ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Ποιά η γνώμη σας για την Ραλλία Χρηστίδου;

    doritsa78
    06.09.2005, 15:59
    Πηρα το cd της Ραλλιας Χρηστιδου(fame story2) και μου αρεσε παρα πολυ.Νομιζω πολυ προσεγμενη δουλεια.Εσεις ποια η γνωμη σας,εχετε ακουσει καποιο κομματι?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-09-2005 16:02 ]
    yiannisyiannis
    06.09.2005, 16:02
    Είναι γεγονός ότι τη λατρεύουν οι Πορτορικανές
    Πείτε μου μια άλλη τραγουδίστρια που να το έχει επιτύχει.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 06-09-2005 16:03 ]
    nightwalker
    06.09.2005, 16:06
    Ειναι μια πολυ καλη τραγουδιστρια(καθως εχει πολυ καλη φωνη) και πιστευω οτι θα "κρατησει" και δεν θα εχει μονο προσωρινη επιτυχια οπως αλλοι "αστερες" του Fame Story.Προσφατα,μαλιστα,ακουσα οτι ο Γιαννης Κοτσιρας(το καλοκαιρι εκαναν μαζι συναυλιες) ειπε οτι η Ραλλια αρνηθηκε παχυλα μεροκαματα απο γνωστες πιστες της Αθηνας(κοινως μπουζουκια) γιατι θελει να αφοσιωθει στο εντεχνο τραγουδι και γενικα στην τραγουδοποιια.
    doritsa78
    06.09.2005, 16:11
    Quote:

    Το μέλος nightwalker στις 06-09-2005 στις 16:06 έγραψε:

    Ειναι μια πολυ καλη τραγουδιστρια(καθως εχει πολυ καλη φωνη) και πιστευω οτι θα "κρατησει" και δεν θα εχει μονο προσωρινη επιτυχια οπως αλλοι "αστερες" του Fame Story.Προσφατα,μαλιστα,ακουσα οτι ο Γιαννης Κοτσιρας(το καλοκαιρι εκαναν μαζι συναυλιες) ειπε οτι η Ραλλια αρνηθηκε παχυλα μεροκαματα απο γνωστες πιστες της Αθηνας(κοινως μπουζουκια) γιατι θελει να αφοσιωθει στο εντεχνο τραγουδι και γενικα στην τραγουδοποιια.



    Ετσι λεω και εγω,συμφωνουμε σ'αυτο.Μπραβο στη Ραλλια για τις επιλογες της.
    Trouble
    06.09.2005, 16:26
    Το εγώ για σένα τουλάχιστον είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια!!Λοιπόν για το ότι αγνοεισαι να εμφανίζεται σε μπουζούκια και αυτά είναι δική της επιλογή.. Εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι οτι και καλά είναι πιοιοτική και έτσι.. Anywayz.. Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά..
    nightwalker
    06.09.2005, 16:33
    Quote:

    Το μέλος Trouble στις 06-09-2005 στις 16:26 έγραψε:

    Το εγώ για σένα τουλάχιστον είναι ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια!!Λοιπόν για το ότι αγνοεισαι να εμφανίζεται σε μπουζούκια και αυτά είναι δική της επιλογή.. Εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι οτι και καλά είναι πιοιοτική και έτσι.. Anywayz.. Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά..




    Trouble
    06.09.2005, 16:47
    Ναι.. εμένα δεν μου αρέσει το γεγονός οτι ντε και καλά νομίζει είναι ποιοτική και έτσι.. οτι επειδή συνεργάζεται με τον Κοτσίρα κάποια είναι..Αυτό εννοώ.. εμενα δεν μου αρέσει αυτό
    EffieKakaflika
    06.09.2005, 16:53
    Quote:

    Το μέλος Trouble στις 06-09-2005 στις 16:47 έγραψε:

    Ναι.. εμένα δεν μου αρέσει το γεγονός οτι ντε και καλά νομίζει είναι ποιοτική και έτσι.. οτι επειδή συνεργάζεται με τον Κοτσίρα κάποια είναι..Αυτό εννοώ.. εμενα δεν μου αρέσει αυτό





