ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    Ποιο δίσκο του Μιλτιάδη Πασχαλίδη προτείνετε?

    annie_86
    10.09.2005, 21:41
    Έχω ακούσει πολλά τραγούδια του, όμως δεν έχω ούτε ένα δίσκο του! Ποιο από όλους μου προτείνετε, ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος ως δίσκος(όχι αναγκαία αυτός που έχει τις περισσότερες επιτυχίες)?


    Ευχαριστώ!

    Serendipity
    10.09.2005, 21:44
    Buthismenes agures,an kai polloi tha diafwnhsoun.
    eneni
    10.09.2005, 21:46
    Εμένα μ αρέσουν πολυ οι "κακές συνήθειες".

    Πάντως νομίζω οτι η πρόσφατη συναυλία του απ το θέατρο βράχων ηχογραφήθηκε και θα κυκλοφορήσει σε cd. Οπότε αν πάρεις αυτό θα μπορείς να έχεις συγκεντρωμένα τα περισσότερα τραγούδια του.


    annie_86
    10.09.2005, 21:56
    Nai alla ptotimo na min ine live...
    Dj_kerveros
    10.09.2005, 22:39
    Εχω και τους 4 δίσκους του Μίλτου και μπορώ να πω πως δεν μπορω να ξεχωρισω κάποιον! Θα σου πρότεινα όμως τις 'Κακιές Συνήθειες' γιατι εκει είναι κατα τη γνώμη μου συγκεντρωμένα τα περισσότερα γνωστά του τραγούδια!!
    creep_20
    10.09.2005, 23:42
    Εμένα πάντως μ' αρέσουν και οι 4 δίσκοι του Μίλτου, αλλά ξεχωρίζω τον πρώτο του δίσκο το "Παραμύθι με λυπημένο τέλος".. Μου αρέσουν πάρα πολύ το "Κούκλα από χαρτί", το "Απόψε η νύχτα" και σχεδόν όλα τραγούδια του δίσκου...
    Kotsiraki
    10.09.2005, 23:52
    Θεωρώ πως όλοι του οι δίσκοι είναι εξαιρετικοί. Θα πρότεινα παρόλα αυτά κι εγώ τις "Κακές συνήθειες", που είναι ο πιο αγαπημένος μου και αυτός που με έχει αγγίξει περισσότερο.
    T_A_Z_Z
    11.09.2005, 09:17
    Εγώ θα συνιστούσα για πρώτο βήμα να πάρεις και τους δύο πρώτους του δίσκους
    Και με την πρώτη ευκαιρία να αγοράσεις και τους άλλους δύο! Πραγματικά αξίζουν! Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να απογοητευθείς από δίσκο του Πασχαλίδη...
    Floyd
    11.09.2005, 17:38
    Ο Πρώτος του δίσκος "παραμύθι με λυπημένο τέλος" φέρνει κάτι πιο κρητικό και λαϊκό (τουλάχιστον αυτό φέρνει σε μένα) και μάλλον πρέπει να ακούσεις κάτι από τα άλλα και ύστερα τον συγκεκριμένο.
    Οι "κακές συνήθιες" και οι "βυθισμένες άγκυρες" έχουν ένα κάπως μελαγχολικό στυλάκι. Το "κακές συνήθιες" θεωρείται κλασσικό κατ' εμένα και τα περισσότερα τραγούδια είδη τα γνωρίζεις.
    Το "η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος" είναι κάτι διαφορετικό σε σχέση με τα υπόλοιπα αλλά είναι εξίσου καλό. Παρόλα αυτά πρέπει να ακούσεις τα προηγούμενα και ύστερα...

    Aiolos_m
    11.09.2005, 18:35
    Αν και ιδανικό θα ήταν να πεις σε έναν φίλο σου να σου γράψει τα καλύτερά του σε ένα cdακι, εγώ προτείνω τις κακές συνήθιες.
    Είναι ο δίσκος που μπορεί να σε τραβήξει περισσότερο στο ξεκίνημά σου με αυτόν τον καλλιτέχνη. Έχει συγκεντρωμένα τα περισσότερα γνωστά τραγούδια και κατ' εμέ την μεγαλύτερη πυκνότητα σε καλή μουσική και στίχο.
    steinway
    12.09.2005, 00:12
    Ο ίδιος αγαπά περισσότερο τα τραγούδια του τελευταίου του δίσκου...
    Πράγματι η ''μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος'' έχει καλύτερους στίχους απ τους προηγούμενους αφου έχουν γράψει ο Ιωάννου, Αλκαίος τις περισσότερες λέξεις.
    Εμένα ο αγαπημένος μου είναι οι ΄'Βυθισμένες άγκυρες'' αφού τα έχω βιώσει και τα δώδεκα τραγούδια. Και η ενορχήστρωση του Μπουσούνη εκπληκτική!!
    Αυτός ο δίσκος θεωρώ πως έχει και σκοτεινές και φωτεινές πλευρές. Για όλες τις εποχές δίσκος!! Διαφωνώ με τους προλαλήσαντες να πάρεις το Κακες Συνήθειες λόγω ακουσμένων τραγουδιών. Αν ακούσεις ''της λήθης το πηγάδι'', ''Συβαρίτισσα'',
    ''Του φθινοπώρου τα φιλιά-ότι πρέπει για τώρα-'' το ''ροδάκινο'' και την πούλια θα κολλήσεις...


