ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.830 μέλη
    vilma
    25.05.2003, 00:46
    Parakolouthisate to diagonismo tis eurovision? Poia i apopsi sas? Pos sas fanike i elliniki summetoxi kai i vathmologia pou pirame?

    Prosopika mou arese poly i oli diorganosi. Htan apo tis liges xronies pou ta perissotera tragoudia itan kala...
    Oso gia to elliniko tragoudi...den mporo na po oti mou arese poly, eidika apo apopsi emfanisis...(pistevo oti an eixame pio prosegmeni amfanisi tha mporousame na ta eixame paei kalitera...)

    Tha ithela poly na do tis dikes sas apopseis peri tou thematos...
    composer
    25.05.2003, 01:35
    Egw pisteuw oti i fetini diorganwsi tis eurovision den mas epifylaxe kamia ekplixi!Ta teleutaia xronia i xwra pou vgainei synithws 1h einai ekeini me tin kalyteri skiniki parousia(to show diladi) kai oxi me to kalytero tragoudi!

    Pisteuw oti ta tragoudia pou akoustikan, htan ola poly katw tou metriou xwris tipota idiaitera kalo!prwsopika mou arese to tragoudi tis Polwnias!


    Oso anafora tin Elliniki parousia....den ta pigame kai poly kala etsi!
    To tragoudi mas den htan kai kati to idiaitero alla na sas pw tin alitheia den me apasxolei kai poly olo auto to show pou legete EUROVISION!
    Episis den exw tin dynatotita na pw me sigouria an tha ta pigename kalytera stin periptwsi pou eixame steilei allo tragoudi kai oxi ekeino tis Mantous!Den eixa parakolouthisei tous prokrimatikous,opote den borw na ekferw gnwmi!


    Pantws to mono sigouro einai oti tou xronou den tha xreiastei na kanoume kai polla exoda gia na steiloume to tragoudi mas stin Euriovision......stin Agyra pas kai me treno!!
    jorge
    25.05.2003, 01:55
    Είδατε το τσιφτετελάκι αλά "Φιλάκια" πως πήρε την πρωτιά;

    Σοβαρά τώρα, τη διοργάνωση πρέπει να την δούμε σαν κάτι ανάλαφρο, χαλαρό, γιατί αλλιώς θα χαθούμε. Τα τραγούδια που απλά είχαν μια μελωδία, (χωρίς να έχουν στίχο, ερμηνεία) ήταν 1-2. Το Νορβηγικό (ο τύπος που καθόταν στο πιάνο) και άντε άλλο ένα...

    Τα υπόλοιπα συναγωνίζονταν στην σκηνική πρωτοτυπία και στην μίξη διαφορετικών ήχων και ρυθμών...

    Πάντως νομίζω πως η διοργάνωση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν μια απάντηση των Ευρωπαίων ψηφοφόρων στην ομοιομορφία των τραγουδιών τα τελευταία χρόνια. Τα τραγούδια που κυριάρχησαν φέτος, το τουρκικό και το βελγικό, είχαν έντονα στοιχεία έθνικ...

    Το ελληνικό μου θύμισε ένα παλιό αγαπημένο των Bon Jovi με τίτλο "I'd Die For You", το οποίο στο ρεφραίν είναι:

    I'd die for you, I'd cry for you
    I'd do anything, I'd lie for you
    You know it's true, baby I'd die for you
    I'd die for you


    Είπατε τίποτε;;;
    priftisnikolaos
    25.05.2003, 02:43
    Quote:

    25-05-2003 στις 01:35, composer wrote:
    Pantws to mono sigouro einai oti tou xronou den tha xreiastei na kanoume kai polla exoda gia na steiloume to tragoudi mas stin Euriovision......stin Agyra pas kai me treno!!



