ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Αντέχει ο έρωτας την απόσταση;

    koripaki
    15.09.2005, 14:34
    Ο κολλητός μου είχε πάει στην Κρήτη. Γνώρισε μια κοπέλα, την ερωτεύτηκε, τα φτιάξανε. Τώρα, εδώ και 8-9 μήνες, εκείνη είναι στο Ρέθυμνο και σπουδάζει κι εκείνος εδώ. Συναντιόνται μία φορά το μήνα, αλλά αντέχουνε και τα πάνε μια χαρά. Δεν υπάρχουν κανόνες στον έρωτα. Τα πάντα είναι στο χέρι σου (τετριμμένο, έτσι;).
    Βέβαια, είναι δύσκολο. Εγώ έχω αποχωριστεί τον καλό μου μονάχα για ένα μήνα και ειδικά προς το τέλος του είχα γίνει ψυχολογικά ένα κουρέλι. Ο έρωτας αντέχει. Το ζήτημα είναι αν η καρδούλα σου αντέχει να ζείτε χωριστά.
    Soulessome
    15.09.2005, 14:48
    O έρωτας αντέχει την απόσταση...
    τα συναισθήματα όμως πολλές φορές μας προδίδουν...αν υπάρχει εμπιστοσύνη τότε κρατά! Ειδάλλως όταν αρχίζουν και γιγαντώνονται οι ανασφάλείες μας, και βοηθήσουν και κάποιες διαολεμένες συμπτώσεις παράλληλα... βάζουμε πολλά με το μυαλουδάκι μας, και τότε αρχίζει το τέλος!!
    snap
    15.09.2005, 16:53
    ο έρωτας - και όχι η αγάπη, γιατί σ' αυτήν την περίπτωση τα δύο αυτά διαχωρίζονται - ναι μεν εξαρτάται από το αν θα αντέξει ή όχι ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία και την ψυχοσύνθεση των δυο συμμετεχόντων, αλλά και υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Μιά βασικότατη, κατ' εμέ, είναι να κάνεις την εξής "σύμβαση": σε θέματα ειλικρίνειας, ζήλειας, εμπιστοσύνης και συναφών εννοιών και συναισθημάτων, να αντιμετωπίζεις τη σχέση σαν να ήταν μια σχέση από κοντά κι όχι από απόσταση. Αλλιώς, το έχασες το παιχνίδι. Και δεν εννοώ το παιχνίδι με τον άλλον αλλά με τον εαυτό σου. Να θυμάσαι σε στιγμές αδυναμίας ή αμφισβήτησης ότι ό.τι μπορεί να σου κάνει ο άλλος από μακριά, μπορεί κάλλιστα να σου το κάνει και από κοντά...
    vaninoui
    17.09.2005, 05:01
    APLA OMORFA KAI EILIKRINA; OXI

    (YPARXOUN KAI EKSAIRESEIS)

    ys: eimai ksenitemenos kai blepw polla
    Ania
    29.10.2005, 12:33
    enas filos mou xalase tin sxesi tou logw apostasis...gia na anteksoun tetoies sxeseis xreiazetai pragmatiki agapi k empistosini...
    melanie1325
    29.10.2005, 20:22
    Πολύ δύσκολα νομίζω! Και με πολύ προσπάθεια κ απ'τους 2!
    pmichalis
    29.10.2005, 20:26
    Φυσικά καί αντέχει . Αν μιλάμε για 2-3 μέτρα. Γιά περισσότερο ...... χμμμμ χλωμό το κόβω




    i fimi mou aplw8ike se olo ton kosmo Egw tin aplwsa na stegnwsei kai tin pire o aeras


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pmichalis στις 29-10-2005 20:27 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pmichalis στις 29-10-2005 20:28 ]
    Voltage
    29.10.2005, 20:27
    Ο έρωτας ξεχειλώνει την απόσταση ! και "΄μάτια που δε βλέπονται, κάπου αλλού κοιτάνε" !
    VaNiTy
    01.11.2005, 00:50
    Κι εγώ χώρισα πρόσφατα λόγω απόστασης...αυτός Κρήτη ,εγώ Αθήνα...εγώ πίστευα οτι θα τα καταφέρουμε,εκείνος όχι...υπήρχαν κι άλλοι λογοι βέβαια...δεν ξέρω μπορεί ΄να είμαι αφελής αλλά πιστεύω οτι αμα υπάρχει καλή θέληση κι από τους δύο όλα γίνονται...
    AT
    01.11.2005, 01:57

    Για ποιά απόσταση απ' όλες μιλάμε??????????
    "Σκούρα" στα χιλιόμετρα.... "σκουρότερα" να είσαι ακριβώς δίπλα και να μην φτάνεις......


