ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη
    despinavandi
    04.09.2005, 15:36
    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΓΡΑΜΜΑ Ή Ε-ΜΑΙΛ ΣΤΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    Why can't we give each other our love
    Unconditional true love
    Look inside us for the light in our soul
    Why can't we heal each others heart
    Never let us fall apart
    Look inside us for the light in our soul
    light in our soul
    light in our soul



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinavandi στις 04-09-2005 15:38 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 04-09-2005 18:21 ]
    nightwalker
    04.09.2005, 16:31
    Τι πραγμα?????? no god,no!!!!
    T_A_Z_Z
    04.09.2005, 16:41
    Από πότε οι θνητοί μπορούν να έχουν επικοινωνία με τη θεά;;
    nightwalker
    04.09.2005, 16:52
    Quote:

    Το μέλος T_A_Z_Z στις 04-09-2005 στις 16:41 έγραψε:

    Από πότε οι θνητοί μπορούν να έχουν επικοινωνία με τη θεά;;




    Trouble
    04.09.2005, 16:58
    Περαστικά!
    nightwalker
    04.09.2005, 17:05
    Quote:

    Το μέλος Trouble στις 04-09-2005 στις 16:58 έγραψε:

    Περαστικά!




    despinavandi
    04.09.2005, 17:50
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    gate
    04.09.2005, 18:09
    Παιδιά, χωρίς να θέλω να νομίσετε πως προσπαθώ να σας εμποδίζω να γράφετε ελεύθερα - δεν έχω άλλωστε τέτοιο δικαίωμα, από πουθενά - ωστόσο, νομίζω πως θέματα σαν κι αυτό για την Δέσποινα Βανδή (λέω: "σαν κι αυτό..", γιατί θυμάμαι και κάποιο άλλο topic: "Βανδή - Βίσση" ή κάτι παρόμοιο..., αν δεν κάνω λάθος), δεν ταιριάζουν σε αυτό το site. Όχι ότι θέλουμε να το παίξουμε δήθεν ποιοτικοί, αλλά κατά κύριο λόγο το site αυτό προσπαθεί να αναδείξει - στο μέτρο του δυνατού! - ένα άλλο είδος μουσικής, για το οποίο ασφαλώς έχει γίνει ιδιαίτερη συζήτηση - κι ακόμα άκρη δεν έχει βρεθεί - για το κατά πόσο μπορεί να ονομάζεται έντεχνο όχι. Επίσης έχει δώσει βήμα [με δευτερεύοντα όμως ρόλο - και σε δημοσιεύματα για το παραδοσιακό τραγούδι, το ρεμπέτικο, την κλασσική και τη βυζαντινή μουσική. Με λίγα λόγια, είδη μουσικής τελείως διαφορετικά από εκείνα που εκπροσωπούν ορισμένοι καλλιτέχνες όπως η Δέσποινα Βανδή, η Πέγκυ Ζήνα, η Έλλη Κοκκίνου και άλλοι ίσως περισσότερο εμπορικοί.

    Προσοχή! Δε λέω ότι αυτοί είναι δήθεν κατώτεροι από αυτό που εμείς προσπαθούμε να υποστηρίξουμε! Δεν το λέω και δεν το πιστεύω, σε καμία περίπτωση! Αυτή τη σχέση ανώτερου και κατώτερου τη θεωρώ τελείως λάθος! Εξάλλου κι εγώ έχω ανάγκη κάποιες ώρες ν' ακούσω Βανδή ή Ζήνα κι έχω βρει και τραγούδια που μ' αρέσουν ν' ακούω.

    Θα προτιμούσα όμως- όπως πιστεύω και αρκετοί άλλοι ακόμα, απ' όσους προσπαθούμε για την προώθηση αυτού του ιστο...τόπου, εδώ και καιρό - αυτή η ταυτότητα του site να διατηρηθεί και στο forum.

    Υπάρχουν, δόξα τω Θεώ, πολλές ιστοσελίδες που αναφέρονται σε αυτούς τους καλλιτέχνες και σε αυτό το είδος μουσικής. Εκεί σίγουρα και απάντηση στα ερωτήματά σας θα έχετε και πολύ κόσμο, για να μοιραστεί τις σκέψεις, τις απόψεις σας και τις προτιμήσεις σας.

