ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη

    Φτηνή τρομπέτα για κάποιον με στοιχειώδεις γνώσεις

    tzanampetakos
    14.09.2005, 12:58
    Πιτσιρικάς έπαιζα για 3-4 χρόνια τρομπέτα σε φιλαρμονική αλλά πέρασαν 8 χρόνια από τότε που σταμάτησα. Πρόσφατα αναθερμάνθηκε το ενδιαφέρον μου για το όργανο και μια που ξέρω τα στοιχειώδη, σκέφτηκα να αγοράσω μια φτηνή τρομπέτα, έτσι για εξάσκηση.

    Πόσα χρήματα θα μου αγόραζαν μια τέτοια τρομπέτα και τι όργανο θα προτείνατε εσείς;
    linda7
    14.09.2005, 13:16
    Καλή σου μέρα. Πολύ πολύ οικονομικά όργανα, αλλά και αξιόπιστα (τουλάχιστον για την τιμή τους) είναι τα Jupiter. Αν θέλεις ρίξε μία ματιά στο site : www.jupitermusic.com και αν βρεις κάτι ενδιαφέρον, πες μου.

    tzanampetakos
    14.09.2005, 13:42
    Γεια σου και σε σένα linda! Thanx για το site από το οποίο όμως έχω νέες απορίες:
    Ποιες οι διαφορές ανάμεσα στις C, standard Bb και intermediate Bb τρομπέτες; Είναι λεπτομέρειες που δεν με απασχολούσαν όταν έπαιζα!

    By the way, η υπογραφή σου είναι κάποιο τραγούδι;
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    14.09.2005, 22:04
    kalispera kai ego epeza trompeta sthn filarmonikh
    alla..................

    vouliakis
    14.09.2005, 23:19
    Ναι, οι Jupiter είναι συμπαθητικές και με καλή σχέση τιμής/απόδοσης.
    Να προτιμήσεις μια standard σι ύφεση (Bb) τρομπέτα, που πιθανά είναι αυτή που έπαιζες και στη Φιλαρμονική.
    Οι σι ύφεση τρομπέτες ακούγονται ένα τόνο χαμηλότερα (για παράδειγμα: διαβάζεις και παίζεις ντο αλλά ακούγεται σι ύφεση).
    Οι ντο (C) τρομπέτες είναι λίγο μικρότερες και δεν είναι όργανα μεταφοράς (ακούγεται η νότα που διαβάζεις).
    Οι δυο αυτές τρομπέτες είναι σήμερα οι "στάνταρντ" τρομπέτες μιας ορχήστρας, ενώ υπάρχουν, βέβαια, και piccolo τρομπέτες, τρομπέτες σε Ρε (D), και μπάσες τρομπέτες σε Μι ύφεση (Eb).

    Αντιπρόσωπος στην Ελλάδα για τις Jupiter, είναι ο Στόλλας.




    DavidDT
    15.09.2005, 01:46
    Συμφωνώ με το μέλος vouliakis.
    Επιπρόσθετα,θα μπορούσες να επιλέξεις την AMATI ATR-211-0,η οποία κοστίζει € 378,10 , και είναι Bb.

    www.nakas.gr

    Όλες οι τέχνες,φιλοδοξούν να συναντήσουν τη μουσική...WALTER PAITER


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DavidDT στις 15-09-2005 01:53 ]
    nefos
    15.09.2005, 03:58

    @ Gia koitakse kai ston Mixalitsiano ( 210-6770377). Zhta ton Xristodoylo, thn Bikh h thn Linda . . .
    linda7
    15.09.2005, 10:15
    Όσον αφορά τις λεπτομέρειες που ζητάς,ο Παναγιώτης σε κάλυψε πιστεύω.Δουλεύω εδώ και λίγο καιρό στο μουσικό κατάστημα με πνευστά που ανέφερε η Νεφέλη,οπότε σου δίνω σωστά το τηλέφωνό μας : 210 - 6770737 . Προτιμότερο είναι να μιλήσεις με το Χριστόδουλο ο οποίος είναι υπεύθυνος για τα χάλκινα.

