ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη

    Βασίλης Καζούλλης

    antonLOrd
    25.08.2005, 18:35

    Ο Βασίλης Καζούλλης (Καζούλης κάποτε) ήταν από αυτούς που "άργησαν" να κυκλοφορήσουν live.

    Άλλοι, με λιγότεροι προϋπηρεσία, αλλά με μεγαλύτερη θέρμη και ανυπομονησία για ρευστό, εξαργυρώνουν νωρίτερα το πολλές φορές επινοημένο από τους ίδιους, τις εταιρίες και τα media, έργο τους. Ο Βασίλης Καζούλης, όμως, "δικαιούται δια να ομιλεί", τουλάχιστον σε ότι τον αφορά άμεσα σ'αυτήν την εμφάνιση, και κατά συνέπεια στην αποτύπωσή της.

    Βγάλτε τις συμμετοχές των Παπακωνσταντίνου (κατακρεουργεί το "Αεροπλάνα"), Δήμου και Δεληβοριά (σε άγευστες εκτελέσεις των "Θαλασσινό" και "Ευρωπαϊκό" αντίστοιχα). Κρατήστε την καταπληκτική ερμηνεία της Νίκη Ξυλούρη στο "Της Αγονης Γραμμής". Ξεχάστε τα φάλτσα και τα λάθος ακόρντα που, το ξέρω, θεωρείτε απαράδεκτα για έναν επεξεργασμένο δίσκο, προς κυκλοφορία.

    Εδώ όμως βρίσκεται η όλη μαγεία της ηχογράφησης. Ο δίσκος είναι προϊον των τριών εμφανίσεων που έκανε στις 29, 30 Νοεμβρίου και 1η Δεκεμβρίου στο Μετρό, και πέρα από κάποια σύνθεση που φαντάζομαι ότι έγινε, δεν πειράχτηκε τίποτα. Ετσι ο δίσκος έχει ελάχιστα κοινά με τα αποστειρωμένα "live" που κυκλοφορούν, και γι'αυτό κατορθώνει να μεταγγίσει το συναίσθημα και στο κοινό (είτε αυτό που βρέθηκε εκεί, είτε αυτό που ακούει το set εκ των υστέρων). Η μπαλλαντιέρα στο φουλ, ο Paul Simon σε επιφυλακή και ο Καζούλης να το ζει...



    #Εγώ προσωπικά άρχισα να ακούω Καζούλλη πριν περίπου ένα μήνα(αιτία στάθηκε ο s-nobs), και μπορώ να πω ότι με έχει εντυπωσιάσει πάρα πολύ... Τι πιστεύετε για το τελευταίο του δίσκο, και τι γνώμη έχετε για ίδιο ως καλλιτέχνη...?


    πηγή: www.google.com
    xristoforoupanagiotis
    25.08.2005, 18:55
    Βασίλης Καζούλης!Πατριωτάκι! Είναι απο το χωριό Ασκληπειό της Ρόδου.
    Όταν λές τελευταίο δίσκο εννοείς το "Μόνο να μου γελάς";
    Astron
    25.08.2005, 20:51
    Γενικά τον εκτιμώ πάρα πολύ, είναι απ' τους καλλιτέχνες που όταν βγάζουν έναν καινούριο δίσκο θα τον αγοράσω οπωσδήποτε.
    Όλα του τα τραγούδια ακούγονται πολύ ευχάριστα, και υπάρχουν πολλά αριστουργήματα ανάμεσά τους.

    Ξεχωρίζω το υπέροχο "Τα φιλιά του Αυγούστου"

    surmelim
    25.08.2005, 21:29
    Πολύ συμπαθητικός, δημιουργικός και ξεχωριστός στο είδος του!!
    Κι ας μην ξεχνάμε ότι αυτός βοήθησε και στήριξε τον Μάλαμα όταν σε κάποια στιγμή της ζωής του είχε μείνει άφραγκος λόγω αποτυχίας μιας δουλείας του,στα πρώτα του βήματα στο ελληνικό τραγούδι...Τον είχε φιλοξενήσει στο σπίτι του!!
    antonLOrd
    19.02.2006, 15:06
    Την ιστορία με την Φανή την ξέρετε..??
    Η Φανή ήταν η γυναίκα που επρόκειτο να παντρευτεί..Και καθώς την περίμενε στην εκκλησία για το γάμο, το αυτοκίνητο με το οποίο ερχόταν τράκαρε με αποτέλεσμα να σκοτωθεί.. Δεν του είπαν με την μία ότι πέθανε..Είπαν πως τραυματίστηκε και ήταν στο νοσοκομείο..Αλλά είχε φύγει..

