ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.832 μέλη

    Γέροντας Πορφύριος

    katerina229
    29.12.2006, 12:26
    Αγαπητέ ganun, το περιστατικό που αναφέρεις είναι περιστατικό που έγινε σε άνθρωπο γνωστό μου που μου το έχει διηγηθεί ο ίδιος (δεν είναι γυναίκα αλλά άντρας) και έγινε όχι με τον Γέροντα Παΐσιο αλλά με τον Γέροντα Πορφύριο. Προσωπικά, την αξιοπιστία του ανθρώπου αυτού δύσκολα θα την αμφισβητήσω γιατί τον γνωρίζω και τον εκτιμώ. Πιθανώς δε να τον γνωρίζει και η gate που άνοιξε το θέμα αυτό και που έζησε τον Γέροντα Πορφύριο. Πράγματι λοιπόν, αυτός ο άνθρωπος - πνευματικό παιδί του Γέροντα που διέμενε για μεγάλο διάστημα στην Αμερική, του τηλεφώνησε για να τον ρωτήσει κάτι. Ο Γέροντας σήκωσε κανονικά το τηλέφωνο και του μίλησε και του απάντησε σε αυτό που ήθελε. Το μόνο που του είπε κλείνοντας ήταν: "Κάνε αυτά που σου είπα, αλλά τώρα σε παρακαλώ μη με ξαναπάρεις γιατί έχω κοιμηθεί". Ο άνθρωπος αυτός παραξενέυθηκε από τα λόγια του Γέροντα αλλά δεν έδωσε σημασία. Έκλεισε το τηλέφωνο και πήρε μετά από λίγα λεπτά για να τον ρωτήσει κάτι ακόμα. Αντί όμως για τον Γέροντα το σήκωσε μια μοναχή (αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ήταν η σημερινή γερόντισα του μοναστηριού, η μοναχή Φεβρωνία). Της ζήτησε τον Γέροντα κι εκείνη του είπε ότι ο Γέροντας έχει πεθάνει εδώ και 15 μέρες...

    Αυτό είναι το γεγονός... Και καλό είναι πριν αμφισβητεί κανείς πρόσωπα ή πράγματα να το ψάχνει καλύτερα, γιατί δεν αποκλείεται να μην είναι ράδιο αρβύλα όσα ακούγονται... Και γενικότερα, αν δεν ξέρουμε δεν γράφουμε, απλά... Όχι γράφουμε για να γράφουμε...
    qanun
    29.12.2006, 15:21
    Πρωτον, το nick ειναι qanun me q.

    Παράθεση:
    Αυτό είναι το γεγονός... Και καλό είναι πριν αμφισβητεί κανείς πρόσωπα ή πράγματα να το ψάχνει καλύτερα, γιατί δεν αποκλείεται να μην είναι ράδιο αρβύλα όσα ακούγονται... Και γενικότερα, αν δεν ξέρουμε δεν γράφουμε, απλά... Όχι γράφουμε για να γράφουμε...



    Δηλαδη, για να καταλαβω, επειδη το αναφερεις εσυ ως γεγονος εγω και ο καθενας πρεπει να σε πιστεψουμε?? Και πως να το ''ψαξω καλυτερα'' δηλαδη? Οσο εσυ το πιστευεις, εμενα μου φαινεται-χωρις περιστροφες και εντελως ειλικρινα- εξαιρετικα γελοιο να πιστεψω σε φαντασματα, ψυχες και οτιδηποτε αλλο που σηκωνουν τηλεφωνα. Νομιζω σε αναλογες περιπτωσεις εμφανιζονται σε ονειρα, οραματα κλπ. Σε λιγο θα μας πεις οτι στελνουν και e-mail! Δεν ειρωνευομαι εσενα, αλλα ΗΜΑΡΤΟΝ!!
    Οσο για το αν ''γραφω για να γραφω'', σε παρακαλω, δε με ξερεις και δε σε ξερω για να με προσβαλεις. Νομιζω?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 29-12-2006 15:23 ]