    Πάντα με φιλική διάθεση, όσα γράφω και είμαι έτοιμη να ακούσω τις απόψεις σας!

    "Sabir acidir ama meyvesi tatlidir"
    (τουρκική παροιμία: η υπομονή είναι πικρή, αλλά τα φρούτα της γλυκά)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 04-09-2005 18:10 ]
    ph
    04.09.2005, 18:58

    Το ψευτοδίλλημα ΒΙΣΣΗ ΒΑΝΔΗ το βαριέμαι κι εγώ. ΄Ομως πως γίνεται να μας ενοχλεί αυτό σε ένα τέτοιο site, κι όχι το αν ο άλλος θα το κάνει πάνω στο κρεβάτι των γονιών του με τη γκόμενα ή όχι; Εφόσον το site διαμορφώνεται ως μουσικό αλλά και ως ποικίλης ύλης, ας είμαστε ανεκτικοί στον εμφύλιο πόλεμο ΒΙΣΣΗ ΒΑΝΔΗ, αλλά και στο αν οι αρχές μας το επιτρέπουν να βγάζουμε τα μάτια μας πάνω σε παλιά, φθαρμένα από χρόνο και συγκινήσεις, κρεβάτια.
    KIT_KAT
    04.09.2005, 19:05
    Quote:

    Το μέλος ph στις 04-09-2005 στις 18:58 έγραψε:

    ΄Ομως πως γίνεται να μας ενοχλεί αυτό σε ένα τέτοιο site, κι όχι το αν ο άλλος θα το κάνει πάνω στο κρεβάτι των γονιών του με τη γκόμενα ή όχι;




    Για να πω την αλήθεια κι εγώ εξεπλάγην που το θέμα αυτό δεν κόπηκε... Μα είναι και λεπτά τα όρια, σε περιμένει στη γωνία η καραμέλα της λογοκρισίας
    gate
    04.09.2005, 19:06
    Quote:

    Το μέλος ph στις 04-09-2005 στις 18:58 έγραψε:


    Το ψευτοδίλλημα ΒΙΣΣΗ ΒΑΝΔΗ το βαριέμαι κι εγώ. ΄Ομως πως γίνεται να μας ενοχλεί αυτό σε ένα τέτοιο site, κι όχι το αν ο άλλος θα το κάνει πάνω στο κρεβάτι των γονιών του με τη γκόμενα ή όχι; Εφόσον το site διαμορφώνεται ως μουσικό αλλά και ως ποικίλης ύλης, ας είμαστε ανεκτικοί στον εμφύλιο πόλεμο ΒΙΣΣΗ ΒΑΝΔΗ, αλλά και στο αν οι αρχές μας το επιτρέπουν να βγάζουμε τα μάτια μας πάνω σε παλιά, φθαρμένα από χρόνο και συγκινήσεις, κρεβάτια.





    Έχει δίκιο σ' αυτό που λες ph. Το είδα κι εγώ αυτό το post, αλλά δεν έδωσα σημασία, γιατί αυτό στο οποίο είμαι περισσότερο ευαίσθητη, τουλάχιστον εγώ προσωπικά, είναι στο θέμα της μουσικής, καθώς το site είναι κατεξοχήν μουσικό και όχι ποικίλης ύλης. Η στήλη "περί ανέμων και υδάτων" περιλαμβάνεται σε κάθε site, ειδικότερου ενδιαφέροντος, γιατί συνήθως μια παρέα έχει να πει και άλλα εκτός από τα ειδικού θέματος ενδιαφέροντά της...Κι έτσι το θέμα: "Βίσση - Βανδή", εφόσον υπάγεται στο μουσικό κομμάτι του φόρουμ, με απασχολεί και γι' αυτό το σχολιάζω.