    "Οι φίλοι μου, μου το 'χαν πει, ξέχνα βρε Μπίλλυ την Φανή..
    Όσο και να το θέλεις πια, δεν πρόκειται να ξαναρθεί...."


    antonLOrd
    19.02.2006, 15:09
    Εγώ τον θεωρώ ορισμό του έντεχνου..Μ' αρέσει πάρα πολύ και η ερμηνεία του στο Sound of Silence....
    Astron
    19.02.2006, 17:46
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 19-02-2006 στις 15:06 έγραψε:

    Την ιστορία με την Φανή την ξέρετε..??
    Η Φανή ήταν η γυναίκα που επρόκειτο να παντρευτεί..Και καθώς την περίμενε στην εκκλησία για το γάμο, το αυτοκίνητο με το οποίο ερχόταν τράκαρε με αποτέλεσμα να σκοτωθεί.. Δεν του είπαν με την μία ότι πέθανε..Είπαν πως τραυματίστηκε και ήταν στο νοσοκομείο..Αλλά είχε φύγει..

    "Οι φίλοι μου, μου το 'χαν πει, ξέχνα βρε Μπίλλυ την Φανή..
    Όσο και να το θέλεις πια, δεν πρόκειται να ξαναρθεί...."







    Πόσο έγκυρη είναι αυτή η ιστορία; Ποιες οι πηγές σου;
    Ρωτάω γιατί οι υπόλοιποι στίχοι αλλά και το ύφος του τραγουδιού δεν συμβαδίζουν καθόλου με μια τέτοια εκδοχή...
    (σκυφτές οι φάτσες γύρω μου και με κοιτούν ειρωνικά, όπως με κοίταζε κι αυτή πριν από μερικά λεπτά)
    PARATERISTAS
    19.02.2006, 18:17
    H ιστορια με την φανη υπηρχε αλλα ηταν απλα μια χυλοπιττα και το ονομα ειναι δανεισμενο απο βιβλιο..εγκυρη πηγη 100%.Το τραγουδι αυτο γραφτηκε οταν ο βασιλης ηταν σε πολυ νεαρη ηλικια..τα υπολοιπα ειναι μυθος....

    Οσο για το λαιβ που ειχε κυκλοφορησει..η ψυχη του καλλιτεχνη ειναι αυτη που βοηθησε στο αποτελεσμα..Ολες οι δουλειες του ειναι αξιοπρεπεις..Εκτιμω οτι επιστρεφει πλεον στα πραγματα και φυσικα του αξιζει...σπουδαιος τραγουδοποιος και φοβερο παιδι..
    vouliakis
    19.02.2006, 20:19
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 19-02-2006 στις 15:06 έγραψε:

    Την ιστορία με την Φανή την ξέρετε..??
    Η Φανή ήταν η γυναίκα που επρόκειτο να παντρευτεί..Και καθώς την περίμενε στην εκκλησία για το γάμο, το αυτοκίνητο με το οποίο ερχόταν τράκαρε με αποτέλεσμα να σκοτωθεί.. Δεν του είπαν με την μία ότι πέθανε..Είπαν πως τραυματίστηκε και ήταν στο νοσοκομείο..Αλλά είχε φύγει..

    "Οι φίλοι μου, μου το 'χαν πει, ξέχνα βρε Μπίλλυ την Φανή..
    Όσο και να το θέλεις πια, δεν πρόκειται να ξαναρθεί...."







    Αντώνη, ποιός σου την είπε πάλι αυτή την ιστορία?

