ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη
    imaginarytraveler
    30.08.2005, 02:43
    Τον άκουσα πρώτη φορά ζωντανά φέτος στη Σαμοθράκη και δεν ήθελα να τελειώσει η συναυλία!Η μουσική του σε ταξιδεύει σε αλλους τοπους.Ξεπερνάει σύνορα,εθνικότητες και θρησκείες.Γίνεται ένα μαζί σου και συ ένα με όλο τον κόσμο!!!
    antreas_dr
    07.09.2005, 13:18
    Απίστευτος μουσικός.
    Είχα την τύχη να παρακολουθίσω ένα σεμινάριο του σε κεντρικό Αθηναικό ωδείο πριν 3 χρόνια.
    Χαρισματικός πολυταλαντος άνθρωπος. Οι δισκογραφικές του δουλειές είναι πάντα προσεγμένες με πολύ καλά παιξίματα!!
    imaginarytraveler
    07.09.2005, 18:29
    Είναι πραγματικά απιστευτος!Παρ'όλα αυτά είναι πολύ απλός άνθρωπος.Είχαμε την τύχη να τον φιλοξενήσουμε στο φεστιβάλ στη Σαμοθράκη μαζί με την ορχήστρα του και γίναμε μια οικογένεια.
    Ακόμα και στην πρόβα είναι πολύ συγκεντρωμένος και το ίδιο απαιτεί και από τους μουσικούς του,οι οποίοι ειναι από τους καλύτερους στο είδος τους.
    Μπορεί να έρθει για συναυλία θεσσαλονικη το νοέμβριο.Μακάρι...
    Για τι πράγμα ήταν το σεμινάριο;

    antreas_dr
    07.09.2005, 18:38
    Στο σεμινάριο έδειξε την τεχνική του στα όργανα που παίζει.
    Ξεκίνησε με νέι, φλογέρες και ζουρνάδες, πέρασε στα ένχορδα. και στο τέλος έδειξε και μερικά πράγματα για τα κρουστά (τουμπελέκια και νταιρέδες).

    Η βραδυά εκείνη τελείωσε με ένα jam με τον ίδιο και τα μέλη απο τα Κρόταλα (Κούρτης, Καρίπης, Παππάς).
    megaloserwtikos
    10.11.2006, 01:41
    Πριν κάνα μήνα η Μαργαρίτα (margo) , μου έδωσε κάποια δουλειά του για να ακούσω. Μπορώ να πω ότι ανακάλυψα έναν σπουδαίο συνθέτη με υπέροχες μελωδίες. Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το τόπικ.

    Και να φανταστεί κανείς ότι αγνοώ πολλά πράγματα γι αυτόν. Πόσες δουλειές έχει κάνει, πόσο χρονών είναι, κ.τ.λ.

    Αλλά δεν με νοιάζει και να μάθω άμεσα. Μου φτάνει η μουσική του. Αλλωστε κάποια στιγμή θα τα μάθω κι αυτά.
    drakonikolis
    10.11.2006, 01:54
    Ρε παιδιά πείτε καμιά δουλειά του να τη γνωρίσουμε και εμείς.Προσωπικά τα έργα του τα έχω ακούσει ελάχιστα αλλά γνωρίζω ότι πρόκειται για περίπτωση σπουδαίου μουσικού
    prosilios
    10.11.2006, 02:07
    τεράστιος μουσικός,της παράδοσης των σούφι..

    πριν μερικά χρόνια τον άκουσα σε συναυλία στην Αθήνα μαζί με τους Ιασις και μπορώ να πω πως είναι η καλύτερη μουσική που έχω ακούσει ποτέ ζωντανά...


    φευγοντας από τις συναυλίες του είσαι καλύτερος άνθρωπος....


    margo
    10.11.2006, 10:14
    Συμφωνώ με όλους,είναι απίστευτος καλλιτέχνης.
    Κι εγώ δεν γνωρίζω πολλά γι αυτόν παρότι λατρεύω τη μουσική του.

    @prosilios αν ξέρεις περισσότερα θα χαρώ να μας τα πεις.

    @drakonikolis,έχω ακούσει 3 δουλειές του που αξίζει να ψάξεις.
    -whirling
    -beyond the sky(με brian keane)
    -dance into eternity

    @megaloserwtikos
    beatlus
    10.11.2006, 10:25
    Πραγματικά σπουδαίος μουσικός, γεμάτος από... Μεσόγειο.
    Το beyond the sky είναι κι εμένα από τους αγαπημένους μου δίσκους...
    margo
    10.11.2006, 13:12
    Tελικά έχει μάλλον 10 cd.
    Μπορείτε να τα δείτε και να ακούσετε δείγματα στο www.omarfaruktekbilek.com

    megaloserwtikos
    11.11.2006, 03:56
    Τυχερός ο antreas_dr που παρακολούθησε σεμινάριο του.

