ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.840 μέλη

    Ένας ας πούμε «κλασικός» κιθαρίστας, καινούριος στα μερεμέτια θέλει λίγη βοήθεια

    Brokenchord
    23.08.2005, 22:39
    Δεν μπορω να διαβασω τις νοτες απο το πενταγραμμο οσο γρηγορα χρειαζεται.
    Ασχετα αν παρακολουθω ενα χρονο θεωρια και κλασσικη κιθαρα
    Ειναι και που δεν προσπαθω. Και αντε και τις διαβαζω μεχρι να τις παίξω και σωστα αστα να πανε .
    Καποια κομματια που ηταν αρκετα δυσκολα για τα χερια, τα εβγαλα σχεδον τελεια απομνημονεύοντας τα.
    Αλλα τι γινεται ομως οταν το κομματι ειναι δυο η και τρεις σελιδες;
    Να σας πω εγω τιποτα !!!
    Και εχω απογοητευτεί αλλα προσπαθω να μην το βαλω κάτω ! Υπαρχει καποια τεχνικη, περα απο την απαραίτητη εξασκηση και παλι εξασκηση;
    Θελω λιγη ενθαρυνση και μερικες καλες συμβουλες εκτος απο το "κανε την μελετη σου, κανε την μελετη σου"!


    [ Το μήνυμα μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία από: vouliakis on 23-08-2005 23:59 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 24-08-2005 00:02 ]



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 24-08-2005 02:43 ]
    vouliakis
    23.08.2005, 23:48
    Υπομονή, εξάσκηση και μελέτη (δώσε "βάρος" στο σολφέζ)!

    Γράψε μας όμως περισσότερες λεπτομέρειες... Πας σε ωδείο? Μόνο κιθάρα μελετάς? (Κάπου αλλού είχαμε μια συζήτηση και για σαξόφωνο.)

    (Είναι πολύ λίγος καιρός ο ένας χρόνος...)





    Brokenchord
    24.08.2005, 12:55
    Ναι πηγενω σε ωδειο κανονικα με δασκαλο. Κανω κλασικη κιθαρα και θεωρεια και συγουρα ενας χρονος ειναι παρα πολυ λιγος καιρος. Μονο στα τρεια πρωτα ταστα εχω μαθει τις νοτες (ασχετα αν εγω απο μονος μου εχω μαθει να χτιπαω
    5-6 συνκχορδιες και κανω και κατι μικρο αυτοσχεδιασμους στα υποληπα. Χαζομαρουλες) συγουρα ξεκηνησα την κλασικη κιθαρα παρα πολυ αργα (15 ετων) και το μετανιώνω. Διαλεξα ομος τον δυσκολο αλλα συγουρο δρομο (κλασικη και δαχτιλα και οχι ακουστικη και μονο συνκχορδιες).
    yiannisyiannis
    24.08.2005, 13:08
    Μόνο στα 3 πρώτα τάστα; Σε ποιο ωδείο πας brokenchord? Στο σύγρονο ωδείο διδάσκει ο Κώστας Κοτσιώλης που είναι κορυφή.
    Brokenchord
    24.08.2005, 19:28
    Ειμαι απο θεσσαλονικη και συνκεκριμενα απο καλαμαρια και βρηκα ενα ωδειο εκει στην γειτονεια μου ωδειο" Γαλαξείας".Που παρολα αυτα ειναι αρκετα μακρια απο το σπιτι μου. Καταλαβενεις λιπον οτι δεν ειχα και αλλη απιλογη μια και ηθελα να ασχολιθω με την μουσικη . Ο δασκαλος ειναι μια χαρα παιδι και πολυ καλος. Και ασχετα που ειναι δευτεροετης φοιτητης νομικης γουσταρει πολυ αυτο που κανει και εχει πολλες γνωσεις και εμπειριες απο διαγονισμους και συναβλιες! ειναι κορυφη! Και δεν εχει καμια αντηρηση μετα το μαθημα να μου δηξει οτι θελω. Το προβλημα δεν ειναι ουτε ο δασκαλος ουτε το ωδειο αλλα εγω. Απλα αυτο που ρωταω εινα αν υπαρχει ενας τροπος για να ξαναγινει η μελετη της κλασικης κιθαρας μια προκληση και μια διασκεδαση οπος ηταν στην αρχη!!



    επισυναπτόμενα: ibanez0 2.JPG 
    SOKRATISKARAVIDAS
    25.08.2005, 00:55
    Μηπως ο καλος αυτος δασκαλος που μας λες ,μπορει να σου διδαξει και λιγη ορθογραφια...:::: (μη παρεξηγηθεις φιλαρακο.... )
    Brokenchord
    25.08.2005, 02:50
    Φιλε SOKRATISKARAVIDAS καλητερα να μηνεις στο θεμα
    γιατι ετσι η σηζητηση θα οδηγηθη αλλου απο εκει που πρεπει.
    sunwing
    10.02.2006, 14:43
    Έχω παρατηρήσει το εξής: Τώρα τελευταία μελετώ φράσεις . Αν προσέξεις κάθε τέσσερα μέτρα συνήθως έχουμε μια μουσική φρασούλα . Παρατήρησα πως από τότε που μελετώ φράσεις μπορώ πιο εύκολα να μαθαίνω κομμάτι μιας σελίδας απ΄έξω. Υπάρχουν κομμάτια με επαναλήψεις επίσης, Με βοήθησε και το να τραγουδάω σολφέζ το κομμάτι. Το ίδιο πρόβλημα που αναφέρεις αντιμετώπισα τον πρώτο και το δεύτερο χρόνο αλλά ξεπερνιέται σιγά σιγά. Στην αρχή χανόμουν ανάμεσα στις νότες τα φθογγόσημα - χρόνους , το ρυθμό- συν τοις άλλοις και την έκφραση, τονισμό κάποιων νοτών- πέφτουν πολλά μαζεμένα...!

    Για πού το ΄βαλες καρδιά μου μ' ανοιχτά πανιά , για ποια πέλαγα ουράνια , άστρα μαγικά..
    (Ορφέας Περίδης)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sunwing στις 10-02-2006 14:44 ]