    Και, με την ευκαιρία, επειδή κάποιες ανάλογες ιστορίες (για τον Θηβαίο, π.χ.) γράφονται στο topic:
    Πώς γράφτηκαν...., καλό θα ήταν να προσέχουμε τί γράφουμε, αν θέλουμε να μας θεωρούν αξιόπιστους...




    DavidDT
    19.02.2006, 20:21
    Πολύ καλός στο είδος του...Δεν έχω πολλά κομμάτια του,αλλά όσα έχω είναι εξαιρετικά!!!
    astarth_18
    19.02.2006, 21:54
    το σκηνικο με τη Φανη ειναι οντως μια απλη χυλοπιτα. Κατα τα λεγομενα του Διονυση Τσακνη :" Και οι 2 (αναφερομενος στν Νικο Ζιωγαλα και στν Βασιλη Καζουλλη) γινατε φιρμες εξαιτιας μιας χυλοπιτας! ο ενας απτην Φανη και ο αλλος απτην Σταρ του Σινεμα! εγω δν εχω φαει χυλοπιτα, αρα δν ειμαι φιρμα!" ...

    Οσο για τν Μπιλυ, το παιδι αυτο ειναι σε γενικες γραμμες απιστευτο.. Δν ετυχε να τν δω ποτε λαιβ και δν μενω και στην Αθηνα να τρεξω στν Ζυγο. Οσο για τν τελευταιο δισκο ειναι απο τα πολυ εμψυχα λαιβ, με πολυ αγαπημενα κομματια και φοβερη ερμηνεια στο "για τν ερωτα"... θα λεγα πως εχει δωσει ενα πολυ ρομαντικο και αερινο τονο στν ερωτα και δν συγκρινεται με τν Θαλασσινο οπως πολλοι πηγαν να κανουν..
    Αν και με καποια παλαιοτερα κομματια δηλωνει και τν ροκ πλευρα του..

    antonLOrd
    20.02.2006, 14:50
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 19-02-2006 στις 20:19 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 19-02-2006 στις 15:06 έγραψε:
    [i]
    Την ιστορία με την Φανή την ξέρετε..??
    Η Φανή ήταν η γυναίκα που επρόκειτο να παντρευτεί..Και καθώς την περίμενε στην εκκλησία για το γάμο, το αυτοκίνητο με το οποίο ερχόταν τράκαρε με αποτέλεσμα να σκοτωθεί.. Δεν του είπαν με την μία ότι πέθανε..Είπαν πως τραυματίστηκε και ήταν στο νοσοκομείο..Αλλά είχε φύγει..

    "Οι φίλοι μου, μου το 'χαν πει, ξέχνα βρε Μπίλλυ την Φανή..
    Όσο και να το θέλεις πια, δεν πρόκειται να ξαναρθεί...."







    Αντώνη, ποιός σου την είπε πάλι αυτή την ιστορία?

    Και, με την ευκαιρία, επειδή κάποιες ανάλογες ιστορίες (για τον Θηβαίο, π.χ.) γράφονται στο topic:
    Πώς γράφτηκαν...., καλό θα ήταν να προσέχουμε τί γράφουμε, αν θέλουμε να μας θεωρούν αξιόπιστους...





    [/I]



