ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Λουκιανός Κηλαηδόνης

    antreas_dr
    07.09.2005, 13:35
    Πρόσφατα είδα ένα live του Λουκιανού.
    Εντυπωσιάστικα απο το κέφι αυτού του ανθρώπου καθώς και απο το γεγονός ότι επι δύο ώρες το κοινό τραγουδούσε ΟΛΑ τα τραγόυδια, μαζί και εγώ που χώρις να είμαι fan τα ήξερα όλα!
    Δεν είχα σκεφτεί πρίν πόσα κομμάτια με αυτο το γνώριμο προσωπικό στυλ που έχει ο Λουκιανός ξέρουμε όλοι μας....
    Μοναχικός καβαλάρης!!!



    Πού βαδίζουμε κύριοι;
    Στίχοι, Μουσική: Λουκιανός Κηλαηδόνης

    Τα 'φτιαξε ο Μηνάς με την Ανέτα
    Που τα 'χε με το Δήμο τον τρελό
    Χώρισε ο Χρηστάκης με την Τέτα
    Και τα 'φτιαξε ξανά με την Ζωζώ
    Και τα' φτιαξε η Μάρι με τον ¶ρη και τον Χάρη
    Που τα είχε με την Ρένα και μετά με την Νανά
    Κι ο Μιχάλης με την ¶ννυ που τα είχε με το Γιάννη
    Μπερδεύτηκαν και τα φτιάξανε ξανά
    Τα 'φτιαξε η Μαίρη ξαφνικά με το Λευτέρη
    Που γουστάριζε την Νένα πριν γνωρίσει τη Γωγώ
    Που τα είχε με τον ¶ρη πριν τα φτιάξει με την Μάρη
    Και που κάποτε τη γούσταρα κι εγώ

    Χώρισε ο Θωμάς με την Βαρβάρα
    Και ο Νίκος ο ψηλός με τη Φανή
    Τα 'φτιαξε ο Κωστάκης με τη Μάρα
    Και γνώρισε ο Δημήτρης τη Βιβή
    Και τα 'φτιαξε η Αίμη με το φίλο του Αρτέμη
    Και τον πήρε από τη Μάνια που κολλούσε στον Τοτό
    Που φλερτάριζε τη Βάσω που τα είχε με τον Τάσο
    Πριν τον κάνει με την Ράνια τσακωτό
    Χώθηκε η Τασία στον Νικήτα και τη Σία
    Που γουστάριζε τον Στάθη που αγαπούσε τη Γωγώ
    Που τα είχε με τον ¶ρη πριν τα φτιάξει με τη Μάρη
    Και που κάποτε τη γούσταρα κι εγώ


    Χώρισε ο Λουκάς με τη Μαρίνα
    και γύρισε ξανά στην Αθηνά
    ψωνίστηκε ο Αντώνης με τη Ντίνα
    που τα 'χε με ένα φίλο του Μηνά
    και τα 'φτιαξε η Γκέλη ξαφνικά με το Βαγγέλη
    που τα είχε με τη Τζίνα και παλιά με την Ηρώ
    που αγαπούσε τον Ηλία που τα είχε με την Λία
    λίγο πριν να του την πέσει η Αργυρό
    Τα 'φτιαξε κι η Ρέα τελικά με τον Ανδρέα
    που τον ήθελε και η Νίνα πριν γνωρίσει το Θαλή
    που τα είχε με τη Λόλα και φλερτάριζε τη Στέλλα
    λίγο πριν να γνωριστούν με τη Λιλή
    Έφαγε η Μαρούλα τον Μανώλη από τη Ρούλα
    που του άρεσε και η Μίνα που του γνώρισε η Γωγώ
    που τα είχε με τον ¶ρη πριν τα φτιάξει με την Μάρη
    και που ίσως να την πήδηξα κι εγώ