    Βέβαια, στο θέμα: "Περί ανέμων και υδάτων", τέτοια μηνύμα .... παιδικά, γιατί ως τέτοια τα βλέπω στην πραγματικότητα (γιατί για γέλια είναι, δεν είναι κάτι σοβαρό, για να αρχίσουμε τις φιλολογίες) είχαμε και στο παρελθόν παρόμοια... Στο παρελθόν λοιπόν, ο Jorge είχε βρει κάποιες πετυχημένες παραπομπές σε άλλα links, να προτείνει στους αποστολείς τους...Έχω την εντύπωση πως το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και τώρα και να μην ασχοληθούμε άλλο με αυτό το θέμα.
    Astron
    04.09.2005, 19:49
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 04-09-2005 στις 19:05 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος ph στις 04-09-2005 στις 18:58 έγραψε:
    [i]
    ΄Ομως πως γίνεται να μας ενοχλεί αυτό σε ένα τέτοιο site, κι όχι το αν ο άλλος θα το κάνει πάνω στο κρεβάτι των γονιών του με τη γκόμενα ή όχι;




    Για να πω την αλήθεια κι εγώ εξεπλάγην που το θέμα αυτό δεν κόπηκε... Μα είναι και λεπτά τα όρια, σε περιμένει στη γωνία η καραμέλα της λογοκρισίας

    [/I]



    Το topic στο οποίο αναφέρεστε δηλαδή το "Είναι ντροπή άραγε...;" δεν είναι σε καμία περίπτωση προσβλητικό για κανέναν, και το ερώτημα φυσικά δεν τέθηκε όπως το παρουσιάζει ο ph...
    Ναι, θα συμφωνήσω ότι ίσως να είναι αφελές το ερώτημα, αλλά δεν παύει να αποτελεί μια αγωνία ηθικής φύσης ενός νέου που θέλησε να τη μοιραστεί με άλλους, μάλιστα με κάποια αθωότητα. Κανένας λόγος για ανησυχία λοιπόν, και ΚΑΜΊΑ αναγκαιότητα για διαγραφή!

    Νεκταρία, καλά τα όσα λες, όμως το κατα τ'άλλα εκτός "ύλης" θέμα που λέγεται "περί ανέμων και υδάτων" είναι το πιο δημοφιλές, με τα περισσότερα μηνύματα.
    Αυτό κάτι δείχνει, ότι ο κόσμος θέλει να έρθει σε επαφή έστω και ηλεκτρονικά, να κουβεντιάσει και να ανταλλάξει απόψεις για όλα τα θέματα και όχι αυστηρά και μόνο τα μουσικά.
    Αυτό μου αρέσει και μένα σε αυτό το site, ότι μπορώ να ακούσω τις διαφορετικές απόψεις τόσων ανθρώπων να εκφράζονται ελεύθερα.
    Άλλωστε το musicheaven όπως είναι πια φανερό δεν είναι μόνο ένα μουσικό site. Αυτός είναι μεν ο κοινός παρονομαστής αλλά έχει αναδειχτεί σε κάτι ακόμα σπουδαιότερο. Σε τόπο έκφρασης και επικοινωνίας χιλιάδων χρηστών του διαδικτύου.

    Εάν διαβάζει αυτές τις γραμμές ο Jorge και οι υπόλοιποι συντονιστές, θα ήθελα να προτείνω κάτι. Λόγω του τεράστιου όγκου του θέματος "Περί ανέμων και υδάτων" και λόγω της απίστευτης ποικιλομορφίας των topics που ανήκουν σε αυτό, προτείνω να σπάσει σε 3 μέρη:
    -Περί ανέμων και υδάτων
    -Ανθρώπινες σχέσεις
    -Φιλόσοφικές Αναζητήσεις (ή φιλοσοφικές συζητήσεις)

    Edit: Μια εναλλακτική ιδέα θα ήταν αντί του "ανθρώπινες σχέσεις" να μπει ένα "Επικαιρότητα" (όπου θα κουβεντιάζουμε ότιδήποτε έχει να κάνει με την επικαιρότητα).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 04-09-2005 19:57 ]
    gate
    04.09.2005, 20:48
    Ναι, Παύλο μου, όταν αναφέρθηκα στο θέμα: "Περί ανέμων και υδάτων" δεν είπα ότι κακώς έχουμε που το έχουμε. Μια χαρά είναι. Απλώς είπα ότι δεν έδωσα σημασία σε αυτό το συγκεκριμένο θέμα, τίποτε παραπάνω.
    Το βλέπω ότι αυτή η κατηγορία είναι μεγάλης ζήτησης. Είναι φυσικό άλλωστε, το "περί ανέμων και υδάτων" να περιλαμβάνει άπειρα θέματα προς συζήτηση... και άρα μεγαλύτερη ζήτηση...