    Δηλαδή δεν σ'αρέσει που ακολουθεί το δρόμο του "έντεχνου" ή νομίζεις ότι το παίζει ποιοτική ενώ ουσιαστικά πάει για το κέρδος όπως και οι άλλοι του Fame Story; Αν εννοείς αυτό συμφωνώ και μου τη σπάει κι εμένα αυτό... Αν και πιστεύω ότι αν είναι να κάνεις μια αρχή καλύτερα να την κάνεις δίπλα στον Κότσιρα παρά δίπλα στην Βανδή, γιατί μπορείς να επιλέξεις πιο καλά τραγούδια.
    antonLOrd
    06.09.2005, 19:06
    Όταν την άκουσα στο Fame να τραγουδάει έπαθα μεγάλη πλάκα από την φωνή της, αλλά και από την προσωπικότητά της.. Είναι πολύ καλή μουσικός όμως όταν άκουσα το δίσκο της απογοητεύτηκα και έχω χάσει πάσα ιδέα..
    ViPeR
    06.09.2005, 19:15
    Θα συμφωνήσω με τον antonLOrd αν και δεν έχω ακούσει ολόκληρο τον δίσκο. Ομολογώ πως περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από αυτήν την κοπέλα.
    DavidDT
    06.09.2005, 20:04
    Kατα τη γνώμη μου,έχει τρομερά καλή χροιά,και πάρα πολλές δυνατότητες για να τραγουδήσει πολύ καλύτερα κομμάτια.Ο δίσκος της,δεν είναι όμως και ότι καλύτερο.
    Voltage
    06.09.2005, 20:44
    Καλό μέταλλο, συμπαθής εμφάνιση...Θέλει ακόμα πολλή δουλειά για να κριθει.
    malastrana
    06.09.2005, 22:05
    Όσο ήταν μέσα στο παιχνίδι τη συμπαθούσα πάρα πολύ. Και η συμπεριφορά της και ο ευγενικός τσαμπουκάς της και η φωνή της ( αν και πιό πολύ μου άρεσε της Αθηνάς, της γεματούλας ξανθιάς, αν θυμάστε). Βέβαια ακούστηκαν πολλές υπερβολές, για να μην πω τίποτε πιό χοντρό, ότι βρήκαμε τη νέα Γαλάνη και τη νέα Αλεξίου στη συσκευασία του ενός, έλεος!!!!! Το τραγούδι που είπε στον τελικό, δική της σύνθεση, δε μου άρεσε καθόλου. Το "εγώ για σένα", μου είναι αδιάφορο. Ο Κότσιρας δε μου λέει τίποτα. Αυτό που με ενόχλησε πάρα πολύ στη Ραλλία, ήταν ότι τον περασμένο χειμώνα τραγουδούσε μαζί με τον Κότσιρα ένα τραγούδι του Φάμελλου που κοροίδευε το FAME STORY, δηλαδή το πρόγραμμα που την ανέδειξε. Για κάτσε δηλαδή, πρώτα γίνεσαι γνωστή στο Πανελλήνιο και μετά δε σας είδα δε σας ξέρω????Αν δεν ήταν αυτή η εκπομπή, δε θα την ήξερε ούτε η μάνα της. Και υπάρχουν χιλιάδες κοπέλες και αγόρια εκεί έξω με καλές φωνές, καλύτερες κι απ' τη δική της, που παραμένουν άγνωστα επειδή δεν πήγαν σε ριάλιτι. Λες και δεν είδαμε όλοι το πρόσωπό της στον τελικό, όταν παραλίγο να κερδίσει,αλλά της τα έφαγε απ' τα χέρια η άφωνη μικρή. Αν είχε κερδίσει, θα έλεγε το εν λόγω τραγούδι???Το αν είναι ποιοτική ή όχι, μόνο ο χρόνος θα το δείξει, μακάρι και να'ναι. Αλλά καλό θα' ναι να χαμογελάει λίγο πιό αβίαστα...
    Trouble
    06.09.2005, 22:48
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 06-09-2005 στις 16:53 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Trouble στις 06-09-2005 στις 16:47 έγραψε:
    [i]
    Ναι.. εμένα δεν μου αρέσει το γεγονός οτι ντε και καλά νομίζει είναι ποιοτική και έτσι.. οτι επειδή συνεργάζεται με τον Κοτσίρα κάποια είναι..Αυτό εννοώ.. εμενα δεν μου αρέσει αυτό





    Δηλαδή δεν σ'αρέσει που ακολουθεί το δρόμο του "έντεχνου" ή νομίζεις ότι το παίζει ποιοτική ενώ ουσιαστικά πάει για το κέρδος όπως και οι άλλοι του Fame Story; Αν εννοείς αυτό συμφωνώ και μου τη σπάει κι εμένα αυτό... Αν και πιστεύω ότι αν είναι να κάνεις μια αρχή καλύτερα να την κάνεις δίπλα στον Κότσιρα παρά δίπλα στην Βανδή, γιατί μπορείς να επιλέξεις πιο καλά τραγούδια.