    melanie1325
    07.09.2005, 14:37
    "Δεν είχα σκεφτεί πρίν πόσα κομμάτια με αυτο το γνώριμο προσωπικό στυλ που έχει ο Λουκιανός ξέρουμε όλοι μας...." ... και που να ήξερες πόσα πσαγματικά είναι αυτά!
    Ο Κηλαηδόνης είναι από τους λίγους μουσικούς που έχουν σημαδέψει τα παιδικά μου χρόνια! Συμφωνώ απόλυτα λοιπόν και απαυξάνω
    aggelosnegas
    07.09.2005, 21:12
    Ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου ελληνες καλλιτεχνες!
    Το στυλ που παιζει ειναι χαρουμενο και διασκεδαστικο!
    Astron
    07.09.2005, 21:24
    Πραγματικά πάρα πολύ σπουδαίος και ταλαντούχος καλλιτέχνης.
    Σου φιάχνει την διάθεση με το δικό του προσωπικό στυλ.
    Και είναι από τους λίγους Έλληνες που έχουν χρησιμοποιήσει τόσα στοιχεία Jazz στα κομμάτια τους.
    Κάποτε είχε κάνει και ένα live με ένα Jazz συγκρότημα απ' την Νέα Ορλεάνη και τα τραγούδια του είχαν ταιριάξει απίστευτα.

    penelopaki
    14.09.2005, 13:22
    Καλησπέρα σε όλους!!!

    Μόλις "βαφτίστηκα" μέλος της συντροφιάς σας!
    Χαίρομαι που βρήκα συζήτηση αφιερωμένη σε τόσους αξιόλογους μουσικούς, και πρέπει να ομολογήσω ότι ο Κηλαηδόνης είναι ένας από τους αγαπημένους μου.
    Αισθάνομαι πως πρόκειται για έναν ιδιοφυή άνθρωπο, που με κάποιο μαγικό τρόπο κάνει τα δύσκολα να φαίνονται πάρα πολύ εύκολα. Χρησιμοποιεί αρκετά στοιχεία από jazz και διάφορα άλλα είδη μουσικής, δίνοντας όμως πάντα έναν "παιδικό" τόνο στα τραγούδια του.
    Για να μην αναφέρουμε και τους ανατρεπτικούς στίχους!

    Απλά απολαυστικός!

    "Αν κοιμηθώ νωρίς, θα σηκωθώ νωρίς,
    θα ξεκινήσω νωρίς και θα παρκάρω νωρίς,
    αν κοιμηθώ αργά, θα σηκωθώ αργά,
    και όταν θα ψάχνω για θέση θα 'ναι αργά!"

    KRITIKOS
    17.09.2005, 03:05
    Εμενα μου εκανε φοβερη εντυπωση ενα τραγουδι του που λεγεται ''προς νεο συνθετη''
    πραγματικα ο Λουκιανος ειπε τα πραγματα με το ονομα τους σχετικα με το πως να γραψεις ενα τραγουδι...
    antonLOrd
    17.09.2005, 13:58
    Παιδιά, εγώ παρακολούθησα μια εκπομπή με τον ίδιο αλλά και τον Λ. Παπαδόπουλο και εντυπωσιάστηκα... Έχει γράψει πολύ ωραία κομμάτια..
    Επίσης μου άρεσαν το κεφάτο στυλ που έχει και το πως υποστηρίζει τις απόψεις του..
    Σίγουρα θα ψαχτώ περισσότερο για τον Λουκιανό..
    Ποιο δίσκο του θεωρείτε καλύτερο..??
    Jasmine
    17.09.2005, 23:20
    Quote:

    Το μέλος KRITIKOS στις 17-09-2005 στις 03:05 έγραψε:

    Εμενα μου εκανε φοβερη εντυπωση ενα τραγουδι του που λεγεται ''προς νεο συνθετη''
    πραγματικα ο Λουκιανος ειπε τα πραγματα με το ονομα τους σχετικα με το πως να γραψεις ενα τραγουδι...





    Πάντα μέσα απ' τα τραγούδια του έλεγε πράγματα σωστά ο Λούκη... Αυτός μαζί με την Αφροδίτη Μάνου είχαν σημαδέψει μια εποχή.. Θυμάμαι στην τρελλή μου εφηβεία όπου πήγαιναν για συναυλία από πίσω κι εγώ!! Χεχε!!

    "Αν τέλειωσες γυμνάσιο και θες να μορφωθείς
    πριν πάρεις την απόφαση καλά να το σκεφτείς
    και όσα λένε γύρω σου να μην ακούς ποτέ,
    μονάχος σου να ψάξεις να δεις τι γίνεται.
    Καλές οι ευκαιρίες και τα διπλώματα,
    το θέμα όμως είναι τι γίνεται μετά?