    ...paizei na pas kai me ta podia ama exei kalo kairo, siga mhn plhrwnoume olous tous *&#@$%^(logokrisia)
    Nektarios
    25.05.2003, 02:56
    Jorge mou thymises ta niata mou me tous Bon Jovi!!!Pou to thymithikes to I'd Die for you re teras????Ante kai tou xronou na pame me to "Always".Emena paidia mou eleipse o Rakintzhs
    ZOI
    25.05.2003, 10:47
    αν μη τι αλλο εμενα το ολο θεμα μου προκαλεσε πολυ γελιο!!!απιστευτες στιγμες!!πρεπει να το αναγνωρισω...απο που να αρχισω....
    λοιπον οι συμμετοχες που με ξετρελαναν ηταν κυριως της Αυστριας!!!συγγνωμη αλλα το ειδατε αυτο????τρομερο γελιο!!!ο τυπακος ηθελε δικη του πτερυγα στο δαφνι!!!ακομα η συμμετοχη της πολλανδιας (poland,και μια φιλη μου μου λεει:ποια ειναι αυτη η πολλανδια????χαχαχαχχα ξερει αγγλικα)πολωνιας λοιπον στην οποια τι να σχολιασω?ολο πανεμορφο ηταν!ενταξει τωρα αν ψαξω θα βρω κατι να σχολιασω σε ολους....του βελγιου η συμμετοχη ειχε παντως κατι το διαφορετικο...κατι μου αρεσε..μονο σε τι γλωσσα ηταν??βελγικα???τεσπα.....
    απιστευτες στιγμες γελιου δε θα το ξεχασω.επισης να σημειωσω οτι πηραμε την ιδια θεση με περυσι.θυμαστε με τον ρακιτζη??17 σταθερα!!!!στην αρχη νομιζα οτι ειμαστε 16 και χαρηκα γιατι μ'αυτο το ρυθμο σε 20 χρονια θα κερδισουμε στο πανηγυρακι!αυταααααα.......
    gate
    25.05.2003, 12:44
    Quote:

    25-05-2003 στις 01:55, jorge wrote:
    Είδατε το τσιφτετελάκι αλά "Φιλάκια" πως πήρε την πρωτιά;

    Σοβαρά τώρα, τη διοργάνωση πρέπει να την δούμε σαν κάτι ανάλαφρο, χαλαρό, γιατί αλλιώς θα χαθούμε. Τα τραγούδια που απλά είχαν μια μελωδία, (χωρίς να έχουν στίχο, ερμηνεία) ήταν 1-2. Το Νορβηγικό (ο τύπος που καθόταν στο πιάνο) και άντε άλλο ένα...

    Τα υπόλοιπα συναγωνίζονταν στην σκηνική πρωτοτυπία και στην μίξη διαφορετικών ήχων και ρυθμών...

    Πάντως νομίζω πως η διοργάνωση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν μια απάντηση των Ευρωπαίων ψηφοφόρων στην ομοιομορφία των τραγουδιών τα τελευταία χρόνια. Τα τραγούδια που κυριάρχησαν φέτος, το τουρκικό και το βελγικό, είχαν έντονα στοιχεία έθνικ...