    Θα το θελα πολύ κι εγώ.
    margo
    16.01.2008, 01:37
    Δύο συναυλίες θα δώσει φέτος το καλοκαίρι στη χώρα μας ο Omar Faruk Tekbilek, ένας από τους μεγαλύτερους πρεσβευτές της ανατολίτικης μουσικής.

    Μια στην Αθήνα στο Κηποθέατρο Παπάγου την Πέμπτη 28 Ιουνίου και αμέσως μετά στη Θεσσαλονίκη, Φεστιβάλ Μονής Λαζαριστών την Παρασκευή 29 Ιουνίου.

    Ο Omar Faruk Tekbilek, γνωστός στο ελληνικό κοινό από τη συνεργασία του με τον Μιχάλη Νικολούδη και τη Γλυκερία, τις εμφανίσεις του στο "Χάραμα" το 2002 και τη συμμετοχή του στο Samothraki World Music Festival και στο 1ο Mama Africa Art Festival το 2006, έρχεται για ακόμη μια φορά να μας παρασύρει στην "υπερκόσμια" μουσική του!
    Ο κουρδικής καταγωγής καλλιτέχνης που εδραιώθηκε στην παγκόσμια μουσική σκηνή κυρίως μετά τη συνεργασία του με τον Brian Keane, με τον οποίο έχει ηχογραφήσει και έξι δίσκους παρουσιάζει μια μουσική που υπερβαίνει τα πολιτικά σύνορα, ενώ διατηρεί τις ευαισθησίες της παράδοσης, με έναν τρόπο που μόνο λίγοι καλλιτέχνες μπορούν να πετύχουν!
    Μια μουσική, όπου συγχωνεύονται οι ήχοι της παράδοσης με τους σύγχρονους, συνδυάζοντας το μυστικισμό, τον έρωτα και τη φαντασία. Μια μουσική που, όπως λέει ο ίδιος, συμβολίζει τη διαφορετικότητα μέσα από την ολότητα!

    Ο Omar Faruk Tekbilek ήταν ένα παιδί θαύμα. Γεννήθηκε στην Τουρκία σε οικογένεια μουσικών και από πολύ μικρή ηλικία άρχισε να ασχολείται με τη μουσική. Στο ξεκίνημά του έμεινε πιστός στις παραδοσιακές του ρίζες, αλλά εξερεύνησε και το Arabesque, το Τούρκικο και Δυτικό στυλ. Αφού εδραιώθηκε ως ένας από τους καλύτερους μουσικούς στην Τουρκία, ξεκίνησε να περιοδεύει στην Ευρώπη και στην Αυστραλία. Έφηβος έκανε την πρώτη του περιοδεία στην Αμερική, μετακόμισε στη Νέα Υόρκη και με την ποπ μπάντα του, που γρήγορα εξελίχθηκε σε Ανατολίτικο σχήμα, ηχογράφησαν πέντε άλμπουμ, όμως εκείνος παρέμενε άγνωστος, έως τη στιγμή που γνώρισε τον Brian Keane.

    Από τότε έχει συνεργαστεί με πλήθος μουσικών διεθνούς φήμης, όπως ο τρομπετίστας Don Cherry, οι Karl Berger, ex-Cream rock drummer Ginger Baker, Ofra Haza, Simon Shaheen, Hossam Ramzy, Glen Velez, Bill Laswell, Mike Mainieri, Peter Erskine, Trilok Gurtu, Jai Uttal και Steve Shehan μεταξύ άλλων. Έχει συνθέσει τη μουσική επένδυση για πολλές ταινίες και τηλεοπτικές σειρές και έχει συμμετάσχει σε πολλές ηχογραφήσεις, καθώς και σε μακρόχρονες περιοδείες σε Μέση Ανατολή, Ευρώπη, Αυστραλία, Βόρεια και Νότια Αμερική.
    Ο Omar Faruk Tekbilek έχει τιμηθεί με το βραβείο "Best Artist of the Turkish Music Award 2003", ενώ ήταν υποψήφιος και για το βραβείο BBC World Music Award στην κατηγορία Middle East. Έχει βραβευτεί με το US Golden Belly Musician-Of-The-Year-Award, για τις χρονιές 1998 και 1999 και έχει επίσης τιμηθεί τόσο για τη φιλειρηνική, όσο και για τη μουσική του δραστηριότητα.
    Ο Omar Faruk Tekbilek τραγουδά και παίζει νέι, μπαγλαμά, ζουρνά και κρουστά.