    kinia
    29.12.2006, 16:35
    Αν και κάποιοι σαφώς έχουν βγει εκτός θέματος, προσπαθώντας να δηλητηριάσουν κάτι όμορφο που έκανε η Νεκταρία και στη συνέχεια ο Παναγιώτης. Δεν τα ήξερα αυτά και νομίζω ούτε καν τον Γέροντα Πορφύριο. Σαφώς μπορούν όλοι να πουν τη γνώμη τους αλλά με προσοχή! Δεν είναι κακό να πιστέυεις σε θαύματα και δεν είναι ωραίο να κατηγορούν κάποιοι χωρις λόγο αυτούς που πιστεύουν. Τα φιλιά μου και ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ!!!
    qanun
    29.12.2006, 16:54
    kinia, επειδη μαλλον σε μενα παει το ποστ σου, ''προσπαθω να δηλητηριασω κατι'' επειδη εκφραζω την αποψη μου?Ολα τα topics αυτο το σκοπο δεν εχουν? Κατηγορησα καποιον ''χωρις λογο'' επειδη πιστευει στα θαυματα? Κι εγω πιστευω, μεχρι ενος οριου ομως. Ας ειναι καποιοι πιο ανοιχτοι στη διαφορετικη αποψη. Εξαλλου ο χωρος της πνευματικοτητας, με την ευρυτερη εννοια του, η οποια εμπεριεχει και τη θρησκευτικοτητα, ειναι συνδεδεμενος με την υποκειμενικοτητα,ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ.
    kinia
    29.12.2006, 17:32
    Δεν είναι επίθεση το "προσπαθούν να δηλητηριάσουν" όπως φαίνεται. Ίσως κατάλαβα λάθος αλλά νομίζω (μπορεί να έχω και άδικο) ειρωνέυτικες κάτι που ίσως δεν χρειαζόταν (κάτι για email που είπες). Σαφώς έγινε αντιληπτή η άποψη σου από την αρχή. Προσωπικά δεν θα ειρωνευόμουν κάτι που αφορά μια θρησκεία (οποιαδήποτε και αν ήταν) με τέτοιο τρόπο και για να μην παρεξηγούμαστε εννοώ το " Σε λιγο θα μας πεις οτι στελνουν και e-mail!". Μην το πάρεις σαν επίθεση, δεν είναι προθεσή μου. Πάρτο σαν μια φιλική παρατήρηση.
    Melissanthi
    29.12.2006, 23:47
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 29-12-2006 στις 15:21 έγραψε...
    Δηλαδη, για να καταλαβω, επειδη το αναφερεις εσυ ως γεγονος εγω και ο καθενας πρεπει να σε πιστεψουμε?? Και πως να το ''ψαξω καλυτερα'' δηλαδη? Οσο εσυ το πιστευεις, εμενα μου φαινεται-χωρις περιστροφες και εντελως ειλικρινα- εξαιρετικα γελοιο να πιστεψω σε φαντασματα, ψυχες και οτιδηποτε αλλο που σηκωνουν τηλεφωνα. Νομιζω σε αναλογες περιπτωσεις εμφανιζονται σε ονειρα, οραματα κλπ. Σε λιγο θα μας πεις οτι στελνουν και e-mail! Δεν ειρωνευομαι εσενα, αλλα ΗΜΑΡΤΟΝ!!
    Οσο για το αν ''γραφω για να γραφω'', σε παρακαλω, δε με ξερεις και δε σε ξερω για να με προσβαλεις. Νομιζω?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 29-12-2006 15:23 ]




