ελληνική μουσική
    626 online   ·  210.830 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού - Θεσσαλονίκη '05

    Cenio
    12.10.2005, 11:27
    COOLάρετε, ναυτάκια...

    Ρε σεις, συνταξιδιώτες του cybership που λέγεται "MusicHeaven", στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε;
    Γιατί μου φαίνεται εμένα πως πέφτουμε από ξέρα σε ξέρα κι από φουρτούνα σε θύελλα;

    Γκρινιάζουμε και μερικοί... αγανακτούνε(!) κιόλας για τη μετριότητα των τραγουδιών των επωνύμων, γιατί δεν βάλανε όλα τα δυνατά τους και μάλιστα θα το θεωρούσαμε ανέκδοτο να "πρωταγωνιστήσουν" οι νεότεροι... σαν να διαγωνίζονται σε τηλεπαιχνίδι γνώσεων ένα νήπιο κι ένας πανεπιστημιακός(!), και ν' απαιτούμε από τον πανεπιστημιακό να "ξεσκίζεται" να πατήσει πρώτος το "κουμπί" για να προλάβει την απάντηση, γιατί κατά την Αυτού Εξοχότητα Αλάνθαστη Λογική μας είναι ντροπή και ρεζίλι να χάσει από το νήπιο!!!.

    Μπράβο, πολύ ενθαρρυντικό και... παιδαγωγικό συνάμα! Έτσι να κάνετε και με τα παιδιά σας μεθαύριο, όσοι γίνετε γονείς!

    Μια τέτοια λοιπόν απαίτηση και συμπεριφορά, αντί να τη θεωρήσουμε τελείως... γκαγκά (θεοπάλαβη), εμείς σχεδόν την απαιτούμε κι είμαστε κιόλας έτοιμοι να τη χειροκροτήσουμε σαν αιμοδιψείς θεατές στο Κολοσσαίο!
    Και στην εναντίωση των φρονίμων (ευτυχώς) καλλιτεχνών μας στη δική μας αφροσύνη, παραλίγο να ζητήσουμε και την κεφαλή τους επί πίνακι!

    Όσο για την αμοιβή τους, αληθεύει ή όχι, προσωπικά μου είναι αδιάφορο. Ασφαλώς και δεν ήταν το κίνητρό τους η όποια αμοιβή, που πιθανότατα πρόκειται για συμβολικό ποσό, οδοιπορικά που λέμε. Κι αν θέλετε, προσωπικά θεωρώ εξίσου αξιοπρεπές, στην προκειμένη περίπτωση, την αποδοχή κάποιας αμοιβής όσο και την άμισθι προσφορά. Άλλωστε τα κακεντρεχή σχόλια θα υπήρχαν σε κάθε περίπτωση, όπως και συνέβη με τη συναυλία-προσφορά του Νταλάρα στην Κύπρο πριν λίγα χρόνια... Και τι δεν του "σύρανε" του ανθρώπου... Από ζηλοφθονία φυσικά, πανάρχαια "αρετή" των Ελλήνων!

    Λοιπόν, ναυτάκια τα είπαμε...

    COOLάρετε λιγάκι, μη γινόμαστε δα και τιμητές και κήνσορες των πάντων, όντας... (άντε, να μην πω τι!!!)


    melanie1325
    12.10.2005, 12:05
    Quote:

    Το μέλος Cenio στις 12-10-2005 στις 11:27 έγραψε:

    COOLάρετε, ναυτάκια...

    Ρε σεις, συνταξιδιώτες του cybership που λέγεται "MusicHeaven", στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε;
    Γιατί μου φαίνεται εμένα πως πέφτουμε από ξέρα σε ξέρα κι από φουρτούνα σε θύελλα;

    Γκρινιάζουμε και μερικοί... αγανακτούνε(!) κιόλας για τη μετριότητα των τραγουδιών των επωνύμων, γιατί δεν βάλανε όλα τα δυνατά τους και μάλιστα θα το θεωρούσαμε ανέκδοτο να "πρωταγωνιστήσουν" οι νεότεροι... σαν να διαγωνίζονται σε τηλεπαιχνίδι γνώσεων ένα νήπιο κι ένας πανεπιστημιακός(!), και ν' απαιτούμε από τον πανεπιστημιακό να "ξεσκίζεται" να πατήσει πρώτος το "κουμπί" για να προλάβει την απάντηση, γιατί κατά την Αυτού Εξοχότητα Αλάνθαστη Λογική μας είναι ντροπή και ρεζίλι να χάσει από το νήπιο!!!.

    Μπράβο, πολύ ενθαρρυντικό και... παιδαγωγικό συνάμα! Έτσι να κάνετε και με τα παιδιά σας μεθαύριο, όσοι γίνετε γονείς!

    Μια τέτοια λοιπόν απαίτηση και συμπεριφορά, αντί να τη θεωρήσουμε τελείως... γκαγκά (θεοπάλαβη), εμείς σχεδόν την απαιτούμε κι είμαστε κιόλας έτοιμοι να τη χειροκροτήσουμε σαν αιμοδιψείς θεατές στο Κολοσσαίο!
    Και στην εναντίωση των φρονίμων (ευτυχώς) καλλιτεχνών μας στη δική μας αφροσύνη, παραλίγο να ζητήσουμε και την κεφαλή τους επί πίνακι!

