ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.844 μέλη
    Dj_kerveros
    06.09.2005, 14:10
    Άκουσα πρόσφατα μερικά τραγούδια από το δίσκο του Γκάτσου/Ξαρχάκου 'Ρεμπέτικο'. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τη φωνή του Νίκου Δημητράτου! Πολλοί τον έχουν χαρακτηρίσει ως τη φωνή της Ελλάδος! Θα 'θελα και τη δική σας γνώμη για τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη.
    geordan
    16.09.2005, 01:18
    Πολύ σπάνια φωνή αναμφιβόλως.
    Στο "Ρεμπέτικο" δεν αγγίζει το τέλειο, αλλά το φτάνει.
    Να σημειώσω και την εξαιρετική του συμμετοχή ως και ηθοποιός στην ταινία.
    Οι λίγες σκηνές στις οποίες συμμετέχει μου έχουν χαραχθεί στο μυαλό και δεν βγαίνουν με τίποτα. Συγκλονιστική ερμηνεία και στο ρόλο και στα τραγούδια.
    drakonikolis
    16.09.2005, 07:36
    Ο Νικος Δημητρατος ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες και αυτο οφειλεται κυριως στο εκπληκτικο περασμα που εκανε απο το ρεμπετικο των Φερρη-Ξαρχακου.Πραγματικα οι ερμηνειες του σε αυτη τη ταινια και απο δραματικης αλλα και απο τραγουδιστικης πλευρας θεωρω οτι αγγιζουν την τελειοτητα.Τραγουδια οπως τα ΄΄Στης πικρας τα ξερονησα΄΄και΄΄Μανα μου ελλας΄΄μπορουν να ερμηνευτουν καλα απο λιγους,αλλα σαν την ερμηνεια του Δημητρατου δε νομιζω να μπορει καποιος να βγαλει το παθος του.Γενικοτερα θεωρω πως η φωνη του Δημητρατου ειναι μεγαλο κεφαλαιο για τη μουσικη της Ελλαδας αλλα δυστυχως οχι καταλληλα αξιοποιημενη.





    Κατι λιγο ασχετο με τον Δημητρατο αλλα σχετικο με το ρεμπετικο.Οι αλλοι τραγουδιστες του ρεμπετικου,εκτος απο τον Μπινη,οπως ο εκπληκτικος Κωστας Τσιγγος και ο Ματζοπουλος τι εχουν απογινει?
    eneni
    31.12.2005, 19:13
    Ξερει κανείς που μπορώ να βρω πληροφορίες για τη δισκογραφία του Νίκου Δημητράτου;
    Εκτος απ το "Ρεμπέτικο" δε γνωρίζω άλλους δίσκους, στους οποίους να έχει τραγουδήσει...

    vouliakis
    31.12.2005, 21:15
    Υπάρχει και το cd "Μη φοβάσαι τη φωτιά" του Δημήτρη Παπαδημητρίου, όπου συμμετέχει σαν ερμηνευτής (στο cd συμμετέχουν επίσης Αλκίνοος-Χαρούλα) και σαν στιχουργός (στίχους έχει γράψει και η Λίνα Νικολακοπούλου).




    eneni
    31.12.2005, 21:21
    Α ναι καλά λες! Και το έχω αυτό το cd!
    ευχαριστω πολύ!

    kalouka
    03.01.2006, 11:14
    Γεννήθηκε στην Πλάκα, σπούδασε θέατρο, σολφέζ και βυζαντινή μουσική. Στο τραγούδι εμφανίστηκε την εποχή του νέου κύματος, στις μπουάτ. Λίγο αργότερα, είχε την τύχη να ξεκινήσει την θεατρική του καριέρα με δύο θεατρικές παραστάσεις σταθμούς την εποχή της δικτατορίας, το «Παραμύθι χωρίς όνομα» και το «Μεγάλο μας τσίρκο» του Ιάκωβου Καμπανέλλη. Στο τελευταίο ξεκίνησε και η συνεργασία του με τον Σταύρο Ξαρχάκο που συνεχίστηκε με πάρα πολλές συναυλίες, ηχογραφήσεις και βέβαια με το αριστούργημα του Κώστα Φέρρη «Ρεμπέτικο» στο οποίο έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και ερμηνεύει τρία τραγούδια, το συγκλονιστικό «Μάνα μου Ελλάς», το «Στις πίκρας τα ξερονήσια» ενώ συμμετέχει και στην χορωδία στο «Τα παιδιά της άμυνας» όλα του Σταύρου Ξαρχάκου και του Νίκου Γκάτσου.
    Ωστόσο έχει τραγουδήσει και στον «Ήλιο τον Ηλιάτορα» του Δημήτρη Λάγιου και του Οδυσσέα Ελύτη κι έχει επίσης παίξει σε ταινίες όπως το «αντε γεια» και το «Εποχή των δολοφόνων» αλλά και σε γνωστές τηλεοπτικές σειρές όπως «Στρας», «Μη φοβάσαι την φωτιά», «Η ζωή που δεν έζησα», «Βαμμένος Ήλιος», «Τζιβαέρι» κ.α.

