ελληνική μουσική
    431 online   ·  210.817 μέλη

    Bruce Dickinson ή Paul Di anno?

    sea_like_eyes
    11.08.2009, 22:53

    ληστειες,κλοπες,οπλα,μηχανες,αυτοκινητα διχως πορτες,βροχη,σοκακια,λαμπες σβηστες,east end,ruskin arms . . . και τoυ bird το Milk . . .

    Y.Γ Paul Di anno . . . the original n.w.o.b.h.m VOCALIST!!!

    Υ.Γ οι σειρηνες ακουγονται . . . ωρα να την κανω . . .


    freakhood
    12.08.2009, 12:42

    Συμφωνώ. Ο Paul Di anno ήταν ο αυθεντικός.


    Enas_alla_lewn
    11.11.2009, 19:25
    Δεν τίθεται καν θέμα, ο Dickinson είναι απείρως καλύτερος τραγουδιστής και με τον ερχομό του ανέβασε σε άλλο επίπεδο το συγκρότημα.
    madprofessorus
    20.11.2009, 23:57
    o di anno ήταν ότι έπρεπε για το ξεκίνημα των maiden,όπου ο ήχος τους ήταν πιο χύμα,σίγουρα πάντως δεν ήταν Punk,καθώς ο Harris ήταν δηλωμένος εχθρός του punk,αλλά για να γίνουν οι maiden αυτό που είναι σήμερα ο dickinson ήταν η μόνη επιλογή...όλα αυτά περί αλητείας κ αυθεντικότητας τα βρίσκω λίγο άστοχα,δεν νομίζω ότι γενικά οι υπόλοιποι Maiden βγάζαν προς τα έξω κάτι τέτοιο...ο di anno ήταν αυθεντικός πανκης αλλά εδώ μιλάμε για heavy metal...κ για όσους πιστεύουν ότι οι Maiden έχουν πεθάνει,ας ξανακούσουν πιό προσεχτικά το a matter of life and death κ να καταλάβουν ότι μια μπάντα πεθαίνει όχι όταν εξελίσσεται αλλά όταν παίζει τα ίδια κ τα ίδια...
    rompa
    21.11.2009, 18:55
    Απλά το παραθέτω γιατί το άκουγα αυτές τις μέρες.. Δεν θα κάνω σύγκριση μεταξύ των δύο .
    takispag
    21.11.2009, 21:51

    Εγώ ξέρω ότι τα αγαπημένα μου τραγούδια από maiden έχουν τον Dickinson τραγουδιστή. Με τεράστια διαφορά από τα υπόλοιπα. Νομίζω ότι αν δεν είχε περάσει ένας Dickinson οι Maiden δεν θα ήταν αυτοί που είναι.


    freakhood
    23.11.2009, 04:47

    Εννοείς να τους κάνει αφιέρωμα ακόμα και το CNN και να έχουν καταντήσει χειρότεροι και από τους λεφτάλικα?

    Αμ, αυτοί δεν είναι οι maiden. Ίσως κάποτε ήταν (αλλά μιλάμε για πολύ παλιά).

    Διαβάστε καμιά συνέντευξη του Di αnno και θα καταλαβετε τι παιζόταν πίσω από τον Harris και την Maiden ΕΠΕ.


    takispag
    23.11.2009, 10:44

    Σόρρυ αλλά δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερες συνεντεύξεις τους. Και ούτε με πολυενδιαφέρει πλέον. Επίσης, σημειώνω ότι μετά τον ερχομό του Bayley (το γράφω σωστά?) σταμάτησαν για μένα. Οπότε αναφέρομαι στην περίοδο μέχρι τότε.