    Λοιπόν που λες το πρόβλημα δεν είναι το "να μπεις"
    είναι που σου την έχουνε "στημένη" μόλις βγείς.
    Και όπως δεν υπάρχει και προγραμματισμός,
    αρχίζουνε τα κόλπα κι ο άνταγωνισμός.
    Καλό είναι ένα δίπλωμα απ' ανώτατη σχολή,
    μα οι θέσεις είναι λίγες κι οι απόφοιτοι πολλοί.

    Γι αυτό σου λέω σκέψου το και πρόσεξε πολύ,
    γιατί πριν από σένανε την πάθανε πολλοί,
    που πήραν το πτυχίο τους και με βαθμό καλό
    κι αφού δουλειά δε βρήκαν το κάνανε ρολό,
    ρολό λοιπόν το κάναν κι όπως ήταν φυσικό,
    αφού το καμαρώσανε το βάλανε στον κω...."

    Ένα απ΄τα πιο σωστά του μαζί με τον Καμικάζι φυσικά!!
    Hastaroth
    18.09.2005, 00:27
    Αν και θεωρώ οτι ο Κηλαηδόνης μετά από κάποια στιγμή άρχισε να ψιλο-επαναλαμβάνεται (από μουσικής άποψης),οι πρώτες του δουλειές μού άρεσαν πάρα πολύ (ειδικά τά "Μικροαστικά"-που μάλιστα είχαν και την πρωτοτυπία να κυκλοφορήσουν σε κόκκινο βινύλιο,κάτι ασυνήθιστο γιά εκείνη την εποχή).

    Θυμάμαι μάλιστα μιά βραδυά που τον είχα δεί σε εμφάνιση στο Take Five (διότι έπαιζε τύμπανα στην μπάντα του ο Ζαφείρης Τσίναλης που είναι γνωστός μου),μετά το τέλος τής συναυλίας είχε έρθει στο τραπέζι με τά άλλα παιδιά τής ορχήστρας -όπου καθόμουν και εγώ- καί μάς διηγόταν διάφορες ιστορίες από την μουσική του δραστηριότητα...


    nefos
    25.09.2005, 18:16
    @ Μια συνέντευξη της ¶ννας Βαγενά και του Λουκιανού Κηλαηδόνη
    ε δ ώ !







    επισυναπτόμενα: enet.jpg 
    nicolettag4
    26.02.2006, 18:59
    ΘΑ΄ΗΘΕΛΑ ΝΑΞΕΡΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΣΚΟ ΤΟΥ ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ ΚΕΛΑΗΔΟΝΗ "ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ".. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    vasiloukos
    26.02.2006, 21:02
    Ο Λουκιανός είναι μία από τις ιδιαίτερες περιπτώσεις συνθετών που πέρα από κάποιο σημείο είπε: ''Φτάνει! Θα τραγουδώ ότι μ' αρέσει κ αν αρέσει ας αρέσει!''... Με απαρχή τα ''Μικροαστικά'' -που όπως λέει ο ίδιος ήταν άσκηση ύφους πάνω στους έξυπνους στίχους του Γιάννη Νεγρεπόντη- [και από τον οποίο ιστορικό δίσκο βγήκαν κομματάρες βλ. ''Κολλήγα γιος'', ''Μακριά από την πόλη'', ''Ντροπή τέτοιο παιδί'', ''Ο Γάμος'', ''Η Μάρω'' κλπ] συνέχισε την ας πούμε μοναχική πορεία του (η οποία μόνο... μοναχική δεν ήταν αφού τουλάχιστον στην εποχή του είχε απίστευτη ανταπόκριση) με συνέπεια και... ασυνέπεια! Τραγούδια όπως ''Μια μέρα μιας Μαίρης'', ''Το ματς'', '' Τα θερινά σινεμά'', ''Φταίει ο χοντρός'', '' Είμαι ένα φτωχός και μόνος καουμπόι'', ''Κάπου την έχουμε πατήσει'', ''Τζιν τζιν τζιν'', ''Αχ! Ρίτα...'', ''Χαμηλή πτήση'', ''Πού βαδίζουμε κύριοι'', ''Όταν η πόλη κοιμάται'', ''Στη Βουλιαγμένη'', ''Προς νέο συνθέτη'', ''Τα νέα μέτρα'', ''Το πάρτυ'', ''Μικρός Ήρωας'' δεν είναι μόνο ευφυή και διασκεδαστικά, είναι πολύ περισσότερο... υποδείγματα τραγουδιών τελείως ανεπιτήδευτων απλών στη δομή τους με μια τζαζίστικη διάθεση πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα... Και κάτι ακόμη: είναι τόσο μα τόσο γνήσια νοσταλγικά και... διδακτικά χωρίς τον στενό απόμακρο διδακτισμό πολλών άλλων ασμάτων, που ένα μόνο απ' αυτά αρκεί για να σου δείξει τι εστί Λουκιανός Κηλαηδόνης.............