    spiroos
    03.01.2006, 15:47
    Τελευταία του δισκογραφική εμφάνιση στο δίσκο Χωρίς Παρέα (2003) (Action Records) του συνθέτη Θοδωρή Ξυδιά, όπου τραγουδάει 4 τραγούδια εκ των οποίων το "Μ΄αρέσουν τα ρεμπέτικα" και το "Χωρίς Παρέα' κάλλιστα μπορούν να συγκριθούν με κομμάτια από το Ρεμπέτικο ως προς την ερμηνεία του!! Που θα τα ακούσετε; Σπανίως στο Δεύτερο Πρόγραμμα...
    elzaatar
    04.01.2006, 03:00
    Σπουδαίος τραγουδιστής , ίσως ο μεγαλύτερος από αυτούς που έχουμε εν ζωή.
    Δυστυχώς αναξιοποίητο μουσικό κεφάλαιο. Στην εποχή του Fame Story,Dream show, του Ταμπάκη και άλλων φαινομένων συμβαίνουν αυτά. Αυτό έχουνα τα φαινόμενα εμφανίζονται και μετά εξαφανίζονται για αυτό λέγονται και φαινόμενα. Μόνο που όταν υπάρχουν πολλά φαινόμενα καθημερινά περνάει η ζωή και εξαφανίζεται χωρίς να το καταλάβεις. Είναι και αυτό ένα φαινόμενο που έχει γίνει πια γεγονός.

    kalouka
    10.01.2006, 10:07
    αν ψάχνεις ΄κατι ιδιαίτερο υπάρχει στο μεγάλο μας τσίρκο (στο βινύλιο) που είχε βγεί ενα 45άρι με 2 τραγούδια το ένα το προσκύνημα το τραγουδά ο Ν.Δημητράτος με την Καρέζη και απο ότι έχω μάθει στην επανέκδοση σε cd δεν υπάρχει
    καλή τύχη




    The king is gone
    but he's not forgotten

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-01-2007 14:31 ]


    GIANNISSALONIKA
    27.02.2006, 17:26
    Μία απο τις μεγαλύτερες φωνές της Ελλάδας!Πρέπει τα νέα παιδιά να μάθουνε για
    αυτόν τον μεγάλο ερμηνευτή!
    qanun
    23.01.2007, 13:21
    Πραγματικα μεγαλη φωνη και μεγαλος ερμηνευτης αλλα μην αγιοποιουμε πραγματα και καταστασεις : Στην τελευταια εκπομπη του Παπαδοπουλου το βλεμμα του ηταν χαμενο και ηταν ανεκφραστος, και γενικα δεν μπορω αυτο το στιλακι ''τωρα ιερουργω και σας εχω γραμμενους στ'α...... μου''. Δεν παρακολουθησα παρα πολυ και μπορει να κανω λαθος, ηθελα ομως να το καταθεσω.
    rory166
    23.01.2007, 13:27
    η φωνη του με συνεπαιρνει..ειδικα μεσα απο το Μανα μου Ελλας
    XeniaRodo
    23.01.2007, 13:48
    Παίζει κάπου αυτόν τον καιρό?
    elzaatar
    24.01.2007, 01:14
    Μετά από τους τεράστιους ερμηνευτές που μας εγκατέληψαν(Καζαντζίδης,Μπιθικώτσης κ.ά) ένας από τους πολύ μεγάλους ερμηνευτές που έχουμε εν ζωή είναι ο Δημητράτος.
    Δυστυχώς λίγο άγνωστος , ίσως και λόγω ιδιορυθμίας , σίγουρα λόγω των καιρών άγνωστος στο ευρύ κοινό.
    louvainlln
    24.01.2007, 17:15
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 23-01-2007 στις 13:48 έγραψε...

    Παίζει κάπου αυτόν τον καιρό?




    nomizw oti tragoudaei sta 9\8 alla den eimai apolyta sigouri
    makari omws na tragoudaei kapou...

    louvainlln
    25.01.2007, 00:09
    Τελικά το έψαξα!Τραγουδάει στα 9\8 κάθε Δευτέρα και Τρίτη!Με την ιδιότητα του ως ηθοποιός δεν παίζει κάπου!
    vasiloukos
    25.01.2007, 02:19
    Ο Δημητράτος είναι μία από τις μεγαλύτερες φωνές -ειδικά στο ''Ρεμπέτικο'' ήταν απερίγραπτος (και ως ηθοποιός στο εν λόγω έργο-μοναδικός), αλλά όχι μόνο στο Ρεμπέτικο, δες π.χ. πώς τραγουδάει το ''Προσκύνημα'' και γενικά λαϊκά του Θεοδωράκη, του Ξαρχάκου αλλά και ρεμπέτικα δεν τα εκτελεί απλώς, τους δίνει και καταλαβαίνουν, φωνή που σε συντονίζει με τους παλμούς του μπουζουκιού, ένα τσιγάρο κι ένα ποτήρι κρασί θες, απλά να σηκωθείς να χορέψεις με το Δημητράτο δίπλα να σε σιγοντάρει με τη φωνή του... Μοναδικός.
    XeniaRodo
    25.01.2007, 10:22
    Παράθεση:

    Το μέλος louvainlln στις 25-01-2007 στις 00:09 έγραψε...

    Τελικά το έψαξα!Τραγουδάει στα 9\8 κάθε Δευτέρα και Τρίτη!Με την ιδιότητα του ως ηθοποιός δεν παίζει κάπου!



    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, θα φροντίσω να πάω....
    pkamno
    19.04.2007, 16:53
    Στο τραγουδι ''μανα μου ελλας'' πραγματικα ειναι συγκλονιστικος!!!!!