    Μαζί του στη σκηνή οι μουσικοί:
    Βahadir Sener - κανονάκι
    Yannis Dimitriadis - keyboards
    Anthony Mazzella - κιθάρες
    River Guerguerion - κρουστά
    Murat Tekbilek - κρουστά

    Προπώληση: i-ticket.gr - τηλ κρατήσεων : 8011160000 - www.ticketnet.gr
    Δισκοπωλεία ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ
    Τιμές εισιτηρίων: 45 ευρώ Α διάζωμα & 35 ευρώ Β διάζωμα (Κηποθέατρο Παπάγου)
    40 ευρώ & 25 ευρώ (Μονή Λαζαριστών)


    Πηγή: in.gr


    Αλλάζω τον εαυτό μου.Αλλάζω τον κόσμο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 16-01-2008 01:39 ]


    beatlus
    16.01.2008, 15:05
    Υπέροχα νέα, margo. Ευχαριστούμε! Αν είναι να κανονίσουμε παρουσία MusicHeaven στην συναυλία στην Αθήνα. Ως τότε έχουμε καιρό να το οργανώσουμε
    margo
    16.05.2008, 12:12

    To metropolis δεν διαθέτει ακόμα εισιτήρια{#emotions_dlg.blink}και στο ticketnet κλείνεις μόνο με πιστωτική..

    αν μάθει κανείς για διάθεση εισιτηρίων απο  metropolis  ή αν πάει κάποιος στο Ελληνικό(Ολυμπιακό κέντρο ξιφασκίας)για να βγάλει εισιτήρια,παρακαλώ ενημερώστε κι εμένα.

     

    {#emotions_dlg.walkman}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 16-05-2008 14:24 ]


    darbukaboy
    16.05.2008, 14:09

    Δυστυχως για μια ακομη φορα δεν θα μπορεσω να τον απολαυσω επειδη θα ειμαι εκτος Αθηνων!Αναθεμα την ατυχια μου δηλαδη!!!


    thaliey
    16.05.2008, 15:33

    τι ειδος ακριβως παιζει ???και τι ειναι πιανιστας,κιθαριστας????σορρυ αλλα δεν τον ξερω....{#emotions_dlg.oops}


    gioreta
    16.05.2008, 15:48

    Απ οτι καταλαβα...για να ειδα τον DarbukoStathi να απαντα...μαλλον δεν ειναι ουτε πιανιστας ουτε κιθαριστας.....Μαλλον παιζει ''Εθνικ'' (ας πουμε)Ανατολιτικη μουσικη(λογω του ονοματος..)Τωρα κατα ποσο επεσα μεσα...δεν ξερω...παντως δεν ειναι της Κλασσικης Μουσικης....το μονο σιγουρο....περιμενω να μαθω κι εγω ετσι...να δω ποσο μεσα επεσα!!!!


    margo
    16.05.2008, 15:59

    Παιδιά,διαβάστε λίγο τα προηγούμενα ποστ και θα καταλάβετε.

    Κοντά έπεσες πάντως gioreta{#emotions_dlg.walkman}


    gioreta
    16.05.2008, 16:14

    αλοιμονο.....


    darbukaboy
    16.05.2008, 18:26

    Θα μπορουσα να γραψω πολλα γι'αυτον το μουσικο.Θ'αρκεστω Γιω(ρε)τα να πω οτι ειναι οπως λες της εθνικ-ανατολιτικης σχολης με τασεις ωστοσο παντρεματος και συγκερασμου μουσικων ειδων.Παιζει σαζι,νεϋ και κρουστα.Α!Εχει και πολυ ωραια φωνη!


    https://www.youtube.com/watch?v=U69wp2vkHdQLink

    >

    Να ενα πολυ καλο δειγμα της καλλιτεχνικης του δημιουργιας προς τερψη και γνωριμια με αυτο το ειδος μουσικης που ονομαζουμε σε ελευθερη εκφραση ethnic


    -----------------
    αν θες να μαθεις που θα πας και να σωθεις γυρευεις παιδι να γινεις ματια μου στο μυθο να πιστευεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : darbukaboy στις 16-05-2008 18:29 ]