    Όσο γι' αυτό που λέει η Κατερίνα, είμαι στην ίδια λογική. Πώς να το κάνουμε, όσο κι αν το ερώτημα στο βάθος του μπορεί να κρύβει μια νεανική αγωνία, όπως λες κι εσύ Παύλο, μην ξεχνάμε πως τα παιδιά, στην ηλικία αυτή - όπως κάναμε κι εμείς - πολλά από τα ερωτήματα που κάνουν δεν είναι τόσο από την αγωνία τους αλλά για χαβαλέ - ιδιαίτερα σύνηθες αυτό το τελευταίο στο πλαίσιο ενός φόρουμ. (Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με αυτό που λέω. Δε λέω ότι δεν έχουν αναζητήσεις και διαφόρων ειδών ερωτήματα πραγματικά, αλλά ότι τα βλέπουν και λίγο με άλλο μάτι, πιο ανάλαφρο, πιο παιχνιδιάρικο και ειδικά όταν τους δίνεται η ευκαιρία να γράφουν ανώνυμα, στο internet...Αυτό φαίνεται στο κείμενο του φίλου μας και σημειολογικά εξάλλου, απ' τον τρόπο που γράφει).
    Και οκ στις αγωνίες, κανείς περιορισμός δεν πρέπει να μπαίνει, αλλά στον χαβαλέ νομίζω πως πρέπει..., τουλάχιστον στο πλαίσιο ενός φόρουμ. Και ως περιορισμο δεν εννοώ απαραίτητα τη διαγραφή των σχολίων (αυτή είναι η έσχατη λύση όταν κάποιος φαίνεται ότι σπάει πλάκα και κάνει χαβαλέ με ενοχλητικό για τους υπολοίπους τρόπο και... κατ' εξακολούθηση, πιστεύω, έχοντας περισσότερο επιθυμία να δημιουργεί σούσουρο στους συμμετέχοντες παρά να αποτελεί ενεργό μέρος μιας ομάδας που "κάτι έχει να πει" ουσιαστικά...) αλλά μάλλον αυτή τη διατύπωση της αντίθετης άποψης, όπως κάνω εγώ ή μερικοί ακόμα, τώρα, στο συγκεκριμένο θέμα



    "Sabir acidir ama meyvesi tatlidir"
    (τουρκική παροιμία: η υπομονή είναι πικρή, αλλά τα φρούτα της γλυκά)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 04-09-2005 20:54 ]
    gate
    04.09.2005, 21:01
    Όσο για τη διάκριση των θεμάτων, νομίζω είναι χρήσιμη - ο Jorge βέβαια έχει τον τελικό λόγο - αλλά έχω την εντύπωση ότι μια τέτοια διάκριση δεν προκρίθηκε εξ αρχής, γιατί ο Γιώργος ήθελε να δώσει έναν περισσότερο αμιγή μουσικό χαρακτήρα στο site, "υποβαθμίζοντας" (σε εισαγωγικά, το τονίζω!) το ρόλο των ποικίλης ύλης θεμάτων...
    Τέλος πάντων, ας μας πει ο ίδιος τι πιστεύει... (πα, πα, πα .....τι κακια συνήθεια να μιλάω εκ μέρους των άλλων και δε μου λέει και κανένα καλό παιδάκι, εδώ μέσα, να το κόψω... )
    jorge
    05.09.2005, 00:15
    Αυτό που έχω διαπιστώσει μετά από 30 μήνες στο MH, είναι οτι όσοι φίλοι ακούν μουσική που δεν ταιριάζει με το κλίμα του site, αργά ή γρήγορα κάνουν στέκι τους κάποιο άλλο site που να τους καλύπτει περισσότερο (πχ mad, musiccorner κ.α.).

    Είναι όπως με τις αθλητικές εφημερίδες: Αν ο οπαδός του ΠΑΟ αγοράσει "Πρωταθλητή" και δει οτι η συγκεκριμένη εφημερίδα δεν αναφέρει και πολλά για τον Παναθηναϊκό, θα ψάξει να βρει άλλη.