    Ιστορία αυτή μου την είχε πει καθηγητής μου.. Να με δούλευε αποκλείεται.. Μάλλον θα είχε μεταδοθεί από στόμα σε στόμα.Κι όπως λέει ο astarth_18 παραπάνω είναι χυλόπιτα.. Συγνώμη για την αναστάτωση που προκάλεσα.
    kalouka
    20.02.2006, 15:09
    αξιοπρεπής και μάγκας άρπαξε την ευκαιρία όταν του δόθηκε και τραβάει τον δρόμο του απο τότε που πρωτοβγήκε κάνοντας σε μικρα μπαρ μιμήσεις ταργουδιστων μέχρι σήμερα.Κάλο παιδ'ι και σεμνό μέχρι σήμερα.
    dimitrapan
    20.02.2006, 17:45
    Τον Καζούλη δεν είχε τύχει να τον δω ποτέ live μέχρι την περασμένη Παρασκευή οπότε και βρέθηκα στον Ζυγό... Από την παρέα μας, ο κάθε ένας είχε αδυναμία σε κάποιον από τους εκεί εμφανιζόμενους δημιουργούς (οι περισσότεροι στον Ζιώγαλα οφείλω να ομολογήσω). Μέχρι το τέλος της βραδιάς όλοι είχαμε "ερωτευτεί" τον Καζούλη... Φοβερή σκηνική παρουσία και έξτρα θετική ενέργεια... Από δω και πέρα θα τον ακολουθούμε με πολύ μεγάλη μας χαρά...
    PARATERISTAS
    21.02.2006, 19:15
    OK.Για οσους και οσες ενδιαφερονται την πεμπτη 23/2τελευταια εμφανιση του βασιλη με το συγκροτημα του στο "ARCHΙTECTEUR ROCK CAFE"-στο επανω stage στα ιλισια-ουλωφ παλμε 23..ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΙΙΙΙΙΙΙΣΣΣΣ? ::
    -Angel-
    21.02.2006, 20:09
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 20-02-2006 στις 17:45 έγραψε:

    Τον Καζούλη δεν είχε τύχει να τον δω ποτέ live μέχρι την περασμένη Παρασκευή οπότε και βρέθηκα στον Ζυγό... Από την παρέα μας, ο κάθε ένας είχε αδυναμία σε κάποιον από τους εκεί εμφανιζόμενους δημιουργούς (οι περισσότεροι στον Ζιώγαλα οφείλω να ομολογήσω). Μέχρι το τέλος της βραδιάς όλοι είχαμε "ερωτευτεί" τον Καζούλη... Φοβερή σκηνική παρουσία και έξτρα θετική ενέργεια... Από δω και πέρα θα τον ακολουθούμε με πολύ μεγάλη μας χαρά...



    ... ήμουν την ίδια βραδιά εκεί και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ..

    Ήταν η .. "φατσούλα" και η "φωνούλα" της βραδιάς !
    Ειχα να τον ακούσω Live από το "δίπλα στο ποτάμι" ( ... προ αμνημονεύτων δηλαδή !! )

    Πολύ καλός , μπαλαντίστας και ρομαντικός ( .. ακόμα ! )
    ge01415
    21.02.2006, 20:54
    Στην τελευταία συναυλία που τον είδα ήταν σ'ένα μικρό χωριό της επαρχίας πριν 3-4 χρόνια.
    Όταν τελείωσε η εκδήλωση μείναμε 3 άτομα να φωνάζουμε "κι άλλο".
    Μετά απο πέντε λεπτά βγήκε με τους μουσικούς του και το άλλο συγκρότημα που συμμετείχε στην εκδήλωση και παίζαν περίπου μια ώρα...δέκα άτομα στη σκηνή...για δέκα άτομα ακροατήριο!!!

    Απίστευτος καλλιτέχνης και φανταστικός άνθρωπος!!!



    faltsoo
    22.02.2006, 13:30
    απλα ...

    κατεβασαμε 5-6 μπυρες , πηραμε δυο κιθαρες (οχι απαραιτητα κουρδισμενες) και σεριανισαμε σε οσα τραγουδια των beatles θυμομασταν.

    ηταν ενα βραδυ στο ''Φαλτσο'' στο Κορυδαλλο.

    Β.Καζουλης ο τραγουδοποιος με τις καλυτερες μελωδικες γραμμες στα τραγουδια του, απο ολους .

    τροβαδουρος





    antonLOrd
    22.02.2006, 14:24
    Είχε έρθει το '94 στην Κω..(συγκεκριμένα στο Μαστιχάρι)..Αλλά δεν θυμάμαι κ πολλά..Ο μόνος που ήξερα τότε ήταν ο Παπακωνσταντίνου..
    Σίγουρα όμως θέλω να τον δω πολύ...
    PARATERISTAS
    23.02.2006, 17:32
    ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ..ΟΥΛΩΦ ΠΑΛΜΕ 23-ΙΛΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΑΦΕ ΤΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ..ΟΣΟΙ/ΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΝ ΕΡΘΟΥΝ