    Όσον αφορά τον αντιπρόσωπο της Jupiter, για το Στόλλα δε το γνώριζα. Για την Αθήνα ξέρω ότι είναι ο Μιχαλιτσιάνος και για βόρεια Ελλάδα ο Μαυρομουστάκης...
    tzanampetakos
    25.10.2005, 10:32
    Άλλη μια ερώτηση:

    Ψάχνοντας για διάφορα στο e-bay έπεσα πάνω σε κάτι μικρές τρομπετούλες, pocket trumpets, οι οποίες μου κίνησαν την περιέργεια. Μπορεί κανείς να παίξει μ' αυτές; Απ' ότι κατάλαβα από τις περιγραφές, χρησιμοποιούνται από δάσκαλους για αρχάριους μαθητές.

    Όσο για τις jupiter, μίλησα με το Χριστόφορο, ο οποίος με διαφώτισε πλήρως!! Οι οικονομίες έχουν ήδη ξεκινήσει!!
    tzanampetakos
    25.10.2005, 10:34
    Ooooops sorry, Χριστόδουλο εννοούσα!!!


    blossom7
    08.07.2007, 23:21
    παιδια εγω παιζω flikorno κ θελωω να αγορασω

    Nick-K
    13.11.2007, 13:20
    Μιάς που έχεις τις στοιχειώδεις γνώσεις και αφού δεν παίρνω απάντηση στο post μου, θα ρωτήσω εσένα.
    Θέλω να ξεκινήσω να μάθω τρομπέτα, θεωρείς ότι αξίζει μια προσπάθεια ή θα απογοητευτώ?? Μιά-δυό φορές έχει πέσει στα χέρια μου τρομπέτα και τρομπόνι και έχω καταφέρει να βγάλω ήχο( μιάς και ξέρω ότι δεν αρκεί απλά να φυσάς!) και ικανοποιητικό. Πνευμόνια, πιστεύω ότι, έχω.

    Θα ήθελα την άποψη σου.

    Ευχαριστώ.
    mitsosd
    12.01.2008, 09:52
    παιζω 21 χρονια τρομπετα απο 12 χρονων και δεν νομιζω οτι η jupiter ειναι οκ εγω ειμαι υπερ της bach ειναι λιγο πιο ακριβη αλλα την πουλας και οτι ωρα θες ενω τις αλλες τις παντρευεσαι

    Pandelis_zola
    25.03.2008, 00:24
    για αρχή πάρε μια φτηνή να μην κλαις τα λεφτά σου... μπες στο www.thomann.de και θα βρεις κατι φτηνό... δεν αξίζει να χαλάσεις πολλα λεφτά για αρχή... εγω που παίζω χρόνια είμαι γιαμαχάκιας σε αντίθεση με το φίλο παραπάνω... και μην σκεφτείς καν για πόκετ τράμπετ... έχω μια αλλά ειναι πιο πολυ για πλάκα παρά για σοβαρα πράγματα...
    Thodoris4
    13.04.2008, 00:14
    Παράθεση:

    Το μέλος tzanampetakos στις 14-09-2005 στις 12:58 έγραψε...

    Πιτσιρικάς έπαιζα για 3-4 χρόνια τρομπέτα σε φιλαρμονική αλλά πέρασαν 8 χρόνια από τότε που σταμάτησα. Πρόσφατα αναθερμάνθηκε το ενδιαφέρον μου για το όργανο και μια που ξέρω τα στοιχειώδη, σκέφτηκα να αγοράσω μια φτηνή τρομπέτα, έτσι για εξάσκηση.

    Πόσα χρήματα θα μου αγόραζαν μια τέτοια τρομπέτα και τι όργανο θα προτείνατε εσείς;



    Με 300 ευρω μπορεις να βρεις μια καλη τρομπετα για να κανεις την πλακα σου..το ξερω γιατι παιζω σε φιλαρμονικη και ενας φιλος μου πηρε τρομπετα με 300 και παιζει...βεβαια αυτη ειναι μονο για ερασιτεχνες...ενας αλλος γνωστος μου πηρε τρομπετα με 4000 χιλιαρικα αλλα αυτος σ'ενα χρονο θα παρει πτυχιο τρομπετας...ειναι ωραιο οργανο αξιζει να ασχολεισαι εστω και για χομπυ...εγω 5 χρονια παιζω στην φιλαρμονικη του χωριου μου και περνω 40 ευρω το μηνα...
    BilloukosGR
    14.05.2008, 00:41

