ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.823 μέλη

    Το ωραιότερο μουσικό όργανο που έχετε παίξει!

    12plus
    27.08.2005, 15:36
    Σε αυτό το χώρο μπορεί ο καθένας να γράψει λίγα (ή γιατί όχι πολλά) λόγια για το ωραίοτερο μουσικό όργανο που έχει παίξει στο ζωή του! Επειδή -ναι το παραδέχομαι- το ''ωραιότερο'' είναι κάτι το σχετικό θα ήθελα να γράφουμε για το όργανο που μας άρεσε πιο πολύ γενικά, ή τελοσπάντων ο καθένας ας γράψει αυτό που εννοεί ο ίδιος ακούγοντας ''ωραιότερο'' (αλλά ας μας εξηγεί και τι εννοεί ). Ευχαριστώ!

    Υ.Γ. Θα ήταν όμορφο όποιος μπορεί -προαιρετικά εννοείται- να ανεβάζει και κάποια φωτογραφία για να έχουν κι οι υπόλοιποι μια εικόνα για αυτά που γράφει!
    antonLOrd
    27.08.2005, 19:08
    Λοιπόν είχα βρεθεί κάποτε σε μια συναυλία των Purple.. Όταν ήρθε η ώρα να παίξουν το "Highway Star", είδα τον Λορντ, να μου γνέφει να ανεβώ πάνω.. Στην αρχή ένιωσα αμήχανος... Όμως ανέβηκα πάνω
    και ο ίδιος αναφώνησε...: "Here is my crown prince.... " Όλα κύλησαν ομαλά έκανα και το σολάκι τέλεια, και το κοινό φώναζε το όνομά μου... Δεν θα ξεχάσω ποτέ την αίσθηση των πλήκτρων του Hammond και τον βρυχηθμό που σε διαπερνούσε πατώντας τα... Ήταν πράγματι συγκινητικό..
    Στην συνέχεια(όταν τέλειωσε η συναυλία), με κάλεσαν πίσω στα παρασκήνια για να υπογράψω συμβόλαιο μαζί τους...
    Και..όπως πήγαινα να βάλω την υπογραφή...ακούω......"Αντώνη, ξύπνα πρέπει να πας σχολείο..."
    ViPeR
    27.08.2005, 21:26
    Μια Gibson Les Paul… Την βασάνισα για αρκετή ώρα……….
    12plus
    27.08.2005, 23:37
    Εγώ φίλε/η μου, μια Έπιφοουν Λες Πωλ έπιασα πριν καμμιά βδομάδα (αυτή των 500€) κ πάλι μου άρεσε πολύ! Πιο δίπλα ήταν κ η Γκίμπσον αλλά δεν την κατέβασα...
    Marial
    28.08.2005, 01:49
    Το Εκκλησιαστικό Όργανο στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών!!!
    Δε νομίζω να χρειάζεται εξήγηση (θεωρώ δεδομένο το γιατί μου άρεσε)!!! Αλλά όποιος θέλει ας ρωτήσει!!


    12plus
    28.08.2005, 11:09
    Πως βρέθηκες να παίζεις σε αυτό?
    Ο μοναδικός τρόπος που θα μπορούσα εγώ να παίξω εκεί ήταν να έμπαινα κρυφά κάποια στιγμή! (Κι αυτό πολύ δύσκολο το βρίσκω!)
    Marial
    28.08.2005, 15:05
    Πάντως δεν ήταν κρυφά! Θα τραγουδούσα σε μια συναυλία στο Μέγαρο ε και στις πρόβες βρήκα ευκαιρία να παίξω!!! Το μόνο που μπορείς να νιώσεις εκείνη τη στιγμή είναι ΔΕΟΣ!!! Πάντως ότι και να πώ είναι λίγο!!! Νιώθω περήφανη που είμαι Οργανίστας και μπόρεσα να ζήσω αυτή την εμπειρία!!!


