ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.832 μέλη

    Ανάγκη για...συγνώμη!!Και οχι μόνο...

    DavidDT
    26.08.2005, 15:27
    Έχετε ανάγκη να πείτε συγνώμη;;;
    Αν ναι,σε ποιόν;;
    Μετανιώσατε για κάτι,και θέλεται να το εκφράσετε;;;

    Ένα συγνώμη αρκεί;;
    Τέλος, συμφωνήτε στο ότι "απο τότε που βγήκε η συγνώμη,χάθηκε το φιλότιμο";;

    Πολλά ερωτήματα,αλλα μπορείτε να απαντήσετε σε όποιο ερώτημα επιθυμείτε...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: DavidDT on 26-08-2005 15:28 ]
    AlienP
    26.08.2005, 15:34
    άμα το ΣΥΓΝΩΜΗ είναι ειλικρινές, μιας και ουδείς "άσφαλτος"
    είναι και καλοδεχούμενο!

    Το δυσκολότερο νομίζω είναι όχι το να το πεις μα το να συγχωρήσεις, μα αυτό είναι άλλη και μεγάλη κουβέντα!

    Συγνώμη που δεν κάνω πάντα ότι καλύτερο μπορώ...
    12plus
    26.08.2005, 16:01
    Ένα συγγνώμη στον Κώστα...
    Soulessome
    26.08.2005, 17:37
    Είχα την ανάγκη να πω ένα συγγνώμη στον πιο αγαπημένο ανθρωπο στη ζωή μου, όταν ήταν ήδη πολύ αργά...
    Ελπίζω να το ακουσε από κει πάνω...

    Και μία συμβουλή! Να ζητάτε συγγνωμη όταν πραγματικά το πιστευετε και μην επαναλαμβανετε τα ιδια λάθη γιατι την αναιρειτε!


    EDdie_Pap
    29.08.2005, 10:56
    Η αληθεια ειναι πως απο τοτε που βγηκε το συγνωμη εχει χαθει το φιλοτημο....
    Ania
    27.10.2005, 23:34
    sygnwmi se ekeinon poy tou anastatwsa tin zwi sta kala kathoumena kai malista xwris na ftaiei...alla oyte k egw eftaiga...
    Brokenchord
    28.10.2005, 00:16
    Συγνώμη σε ένα κορίτσι που πλήγωσα πριν από καιρό, πριν δυο χρόνια. Την είχα μέσα στην αγκαλιά μου. Αλλά επειδή ήμουν βλάκας και δεν συνειδητοποίησα πόσο πολύ την αγαπούσα και την αγαπάω έκανα ένα τρομερό λάθος και την πλήγωσα. Καλά να πάθω λιπών. Θα ήθελα να της ζητήσω συγγνώμη ειλικρινά. Όχι για να κερδίσω τίποτα αλλά για να νιώσω εγώ καλύτερα με τον βλάκα εαυτό μου. Την σκέφτομαι κάθε βράδυ και μελαγχολώ όχι για αυτό που έχασα η για αυτό που θα κέρδιζα αλλά για το που την πλήγωσα ¨Έτσι είναι δεν εκτιμάμε αυτό που έχουμε όσο μικρό και να είναι. Αλλά όταν το χάσουμε τότε το καταλαβαίνουμε.... και τότε είναι αργά. Μπορεί να με πληγώνει που την ακούω να λέει για τον φίλο της αλλά από την άλλη χαίρομαι που κάποιος της δεινή αυτό που δεν θέλησα να της δώσω εγώ. Άσχετα όμως αν προσπαθεί να μου κρυφτεί πίσω από κάτι χαριτωμένες καλοκάγαθες μπηχτές που μου πετάει. Το βλέπω στα μάτια της και το ακούω στην ανάσα της. ¨Όταν με κοιτάζει κομπιάζει....δεν τα εννοεί.¨ Ακόμα νιώθει κάτι για έμενα……. η τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.
    Δεν της αξίζω όμως, σίγουρα της αξίζει κάποιος καλύτερος ..... της ευχομαι τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου για όσο έχω ακόμα καρδιά.

    AT
    28.10.2005, 01:54
    φίλε μου, Brokenchord... το μόνο που δεν είσαι άξιος να κάνεις, είναι να κρίνεις εσύ, τί της αξίζει και τί όχι.... σ' αυτό, διαλέγει εκείνη!!!

    Και σ' ότι αφορά την συγγνώμη, έχει φιλότιμο όταν ζητείται με επεξήγηση και γίνεται φιλότιμη προσπάθεια να μην επαναληφθεί... αδυναμίες έχουμε όλοι... και είναι αξιολάτρευτες!!!! (για τους άλλους...)


