ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Kατατακτήριες για το θέμα Μουσικών Σπουδών. Παρακαλώ απαντήστε μου!!!

    Frida
    30.08.2005, 17:34
    Kalispera s ola ta paidia tou MusicHeaven!
    Endiaferomai na dwsw katataktiries gia ti sxoli moysikis stin a8ina i 8essaloniki. Mporei na me voi8isei kaneis? poy na apota8w? den xerw pou na vrw tin ylh kai ta vivlia kai ola ta sxetika!!!
    sas eyxaristw


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Frida on 30-08-2005 17:36 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 30-08-2005 17:37 ]
    Marial
    30.08.2005, 21:00
    Αν ενδιαφερθείς για Ιόνιο let me know! Για Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν ξέρω αλλά υποθέτω θα είναι τα ίδια οπότε θα πρέπει να δώσεις ένα θέμα αρμονίας και dictee αν θυμάμαι καλά! Αν χρειαστείς κάτι μου το λές! Για το Τμήμα Μουσικών Σπουδών Ιονίου www.ionio.gr !
    vouliakis
    30.08.2005, 23:30
    W4TT4N4B3
    31.08.2005, 02:55
    Τμημα Μουσικης Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημιου ΜΑκεδονιας Θεσσαλονικη
    http://www.uom.gr/index.php?tmima=9&categorymenu=2#nea" TARGET="_blank"> http://www.uom.gr/index.php?tmima=9&categorymenu=2#nea>

    www.uom.gr/modules.php?op=modload&name=FAQ&file=index&myfaq=yes&id_cat=6&tmima=9&categorymenu=2


    Για Αριστοτελειο τμημα Μουσικών Σπουδών Σχολης Καλών Τεχνων
    www.auth.gr/mus/el_index.html

    www.auth.gr/mus/el_index.html

    για να δωσεις καταταρκτηριες πρεπει να εχεις παρει πτυχιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

    ομως υπαρχει και αλλος τροπος να μπεις σε ΑΕΙ αν εχεις παρει πτυχιο. αν το ΑΕΙ στο οποιο πηρες πτυχιο ειχε υψηλη βαση και αντιθετως το ΑΕΙ στο οποιο θελεις να μπεις εχει αρκετα μικροτερη, μπορεις να κανεις ξανα μηχανογραφικο και να μπεις με το 10%. αυτο βασικα θελει να δεις ποσο ειναι η βαση του 10% και να υπολογισεις ποσα μορια ειχες.

    Βεβαια για τα ΑΕΙ μουσικων σπουδων μπορει να χρειαζεται να δινεις ειδικα μαθηματα που εσυ να μην εδωσες οταν εδινες Πανελληνιες για να μπεις στην 1η σχολη οποτε μπορει να μη γινεται με το 10%.Ψαξτο ομως
    Frida
    31.08.2005, 14:54
    paidia sas eyxaristw para poly gia tis apantiseis!
    tis istoselides twn panepistimiwn tis exw koitaxei oles, alla de lene tipota gia tis katataktires. de xerw an parw kanena til an 8a mporoyn na me voi8isoun.
    gia to ptixio pou lete oti prepei na xw, teleiwsa elliniki filologia, epomenws mono me katataktiries mporw na mpw gia moysiki etsi?

    a kai gia to ypourgeio paideias tis kyprou, oute ekei leei kati (stin istoselida ennow)

    W4TT4N4B3
    31.08.2005, 15:35
    W4TT4N4B3
    31.08.2005, 15:40
    Να εχεις υποψη σου οτι στη συντριπτικη πλειοψηφια των ΑΕΙ η προθεσμια για την καταθεση των αιτησεων για τις καταταρκτηριες ειναι 1-15 Νοεμβριου και οι εξετασεις γινονται το πρωτο μισο του Δεκεμβριου.

    Βασικα εχοντας πτυχιο απο Κυπρο δεν ξερω αν χρειαζεται να κανεις καποια διαδικασια αναγνωρισης. ΠΑρε 1 τηλ στο Υπουργειο Παιδειας στην Κυπρο ή στο ελληνικο.
    vouliakis
    31.08.2005, 15:40
    Quote:

    Το μέλος Frida στις 31-08-2005 στις 14:54 έγραψε:

    ...

    a kai gia to ypourgeio paideias tis kyprou, oute ekei leei kati (stin istoselida ennow)






    Μπορείς όμως να τους πάρεις τηλέφωνο ή να στείλεις mail.



    Frida
    02.09.2005, 01:35
    Wattanabe kai Vouliaki,
    sas eyxaristw gia ti voi8eia paidia, 8a parw kana til na dw ti 8a moy poyne.
    filia polla
    Alexia
    killbill2
    08.07.2012, 11:00

    παιδιά θέλω και εγώ να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις σε ένα τμήμα μουσικών σπουδών.

    Ξέρω μουσική και παίζω πιάνο-αρμόνιο & κιθάρα.

    Θεωρία ξέρω τα βασικά, κλίμακες μείζονες-ελλάσονες, & συγχορδίες λόγω του αρμονίου & της κιθάρας.

    Βλέπω όμως ότι στις κατατακτήριες δίνεις και αρμονία και υπαγόρευση κειμένου.

    Μου είπαν ότι πρέπει να κάνεις αρμονία γύρω στα 6 χρόνια!!!! αληθεύει ρε παιδιά κάτι τέτοιο; 6 χρόνια είναι όλη η Ιατρική!

    εγώ που ξέρω μουσική πόσο χρόνο θελω για να μάθω αυτά που ζητάνε στην αρμονία?

    επίσης τι παίζει με την υπαγόρευση κειμένου; γενικά έχω καλό αυτί. αρκεί αυτό; γράφεις απλά τις νότες από αυτό που σου παίζουν; ή θέλει και τίποτα άλλο;

    ας πει κανείς τι παίζει με την αρμονία και την υπαγόρευση


    Dimosnikop
    09.07.2012, 11:36

    http://www.minedu.gov.gr/aexetaseis2012/2012-06-15-07-24-46/19-06-12-armonia.html 

    http://www.minedu.gov.gr/aexetaseis2012/2012-06-15-07-24-46/20-06-12-elegxos-moysikon-akoystikon-ikanotiton.html 

    Μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το πως γίνονται οι εξετάσεις από τα θέματα των πανελλαδικών του 2012.

    Αν δεν γνωρίζεις αρμονία θα χρειαστείς (ανάλογα με την επιμονή σου) γύρω στους 18 - 24 μήνες δουλειάς.

    Στις κατατακτήριες του ΑΠΘ ζητούν και περιγραφή της εναρμόνισης του θέματος, όλα αυτά σε πολύ στενά χρονικά όρια την ίδια ημέρα.

    καλό κουράγιο!