ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.831 μέλη

    Μικρες Περιπλανησεις

    drakonikolis
    26.08.2005, 02:08
    Μικρες Περιπλανησεις.Ενα συγκροτημα το οποιο δεν υπαρχει πλεον.Μια παρεα που αρχισε να παιζει για την παρεα και την ανακαλυψε ο Νικος Παπαζογλου που με την φιρμα των στρογγυλων δισκων εκανε την παραγωγη των δισκων των μικρων περιπλανησεων.Μικρες Περιπλανησεις,Κλεφτες Του Χρονου,Ημερες Απραξιας κ.α.Ενα αυθεντικο συγκροτημα με κωτικους ηχους το οποιο εχει ηδη αρχισει να μας λυπει και το οποιο δεν επεδιωξε ποτε το δρομο της διασημοτητας αλλα την αγνοτητα της κλειστης κοινωνιας της Κω.Περιμενω τισ αποψεις σας για αυτο το κατα τη γνωμη μου αδικημενο συγκροτημα! <<Ψευτικα σα στολιδια τα λογια σου λυγανε, πως να σωθεις>>
    paramithi
    26.08.2005, 02:11
    το μόνο που έχω να πω..το ομώνυμο τραγούδι το λατρεύω,μ εχει σημαδεψει..ευχαριστω τη κλειώ μου,που μου το γνώρισε..η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα οτι διαλύθηκαν..κρίμα

    γίνε ψυχή μου αηδόνι..και τραγούδα τον πόνο σου..
    ίσως στο δάσος να ακουστείς..και να βρεθεί ο λυτρωτής στο δρόμο σου..




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: paramithi on 26-08-2005 02:12 ]
    antonLOrd
    26.08.2005, 02:44
    Όντως έχουν διαλυθεί,απλά κάνουν επανενώσεις για συναυλίες...Τον Ιούλιο που μας πέρασε πραγματοποίησαν μία αρκετά επιτυχημένη εμφάνιση στην Αντιμάχεια(Κώς)... Πάντως αυτό που ξεχωρίζω από τα τραγούδια τους είναι το "Γίνεται ο κόσμος μια σταλιά"... Τρομερό κομμάτι...

    Υ.Γ. Σχετικά με τις επανενώσεις που είπα πιο πάνω... Ρε λέτε να πάσχουμε από... Πυξλαξισμό...?
    vouliakis
    26.08.2005, 02:49
    Οι "Περιπλανήσεις" δεν διαλύθηκαν ακριβώς. Απλά, έχουν γίνει πιο ...μικρές. Έχουν απομείνει -ουσιαστικά- 3 μέλη: Νίκος Αρμπελιάς, Μάνθος Αρμπελιάς και Χρήστος Γαμβρέλλης, ενώ επιμένουν στα λιγοστά live που κάνουν πότε-πότε εδώ γύρω.

    Βέβαια, πέρασαν οι εποχές της δισκογραφίας, και της παρέας. Ο Μάνθος πορεύεται στα δικά του μουσικά μονοπάτια μετά από τους "Σαν", μακριά από τη δισκογραφία κι αυτός (παίζει μουσική σε ρεμπετάδικα). Ο Χρήστος είναι αφοσιωμένος στην παιδική χορωδία στο σχολείο που διδάσκει και τον Νίκο έχω καιρό να τον δω.

    Ε, μην τα μυθοποιούμε κιόλας... Η Κως δεν είναι και τόσο κλειστή κοινωνία. Είναι ένα από τα πλουσιότερα μέρη της Ελλάδας, με τρομερή ανάπτυξη τα τελευταία 20 χρόνια (ο μέσος Κώος π.χ., χρησιμοποιεί το αεροπλάνο όπως χρησιμοποιεί το λεωφορείο ο μέσος Έλληνας).

    Όσο για την "αγνότητα", κατά τη γνώμη μου από τον πρώτο κιόλας δίσκο τους, μετέφεραν εικόνες και καταστάσεις από μια Κω που δεν υπήρχε πια, πολλά χρόνια από τότε.