    Εν πολλοίς έχω την ίδια άποψη με τον Jorge.
    Καταρχήν, η Eurovision πρέπει να αντιμετωπίζεται πλέον όχι ως διαγωνισμός πραγματικά τραγουδιού. Είναι απλά ένας ευχάριστος τρόπος να περνάς τη βραδιά σου παρακολουθώντας ένα show στην tv με παρέα και μπυρίτσα, όπως κάναμε οι περισσότεροι φαντάζομαι. Οπότε από την άποψη αυτή.... πραγματικά το σκηνικό των Λετονών ήταν φαντασμαγορικό και άξιζε .
    Από κει και έπειτα για ...αυτά που... ακούστηκαν (εννοώ τα επονομαζόμενα ως "τραγούδια) οι ευρωπαίοι νομίζω πως με την ψήφο τους δεν έδωσαν μόνο μια απάντηση στην ομοιομορφία των τραγουδιών αλλά κατέδειξαν τι ακριβώς σημαίνει τελικά eurovision. Στις πρώτες θέσεις δεν αναρριχήθηκαν μόνο τα έθνικ στοιχεία (κατά τη γνώμη μου το τουρκικό τραγούδι υπήρξε πρώτυπο κιτς έθνικ τραγουδιού, ενώ το βελγικό μάλλον στ' αυτιά μου ήχησε ως το μη χείρον) αλλά αναρριχήθηκε και το νέο είδος τραγουδιού , στο οποίο μόνο μια eurovision, οπως φαίνεται θα μπορούσε, να δώσει πάτημα για να αναδειχθεί, δηλαδή το είδος "τραγούδι για άφωνους και παράφωνους σνομπ", το οποίο επάξια εκπροσώπησε η Αυστρία παρουσιάζοντας τον - αντίστοιχο με τον δικό μας "Μητσικώστα" - ταλαντούχο χιουμορίστα της (ο οποίος εξ αρχής ο άνθρωπος προειδοποίησε βέβαια ότι δεν ήταν τραγουδιστής), να χοροπηδά και να φωνάζει πόσο του αρέσει το γαϊδουράκι ή το γουρουνάκι κι όλα αυτά ανάμεσα στα απελπιστικά φωνητικά μιας μεσηλίκου ντυμένης σε ένα κατακόκκινο παλαβιάρικο κιτς συνολάκι και μιας νεαρότερης με στολή λίγο πιο επίσημη από αυτήν της τυρεμπόρισας. Λοιπόν και όμως προς έκπληξη και των ίδιων των αυστριακών που συμμετείχαν στην εκδήλωση μόνο και μόνο για να τη σνομπάρουν....και όμως το τραγούδι τους ψηφίστηκε. Και σνομπ και κερδισμένος δηλαδή...
    Για τη Ρωσία πια τι να πούμε ....Απορώ πραγματικά πώς η Αγγλία δεν πήρε ψήφο. Τα φάλτσα που έκαναν οι άγγλοι ήταν πολύ λιγότερα από τις παράφωνες αγριοτσιρίδες των μικρών σταρ, οι οποίες παρεπιμπτόντως ...τι κρίμα...τώρα που δεν πήραν την πρώτη θέση στο διαγωνισμό γιατί... δε θα μπορέσουν να παντρευτούν, όπως ονειρεύονταν (σ.σ. είχαν πει νωρίτερα πως αν έρθουν πρώτες στο διαγωνισμό θα παντρευτούν ).

    Λοιπόν μεταξύ όλου αυτού του πανηγυριού, ήταν πολύ λογικό η φωνή της Μαντούς που ήταν μακράν η καλύτερη φωνή από όσες ακούστηκαν, να μην αξιολογηθεί. Ασφαλώς το τραγούδι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο αντικειμενικά θα μπορούσε να θεωρηθεί και υποδεέστερο από τους αλαλαγμούς του αυστριακού, τις φάλτσες στιγγλιές των ΤΑΤU ή το χανουμ-κιτς- εθνικ του τουρικού. Δυστυχώς η Μαντώ νόμιζε πως πήγαινε για διαγωνισμό τραγουδιού. Τώρα μάλλον κατάλαβε πολλά...
    Σκεφτείτε επίσης ότι πέρυσι η Ρωσία την ελληνική συμμετοχή του Ρακιτζή την είχε απαδοκιμάσει δίνοντας 8 ψήφους και φέτος η Μαντώ έλαβε από τη Ρωσία just 1...!!!

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 25-05-2003 12:49 ]
    KIT_KAT
    25.05.2003, 13:03
    Αλήθεια πολύ δελεαστικό... νομίζω ότι έπρεπε ρε παιδιά να ψηφίσουμε τη Ρωσία για να παντρευτούν κι αυτές οι καημένες... τι χρωστάνε να μένουν ξέμπαρκες επειδή εμείς δεν εκτιμάμε την καλή μουσική?...