    Όσο για την αμοιβή τους, αληθεύει ή όχι, προσωπικά μου είναι αδιάφορο. Ασφαλώς και δεν ήταν το κίνητρό τους η όποια αμοιβή, που πιθανότατα πρόκειται για συμβολικό ποσό, οδοιπορικά που λέμε. Κι αν θέλετε, προσωπικά θεωρώ εξίσου αξιοπρεπές, στην προκειμένη περίπτωση, την αποδοχή κάποιας αμοιβής όσο και την άμισθι προσφορά. Άλλωστε τα κακεντρεχή σχόλια θα υπήρχαν σε κάθε περίπτωση, όπως και συνέβη με τη συναυλία-προσφορά του Νταλάρα στην Κύπρο πριν λίγα χρόνια... Και τι δεν του "σύρανε" του ανθρώπου... Από ζηλοφθονία φυσικά, πανάρχαια "αρετή" των Ελλήνων!

    Λοιπόν, ναυτάκια τα είπαμε...

    COOLάρετε λιγάκι, μη γινόμαστε δα και τιμητές και κήνσορες των πάντων, όντας... (άντε, να μην πω τι!!!)







    Νομίζω πως θα συμφωνήσω...έτσι απλά!
    Ωραία λοιπόν, διαγωνίστικε το "ποιοτικό" τραγούδι αλλά το έδειξε η τηλεόραση, το πλέον εμπορικό μέσο! Αν δε το έδειχνε θα είχαμε άλλα ... ότι η τηλεόραση δηλαδή προβάλει μόνο εμπορική μουσική!
    Μια προσπάθεια ήταν λοιπόν, χαλαρώστε!
    (βοηθάει στη χαλάρωση!)
    istoxastis
    12.10.2005, 21:44
    Άκουσα και τις δυο βραδιές του Φεστιβάλ...
    άκουσα τα τραγούδια της συναυλίας του Κατράκειου...
    άκουσα τα cd του Δίφωνου και της Οκτάβας...
    άκουσα όλα τα demo του musicheaven...
    και μπήκα στον πειρασμό και ψήφισα
    Γιώργος Αξαμπαναλόπουλος και... ΣΜΥΡΝΗ!
    malastrana
    13.10.2005, 00:22
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 12-10-2005 στις 00:26 έγραψε:

    @ malastrana

    να σου πω εμενα οι συνωμοσιολογιες δε μου αρεσουν και πολυ αλλα το γεγονος οτι πηραν χρηματα για τη συμμετοχη και το οτι ελεγαν ολοι οτι δεν τους ενδιαφερει η νικη δεν αποκλειει το σεναριο το πρωτο βραβειο να παει στον πρωτοεμφανιζόμενο

    Τι ακριβως είπε ο Σαββοπουλος;






    Καλά, το ότι θα έπαιρναν χρήματα ήταν γνωστό απ' την πρώτη μέρα, δεν το έκρυψαν ποτέ. Από κεί και πέρα, ασχέτως χρημάτων, το πιστεύω ότι δεν ενδιέφερε κανέναν τους το βραβείο. Η προβολή, ναι. Να ακουστούν, ναι. Και δεν τους αδικώ καθόλου, όλοι προπαθούν όπως μπορούν, η εποχή είναι πάρα πολύ δύσκολη για όλους αυτούς τους δημιουργούς, ασχέτως ποιοί μας αρέσουν και ποιοι όχι. Τώρα, να ήταν τελείως στημένο το αποτέλεσμα δεν ξέρω...ούτε και μ' ενδιαφέρει πολύ. Το δίκαιο και το σωστό πάντως ήταν αυτό. Ο λατρευτός μου Διονύσης...ανέβηκε να προλογίσει το αφιέρωμα που είχε φτιαχτεί για τον Κουγιουμτζή και άρχισε να παραληρεί για την πόλη του. Που διευκρινίζω και πάλι ότι την θεωρώ ίσως την ωραιότερη πόλη της Ελλάδας, ε? Αλλά έκανε σαν υποψήφιος δήμαρχος..."Θεσσαλονικείς, μη σκύβετε το κεφάλι!Ορθώστε το μπόι σας! Μπορείτε πολλά!"...Έ, μετά βαρέθηκα και τ' άλλαξα...Ρε άνθρωπε, όντως δεν υπάρχει μόνο η Αθήνα, αλλά ούτε και η Θεσ/νίκη. Σε εθνικό δίκτυο είσαι, μίλα σε ολόκληρο τον Ελληνικό λαό!!!
    W4TT4N4B3
    13.10.2005, 00:39
    Μπορει ο Διονυσης να ηθελε να ρεφαρει για αυτα που ειπε ο Γιωργακης στην Εκθεση της Θεσσαλονικης

    μπορει να σκοπευει να κανει καμια επανεμφανιση στη Θεσσαλονικη και να ηθελε να "προετοιμασει" το κοινο