    Έτσι γίνεται και με τα παιδιά που ακούν φανατικά εμπορικό ποπ και μπαίνουν στο MusicHeaven για να ενημερωθούν για τα νέα των αγαπημένων τους σταρς..

    Δυστυχώς παιδιά, αυτό που κάνουμε εδώ δεν το κάνουμε επαγγελματικά. Αν ήταν έτσι, θα υπήρχε άπειρο υλικό για όλα τα είδη της μουσικής. Και για Βανδή και για Κοκκίνου. Με παρουσιάσεις δίσκων του Τσαλίκη, με wallpapers του Ρουβά, με παρτιτούρες της Κοκκίνου, με βιογραφικά του Πανταζή, του Λεμπέση και του Μαζωνάκη.

    Επειδή όμως κάνουμε αυτή την προσπάθεια για να "γεμίζουμε" σαν άνθρωποι, έχουμε το περιθώριο να ασχολούμαστε με τα είδη που μας αρέσουν περισσότερο.



    Όσον αφορά τώρα την κατηγοριοποίηση Παύλο, τη φοβάμαι λιγάκι. Παλιά υπήρχε μια κατηγορία "Ανθρώπινες Σχέσεις" (ή κάπως έτσι), το οποίο είχε γεμίσει με topics του στυλ "Να της πω πως την αγαπώ;", "χώρισα", "γιατί πονάει ο χωρισμός", "γιατί αγαπάς τον άνθρωπό σου" κλπ. Δεν είναι κακό να γίνονται τέτοιες συζητήσεις. Να γίνονται. Όχι όμως εις βάρος των μουσικών θεμάτων.

    Όταν ανοίγεις μια νέα κατηγορία, προτρέπεις τα μέλη να αρχίσουν να γράφουν σε αυτή. Αν γίνει κάτι τέτοιο με τις φιλοσοφικές κουβέντες και τις ανθρώπινες σχέσεις, πιστεύω πως η πρώτη σελίδα θα είναι εξαιρετικά κουραστική για τον επισκέπτη που μπαίνει επειδή του αρέσει αυτό που είμαστε ως τώρα: ένα μουσικό site. Φοβάμαι πως θα χαθεί το μέτρο, κάτι που είχε γίνει και τότε και είχε προκαλέσει αρνητικά σχόλια.
    Astron
    05.09.2005, 01:36
    Τον συμμερίζομαι τον φόβο σου, αλλά αν πράγματι αυτά τα topics έχουν τέτοια συμμετοχή δεν σημαίνει ότι και ο κόσμος του MH τα 'χει ανάγκη;
    Και απ' ότι βλέπω τα μισά τουλάχιστον θέματα του πρωτοσέλιδου είναι άσχετα με τη μουσική, παρ' όλο που 23 από τα 25 περίπου κύριες ενότητες του forum αφορούν καθαρά τη μουσική και το site!

    Αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή το site είναι portal και τόπος συνάντησης ανθρώπων που μπαίνουν σε καθημερινή βάση και πάνω κάτω έχουν ήδη ανταλλάξει τις μουσικές τους προτιμήσεις, τα μουσικά τους σχόλια κλπ

    Είναι λοιπόν θέμα τυπικό περισσότερο να χωριστεί το "περί ανέμων και υδάτων" και κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνει καθαρά για λόγους τάξης.

    Αν φοβάσαι ότι οι ανθρώπινες σχέσεις θα γέμιζαν με "χώρισα κλπ" έχεις δίκιο. Αντί για αυτό, υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως πχ η "Επικαιρότητα".
    Επίσης το "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" νομίζω πλέον είναι απαραίτητο, άλλωστε εκφράζει και το site σε μεγάλο βαθμό, γιατί πολύ συχνά τα άρθρα που δημοσιεύονται είναι βαθυστόχαστα και δημιουργούν συζητήσεις και αναζητήσεις.
    Επίσης δεν υπάρχει ο κίνδυνος να πέσει το επίπεδο, το αντίθετο μάλιστα, ενθαρρύνεται ο κόσμος να κάνει και καμιά πιο σοβαρή κουβέντα.

