ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Φεστιβάλ ΚΝΕ - Πρόγραμμα

    jorge
    07.09.2005, 11:39
    Εδώ και χρόνια, έχει αποδειχθεί περίτρανα πως στο Φεστιβάλ της ΚΝΕ δεν χωράνε κομματικές διακρίσεις. Πολλοί - ανεξάρτητα του τι ψηφίζουμε - έχουμε περάσει πολύ όμορφες στιγμές.

    Η δική μου εμπειρία από τα Φεστιβάλ Πάτρας & Αθήνας είναι εξαιρετική (αν εξαιρέσεις τις αδιάφορες ομιλίες, την καθυστέρηση στην έναρξη κάθε βραδιάς και τις ζεστές μπύρες).

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ
    W4TT4N4B3
    07.09.2005, 15:18
    δεν εχω καταληξει ακομα, Jorge, αν ειναι οι πολιτικες συζητησεις αδιαφορες ή οι ομιλητες αδιαφοροι.
    εχουμε καιρο ακομα.
    aggelosnegas
    07.09.2005, 16:05
    Ειναι φοβερα!!!παω επι 10 χρονια συνεχεια!!!!
    ποιος θα παει?εγω θα παω τις 3 τελευταιες μερες!
    jorge
    07.09.2005, 16:25
    Δηλαδή ...από τα 6 σου;
    aggelosnegas
    07.09.2005, 16:27
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 07-09-2005 στις 16:25 έγραψε:

    Δηλαδή ...από τα 6 σου;






    ακριβως!!!!!
    Με επαιρνε η μητερα μου με τον ξαδερφο του και την μανα του και μας αμολαγαν εκει!!!
    Που μας εχανες που μας εβρισκες η στην κεντρικη η στην νεανικη σκηνη θα ημασταν!!
    W4TT4N4B3
    07.09.2005, 16:28
    προφανως υπαρχει καποιος στην οικογενεια που πηγαινε και επαιρνε και το φιλο μας.
    antonLOrd
    07.09.2005, 17:53
    Ρε παιδιά δεν ήρθατε στο φεστιβάλ της ΚΝΕ στην Κω που παίξανε οι "GreekLovers".......!!!!(το γκρουπ μας.)
    Kostas_Osbourne
    07.09.2005, 20:52
    Θά παω εγώ στον Παπακωνσταντίνου μαζί με μια φίλη!!Τα τελευταία τρία χρόνια πάω!!!Είναι όντως τέλεια!
    XeniaRodo
    08.09.2005, 10:22
    κι εγώ πάω εδώ και χρόνια συνέχεια....

    ωραία και φτηνά...
    Ladyofwinter
    08.09.2005, 12:03
    Δεν σας φαίνεται περίεργο που δεν θα παίξει ο Μίλτος φέτος?
    Αλήθεια, ξέρει κανείς γιατί?
    Xrononaytis
    12.09.2005, 11:49
    Gia xara , se kathe festival kne an kai de eimai kke makria apo afta apo tous xafiedes kai ta robotakia kai ton ftoxon koumouniston tous krazo ti na kano afti einai i gnomi mou mono o Basilis tou dini pnoi kai dinami an de pigene o Basilis ta festival de tha legane mia ante kai o Tsaknis mazi me ton Milto Pasxalidi pou fetos de tha pai alla pleoun koumounismos kai afta pou lene aftoi den iparxoi exoun gini ola eborio .
    jorge
    14.09.2005, 15:25


    Το φεστιβάλ της ΚΝΕ έγινε 31 χρονων


    Με σύνθημα «Μαθαίνουμε την αλήθεια. Αλλάζουμε τον κόσμο» και στόχο που συνοψίζεται στην προσπάθεια πολιτικής αφύπνισης ειδικά των νέων, οι οποίοι «βομβαρδίζονται από ένα πλήθος πληροφοριών που στην ουσία παραπληροφορούν», ξεκινά αύριο Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου το 31ο Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητής στην Πανεπιστημιούπολη στα Ιλίσια.

    Η πολιτική βάση του τετραήμερου φεστιβάλ, που κατά τα άλλα περιλαμβάνει πλήθος πολιτιστικών εκδηλώσεων, διατηρώντας έτσι την παράδοση της πολυδιάστατης διοργάνωσης, επικεντρώνεται στην προσπάθεια για μια «μαχητική παρέμβαση της ΚΝΕ στη σημερινή κατάσταση», όπως τόνισε και σε σχετική συνέντευξη Τύπου, χθες, ο γραμματέας του Κ.Σ. της ΚΝΕ, Θέμης Γκιώνης. Προσδιορίζοντας το κεντρικό μήνυμα του φεστιβάλ, ο κ. Γκιώνης επισήμανε μεταξύ άλλων ότι «στόχος μας είναι να βάλουμε στο επίκεντρο της προσοχής της νεολαίας ότι τα αδιέξοδα, τα προβλήματα, η ανασφάλεια, το άγχος που ζει καθημερινά δεν οφείλονται σε κάποιες υποκειμενικές δράσεις ξεχωριστών προσώπων, αλλά στο γεγονός ότι αυτή η πολιτική που ακολουθείται εξυπηρετεί συγκεκριμένα ταξικά συμφέροντα, δηλαδή την πλουτοκρατία, τα μονοπώλια, τον ιμπεριαλισμό». Δεν επιλέχθηκε τυχαία το φετινό σύνθημα, υπογράμμισε ο κ. Γκιώνης επικαλούμενος την προσπάθεια παραπληροφόρησης αλλά και «αντικομμουνισμού ώστε να γίνει αποδεκτή η λογική του μονόδρομου».

    Αναφερόμενος, τέλος, στο περιεχόμενο του προγράμματος, που μεταξύ άλλων περιλαμβάνει την εμφάνιση 600 μουσικών ερασιτεχνικών σχημάτων, πάνω από 100 θεατρικών σχημάτων και πλήθος άλλα δρώμενα, ο κ. Γκιώνης μη παραλείποντας να σημειώσει τη συμμετοχή των 21 αντιπροσωπειών ξένων οργανώσεων νεολαίας, μίλησε για τη «μοναδική αυτή πολιτική-πολιτιστική γιορτή της νεολαίας» μέσω της οποίας τροφοδοτείται η πίστη στην ανάγκη «να αλλάξει ο πολιτικός συσχετισμός δύναμης, που είναι όρος και προϋπόθεση για να αλλάξουν συνολικά τα πράγματα για τη νέα γενιά».




    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 14/09/2005
    aggelosnegas
    17.09.2005, 03:45
    Γεια σας παιδια!!!
    Μολις γυρισα απο το φεστιβαλ και τολμω να πω πω οτι ηταν πολυ ωραια!!!
    Μαχαιριτσας τσακνης και πλιατσικιας κανουν φοβερο τρειο!!!
    Βεβαια αυριο θα ειναι 1000 φορες καλυτερα με τον Παπακωνσταντινου!
    Θα τα πουμε εκει.......