    kansas
    28.08.2005, 15:27
    Αν και εχω gibson les paul standart,επαιξα με μια les paul custom,μαρμαρο η ταστιερα,ηταν αψογη.
    12plus
    28.08.2005, 16:12
    Quote:

    Το μέλος Marial στις 28-08-2005 στις 15:05 έγραψε:

    Πάντως δεν ήταν κρυφά! Θα τραγουδούσα σε μια συναυλία στο Μέγαρο ε και στις πρόβες βρήκα ευκαιρία να παίξω!!! Το μόνο που μπορείς να νιώσεις εκείνη τη στιγμή είναι ΔΕΟΣ!!! Πάντως ότι και να πώ είναι λίγο!!! Νιώθω περήφανη που είμαι Οργανίστας και μπόρεσα να ζήσω αυτή την εμπειρία!!!







    Και τι έπαιξες εκεί?
    Εγώ θα έπαιζα το My Number 1
    Όχι πλάκα κάνω, θα κοκκάλωνα κ δε θα ήξερα τι να παίξω...
    Marial
    28.08.2005, 16:20
    Toccata & Fuge in D minor - Bach
    και λίγο από το Φάντασμα της Όπερας! Λίγο γιατί με σταμάτησαν!!
    Λες να έπαιζα κάτι πιο soft?
    Αυτά μου ήρθαν εκείνη τη στιγμή!!
    EDdie_Pap
    28.08.2005, 19:55
    Εγω παλι μπορει να μην ξερω να παιζω κανενα μουσικο οργανο αλλα εχω ερθει σε επαφη με πιανο και μου αρεσε καθως και με την μεγαλη μου καυλα(ηλεκτρικη κιθαρα).....
    katerina
    28.08.2005, 21:51
    εγω τα επαιξα την πρωτη φορα που επαιξα δισκαλο αρμονιο σα να ηταν δισκαλο. Παιδια αυτο το οργανο ειναι μαγικο...
    iris-the-black
    29.08.2005, 09:10
    Είμαι τρελή για κιθάρα...Κόλλησα το μικρόβιο και δεν ξεκολλάω!Αν δεν παίξω μια μέρα (ηλεκτρική ή κλασική δεν έχει σημασία)αρρωσταίνω!!!Τη λατρεύω!!!Ι LOVE YOU GUITAR!!!
    NazeLee
    07.01.2006, 00:08
    Σαξόφωνο!!!! Έχω δοκιμάσει από πνευστά και φλάουτο αλλά το σαξόφωνο είναι άλλο πράγμα! Νομίζω ότι θα μου άρεσε πολύ κλαρίνο και φαγγότο, και από έγχορδα η βιόλα...έχει παιξει κανείς σας?
    NazeLee
    07.01.2006, 00:09
    Εχμ....το βιολοντσέλο εννοούσα!!
    ageras
    07.01.2006, 13:56
    Δεν θα πώ το ωραιότερο αλλά το πιο παράξενο!!
    Πριν 2 χρόνια είχα την τύχη να παίξω σιτάρ!!Τρομερή εμπειρία!!!!!!
    Rifle
    08.03.2006, 22:05
    κιθαρα,κιθαρα και παλι κιθαρα.Απο κλασσικη μια alhambra 4p και απο ηλεκτρικη μια ibanez sa320x
    rory166
    09.03.2006, 13:17
    βιολι επιασα στα χερια μου μια μερα....(μου αρεσει παραπολυ ο ηχος του!!)
    ολα ηταν καλα μεχρι που ξεκινησα να παιζω........
    DavidDT
    09.03.2006, 23:16
    Βιολί...Είναι ο μεγάλος μου έρωτας ανέκαθεν!!!!!!!!!




    Αν δεν μπορείς να ζεις όπως σκέφτεσαι,τότε είσαι καταδικασμένος να σκέφτεσαι όπως ζεις...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DavidDT στις 10-03-2006 00:39 ]
    fantasma
    09.03.2006, 23:21
    ........... ............