    Σου χαρίζω όλο τον κόσμο και μου λες πως δε σε μέλλει...
    Χαλάλι σου, μάτια μου!!
    melanie1325
    12.09.2005, 10:00
    Εγώ θα πρότεινα το "Παραμύθι με λυπημένο τέλος"
    Νομίζω ακούγεται ευκολότερα από τους άλλους τρεις, για κάποιον που δεν έχει κανέναν!
    Άλλωστε μετά θα θελήσεις να πάρεις και τους άλλους
    neerie
    12.09.2005, 10:35
    Εισηγούμαι το "Παραμύθι με λυπημένο τέλος"... Προσωπικά εγώ από αυτό το cd έμαθα και αγάπησα τον Πασχαλίδη... Πιστεύω ότι είναι ο πλέον αντιπροσωπευτικός της τάξης του Μίλτου...

    Αν έχεις ήδη ακούσει πολλά από τα τραγούδια στο συγκεκριμένο cd πάρε "Βυθυσμένες Άγκυρες"... Κάτι διαφορετικό, η μετεξέλιξη...


    geordan
    12.09.2005, 14:23
    'Ολους να τους πάρεις σου προτείνω...

    Και πιστεύω πως έτσι θα γίνει τελικά. Αν πάρεις τον πρώτο δίσκο θα κολλήσεις κι εσύ και θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι. Και μην ξεχνάμε και τα σκόρπια τραγούδια του, συμμετοχές σε δίσκους άλλων, είτε συνθέσεις είτε ερμηνείες. Όλα εξαιρετικά κατά τη γνώμη μου. Καλή ακρόαση λοιπόν.

    Υ.Γ. Και για να μην πολυξοδεύεσαι υπάρχει και η πειρατεία, καλώς ή κακώς. Αν ψάξεις στο internet θα τα βρεις σχεδόν όλα...
    annie_86
    14.09.2005, 11:56
    Πήγα στο κατάστημα και είχαν μόνο το 'παραμύθι με λυπημένο τέλος 'και το η 'μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος'. Το πήρα σαν σημάδι και αγόρασα το 'παραμύθι με λυπημένο τέλος'. Έχετε δίκαιο, έχω κολλήσει!

    Ευχαρστώ για τη βοήθειά σας!
    neerie
    14.09.2005, 13:42
    Quote:

    Το μέλος annie_86 στις 14-09-2005 στις 11:56 έγραψε:

    Πήγα στο κατάστημα και είχαν μόνο το 'παραμύθι με λυπημένο τέλος 'και το η 'μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος'. Το πήρα σαν σημάδι και αγόρασα το 'παραμύθι με λυπημένο τέλος'. Έχετε δίκαιο, έχω κολλήσει!

    Ευχαρστώ για τη βοήθειά σας!







    να δεις που θα θέλεις και τους άλλους τώρα... πήρες το βάφτισμα του πυρός! καλή ακρόαση!!!
    falimento
    14.09.2005, 14:23
    Δύσκολη ερώτηση ...ευτυχώς! Ο Μίλτος μας έχει χαρίσει μοναδικούς δίσκους ο καθένας με μουσική διαφορετικότητα.

    Σίγουρα είναι προσωπική μας επιλογή, να ξεχωρίσουμε μερικούς δίσκους σε σχέση με άλλους και αυτό συμβαίνει όχι επειδή ήταν πιο όμορφοι μουσικά, αλλά επειδή με κάποιους έχουμε ταυτίσει κάποια αγαπημένη ηλικία ή συγκινισιακή κατάσταση...
    Συνεπώς, εγώ θεωρώ τις "Κακές συνήθειες" ως τον αντιπροσωπευτικό μου, διότι με αυτόν τον δίσκο γνώρισα τον Μίλτο στα γυμνασιακά μου χρόνια.

    Εκτός απ'τις προσωπικές του δισκογραφίες και τα κομμάτια που έχει γράψει για άλλους καλλιτέχνες, συμμετέχει σε άλλους δυο δίσκους διαμάντια. Ο πρώτος ήταν με τους "Νεάρχου Παράπλους" και ο δεύτερος με τους "Χαϊνηδες" (καπηλειό, τα παραμύθια τση γιαγιάς κτλ.) Πανέμορφα παραδοσιακά κομμάτια που τουλάχιστον οι μυημένοι δεν θα πρέπει να χάσουν.

    Πάντως, κάντε υπομονή διότι θα κυκλοφορήσει και το Live του που έδωσε στο Θέατρο Βράχων και παρεβρεθήκαμε σύσσωμοι οι Musicheavenites