    [/I]




    Συμφωνώ απόλυτα..οχι δεν έχω πρόβλημα γιατί ακολούθησε το δρόμο του εντέχνου.. απλά οτι το παίζει πιοτικη.. Επίσης συμφωνω με την malastrana διότι το έχω ακούσει αυτό με το τραγούδι που κοροίδευε το famestory.. παντως θέλει δουλειά..
    LithiHios
    07.09.2005, 08:49
    Το Ζα'ι'ρα το ήπε πολύ καλύτερα και αυτό ήθελε χηροκρότιμα όχι το σε πίνω στο ποτήρι μου που κάτα τη γνώμη μου ήταν μέτρια, μόνο το γεγονός πως την πίρε τηλέφωνο η Βάνου τους έκανε να σηκοθούν πάνω και να χηροκροτούν (αν θυμόσαστε όσοι βλέπατε FAME STORY LIVE). Δεύτερη Αλεξίου; Χα όχι δα, έχει ωραία φώνη ναι δεν την βλέπω για πολλά όμως γιατί το υφάκι της έχει αλλάξει πάρα πολύ και δεν θα την αφήσει να κάνει αυτά που έχει δυνατότητες να κάνει. Ένα τραγούδι άκουσα από τον δίσκο της και δεν μου θύμισε τίποτα από την τόσο υποσχόμενη " Νέα Αλεξίου".


    Για το τραγούδι που κορο'ι'δεύε το Fame Story δεν το ήξερα και είναι ντρόπη της εδώ που τα λέμε γιατί αν δεν ήταν και δαύτο που θα ήταν; Πουθενά γιατί πριν το Fame Story την ήξερε και ο Νικολόπουλος και γιατί δεν της έγραψε κανένα τραγουδάκι;


    Τ' άστρα κοιτώ και σκεύτομαι αχ και να πέσει ένα
    να κάνω ευχή να μην μπόρεις να ζεις χώρις εμένα


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LithiHios στις 07-09-2005 08:52 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LithiHios στις 07-09-2005 09:03 ]
    nikos_music
    07.09.2005, 11:58
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 06-09-2005 στις 19:06 έγραψε:

    Όταν την άκουσα στο Fame να τραγουδάει έπαθα μεγάλη πλάκα από την φωνή της, αλλά και από την προσωπικότητά της.. Είναι πολύ καλή μουσικός όμως όταν άκουσα το δίσκο της απογοητεύτηκα και έχω χάσει πάσα ιδέα..






    Παιδιά τα πράγματα στη δισκογραφία είναι πολύ δύσκολα. Προφανώς η Ραλλία και η κάθε Ραλλία επιλέγουν το δυνατό καλύτερο από τις προτάσεις που έχουν.
    Μην κρίνουμε λοιπόν έτσι αυστηρα έναν τραγουδιστή. Γι αυτό επιμένω και υποστηρίζω πως τον τραγουδιστή πρέπει να τον κρίνουμε απο το πρωταρχικό του υλικό-δηλαδή τις ικανότητες του σαν φωνή, ερμηνεία και έκφραση και μετά τις επιλογές του που συνήθως δεν έιναι απόλυτα δικές του.
    Πολλοί μεγάλοι τραγουδιστές είπαν χαζά τραγούδια. Λέτε να είχανε να πουν καλύτερα και να είπαν αυτά που είπαν; Είχαν όμως τέτοιο ταλέντο που τα έκαναν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ!
    Από την άλλη πολλές φορές είπαν τραγούδια "διαμάντια" άνθρωποι με έλλειψη ταλέντου που όμως τα τραγούδια είχαν τέτοια δύναμη που έγιναν μεγάλα. Αυτοί όμως χάθηκαν....Όλα είναι σχετικά λοιπόν.
    Ούτε εμένα μου αρέσει το τραγούδι της Ραλλίας αλλά δεν το κρίνω ως επιλογή αφού δεν ξέρω τις επιλογές που είχε να κάνει η κοπέλα. Απλώς το βρίσκω αδιάφορο και ίσως αν το είχε υποστηρίξει διαφορετικά η ερμηνεύτρια να με κέρδιζε καλύτερα.
    Μπορεί πολλές φορές τη δόξα να τη παίρνουν οι τραγουδιστές έναντι των δημιουργών, αλλά επομίζονται δυστυχώς και τα αρνητικά των δημιουργών όταν το υλικό τους είναι ....."δεύτερο".
    yiannisyiannis
    07.09.2005, 12:43
    Quote:

    Το μέλος nikos_music στις 07-09-2005 στις 11:58 έγραψε:

    Μην κρίνουμε λοιπόν έτσι αυστηρα έναν τραγουδιστή. Γι αυτό επιμένω και υποστηρίζω πως τον τραγουδιστή πρέπει να τον κρίνουμε απο το πρωταρχικό του υλικό-δηλαδή τις ικανότητες του σαν φωνή, ερμηνεία και έκφραση και μετά τις επιλογές του που συνήθως δεν έιναι απόλυτα δικές του.