    Min anysihis qanun, ehoume syndethi amesa me tis "Pyles tou anexigitou" afti ti stigmi...
    Melissanthi
    30.12.2006, 00:48
    Και για να μην υποτεθεί ότι προσπαθώ να δηλητηριάσω το ,υγιές κατά τα άλλα, topic και να ειρωνευτώ -γιατί υπάρχει αυτό το μικρόβιο εδώ μέσα- να προσθέσω ότι: φαντάσματα, επιθανάτιες εμπειρίες, μελλοντικές προβλέψεις, ψυχές, εικόνες που κλαίνε, εικόνες που γελάνε, εικόνες που παίζουν φυσαρμόνικα, θαύματα, εξωγήινοι, ξόρκια, βότανα, Μάγισσες της Σμύρνης και τα ρέστα είναι πράγματα που η Επιστήμη έχει απορρίψει εδώ και αιώνες κι αυτό επειδή δεν ανταποκρίνονται απλούστατα σε κανέναν απολύτως φυσικό νόμο που διέπει αυτό το σύμπαν. Η Φύση έχει θέσει συγκεκριμένα όρια που ουδείς μπορεί να τα ξεπεράσει. Είτε αυτός λέγεται Ιησούς Χρηστός, είτε αυτός λέγεται David Copperfield είτε εκείνο το νούμερο με τα κουταλάκια που είχε βγει παγανιά σε όλες τις εκπομπές του Χαρδαβέλα.
    Όλα αυτά θα συνεχίσουν να είναι μεταφυσικές μπουρδολογίες μέχρι να βρεθούν (που δεν πρόκειται) αποδεικτικά στοιχεία. Χωρίς τεκμήρια τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να γίνει δεκτό.
    Αλλά βέβαια, ξέχασα η θρησκεία βασίζεται στο εμπνευσμένο "Πίστευε και μη ερεύνα"...Φυσικά γιατί αν ερευνήσεις, θα βρεθείς προ εκπλήξεως, θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι, να αμφιβάλλεις, να αμφισβητείς, να ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ με λίγα λόγια.Και η θρησκεία δεν το θέλει αυτό..επ'ουδενί. Η θρησκεία δεν θέλει τέτοιους ανθρώπους.Προφανώς και όχι.Αν είχε, θα είχαν καταρρεύσει όλες οι "θεωρίες" της από το επόμενο κιόλας λεπτό.
    Γι αυτό και δε δέχονται έλεγχο DNA και άνθρακα για τα τίμια ξύλα και τις ιερές σινδώνες και κάνουν την πάπια..
    Γι αυτό και με λίγους φωτισμένους ανθρώπους σαν τον Καζαντζάκη και σαν τον Γαλιλαίο φρόντισε να καθαρίσει από νωρίς μαζί τους.
    Γιατί ας μην ξεχνιόμαστε και η θρησκεία μια φάμπρικα είναι..και ίσως η πιο καλα στημένη πλάνη όλων των αιώνων. Μια πλάνη που εκμεταλλεύτηκε απλά την ανασφάλεια των ανθρώπων μπροστά στην δοκιμασία της ζωής και την ανάγκη τους να στηριχτούν από κάπου. Στη συνέχεια κατασκεύασε τα γνωστά παραμυθάκια, τα έκανε και δόγμα, έχρισε και έναν μαλάκα (σ.σ τον Πάπα) ως τον "εκπρόσωπο" του Θεού επί γης που κανένας δεν δύναται να τον αμφισβητήσει και καθάρισε..Και ναααααααα το χρυσάφι έρεε στο Βατικανό. (Το Πατριαρχείο είναι άλλο καπέλο και βαριέμαι να το αναλύσω. Στις άλλες θρησκείες δεν αναφέρομαι καν)
    Για να μην αναφερθώ στις βιαιοπραγίες και τα αίσχη τους μέχρι να αφανίσουν εντελώς τον Παγανισμό και να εδραιώσουν παντού τον Χριστιανισμό..
    Αυτά.

    Υ.Γ 1 Προς τους "συνήθεις υπόπτους":αυτά που λέω ΔΕΝ τα έχω ξεσηκώσει από τον "Κώδικα Ντα Βίντσι". Για να μην παρεξηγηθώ πάλι -επειδή όπως προείπα υπάρχει αυτό το μικρόβιο εδώ μέσα.
    Υ.Γ 2 Προς τους συντονιστές:αν κρίνετε ότι το κείμενο είναι "εκτός θέματος" αλλάξτε κατηγορία..

    karelia
    30.12.2006, 00:52
    μία μικρή διόρθωση..!
    το ρητό Δεν είναι "πίστευε και μη ερεύνα"
    αλλά
    "πίστευε και μη , ερεύνα"
    Melissanthi
    30.12.2006, 02:25
    Καλό, καλό!
    "Πίστευε και μη, ερεύνα"

    Ή όπως είχε πει και ο Τζιμάκος (Πανούσης): Πούστευε και μη ερεύνα
    Astron
    30.12.2006, 13:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 30-12-2006 στις 00:48 έγραψε...