    Όσο για το ελληνικό τραγούδι.... προσωπικά από την πρώτη στιγμή που το άκουσα μου φάνηκε απαίσιο (sorry!!!)
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τόσα χρόνια που συμμετέχουμε στο θεσμό δεν έχουμε πιάσει (όχι εμείς, όσοι ασχολούνται με την ελληνική υποψηφιότητα, ακόμα και οι συνθέτες) το νόημα, το τι τραγούδια αρέσουν και τι τελοσπάντων πρέπει να στείλουμε για να έχουμε μία αξιοπρεπή παρουσία!
    Sorry πάλι, αλλά αν είναι δυνατόν το τραγούδι μας να έπιανε τίποτα...
    jorge
    25.05.2003, 13:29
    Quote:
    Απορώ πραγματικά πώς η Αγγλία δεν πήρε ψήφο



    Gate, πιστεύω πως δεν τους ψήφισαν λόγω της θέσης τους στην επίθεση (όχι πόλεμο) κατά του Ιρακ...
    dinaki13b
    25.05.2003, 19:05
    Οπως και κάθε χρόνο έτσι και φέτος τα πρώτα τραγούδια δε μου άρεσαν, θα συμφωνήσω ότι απλά κέρδισαν λόγω του σόου το οποίο πρόσφεραν και δεν ξέρω με ποιό άλλο κριτήριο αλλά πάντως όχι με κριτήριο τη μουσική, το στίχο ή την ερμηνεία.
    Τη Ρωσία μάλλον την ψήφισαν γιατί την εκπροσώπησε ένα γνώστο συγκρότημα "με μεγάλη επιτυχία και τραγούδια με πολλές εβδομάδες στο νούμερο ένα των charts" όπως άκουγα και προσπαθούσα να καταλάβω το γιατί...
    Ήταν απαράδεκτες και φάλτσες και απέδειξαν απλά και για μια ακόμη φορά πόσο γελοίος είναι αυτός ο διαγωνισμός κι ότι αξίζει να τον παρακολουθήσεις για να γελάσεις και μην τυχον πιστέψεις πως είναι ένας σοβαρός διαγωνισμός τραγουδιού.
    Όσο για την Τουρκία... δεν έχω λόγια να εκφραστώ γιαυτό το κακόγουστο τραγούδι του οποίου τα λόγια δεν μπορούσες και να καταλάβεις εκτός από το ρεφραίν.
    Τέλος για την Μαντώ, πιστεύω μας εκπροσώπησε αξιοπρεπώς και μπράβο της και κρίμα γιατί αν και το τραγούδι δεν ήταν κάτι το σπουδαίο (για τη Γιουροβίζιον βέβαια, ήταν ότι πρέπει) έστω για τη φωνή της και την ερμηνεία της θα πρέπε να είναι πιο ψηλά.
    Το κακό βέβαια τώρα είναι ότι για αρκετές μέρες τα κανάλια θα μας τρελάνουν με ατέλειωτες συζητήσεις "ειδικών" για το τι έφταιξε και δεν πήγαμε καλά πάλι....
    vilma
    25.05.2003, 21:22
    prosopika den me ekseplikse kai poly i niki tis tourkias...to tragoudi tis tourkias antiprosopevei me ton kalitero tropo tin tasi tis epoxis. oi tourkoi apla itan erketa eksipnoi ose na to katalavoun kai na kanoun ena tragoudi pou na milaei kateftheian sto gousta ton evropaion efivon clubbers...