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:11 ]


    MICHAELMANDELAS
    14.05.2008, 18:41

    Αγαπητέ φίλε είναι εύκολο να μάθεις τρομπέτα αν έχεις τον κατάλληλο δάσκαλο.Εφ' όσον έπαιζες κάποτε θα θυμηθείς εύκολα τον χειρισμό και θα προσχωρήσεις τόσο γρήγορα όσο σου επιτρέπει ο χρόνος μελέτης σου.

    Οσο για τρομπέτα θα πρότεινα το site της THOMANN (www.thomann.de), όπου μπορείς να πάρεις το μοντέλο 400 της THOMANN. Eίναι κατασκευασμένο από κόκκινο χαλκό (red brass), άρα βγάζει πιό ζεστό ήχο, και είναι γενικά μία τίμια κατασκευή με πολύ καλή σχέση τιμής - ποιότητας. Την έχουν αγοράσει σπουδαστές στη Λάρισα, με εξαιρετικά αποτελέσματα. Τιμή περίπου 200 ευρώ.

    Αν θέλεις κάτι κάπως καλύτερο, θα πρότεινα κάποιο από τα μοντέλα της βραζιλιάνικης WERIL, που στην Ελλάδα αντιπροσωπεύονται από τον κ. Βρυώνη, στην Κέρκυρα. Τα μοντέλα REGIUM είναι ίσως ότι καλύτερο σε σχέση τιμής-ποιότητας. Κόστος περίπου 600 ευρώ, με άριστα αποτελέσματα. Μετά από αυτό θα σκεφθείς για Vincent Bach, Konn κτλ, με τιμές που υπερβαίνουν τα 1.200 ευρώ.

    Νάσαι πάντα καλά

    Μιχάλης Μαντέλας

    Engineer by profession,musician by heart


    BilloukosGR
    15.05.2008, 23:29

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:12 ]


    winedresser
    23.10.2009, 16:21

    http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=10248&pcode=H002_I0010248

    καποιος που γνωριζει να μου πει για την παραπανω.............την θελω για πρωτη.ειναι καλη η τζαμπα τα λεφτα?????


    inkve
    23.10.2009, 17:48

    Παράθεση:

    Το μέλος MICHAELMANDELAS στις 14-05-2008 στις 18:41 έγραψε...

     

    Αν θέλεις κάτι κάπως καλύτερο, θα πρότεινα κάποιο από τα μοντέλα της βραζιλιάνικης WERIL, που στην Ελλάδα αντιπροσωπεύονται από τον κ. Βρυώνη, στην Κέρκυρα. Τα μοντέλα REGIUM είναι ίσως ότι καλύτερο σε σχέση τιμής-ποιότητας. Κόστος περίπου 600 ευρώ, με άριστα αποτελέσματα. Μετά από αυτό θα σκεφθείς για Vincent Bach, Konn κτλ, με τιμές που υπερβαίνουν τα 1.200 ευρώ.

    Νάσαι πάντα καλά

    Μιχάλης Μαντέλας

    Engineer by profession,musician by heart



    συμφωνω απολυτα...

    η weril εχει την καλυτερη ποιοτητα σε αυτες τις τιμες...

    μην ξεχναμε οτι στην βραζιλια βγαινουν  τα καλυτερα πνευστα

     

    νομιζω οτι υπαρχουν και μοντελα κοντα στα 500 ευρω αλλα ισως ο MICHAELMANDELAS ειναι πιο ενημερωμενος...

     

    οπως και ναχει η weril ειναι η καλυτερη επιλογη...ισως λιγο πιο ακριβη ομως το θεμα εδω δεν ειναι η τιμη....αλλα η ποιοτητα του ηχου οπως και το πιο ξεκουραστο παιξιμο και μελετη καθως ενα οχι τοσο καλο οργανο θα σε ζοριζει πολυ στο φυσημα...μετα απο λιγο καιρο δεν θα θες ουτε να το βλεπεις...