    Στο άδειο μου πακέτο, απόψε μπήκες...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AT στις 28-10-2005 01:56 ]
    ageras
    28.10.2005, 06:28
    Τελικάη συγγνώμη είναι απλά μια λέξη ή κάτι παραπάνω.........
    alexia-vicky
    02.01.2006, 21:10
    θελω να ζητησω συγνωμη για λογια που ειπωθηκαν και πληγωσαν αλλα, ισως επρεπε να ειπωθουν....τωρα θελω να πω συγνωμη και ολα οσα νιωθω και πιστευω αλλα δε ξερω πως και αν πρεπει ή θα ειναι τζαμπα....

    αποψεις?
    Desmar
    02.01.2006, 23:00
    ... ναι ... μαμά συγνώμη (ξέρεις εσύ... )

    έχω μετανοιώσει αρκετές φορές στην ζωή μου για διαφορετικούς λόγους ... τι να λέμε τώρα???

    οι πράξεις αρκούν ... τα λόγια είναι αέρας που όσο και αν πληγώνουν κάποιες φορές δεν μένουν ... οι πράξεις είναι πιο "χειροπιαστές" και μετά από κάποιο καιρό μπορούν να πείσουν τους άλλους για την ειλικρινή μεταμέλεια

    όχι δεν συμφωνώ ... όλα χρειάζονται ακόμα και η συγνώμη ... όταν φυσικά την εννοούμε και όταν δεν την χρησιμοποιούμε σαν "ασπίδα" για ότι κάνουμε και πληγώνουμε τους ανθρώπους που αγαπάμε και μας αγαπούν. Συμφωνώ με το ουδείς αλάνθαστος ... και με βάση αυτό όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος ... αρκεί να το αναγνωρίζουμε και να προσπαθούμε να το διορθώσουμε...

    Υ.Σ. Συγνώμη που σ'αγάπησα πολύ ... δεν ξέρω ν'αγαπώ όμως πιο λίγο ...



    Η πιο χαμένη μέρα μας είναι αυτή που πέρασε δίχως καθόλου γέλιο...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 02-01-2006 23:01 ]
    kinia
    04.01.2006, 13:16
    ΣΥΓΝΩΜΗ! Ναι είναι μια λέξη, αλλά είναι στον καθένα πως θα τη χρησιμοποιήσει, χρεάζεται όμως και η πράξη ώστε να σε πιστέψει ο άλλος..! Μεγάλη λέξη, και μάλλον όλοι τη λέμε χωρίς να σκεφτούμε τη σημασία της!
    purplethorn
    17.01.2006, 00:02
    μπορουμε να ζητησουμε συγγνωμη απ' τον εαυτο μασ?
    vasilis23
    17.01.2006, 00:11
    Συγνωμη μωρο μου αν γινομαι ακραιος μερικες φορες...ειναι απλα γιατι σ'αγαπω και φοβαμαι!!!ολοι οι ανθρωποι το εχουν αυτο!!!
    DavidDT
    17.01.2006, 02:16
    Quote:

    Το μέλος purplethorn στις 17-01-2006 στις 00:02 έγραψε:

    μπορουμε να ζητησουμε συγγνωμη απ' τον εαυτο μας




    Για ποιό λόγο purplethorn;
    neerie
    17.01.2006, 14:08
    Δύσκολο να πει κάποιος συγγνώμη... Να παραδεκτεί ότι έσφαλε, ότι λυπάται πραγματικά...

    Αλλά είναι πιο δύσκολο να μην επαναλάβει αυτό για το οποίο ζήτησε συγγνώμη!

    Και τα δύο εξίσου σημαντικά...

    Εγώ, μονίμως να ζητώ συγγνώμη δεν ξεχρεώνω... Ας είναι καλά όσοι με ανέχονται, και καλύτερα όσοι δεν!
    Jimy
    17.01.2006, 15:46
    Μια μεγάλη συγγνώμη σε αυτούς που έχω πικράνει χωρίς να το καταλάβω αλλά τώρα το γνωρίζω πια..


    johnpsilos
    17.01.2006, 16:14
    Το μόνο πρόσωπο που θα ζητούσα συγνώμη αυτήν την στιγμή είναι ο εαυτός μου!!!


    alexia-vicky
    17.01.2006, 17:45
    Συγνωμη, αν με ακους......Αν η ηχω απ'τη φωνη μου φτασει εκει....
    purplethorn
    26.01.2006, 23:02
    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 17-01-2006 στις 02:16 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος purplethorn στις 17-01-2006 στις 00:02 έγραψε:
    [i]
    μπορουμε να ζητησουμε συγγνωμη απ' τον εαυτο μας




    Για ποιό λόγο purplethorn;

    [/I]



    για πολλους λογους, πιο πολυ γιατι αντικατεστησα τουσ αρχικουσ μου στοχους ή τους αγνοησα απλως, με αποτελεσμα να βρεθω ειτε σε αδιεξοδο ειτε να χρειστει να παρω λαθος αποφασεις...Λοιπον σορι εαυτε