    Όπως και να 'χει είναι η γνώμη μου ότι πρέπει να σπάσει τουλάχιστον σε 3 μέρη για να 'ναι πιο ισορροπημένο το forum. Σκέψου το πάντως σαν ιδέα...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 05-09-2005 01:37 ]
    jorge
    05.09.2005, 01:50
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 05-09-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Τον συμμερίζομαι τον φόβο σου, αλλά αν πράγματι αυτά τα topics έχουν τέτοια συμμετοχή δεν σημαίνει ότι και ο κόσμος του MH τα 'χει ανάγκη;
    Και απ' ότι βλέπω τα μισά τουλάχιστον θέματα του πρωτοσέλιδου είναι άσχετα με τη μουσική, παρ' όλο που 23 από τα 25 περίπου κύριες ενότητες του forum αφορούν καθαρά τη μουσική και το site!




    Τα topics αυτή τη στιγμή που έχει η σελίδα είναι τα ακόλουθα:

    Δέσποινα Βανδή
    Κατράκειο 29/8: 10 Χρόνια Δίφωνο
    Ποιο τραγούδι σας εκφράζει αυτό το καιρό;
    Δριμύ κατηγορώ στη Νεα Ορλεανη (12)
    Ο Χρόνης Αηδονίδης στο Μαρκόπουλο Αττικής
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ: Sites που έχουν παρτιτούρες με ΝΟ...
    Rocky Horror Show στην Ελλάδα!!!
    Απαράδεκτες σε site αυθαιρεσίες (11)
    Οφθαλμαπάτες (17)
    Πιστευετε στα ζωδια?? (73)
    Είναι ντροπή άραγε...; (19)
    200 ταινίες του 2004-2005
    Ψάχνω απεγνωσμένα ένα τραγούδι (3)
    ταρατσα jamming (28)
    Ειστε ικανοποιημενοι με το ραδιοφωνο στην π...
    Βίσση ή Βανδή? here is the question... (58)
    Ian Curtis η ταινια
    Μουσικό παιχνίδι (3055)
    Εκπομπή Εκτός τόπου και χρόνου
    Cure στην Ελλαδα (11)
    Σπάνιοι Δίσκοι (Για Συλλέκτες) (1)
    Ποιο ειναι το αγαπημενο σας ροκ συγκροτημα?
    Bιβλιο για τους AC/DC... (4)
    PARTIDA σκάκι μαζί μου; (14)

    15 / 25 θέματα είναι μουσικά. Κάποτε είμασταν αρκετά χειρότερα, remember; :)


    Quote:

    Το μέλος Astron στις 05-09-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή το site είναι portal και τόπος συνάντησης ανθρώπων που μπαίνουν σε καθημερινή βάση και πάνω κάτω έχουν ήδη ανταλλάξει τις μουσικές τους προτιμήσεις, τα μουσικά τους σχόλια κλπ




    To site είναι vortal (=ειδικού ενδιαφέροντος). Τα υπόλοιπα συμπληρώνουν τη μουσική του ... "υπόσταση".


    Quote:

    Το μέλος Astron στις 05-09-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Είναι λοιπόν θέμα τυπικό περισσότερο να χωριστεί το "περί ανέμων και υδάτων" και κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνει καθαρά για λόγους τάξης.




    Δεκτό, αλλά τι εννοείς "για λόγους τάξης"; Τι σε δυσκολεύει; Πες μου για να σκεφτώ μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική λύση, γιατί τώρα θα πρέπει να πάρουμε 28 σελίδες με topics και να τα μοιράσουμε. Δεν είναι απλή δουλειά.



    Quote:

    Το μέλος Astron στις 05-09-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Αν φοβάσαι ότι οι ανθρώπινες σχέσεις θα γέμιζαν με "χώρισα κλπ" έχεις δίκιο. Αντί για αυτό, υπάρχουν και άλλες επιλογές όπως πχ η "Επικαιρότητα".




    Ο τίτλος Επικαιρότητα μάλλον θα προκαλέσει πολλούς να βάζουν εκεί και μουσικά θέματα, επικαιρότητας βέβαια. Οι τίτλοι των κατηγοριών πρέπει να είναι ξεκάθαροι και να μην έχουν "κοινό σύνολο" θεμάτων.