    Μήπως όμως αυτό το "πρωταρχικό του υλικό" φθείρεται όταν ερμηνεύει δευτέρας διαλογής άσματα με ημερομηνία λήξης;
    rouli726
    07.09.2005, 13:19
    νομιζω πως ειναι μια περιτρανη απαντηση σε οσους κατηγορουν τα ριαλιτι!
    ειναι φωναρα και απιστευτο ταλεντο.οποιος δεν ακουσει ολο το cd δε εχει πληρη εικονα.κι εγω στην αρχη πιστευα δεν ειναι πολυ καλο,αλλα προσεξα καθε τραγουδι και τελικα ειναι πολυ καλο για αρχη.εχει πολυ ταλεντο και νομιζω εχει να δωσει στο ποπ εντεχνο τραγουδι.
    LithiHios
    07.09.2005, 16:26
    Nai ftaine ta tragoudia pou tous dinoun kai polles fores den ftainei oi tragoudistes, omws mou fenete pws h Ralia san na exei allaksei ton tropo pou tragoudaei, thelei mou fenete na kanei th fwnh ths pio melo. Emena den mou thumizei th fwnara pou htan sto Fame Story kai pou gia xatiri ths evlepa tis Kuriakes to Fame in concert. Thumame omws kai merikes fores pou htan aplos kalh (kalhterh vevaia apo ths alles panta) thn upertimousan. Elpizw na arxisei na kanei kati pio dynato, pio entono pou na tairiazei sth fwnh ths.
    nikos_music
    07.09.2005, 18:17
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 07-09-2005 στις 12:43 έγραψε:

    Μήπως όμως αυτό το "πρωταρχικό του υλικό" φθείρεται όταν ερμηνεύει δευτέρας διαλογής άσματα με ημερομηνία λήξης;

    [/I]



    Το πρωταρχικό υλικό δεν φθείρεται αν δεν φθείρεται η ψυχή του καλλιτέχνη. Ισα ίσα με τον χρόνο γινεται καλύτερο. Είναι στο χέρι του καλλιτέχνη πώς αυτό το υλικό θα το πουλήσει και αν θα είναι τυχερός να έχει καλή "άμαξα".
    Προφανώς στη περίπτωση της Ραλλίας όπως έγραψα και πριν ίσως να μην το υποστηρίζει όπως πρέπει ή να μην της ταιριάζει. Ίσως όπως είπα ήταν και η καλύτερη επιλογή που είχε.
    Είναι καλή τραγουδίστρια, από τις καλύτερες που πέρασαν από τα reality αλλά ίσως κατά τη γνώμη μου λίγο υπερτιμημένη. Ας δείξει πρώτα τις ικανότητητες της ως επαγγελματίας και ας κριθεί με το χρόνο. Όχι τώρα. Μην μπένουμε στην λογική της "νέας Μαρινέλλας ή Αλεξίου" όπως κάνουν τα ΜΜΕ. Προσωπικά όσο την είδα μέσα στο παιχνίδι ήταν καλή αλλά θέλει για μένα περισσότερο αέρα. Έβγαινε άγρια και φοβισμένη. Και ούτε το "σε βλέπω στο ποτηρι μου " ήταν θαυμάσιο ούτε η "Ζαίρα" αν μπούμε στη λογική της σύγκρισης που θεωρώ λανθασμλενη για την ώρα. Ο χρόνος θα δείξει και θα κριθεί. Και όσοι την πιστεύουν ας την υποστηρίξουν. Είναι δύσκολα τα πράγματα το ξαναλέω. Ένα παραδειγμα θα φέρω και κλείνω: ο Χ.Νικολόπουλος την είχε μαζί του τη Ραλλία από οτι ξέρω σε συναυλίες πριν μπει στο παιχνίδι. Αφού λοιπόν ήταν τόσο καλή η Ραλλία γιατι δεν της έκανε ένα δίσκο; Ακόμη και μετά που της έγραψε κάποια τραγούδια για μια τηλεοπτική σειρά, το σουξέ το είπε ο Μακεδόνας και η Ραλλία είπε τραγούδια με μια φωνή τελείως επίπεδη και αδιάφορη(που δεν ξέρω αν έφταιγαν τα τραγούδια ή η ηχολειψία για το flat της ερμηνείας της.....)
    Ας τα σκεφτούμε λίγο αυτά και ο καθένας ας κρίνει πως είναι τα πράγματα....


    nikos_music


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 07-09-2005 18:22 ]