    PARATERISTAS
    27.02.2006, 01:01
    Λουκιανος?Η ομορφια και η μαγεια της απλοτητας(χωρις να εχει καθολου ευκολα παικτικα-τραγουδια)-ευτυχως που υπαρχει και αυτος και μας κανει να βλεπουμε το ποτηρι μισογεματο και οχι μισοαδειο..οπως πολλοι επιμενουν...οντως οπως λεει και ο ιδιος"ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΚΥΡΙΟΙ???"
    semplice
    22.10.2006, 13:19
    Μια Κυριακή του Μάρτη



    Μουσική/Στίχοι: Κηλαηδόνης Λουκιανός/Γκάτσος Νίκος
    Ερμηνεία : Γαλάνη Δήμητρα


    Μια Κυριακή του Μάρτη και μια Σαρακοστή
    εσύ 'σουν στο κατάρτι κι εγώ στην κουπαστή
    Κρατούσαμε το δάκρυ στα ματοτσίνορα
    για μας δεν είχαν άκρη της γης τα σύνορα

    Δε σου 'στειλα το μήλο και σ' έχασα από φίλο
    μα μ' ένα πορτοκάλι, θα σε κερδίσω πάλι

    Φίλα με της καρδιάς μου καραβοκύρη
    να ξαναπιώ τον ήλιο σ' ένα ποτήρι
    Φίλα με αυγερινέ μου, να γίνω πούλια
    Τραγούδι να μου λένε τα θαλασσοπούλια

    Μια Κυριακή του Μάρτη και μια Σαρακοστή
    κρεμάσαμε στο χάρτη μια κόκκινη κλωστή
    Και δίπλα στο τιμόνι όταν γυρίσαμε
    το πρώτο χελιδόνι καλωσορίσαμε

    Δε σου 'στειλα το μήλο...

    Φίλα με...



    vasiloukos
    22.10.2006, 13:35
    Μ' αυτό το τραγούδι είχα πάθει πώρωση μια περίοδο και δεν ήξερα πώς το λένε... Για να το κατεβάσω, τι ονόματα του 'βαζα πχ ''Το μήλο'', ''Δε σου στειλα το μήλο'', ''Καραβοκύρη''... Εν πάσει περιπτώσει διαβάζοντας ένα βιβλίο του Μυλωνά για το ελληνικό τραγούδι, είδα επιτέλους ότι το λένε ''Μια Κυριακή του Μάρτη'' - το πιο πασιφανές...!! Και βέβαια είδα ότι το χε γράψει κι ο Λουκιανός, και τον εκτίμησα ακόμη παραπάνω....
    semplice
    22.10.2006, 13:45
    Παράθεση:

    Το μέλος vasiloukos στις 22-10-2006 στις 13:35 έγραψε...

    Μ' αυτό το τραγούδι είχα πάθει πώρωση μια περίοδο και δεν ήξερα πώς το λένε... Για να το κατεβάσω, τι ονόματα του 'βαζα πχ ''Το μήλο'', ''Δε σου στειλα το μήλο'', ''Καραβοκύρη''... Εν πάσει περιπτώσει διαβάζοντας ένα βιβλίο του Μυλωνά για το ελληνικό τραγούδι, είδα επιτέλους ότι το λένε ''Μια Κυριακή του Μάρτη'' - το πιο πασιφανές...!! Και βέβαια είδα ότι το χε γράψει κι ο Λουκιανός, και τον εκτίμησα ακόμη παραπάνω....





    semplice
    22.10.2006, 13:47
    Vasiloukos φίλε μου έχει γράψει και άλλα απίστευτα που ούτε μας περνάει από το μυαλό
    αρχικά πως είναι δικά του!!
    Εδώ είμαστε ..θα τα βγάλουμε όλα στη φόρα!!!