    oso gia to elliniko tragoudi simfono oti oson afora ti foni kai to tragoudi itan poly kaliteri apo pollous allous... Ayto pou me enoxlise itan i emfanisi... Krima dld ta 8.500 evro poumas xreosan...paizei ki ayto kapoio rolo...
    Vagabond
    26.05.2003, 02:36
    Προσωπικά αντιμετωπίζω την συγκεκριμένη διοργάνωση σαν ένα κακοστημένο πανηγυρι... είναι κλασσικές πλέον οι ψήφοι εμπιστοσύνης στις γειτονικές ή φιλικά προσκείμενες χώρες από όλους... (το αν έκραξαν μόνο εμάς που ανταλλάξαμε το δωδεκάρι με την Κύπρο είναι άλλο θέμα...) για εμένα, το κομμάτι της Τουρκίας ήταν μεν χορευτικό κλπ κλπ κλπ αλλά ήταν απλά καλύτερο από κάποια, λιγότερο καλό από κάποια άλλα... σε γενικό επίπεδο δεν μπόρεσα να διακρίνω πρωτοτυπία στα κομμάτια που παρουσιάστηκαν... θεωρώ πως η Μαντώ αδικήθηκε (αν και το τραγούδι ήταν μία από τα ίδια...) για την καταπληκτική της ερμηνεία και μόνο. Σε γενικές γραμμές η βαθμολογία ήταν ό,τι νά 'ναι (πολύ γέλασα με τη βαθμολογία της Αυστρίας... έλεος δηλαδή...)
    Το μόνο ζητούμενο για εμένα σε σχέση με αυτόν το διαγωνισμό - παρωδία είναι το πότε επιτέλους θα αποσύρουμε μόνοι μας τη συμμετοχή μας δείχνοντας ένα βαθμό σοβαρότητας παραπάνω...
    eva
    26.05.2003, 09:20
    Εν ολίγοις και η δική μου άποψη!

    Το τραγούδι της Τουρκίας είχε όλα τα συστατικά για να βγει πρώτο (όχι απαραίτητα για να είναι το καλύτερο): Ανατολίτικη χροιά, ποπ και γρήγορος ρυθμός και όμορφες κοπέλες στη σκηνή!

    Το τραγούδι του Βελγίου ήταν το καλύτερο από την άποψη ότι έστελνε ένα μήνυμα οικουμενικό με την ανυπαρξία στίχων (στη ουσία ήταν μόνο φθόγκοι χωρίς νόημα σε οποιαδήποτε γλώσσα) και αποδείκνυε ότι η μουσική πραγματικά μπορεί να μιλήσει σε όλο τον κόσμο.

    Το τραγούδι της Ελλάδας δεν ήταν παρά μια γικαιολογία για να κάνει η Μαντώ επίδειξη των φωνητικών της ικανοτήτων. Ρε παιδιά, γιατί δεν της είπε κανείς για το Μέγαρο μουσικής να μας αφήσει κι έμάς ήσυχους?

    Το τραγούδι της Κύπρου ήταν ότι πιο ηλίθιο παρουσιάσαμε ποτέ! Πού στο καλό ξανακούστηκε να αντιπροσωπεύουν λάτιν ρυθμοί ένα λαό της αν. Μεσογείου!? Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα. ¶σε που ο Κωσταντάς ήταν σαν ξυλάγγουρο πάνω στη σκηνή!

    Συμπέρασμα 1: Ότι πάθαμε το αξίζαμε! Και για τα standarts της Eurovision τα τραγούδια που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις ήταν από τα καλύτερα.

    Συμπέρασμα 2: Η επικράτηση των έθνικ στοιχείων (γιατί και η μουσική του Βελγικού είχε κάτι παραδοσιακό) πρέπει να μας δώσει ένα μάθημα και άλλη φορά να μην παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι ο περισσότερος κόσμος γνωρίζει την Ελλάδα για το μπουζουκάκι στο συρτάκι του Αλέξη Ζορμπά! Και παρεμπιπτόντως νομίζω ότι η τρίτη θέση των Αntique ίσως να μην οφειλότων μόνο στο γεγονός ότι ήταν γνωστοί στη Σουηδία αλλά και στο ότι ο ήχος του μπουζουκιού (που είναι όργανο αποκλειστικά ελληνικό) ακουγόταν ξεκάθαρα στο τραγούδι.
    jorge
    26.05.2003, 14:27
    Η άποψη του Νότη Μαυρουδή στη σημερινή Ελευθεροτυπία:

    "Κάπως έτσι θα μπορούσαμε να φτιάξουμε τον απολογισμό του 48ου διαγωνισμού της Γιουροβίζιον, αφού και πάλι δοκιμάστηκαν τα νεύρα μας σε έναν ευρωπαϊκό θεσμό που ουδείς αντιλαμβάνεται εάν όλο ετούτο είναι ένα παιχνίδι διπλωματίας, αγνοώντας παντελώς τα περί τέχνης του τραγουδιού... Υπάρχουν μερικοί... γραφικοί που επί χρόνια ολόκληρα επιμένουν πως η Ελλάδα θα πρέπει να απέχει από αυτή την... πασαρέλα εάν (η Ελλάδα) θέλει να μη διασύρεται σε ένα θεσμό που κυριαρχεί το Αρλεκιν show και η δισκογραφική μπίζνα.

    Η 17η θέση της Μαντώς απογοήτευσε τους Ελληνες που βρέθηκαν εκεί, στη μακρινή Λετονία ανεμίζοντας ελληνικές σημαίες, θαρρείς και υποστηρίζανε κάποιο ελληνικό προϊόν... Απεναντίας, χρόνια τώρα γνωρίζουμε πως το χειρότερο που μπορεί να πάθει ένας τραγουδιστής-τρια είναι να πάει εκεί με ελληνικά υλικά. Από την άλλη όμως και η Μαντώ, που κάθε άλλο παρά ελληνικό ήταν το τραγούδι της, περιθωριοποιήθηκε και αγνοήθηκε όχι γιατί αυτό το τραγούδι που παρουσίασε ήταν το χειρότερο από τα άλλα... Ισως γιατί υστερούσε σε θέαμα από τα τραγούδια που είδαμε χθες και που ξανανιώσαμε το διάσπαρτο ευρωπαϊκό κουτόχορτο!

    Ετσι, θα πω για άλλη μια φορά πως η Ελλάδα θα θεωρηθεί πιο σοβαρή ως χώρα εάν βγάλει από πάνω της αυτό το ευρωπαϊκό ρούχο! Ας το χωνέψουμε επιτέλους πως τόση συσσωρευμένη ελαφρότητα δεν μας πάει βρε αδερφέ! Ούτως ή άλλως η κρατική ΕΡΤ ουδέποτε τόλμησε να στείλει αντιπροσωπευτικό ελληνικό τραγούδι διότι γνωρίζει πως εκεί πας μόνο μασκαρεμένος, χωρίς κουλτούρες, εθνικές ταυτότητες, συνειδήσεις και δείγματα γεωγραφικού πολιτισμού.

    Πόσο θα ξεπουληθούμε ακόμα στο παγκοσμιοποιημένο παζάρι της δισκογραφικής βιομηχανίας; Τέλος, τι άλλο θα πρέπει να συμβεί, ώστε να γίνει κατανοητό πως θα πρέπει επιτέλους να παρθεί απόφαση από την επίσημη πολιτεία, να αποσυρθεί η χώρα από έναν τέτοιο θεσμό, μια που δεν εκφράζει τίποτα και κανέναν παρά μόνο το απόλυτο κενό..."
    Elen
    26.05.2003, 15:22
    Συμφωνώ και επαυξάνω με το σχόλιο του ευσεβέστατου και αξιολογότατου Νότη Μαυρουδή! Σ'ευχαριστούμε πολύ jorge, που το παρέθεσες!!
    Anonymous
    26.05.2003, 23:56
    H eurovision mou thimizei ta evrwpaika vraveia ariwn.Moufa diorganwsh.Omws oti prepei gia na asxoleite i lampiri kai i tatiana!