    Πάντως επειδή τα θέματα επικαιρότητας έχουν ενδιαφέρον μόνο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (πχ δεν ασχολείται κανείς πλέον με τον πόλεμο στο Ιράκ), δεν το βρίσκω κακό να "χάνονται" μέσα στο Περι Ανέμων κ Υδάτων. Δεν είναι διαχρονικά και δεν βρίσκω το λόγο να είναι σε κατηγορία μόνα τους.


    Quote:

    Το μέλος Astron στις 05-09-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Επίσης το "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" νομίζω πλέον είναι απαραίτητο, άλλωστε εκφράζει και το site σε μεγάλο βαθμό, γιατί πολύ συχνά τα άρθρα που δημοσιεύονται είναι βαθυστόχαστα και δημιουργούν συζητήσεις και αναζητήσεις.
    Επίσης δεν υπάρχει ο κίνδυνος να πέσει το επίπεδο, το αντίθετο μάλιστα, ενθαρρύνεται ο κόσμος να κάνει και καμιά πιο σοβαρή κουβέντα.




    Δεν έχεις άδικο. Θα το δούμε.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 05-09-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Όπως και να 'χει είναι η γνώμη μου ότι πρέπει να σπάσει τουλάχιστον σε 3 μέρη για να 'ναι πιο ισορροπημένο το forum. Σκέψου το πάντως σαν ιδέα...




    Thanks
    vouliakis
    05.09.2005, 11:43
    -Συμφωνώ με τον Παύλο (Astron): "...Επίσης το "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" νομίζω πλέον είναι απαραίτητο, άλλωστε εκφράζει και το site σε μεγάλο βαθμό, γιατί πολύ συχνά τα άρθρα που δημοσιεύονται είναι βαθυστόχαστα και δημιουργούν συζητήσεις και αναζητήσεις
    ..."

    -Συμφωνώ με τον Jorge: "...Ο τίτλος Επικαιρότητα μάλλον θα προκαλέσει πολλούς να βάζουν εκεί και μουσικά θέματα, επικαιρότητας βέβαια. Οι τίτλοι των κατηγοριών πρέπει να είναι ξεκάθαροι και να μην έχουν "κοινό σύνολο" θεμάτων.

    Πάντως επειδή τα θέματα επικαιρότητας έχουν ενδιαφέρον μόνο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (πχ δεν ασχολείται κανείς πλέον με τον πόλεμο στο Ιράκ), δεν το βρίσκω κακό να "χάνονται" μέσα στο Περι Ανέμων κ Υδάτων. Δεν είναι διαχρονικά και δεν βρίσκω το λόγο να είναι σε κατηγορία μόνα τους
    ..."

    -Επίσης, έχω να προτείνω μια "νέα" κατηγορία: Μουσική στον κινηματογράφο.










    jorge
    05.09.2005, 11:53
    Παναγιώτη να το δούμε. Όμως θα ήθελα να γίνεις λίγο αναλυτικός για να καταλάβω το σκεπτικό σου...

    1. Τι ακριβώς σκέφτεσαι να περιέχει αυτή η νέα κατηγορία;
    2. Τι σε κάνει να προτείνεις κάτι τέτοιο;
    3. Ποιό πρόβλημα υπάρχει αυτή τη στιγμή στο Forum που κάνει αναγκαία τη δημιουργία μιας νέας κατηγορίας ειδικού ενδιαφέροντος;
    4. Είναι τόσα πολλά τα υπάρχοντα topics σχετικά με μουσική κ κινηματογράφο που μπορούν να γεμίσουν μια ολόκληρη κατηγορία;


    KIT_KAT
    05.09.2005, 11:58
    Μπορεί στο "περί ανέμων και υδάτων" να υπάρχει μία κατηγορία για ο,τιδήποτε έχει σχέση με τέχνη πλην μουσικής, πχ κινηματογράφο, θέατρο, εκθέσεις... για να διαχωρίζονται από τα υπόλοιπα.
    Μόνο για κινηματογράφο και ειδικά για "μουσική στον κινηματογράφο" δεν είναι πολύ εξειδικευμένο;