    πολλα μπορουν...
    Danae-ts
    13.10.2005, 12:55
    Μου φάνηκε πολύ "λίγο" το φεστιβάλ. Γραμμένα λόγια στον Σταρόβα!!! Το ήθελα πιο απλό και ουσιαστικό. Αν είχα ψηφίσει κάποιο τραγούδι θα με απογοήτευε το ότι ξαναεβγαλαν τραγούδι πρωτοεμφανιζόμενου απλα και μονο για να μην φανεί κάποιος "καταξιωμένος" καλλιτέχνης καλύτερος από καποιον αλλο. Δεν είναι θέμα γκρίνιας απλά δεν μ'αρέσει να θεωρούν ότι δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε το ουσιαστικο από το κατ'επίφαση ποιοτικό. ελπίζω σε κάτι καλύτερο....
    XeniaRodo
    13.10.2005, 13:24
    Eγώ συμφωώ με αυτό: http://www.hridanos.gr/volume01/music/festival.php
    yiannisyiannis
    13.10.2005, 13:33
    Quote:

    Το μέλος istoxastis στις 12-10-2005 στις 21:44 έγραψε:

    Άκουσα και τις δυο βραδιές του Φεστιβάλ...
    άκουσα τα τραγούδια της συναυλίας του Κατράκειου...
    άκουσα τα cd του Δίφωνου και της Οκτάβας...
    άκουσα όλα τα demo του musicheaven...
    και μπήκα στον πειρασμό και ψήφισα
    Γιώργος Αξαμπαναλόπουλος και... ΣΜΥΡΝΗ!





    Χρυσόστομε
    Συμφωνώ κι επαυξάνω!
    jorge
    13.10.2005, 13:52
    Πέστα Χρυσόστομε

    Και ασφαλώς δεν είναι μόνο ο Rapsodos που γράφει απίστευτα τραγούδια.

    Και ξαναλέω πόσο τυχερός νιώθω που λαμβάνω κάθε βδομάδα νέες παραγωγές από μικρές (κυρίως) εταιρίες ή ανεξάρτητους δημιουργούς. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ωραία τραγούδια έχω ακούσει. Αρκετά παίζουν ήδη στην εκπομπή μου στο Ραδ.Σταθμό μας.

    Δε λέω πως όλα όσα μου στέλνουν είναι καλά. Το να βρεις ένα ξεχωριστό κομμάτι ίσως πάρει και μήνες. Όμως εγώ θα τ' ακούω μια ζωή.


    ΥΓ. Rapsode μπες επιτέλους στούντιο
    W4TT4N4B3
    13.10.2005, 15:42
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 13-10-2005 στις 13:24 έγραψε:

    Eγώ συμφωώ με αυτό: http://www.hridanos.gr/volume01/music/festival.php





    ενδιαφερον και ευστοχο το αρθρο XeniaRodo, αλλα οταν γραφουμε μια κριτικη πρεπει να προσεχουμε μη τυχον με αυτα που γραφουμε επαληθευσουμε το ρητο οτι κριτικοι γινονται αυτοί που πολύ ηθελαν να γινουν καλλιτεχνες αλλα απετυχαν.


    malastrana
    14.10.2005, 00:19
    Καλά δεν περίμενα να πει καλό λόγο για τίποτε η Στέλλα Βλαχογιάννη. Ωραία, εξαίσια η ραδιοφωνική εκπομπή της και τα τραγούδια που βάζει εκεί, αλλά γενικά στάζει η γλώσσα της φαρμάκι. Και δεν μπορεί να τους ισοπεδώνει όλους.... Αν είναι δυνατόν. Και, αν κατάλαβα καλά, η τελευταία της φράση ήταν καρφί για το Διονύση Σαββόπουλο???Γιατί, έχει προσφέρει εκείνη στην Ελληνική μουσική, έστω και το 1/4 όσων έχει δώσει εκείνος????Τότε μόνο ας έρθει να μιλήσει.

    rapsodos
    14.10.2005, 11:39
    Χρυσόστομε , Γιάννη και Γιώργο , σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ.
    Ειλικρινά μου δίνετε δύναμη.
    Ευχαριστώ πολύ (αν και ντρεπομαι λίγο ...)
    Cenio
    14.10.2005, 12:04

    Ραψωδέ, μου κίνησαν το ενδιαφέρον τα κολακευτικά σχόλια που έκαναν για τη δουλειά σου οι yiannisyiannis, jorge και istoxastis, την οποία αγνοώ παντελώς.

    Μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά, αν δε σου είναι κόπος; (δίσκος ή δίσκοι, μουσικό είδος, συνεργάτες και συντελεστές).

    Επίσης πού μπορώ εύκολα να τα βρω; (εννοείται για αγορά...)
    ...αναμένω με ανυπομονησία!
    rapsodos
    14.10.2005, 14:04
    Θα σε ενημερώσω σχετικά σε προσωπικό μήνυμα ... εδω είμαστε off topic.
    Eυχαριστώ για το ενδιαφέρον.