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 22-10-2006 13:48 ]


    nalpha
    22.10.2006, 13:47
    Παράθεση:

    Το μέλος vasiloukos στις 26-02-2006 στις 21:02 έγραψε...

    Ο Λουκιανός είναι μία από τις ιδιαίτερες περιπτώσεις συνθετών που πέρα από κάποιο σημείο είπε: ''Φτάνει! Θα τραγουδώ ότι μ' αρέσει κ αν αρέσει ας αρέσει!''... Με απαρχή τα ''Μικροαστικά'' -που όπως λέει ο ίδιος ήταν άσκηση ύφους πάνω στους έξυπνους στίχους του Γιάννη Νεγρεπόντη- [και από τον οποίο ιστορικό δίσκο βγήκαν κομματάρες βλ. ''Κολλήγα γιος'', ''Μακριά από την πόλη'', ''Ντροπή τέτοιο παιδί'', ''Ο Γάμος'', ''Η Μάρω'' κλπ] συνέχισε την ας πούμε μοναχική πορεία του (η οποία μόνο... μοναχική δεν ήταν αφού τουλάχιστον στην εποχή του είχε απίστευτη ανταπόκριση) με συνέπεια και... ασυνέπεια! Τραγούδια όπως ''Μια μέρα μιας Μαίρης'', ''Το ματς'', '' Τα θερινά σινεμά'', ''Φταίει ο χοντρός'', '' Είμαι ένα φτωχός και μόνος καουμπόι'', ''Κάπου την έχουμε πατήσει'', ''Τζιν τζιν τζιν'', ''Αχ! Ρίτα...'', ''Χαμηλή πτήση'', ''Πού βαδίζουμε κύριοι'', ''Όταν η πόλη κοιμάται'', ''Στη Βουλιαγμένη'', ''Προς νέο συνθέτη'', ''Τα νέα μέτρα'', ''Το πάρτυ'', ''Μικρός Ήρωας'' δεν είναι μόνο ευφυή και διασκεδαστικά, είναι πολύ περισσότερο... υποδείγματα τραγουδιών τελείως ανεπιτήδευτων απλών στη δομή τους με μια τζαζίστικη διάθεση πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα... Και κάτι ακόμη: είναι τόσο μα τόσο γνήσια νοσταλγικά και... διδακτικά χωρίς τον στενό απόμακρο διδακτισμό πολλών άλλων ασμάτων, που ένα μόνο απ' αυτά αρκεί για να σου δείξει τι εστί Λουκιανός Κηλαηδόνης.............






    ΜΑΖΙ ΣΟΥ !

    semplice
    22.10.2006, 13:54
    Και για να μη λέμε.. μόνο λόγια ..ορίστε!



    Με γαρύφαλλο στο πέτο

    Γαλάνη Δήμητρα

    Μουσική/Στίχοι: Κηλαηδόνης Λουκιανός/Γκάτσος Νίκος




    Με γαρύφαλλο στο πέτο
    Σ’ ονειρεύτηκα κι εφέτος
    Σα να φόραγες μου εφάνη
    Κιτρολεμονιάς στεφάνι

    Λιβοριό κι Αγαθονήσι
    Και γλυκιά μου Αστροπαλιά
    Κάποια μέρα θα γυρίσει
    Στη δικιά μου αγκαλιά

    Θα’ ναι κείνος κυπαρίσσι
    Θα’ μια ‘γω πορτοκαλιά
    Λιβοριό κι Αγαθονήσι
    Και γλυκιά μου Αστροπαλιά

    Καπετάνιε μου μεγάλε
    Τα θαλασσινά σου βάλε
    Και την Κυριακή ετοιμάσου
    Να μου δώσεις τα’ όνομά σου

    Λιβοριό κι Αγαθονήσι...

    Θα’ ναι κείνος κυπαρίσσι...




    semplice
    22.10.2006, 13:58
    Παράθεση:

    Το μέλος PARATERISTAS στις 27-02-2006 στις 01:01 έγραψε...

    Λουκιανος?Η ομορφια και η μαγεια της απλοτητας(χωρις να εχει καθολου ευκολα παικτικα-τραγουδια)-ευτυχως που υπαρχει και αυτος και μας κανει να βλεπουμε το ποτηρι μισογεματο και οχι μισοαδειο.."