    Και για να μην υποτεθεί ότι προσπαθώ να δηλητηριάσω το ,υγιές κατά τα άλλα, topic και να ειρωνευτώ -γιατί υπάρχει αυτό το μικρόβιο εδώ μέσα- να προσθέσω ότι: φαντάσματα, επιθανάτιες εμπειρίες, μελλοντικές προβλέψεις, ψυχές, εικόνες που κλαίνε, εικόνες που γελάνε, εικόνες που παίζουν φυσαρμόνικα, θαύματα, εξωγήινοι, ξόρκια, βότανα, Μάγισσες της Σμύρνης και τα ρέστα είναι πράγματα που η Επιστήμη έχει απορρίψει εδώ και αιώνες κι αυτό επειδή δεν ανταποκρίνονται απλούστατα σε κανέναν απολύτως φυσικό νόμο που διέπει αυτό το σύμπαν. Η Φύση έχει θέσει συγκεκριμένα όρια που ουδείς μπορεί να τα ξεπεράσει. Είτε αυτός λέγεται Ιησούς Χρηστός, είτε αυτός λέγεται David Copperfield είτε εκείνο το νούμερο με τα κουταλάκια που είχε βγει παγανιά σε όλες τις εκπομπές του Χαρδαβέλα.
    Όλα αυτά θα συνεχίσουν να είναι μεταφυσικές μπουρδολογίες μέχρι να βρεθούν (που δεν πρόκειται) αποδεικτικά στοιχεία. Χωρίς τεκμήρια τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να γίνει δεκτό.
    Αλλά βέβαια, ξέχασα η θρησκεία βασίζεται στο εμπνευσμένο "Πίστευε και μη ερεύνα"...Φυσικά γιατί αν ερευνήσεις, θα βρεθείς προ εκπλήξεως, θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι, να αμφιβάλλεις, να αμφισβητείς, να ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ με λίγα λόγια.Και η θρησκεία δεν το θέλει αυτό..επ'ουδενί. Η θρησκεία δεν θέλει τέτοιους ανθρώπους.Προφανώς και όχι.Αν είχε, θα είχαν καταρρεύσει όλες οι "θεωρίες" της από το επόμενο κιόλας λεπτό.
    Γι αυτό και δε δέχονται έλεγχο DNA και άνθρακα για τα τίμια ξύλα και τις ιερές σινδώνες και κάνουν την πάπια..
    Γι αυτό και με λίγους φωτισμένους ανθρώπους σαν τον Καζαντζάκη και σαν τον Γαλιλαίο φρόντισε να καθαρίσει από νωρίς μαζί τους.
    Γιατί ας μην ξεχνιόμαστε και η θρησκεία μια φάμπρικα είναι..και ίσως η πιο καλα στημένη πλάνη όλων των αιώνων. Μια πλάνη που εκμεταλλεύτηκε απλά την ανασφάλεια των ανθρώπων μπροστά στην δοκιμασία της ζωής και την ανάγκη τους να στηριχτούν από κάπου. Στη συνέχεια κατασκεύασε τα γνωστά παραμυθάκια, τα έκανε και δόγμα, έχρισε και έναν μαλάκα (σ.σ τον Πάπα) ως τον "εκπρόσωπο" του Θεού επί γης που κανένας δεν δύναται να τον αμφισβητήσει και καθάρισε..Και ναααααααα το χρυσάφι έρεε στο Βατικανό. (Το Πατριαρχείο είναι άλλο καπέλο και βαριέμαι να το αναλύσω. Στις άλλες θρησκείες δεν αναφέρομαι καν)
    Για να μην αναφερθώ στις βιαιοπραγίες και τα αίσχη τους μέχρι να αφανίσουν εντελώς τον Παγανισμό και να εδραιώσουν παντού τον Χριστιανισμό..
    Αυτά.

    Υ.Γ 1 Προς τους "συνήθεις υπόπτους":αυτά που λέω ΔΕΝ τα έχω ξεσηκώσει από τον "Κώδικα Ντα Βίντσι". Για να μην παρεξηγηθώ πάλι -επειδή όπως προείπα υπάρχει αυτό το μικρόβιο εδώ μέσα.
    Υ.Γ 2 Προς τους συντονιστές:αν κρίνετε ότι το κείμενο είναι "εκτός θέματος" αλλάξτε κατηγορία..