    Jimy
    01.11.2005, 08:23
    Νομίζω ο έρωτας πρέπει να περιέχει την απόσταση αλλιώς κάπου θα γίνει αγάπη μετά.. ναι αντέχει
    trifwno
    01.11.2005, 10:27
    αν είναι αληθινός ο έρωτας όλα τα αντέχει.....όσο αντέχει η εμπιστοσύνη την ειλικρινια......δυναμώνει η απόσταση τα συναισθήματα γιατί ξέρεις ότι όταν θα τον συναντήσεις δεν θα έχεις την πολυτέλεια του 24ωρου ή της καθημερινότητας άρα δεν θα αναλωθείς σε καυγάδες ανούσιους και μίζερα πράγματα.....εννοείται πως θα υπάρχουν στιγμές που θα τον θές κοντά σου όσο τίποτα άλλο στον κόσμο αλλά και η σκέψη πως κάποιος κάπου μακριά σε σκέφτεται βοηθά λίγο.....αν θέλουν και οι 2 να το παλέψουν η απόσταση είναι το λιγότερο που μπορούν να νικήσουν.....πάντα όμως μιλώντας και μεγάλο έρωτα και όχι για ενθουσιασμό της στιγμής....και η απόσταση σε βοηθά να καταλάβεις τί είδους έρωτα ζεις.....
    RahmanAzeez
    04.11.2005, 05:59
    Αντέχει. Άν είναι έρωτας φυσικά, και όχι κάποιο πρόσκαιρο φλέρτ.
    DavidDT
    04.11.2005, 12:44
    Αυτό είναι ένα δύσκολο ερώτημα και διαφέρει απο περίπτωση σε περίπτωση... Εξαρτάται όμως απο τους δυο και όχι απο την απόσταση... Άν υπάρχει πραγματική αγάπη,η απόσταση μπροστά στην αγάπη,είναι ένα τίποτα....Δεν υπάρχει!!!!
    Απο την άλλη, αν αυτό που ζήτε δεν είναι πραγματική αγάπη είτε εκ μέρους σου είτε εκ μέρους του δεν θα κρατήσει για πολύ...Αργά ή γρήγορα θα σβήσει.
    Melinda
    05.12.2005, 16:07
    Xmmmmm... xlwmo to vlepw alla oxi kai akatorthwto!! Arkei na theloun kai oi 2..!!!!
    doritsa78
    05.12.2005, 16:09
    Quote:

    Το μέλος Melinda στις 05-12-2005 στις 16:07 έγραψε:

    Xmmmmm... xlwmo to vlepw alla oxi kai akatorthwto!! Arkei na theloun kai oi 2..!!!!



    Ετσι ειναι.Γιατι χωρις ανταποκριση και των δυο δεν θα αντεξει.
    jackal
    14.12.2005, 10:57
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 07-09-2005 στις 04:19 έγραψε:

    ματια που δε βλεπονται γρηγορα λησμονιουνται...

    αλλα ο Otto Weininger εχει μαλλον αντιθετη αποψη...

    παντως το θεμα δεν ειναι αν αντεχει ο ερωτας την αποσταση, αλλα και
    αν η αποσταση αντεχει τον ερωτα.




    συμφωνω ειναι υπερβολικα δυσκολο
    vasilis23
    14.12.2005, 12:35
    Eγω τι να πω που ειναι κυπρο δηλαδη!!!εγω πιστευω πως οτι θελει ο ανθρωπος πραγματικα το καταφερνει...σ'αγαπω Οριανα μου!!!
    maria21
    14.12.2005, 16:55
    ego pantos, apo oti ezisa kai apo oti ida o erotas den antexei tin apostasi.katantas na kratas mia sxesi me tin elpida pos 8a kratisi alla katava8os 3ereis pou odevi ( kai as min to paradexesai)...
    alla epidi pote den mou aresei na ime apoliti 8a po oti yparxoun pou kai pou e3eresis....
    houlina
    14.12.2005, 16:56
    antexei an yparxei agapi kai thelisi... rwta kai mas:)
    s a g a p w p s i x i m u... m u l i p e i s p o l y...