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 26-08-2005 02:52 ]
    surmelim
    26.08.2005, 11:07
    Quote:

    Το μέλος paramithi στις 26-08-2005 στις 02:11 έγραψε:

    το μόνο που έχω να πω..το ομώνυμο τραγούδι το λατρεύω,μ εχει σημαδεψει..ευχαριστω τη κλειώ μου,που μου το γνώρισε..η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα οτι διαλύθηκαν..κρίμα

    γίνε ψυχή μου αηδόνι..και τραγούδα τον πόνο σου..
    ίσως στο δάσος να ακουστείς..και να βρεθεί ο λυτρωτής στο δρόμο σου..


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: paramithi on 26-08-2005 02:12 ]




    παρακαλώ παραμυθάκι μουουου!!
    είναι πολύ αληθινοί και μ'αρέσει αυτό που απέπνεαν,δηλ το "παρεϊστικο" στυλ,σαν μία μεθυσμένη χορωδία!!παραγματικά λυπάμαι που δεν είναι πια όλοι μαζί...
    ....παίξε μαζί μου το τραγούδι της βροχής
    παίξε να γίνει φίλη μας η νύχτα
    παίξε πριν σβήσει τ'όνειρο η αυγή
    πάντα με φόβιζε η σιωπή μετά την καληνύχτα
    τα τραγούδια τα μεσάνυχτα στο ράδιο....

    ...λευκό πουκάμισο και το αεράκι με παίρνει
    σαρώνει ο άνεμος τους στεναγμούς άγριας μάχης
    φτάνω στον τόπο μου νόστος σε χώρα ελπίδα...

    ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΑ...
    drakonikolis
    27.08.2005, 10:57
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 26-08-2005 στις 02:49 έγραψε:

    Ε, μην τα μυθοποιούμε κιόλας... Η Κως δεν είναι και τόσο κλειστή κοινωνία. Είναι ένα από τα πλουσιότερα μέρη της Ελλάδας, με τρομερή ανάπτυξη τα τελευταία 20 χρόνια (ο μέσος Κώος π.χ., χρησιμοποιεί το αεροπλάνο όπως χρησιμοποιεί το λεωφορείο ο μέσος Έλληνας).

    Όσο για την "αγνότητα", κατά τη γνώμη μου από τον πρώτο κιόλας δίσκο τους, μετέφεραν εικόνες και καταστάσεις από μια Κω που δεν υπήρχε πια, πολλά χρόνια από τότε.





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 26-08-2005 02:52 ]



    Παναγιωτη θεωρω οτι ο κλειστος κυκλος οφειλεται στο οτι δουλεψαν και παρεμειναν σε ενα νησι το οποιο ναι μεν ειναι πλουσιο και με πολυ τουρισμο αλλα δεν παυει να ειναι νησι και η κοινωνια οπως και να το κανουμε ειναι κλειστη καθως στη πλειοψηφεια τους οι κατοικοι παραμενουν εκει το χειμωνα.Ενω η αγνοτητα που εκπεμπουν μεσω των τραγουδιων τους και ας ειναι μιας αλλης εποχης(οχι απολυτα) ειναι το ιδιατερο χαρακτηριστικο τους που τους εκανε ξεχωριστους
    vouliakis
    27.08.2005, 12:26
    Quote:

    Το μέλος drakonikolis στις 27-08-2005 στις 10:57 έγραψε:

    ...αλλα δεν παυει να ειναι νησι και η κοινωνια οπως και να το κανουμε ειναι κλειστη καθως στη πλειοψηφεια τους οι κατοικοι παραμενουν εκει το χειμωνα.





    Mε την ίδια λογική και η Αθήνα είναι μια κλειστή κοινωνία.

    Και μια που -κατά τύχη- μίλησα παραπάνω για αεροπλάνα, πόσο κλειστή θα χαρακτηρίζαμε την Κω όταν το χειμώνα (που δεν υπάρχει τουρισμός) υπάρχουν καθημερινά 5 πτήσεις (3 της Ολυμπιακής και 2 της Αegean), όλες με Boeing 737 ή με Airbus...







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 27-08-2005 12:46 ]