαια θα ζητούσαν συγνώμη και βέβαια θα διαμαρτυρόμασταν ως Έλληνες αλλά την άποψή τους την είπαν, το μήνυμα τους το πέρασαν. Και να σας πω κάτι εγω πιστεύω ότι την ίδια άποψη έχει η πλειοψηφία των Ευρωπαίων "συμμάχων" και φίλων μας και όχι μόνο για τους Ολυμπιακούς αλλά γενικά για τους Έλληνες ότι είμαστε ανοργάνωτοι, τεμπέληδες και γιατί όχι γελοίοι και τελικά ότι αξίζουμε μόνο σαν έθνος για τα ωραία νησιά μας στα οποία μπορούν να κάνουν τις διακοπές τους φθηνά και να ξεσπάσουν τα καταπιεσμένα ένστικτά τους κάνοντας ενα σωρό τρέλες που δεν μπορούν να κάνουν στη "σοβαρή" πατρίδα τους.
    Τα λέω λίγο υπερβολικά ίσως γιατί δεν μπορείς να τους βάλεις όλους στο ίδιο τσουβάλι και δεν θέλω να είμαι απόλυτη αλλά αυτό είναι το θέμα που συζητάμε παιδιά και το αν οι Ολυμπιακοί αγώνες πρέπει ή δε πρέπει να γίνουν στην Ελλάδα και ποιά τα υπερ και τα κατά είναι άλλο θέμα.
    Πάντως για την γνώμη αυτή που σχηματίζουν οι έξω φταίμε κι εμείς. Εγω η ίδια έχω πεί σε άλλη συζήτηση ότι δεν πιστεύω ότι θα προλάβουμε να οργανώσουμε μια διοργάνωση άψογη για διάφορους λόγους. Γκρίνιαξα δηλαδή, γκρίνιαξα όμως γιατι θα θελα η χώρα μας να μας βγάλει ασπροπρόσωπους και να τους διαψεύσει όλους.
    Αλλά η χώρα μας΄είμαστε εμείς και δυστυχώς οι περισσότεροί μας είμαστε της νοοτροπίας "ωχ αδερφέ δε βαριέσαι" και του πως να "βγάλουμε" από παντού...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: dinaki13b στις 25-05-2003 18:47 ]
    Anonymous
    27.05.2003, 16:04
    Twra mas ftene oi galloi e?Se afti ti xwra olo kai kapios fteei.
    Vagabond
    28.05.2003, 03:50
    Να συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα με τον Νεκτάριο. Τα χάλια μας είναι αυτά που περιγράφει και χειρότερα μπορώ να πω... τα χάλια πολλών Ευρωπαίων επίσης... το θέμα είναι για εμένα συν τοις άλλοις και το εξής: πόσο τυχαίο είναι ένα τέτοιο θέμα που, όπως ειπώθηκε ήδη, δεν ακολούθησε την κλασσική γραμμή "συμφωνείτε με την παραπάνω θέση? Αναπτύξτε" αλλά θεώρησε προαπαιτούμενη την σύμφωνη γνώμη των εξεταζομένων με τη συγκεκριμένη θέση... επίσης είναι διπλά γελοίο (για να είμαι ευγενική...) που το συγκεκριμένο θέμα τέθηκε προς ανάπτυξη σε Έλληνες υποψήφιους. Δηλαδή δεν κατάλαβα... ή κατηγορείς την χώρα σου στους Γάλλους (δεν θα εκφέρω άποψη για τους Γάλλους... είμαι προκατειλλημένη, το δηλώνω) ή περαστικά και του χρόνου πάλι εδώ... προσωπικά πάντως θα τους ανέπτυσα πόσο γελοίο είναι να τίθεται σε Έλληνες υποψηφίους το συγκεκριμένο θέμα σε επίσημες εξετάσεις και ειδικά από έναν λαό του οποίου η όποια προσφορά στον άνθρωπο στηρίχθηκε σε έργα, ιδέες και ανακαλύψεις των Ελλήνων... δεν είμαι σοβινίστρια, μα την αλήθεια... αλλά τα κακώς κείμενα του τόπου μου θα τα κρίνω όταν θέλω και σε όποιον θέλω... δεν θα μου τα παρουσιάσει ως δεδομένα κάποιος που προφανώς δεν έχει κάνει ακόμα την δική του αυτοκριτική... κούρασα φοβάμαι, συγγνώμη