    Αγαπητή Μελισσάνθη, αν και συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες, νομίζω θα ήταν καλύτερο να αντιγράψεις το μήνυμά σου σε κάποιο απ' τα topics:
    "Επιστήμη εναντίον πίστης.Πόσο αληθινή είναι αυτή η αντιπαράθεση?"
    "Παιδεία και Εκκλησία: Ο παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας"
    ή "Να απαγορευθούν οι θρησκείες" και να συνεχιστεί η ενδιαφέρουσα αυτή κουβέντα εκεί.
    Άλλωστε κάποιοι έχουν μία ευαισθησία με τον συγκεκριμένο γέροντα και νομίζω πως δεν θα ήταν καλό να κάνουμε γενική φιλοσοφική κουβέντα περί θρησκείας σε αυτό το topic...
    Melissanthi
    30.12.2006, 20:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 30-12-2006 στις 13:34 έγραψε...
    Αγαπητή Μελισσάνθη, αν και συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες, νομίζω θα ήταν καλύτερο να αντιγράψεις το μήνυμά σου σε κάποιο απ' τα topics:
    "Επιστήμη εναντίον πίστης.Πόσο αληθινή είναι αυτή η αντιπαράθεση?"
    "Παιδεία και Εκκλησία: Ο παρατεταμένος ελληνικός Μεσαίωνας"
    ή "Να απαγορευθούν οι θρησκείες" και να συνεχιστεί η ενδιαφέρουσα αυτή κουβέντα εκεί.
    Άλλωστε κάποιοι έχουν μία ευαισθησία με τον συγκεκριμένο γέροντα και νομίζω πως δεν θα ήταν καλό να κάνουμε γενική φιλοσοφική κουβέντα περί θρησκείας σε αυτό το topic...


    Παύλο, έχεις δίκιο. Αυτό και θα πράξω. Δεν ήταν στις προθέσεις μου να βγω "εκτός θέματος" αλλά παρασύρθηκα κι έτσι το άφησα ως είχε..
    (Γι αυτό έγραψα και το υστεροόγραφο 2!)

    pol-gt
    28.02.2007, 18:17
    Παράθεση:

    Το μέλος snakous στις 15-12-2006 στις 23:43 έγραψε...

    Όσον αφορά τον Γέροντα Πορφύριο, υπάρχουν και αλλοι πνευματικοί άνθρωποι με τόσο δυνατή πνευματική ενέργεια, όμως ειναι βουδιστές ή είναι μοναχοί στο Νεπάλ. Η Ορθόδοξη πίστη και μονο αυτή δεν εχει το προνόμιο τέτοιων πνευματικών ανθρώπων οι οποίοι κατάφεραν να χρησιμοποιήσουν περα απο το 3%( το κανονικό για κάθε άνθρωπο ώστε να καταλαβαίνει πότε θα κάνει sex, πότε θα φάει κα πότε θα αφοδεύσει) της δύναμης του εγκεφάλου τους . Ο Aintein χρησιμοποίησε λένε το 10% της εγκεφαλικής του δύναμης.



    Ισως η Ορθόδοξη Πίστη δεν έχει το προνόμιο να μας "χαρίζει" Πνευματικούς Ανθρώπους. Όμως της είναι παντελώς αδιάφορο για το πόσο τοις εκατό της εγκεφαλικής δύναμης του μπορεί να χρησιμοποιήσει ο Άνθρωπος. Η βάση της Χριστιανικής Πίστης είναι η καλλιέργεια των Αρετών, η καλλιέργεια δια του Ψυχικού Σώματος, του Χαρακτήρα που συνήθως ονομάζουμε, των Αρετών. Αυτό τουλάχιστον, με ενάργεια διακρίνουμε μελετώντας την Υμνογραφία της Εκκλησίας.
    Πέρα από αυτό όμως θα ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζουμε από άλλους θρησκευτικούς χώρους Ανθρώπους οι οποίοι με Πόνο Ψυχής και ανιδιοτελή Αγάπη υπηρέτησαν τόσο αποτελεσματικά όσο ο Γέροντας Πορφύριος, τον ανθρώπινο πόνο χιλιάδων συνανθρώπων μας;