    Και μιλάω αποκλειστικά και μόνο για τη μουσική τους και για τίποτα άλλο.


    madprofessorus
    27.11.2009, 12:22
    εντάξει...όταν ξεκινάς μια μπάντα σίγουρα στο πίσω μέρος του μυαλού σου έχεις το να μπορείς να ζήσεις από αυτό κάποια στιγμή,τώρα για το αν έχουν ξεπουληθεί οι maiden η όχι,έρχεται κάποια στιγμή για όλες τις μπάντες που πλέον παίζουν για τους οπαδούς τους...δεν πρόκειται μετά από τόσα χρόνια οι maiden να κάνουν νέα επανάσταση στο metal,παίζουν για τους οπαδούς τους πλέον κ αφού αυτοί δεν έχουν πρόβλημα(οι περισσότεροι τουλάχιστον) τότε δεν μπορούμε να πούμε κ κάτι άλλο.άλλωστε όλες οι εμπορικές μπάντες έχουν γίνει λίγο...λεφτάλλικα (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο)
    freakhood
    29.11.2009, 22:22

    "άλλωστε όλες οι εμπορικές μπάντες έχουν γίνει λίγο...λεφτάλλικα"

    Συμφωνούμε εδώ. Διαφωνώ στο "λίγο" βέβαια. Όπως ξεφτιλίστηκαν οι λεφτάλικα, έτσι και χειρότερα έχουν ξεφτιλιστεί και οι maiden.

    Παραμένει άξιος εκείνος ο γερόλυκος ο Di anno για να θυμόμαστε που και που πως μερικοί άνθρωποι πραγματικά πιστεύουν στους στίχους που τραγουδάνε.


    MYRMIDONAS
    19.12.2009, 20:50

    Di'Anno kai xero psomi {#emotions_dlg.rockon}


    freakhood
    20.12.2009, 15:35

    Ακριβώς!


    musickaleidoscope
    22.12.2009, 06:40

    να καταθέσω και εγω την αποψη μου μια και το θέμα ολο και επανέρχεται στην επικαιρότητα του site ...νομίζω οτι η σύγκριση είναι περιτη ...διαφορετικοί τραγουδιστές αλλά και διαφορετικοί οι δίσκοι που συμμετείχαν ...προσωπικά (και η γνώμη του καθενός είναι υποκειμενική) δεν μπορώ να ακούσω κάποιον αλλον να τραγουδά το υλικό των 2 πρώτων lp εκτος του Dianno...(σαν να ακους  paranoid και iron man απο Dio,ευχαριστώ δεν θα πάρω...)αλλά θεωρώ και εξαιρετικά τα φωνητικά στα επόμενα album με τον Dickinson...απο το Powerslave και μετά αρχισαν να μου είναι αδιαφορο το ολο θέμα αλλα αυτο αφορά το όλο group και οχι τον Dickinson...εν κατακλείδι θεωρώ οτι τα 4 πρώτα lp του group ήταν κορυφαία και με τους δύο τραγουδιστές να αφήνουν το στίγμα τους...αλλά ναι ο πραγματικός ''αλήτης'' ηταν ο Dianno...αν και στο προσωπικο δίσκο  που παρουσίασε μετά για μένα ήταν απογοητευση...


    freakhood
    22.12.2009, 19:10

    Μέχρι εκεί ήταν οι maiden. Μέχρι και το powerslave. Άντε και μέχρι το επόμενο που έβγαλαν. Και πολύ τους ήταν.

     

    ΥΓ: αλλά τι να κάνουμε...η showbiz λειτουργεί αλλιώς...


    SouLRocK
    26.12.2009, 14:39

    τωρα περα απο την πλάκα είναι λιγο ανομοιοι για να τους συγκρίνουμε... ακόμη και οι ίδιοι οι maiden ειναι διαφορετικοί στις φάσεις τους με του 2 τραγουδιστες... στο ξεκινημά τους φυσικά και τους ταιριαζε ο di'anno αφου είχαν το πανκ και το "αλητικο" και ωμό στυλ στο ξεσπασμά τους... όμως μετά ακολούθησαν άλλη πορεία (λόγω harris κυριως) με πιο θεατρικό, "σοβαρό" και μεταλικό στυλ οπότε ο Dickinson εκει τους έπεσε γάντι!

    freakhood θα διαφωνήσω μαζί σου... χωρίς να λάβουμε υπόψη το παρασκήνιο και όλα τα υπόλοιπα μπορώ να πω ότι και το fear of the dark ήταν πολύ καλός δίσκος (που τελείωσε μια εποχή)... αλλά και το brave new world 8 χρόνια μετά είχε αξιόλογα στοιχεία!