ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Η ακουστική είναι η πιο εύκολη κιθάρα?

    12plus
    29.08.2005, 09:17
    Θέλω να καταθέσω μια ερώτηση που ίσως να είναι πολύ ισοπεδωτική ή πρόχειρη αλλά με βασανίζει κάπως.
    Έχω την αίσθηση πως η κιθάρα που μπορεί κανείς πιο εύκολα να μάθει είναι η ακουστική (εννοώ σε σχέση με κλασσική και ηλεκτρική που φαντάζομαι πως απαιτούν πλήθος περισσότερων ερμηνευτικών αρετών). Και με διαφορά μάλιστα.
    Συμφωνείτε?

    I am he as you are he as you are me and we are all together ...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: 12plus on 29-08-2005 09:20 ]
    yiannisyiannis
    29.08.2005, 13:09
    Ο βαθμός δυσκολίας Πάνο εξαρτάται κυρίως από το είδος της μουσικής που θέλεις να ερμηνεύσεις κι όχι από το όργανο καθεαυτό.
    Astron
    29.08.2005, 14:02
    Για να παίζεις ακκόρντα και να συνοδεύεις τη φωνή η ακουστική είναι αυτό που χρειάζεσαι.
    Αν και τα τάστα δεν είναι τόσο πλατιά όσο στην κλασική, οι νότες τρίζουν δυσκολότερα και επίσης ο ήχος είναι πιο γεμάτος για να συνοδέψει το τραγούδι.
    dimko
    29.08.2005, 14:33
    Όντως, ως επί το πλείστον η ακουστική χρησιμοποιείται για "γεμάτα ακκόρντα" κάνει που κάνει πιο εύκολη την απαιτούμενη τεχνική. Αν ακούσεις όμως, από κανένα unplugged, σόλα σε ακουστική, σε αυτά δε νομίζω ότι συμβαίνει το ίδιο.

    Θεωρώ ότι οι χορδές της ακουστικής είναι πιο σκληρές από της κλασσικής. Επίσης επιρρεάζεται ευκολότερα από τις συνθήκες περιβάλλοντος στην οποία την έχεις, (υγρασία κλπ), με συνέπεια να "παίρνει" ευκολότερα το μπράτσο, και να σου χαλάει το action. (Γι αυτό και έχουν και το άλλεν εξάλλου )
    kotsos_007
    29.08.2005, 14:43
    ego pisteuo oti i ilektriki einai pio eukoli apo ola ta alla idi kitharas.... stin klasiki xreizontai arketes gnoseis gia na akousti poli kala.... stin akoustiki em vevaia paizeis akornta kai ta mathaineis eukola.... alla xreiazetai na xrisimopoioeis arketi dinami pragma pou einai diskolo ana paizeis polles ores....!! i ilektriki kata tin gnomi mou einai i pio eukoli giati me autin mporeis na paiksei kapoios pou kserei eite arketa kala (klasiki) eite pou kserei apla akornta (akoustiki).... gnomi mou.... etsi nomizo....
    zw
    13.10.2005, 21:19
    εγω παυλο πιστευω οτι η κλασικη κιθαρα ειναι πιο δυσκολη γιατι εχει πιο χοντρο μπρατσο ενω η ηλεκτρικη εχει πιο λεπτο και πιο ευχρηστο μπρατσο.τα λεω αυτα γιατι εχω και τα δυο οργανα και εχω αυτην την εντυπωση αλλα ο κθενας εχει την δικη του αποψη.
    falimento
    14.10.2005, 11:08
    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 29-08-2005 στις 09:17 έγραψε:

    Θέλω να καταθέσω μια ερώτηση που ίσως να είναι πολύ ισοπεδωτική ή πρόχειρη αλλά με βασανίζει κάπως.
    Έχω την αίσθηση πως η κιθάρα που μπορεί κανείς πιο εύκολα να μάθει είναι η ακουστική (εννοώ σε σχέση με κλασσική και ηλεκτρική που φαντάζομαι πως απαιτούν πλήθος περισσότερων ερμηνευτικών αρετών). Και με διαφορά μάλιστα.
    Συμφωνείτε?





    12plus καταλαβαίνω απόλυτα τον αγωνιώδη προβληματισμό σου...

    Αν θες να διαλέξεις το είδος κιθάρας που θα αρχίσεις θα πρέπει να λάβεις υπόψη πάνω απ' όλα, τι σ' αρέσει περισσότερο να ακούς. Σε ελκύει ο ήχος της κλασικής, της ακουστικής ή της ηλεκτρικής; ¶σε τι είναι πιο δύσκολο. Όλα μαθαίνονται.

    Πριν απαντήσω στο ερώτημα θα σου πω ότι τα παιδιά παραπάνω είπαν σωστά πράγματα και να κρατήσεις αυτές τις πληροφορίες...

    Στο ερώτημα σου τώρα... Η αίσθηση που έχεις για την ακουστική είναι λίγο ...ισοπεδωτική και άδικη. Είναι μεγάλο σχολείο και πολύ δύσκολο όργανο. Μην πέφτεις στη παγίδα που είχα πέσει και εγώ μικρός, κοιτώντας κάποιους φίλους ή καλλιτέχνες που παίζουν ακκορντάκια και τραγουδούσαν. Δεν είναι μόνο αυτό.
    Ο καθαρός κρυστάλλινος ήχος που βγαίνει από μια ακουστική δεν συγχωρεί ούτε ένα λάθος και τριξιματάκι... Ούτε έχεις την ευκολία που σου δίνει η ηλεκτρική παίζοντας με διάφορα εφέ, distortion κτλ. ώστε να "μπερδεύεις" τον ήχο...
    Αν πάμε και στα σόλα τώρα.. Χμμ..

    Δες παίκτες country μουσικής ή αγόρασε κάποια unplugged άλμπουμ καλλιτεχνών. Για μένα τα τρία Unplugged άλμπουμ του MTV είναι αντιπροσωπευτικά...
    Μην πάμε όμως μακριά.. Μελέτησε περισσότερο, Σιδηρόπουλο, Αλκίνοο, Μάλαμα, Πασχαλίδη, Παναγόπουλο, Σπάθα (θεός!), Μιτζέλο, Καζούλη που είναι εκπληκτικοί παίκτες και ορισμένοι από αυτούς χρησιμοποιούν κατά κόρον ακουστική κιθάρα.

    Τέλος, θέλω να σου πω μια φράση που έχω κρατήσει για τη κιθάρα σαν όργανο γενικά.
    "Guitar is easy to learn it but very difficult, even impossible to master it"...
    H κιθάρα είναι εύκολο να τη μάθεις, αλλά πολύ δύσκολο έως απίθανο να τη κατακτήσεις