    Καλός ο Βουδισμός, νομίζω, μα πολύ μακράν στέκετε από την Ορθόδοξη Πνευματικότητα.
    sunwing
    01.03.2007, 23:00
    Toν γνώριζε πολύ καλά η αδελφή μου . Όταν εκείνος πέθανε έκανε με πόνο ψυχής την εξής σκέψη: Τώρα που πέθανε ο γέροντας ποιον θα έχω; Σε ποιον θα μιλάω;
    Δύο τρεις μέρες αργότερα , ήταν πολύ πρωί, την ξύπνησα από το αεροδρόμιο καθότι εσπευσμένα έπρεπε να μεταφέρω το παιδί μου σε νοσοκομείο των Αθηνών για σοβαρό λόγο,εκείνη αγνοούσε τα πάντα , ήταν εξάλλου όλα ταχύτατα αυτά που είχαν συμβεί.
    Πριν της εξηγήσω , μου είπε: Μόλις είδα τον παππούλη στον ύπνο μου, γινόταν χαλασμός στο πατρικό μας και κείνος μπήκε με χαμόγελο και μας ευλογούσε.. !Έμεινα σύξυλη στον τηλεφωνικό θάλαμο. Μια ελπίδα φύτρωσε στα κατασκότεινα..
    Περιττό να πω ότι όλα , μα όλα, πήγαν στο παιδί μου καλά. Χάριτι Κυρίου και με τη βοήθειά Του από τον ουρανό πλέον...
    pol-gt
    02.03.2007, 15:44
    Παράθεση:

    Το μέλος Melissanthi στις 30-12-2006 στις 00:48 έγραψε...

    Φυσικά γιατί αν ερευνήσεις, θα βρεθείς προ εκπλήξεως, θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι, να αμφιβάλλεις, να αμφισβητείς, να ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ με λίγα λόγια.

    Και βέβαια, ας συμπληρώσουμε κινδυνεύοντας έστω, να εκτροχιαστούμε από το θέμα, αποτέλεσμα των πιο πάνω και της χρήσης του ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ακολούθως, είναι η ανάγκη μας να κατανοούμε τα Νοήματα ή τους Λόγους των Πραγμάτων, σύμφωνα με την Φύση τους, και όχι, ίσως, με μία αλλοιωμένη Φύση η οποία παρουσιάζεται στην αντίληψή μας. Ο κίνδυνος βέβαια, του να κατανοούμε αλλοιωμένη την Φύση των Πραγμάτων, ελλοχεύει για όλους μας σε διάφορα Πεδία. Και πως μειώνουμε τον κίνδυνο αυτό; Ένας τρόπος νομίζω υπάρχει. Η όσο το δυνατό συμβατή εναρμόνισή μας με τους Όρους Ύπαρξης των Πραγμάτων. Υπάρχει άλλος τρόπος να κατανοήσουμε τους Λόγους τους με ακρίβεια; Νομίζω πως όχι. Μπορώ να κατανοήσω ή να δημιουργήσω ένα Αρχιτεκτονικό Σχέδιο εάν πριν δεν μαθητεύσω τους Όρους της Αρχιτεκτονικής ή αλλοιώς, δεν μάθω όλα όσα αφορούν την Αρχιτεκτονική Δραστηριότητα; Νομίζω πως όχι.

    Έτσι ακριβώς λοιπόν, είναι και όλα τα άλλα "ζητήματα". Κι από αυτόν τον "δογματισμό" δεν απαλλάσετε τίποτε. Ούτε τα θέματα της Θεολογίας ούτε τα θέματα της Θρησκιολογίας. Ούτε μπορούμε να "υποψιαστούμε" σώφρονα λογισμό ή υγιεί σκέψη σε κάποιον που με όρους της Φυσικής Επιστήμης προσπαθεί να ερμηνέψει τα της Θεολογικής Επιστήμης. Γιατί; Επειδή, ίσως, το αντικείμενο ερεύνης της Φυσικής Επιστήμης δεν μπορεί να συνδεθεί με την, λόγου χάριν, δραστηριότητα του Ανθρώπου προς την καλλιέργεια των Αρετών, δραστηριότητα η οποία ανήκει στην Θεολογική Επιστήμη και μπορούμε καθαρά να διακρίνουμε αυτό, μελετώντας την Υμνογραφία της Εκκλησίας μας.


    Μεγάλο το θέμα, μπορούμε πολλά να γράψουμε προς αποσαφηνισμό του Πράγματος. Όμως, επειδή η έρευνα και η δυνατότητα του ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ είναι καθόλα μία ΓΛΥΚΗΤΑΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ, ας την αφήσουμε να πάρει μόνη της το Μονοπάτι που της ανήκει, της προσπάθειας δηλαδή μίας όσο το δυνατό Συμβατής Εναρμόνισης με τα Πράγματα...