ελληνική μουσική
    775 online   ·  210.833 μέλη

    Η επόμενη Eurovision ,στην Πόλη...

    tanya
    10.06.2003, 11:34
    hmmm ante xoris plaka na po, prosopika ton Mega Aleksandro den ton exo se tosi ektimisi,safos itan enas polu eksipnos anthropos stratigiki idiofiia san ton M. Napoleon pou kai ekeinos sta xnaria tou vadise....Alla kai i duo tous den kanane kati kalo ousiastika para polemous tous opoious kerdizane, to theoreis esu auto epiteugma? Gia mena den einai giati den einai kai sosto,elaxista gnorizoume gia tin zoi tou M.Aleksandrou alla kseroume sigoura oti itan stratilatis!Oso eksipnoi anthropoi kai an itan oloi auti pou katafernan na kerdizoun stous polemous kai na anadixtoun mesa apo auto, ego tous theoro to ligotero dolofonous kamia douleia den eixe o M.Aleksandros na sinexisei skotonontas opion lao evriske, os ta vathi tis asias!To idio kai gia ton Napoleonta pisteuo den eixe douleia na arxisei na epektinei tin Gallia katarxas auta pou ekane gia na anevei stin eksousia itan polu ponira kai aposkopouse stin provoli tou...pano apo ola.Den ksero pos na to po pio apla...nomizo oti sou edosa na katalabeis me apla logakia giati den tous exo se ektimisi!!!
    gate
    10.06.2003, 12:19
    Tanya μου να μη σου χαλάσω τότε χατήρι...
    Κάθε φορά που θα αποφασίζουμε να ανάβουμε τα αίματα...θα σε ειδοποιώ..., αρκεί βέβαια...να σε έχω με το μέρος μου...
    (πλάκα κάνω ασφαλώς... ,
    ....εκτός βέβαια και αν λαδώνεσαι...γιατί ξέρεις δεν έχω αναστολές σε αυτό... )
    gate
    10.06.2003, 12:21
    Quote:

    10-06-2003 στις 05:16, Witchking wrote:


    Den krataw kakia! An kai fovamai ligo thn gate, logo kapoiwn apeilwn teleutaia . You know Nektaria!



    Έχε χάρη που μου περνάει εύκολα...
    Anonymous
    16.06.2003, 11:59
    Διάβασα με ενδιαφέρον το όλο θέμα με την Πόλη (και τα δημοτικά τραγούδια στην αρχική) αλλά επειδή δεν είμαι μέλος και δεν μπορώ να στείλω σχόλιο θα γράψω εδώ την γνώμη μου.
    Πραγματικά "εντυπωσιάστηκα" με τις απόψεις κατά του Βυζαντίου (σεβαστές όλες).Πίστευα ότι οι Έλληνες νιώθουμε περήφανοι για τη Βυζαντινή μας ιστορία(οι ξένοι πάντως την θαυμάζουν και υπάρχουν και κάποιοι που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους σ' αυτή (π.χ. Σ.Ράνσιμαν, αν το γράφω σωστά)).
    Ο καθένας βέβαια έχει τις δικές του αξίες και ιδεολογίες...
    Θυμίζω πάντως ότι το Βυζάντιο είναι μια αυτοκρατορία 11αιώνων σχεδόν (γιατί άραγε;)Ας μου βρει κάποιος ανάλογη διάρκεια και άνθηση σε κάποιο λαό...Τον προκαλώ.Βέβαια θα μου αμφισβητείσετε τη λέξη "άνθηση".
    Αν θέλετε να μιλήσουμε για καταστροφές προτείνω να μιλήσουμε για τον Νέρωνα, και κυρίως για τα φιλάρακια μας τους Τούρκους.4αιώνες που ήμαστανυπόδουλοι δεν κατέστρεψαν τον πολιτισμικό μας πλούτο (εδώ να δεις πόσα βιβλία κάηκαν, πόσα έργα τέχνης καταστράφηκαν....)Δεν έσφαξαν τόσους προγόνους μας...Η γιαγιά μου ήρθε απ' τη Σμύρνη και ο παππούς μου απ' την Πόλη.Έχω μάθει αρκετές απ' τις "καλοσύνες" τους.
    Και επειδή θίχτηκε και το θέμα της Θράκης.Καταρχήν, σαν λαός δείξαμε ότι δεν είμαστε εθνικιστές (και συνεχίζουμε ακόμα).Τρανταχτό παράδειγμα;Απ' την Πόλη έφυγαν 50000 Έλληνες για να γλυτώσουν τις ύπουλες "σφαγές".Οι Τούρκοι της Θράκης αυξάνονται και πληθύνονται και μιλάνε για ένωση...Επειδή αυτό τον καιρό είμαι στη Θράκη σου προτέινω να έρθεις στην Κομοτήνη και στην Ξάνθη να δεις τη συμβίωση Ελλήνων και των Τούρκων (πολύ ομαλή ομολογώ) αλλά κυρίως να "θαυμάσεις" τους Τούρκους.Δεν ξέρουν να μιλάνε ελληνικά.Τόσο απομονωμένοι είναι, (οι δε γυναίκες τραγική κατάσταση, ζώα τις έχουν και χειρότερα).Λένε ότι μιλάνε την γλώσα τους γιατι λαχταρούν την πατρίδα αλλά αν τους πεις να γυρίσουν σ' αυτή...θα σου γυρίσουν την πλάτη.Κι όμως εγώ ξέρω ότι οι ξενιτεμένοι Έλληνες λαχταρούν και ζουν με το όνειρο της επιστοφής...
    Είμαι σίγουρη ότι θα μου βγει ο χαρακτηρισμός εθνικίστρια.Κι όμως μια απ τις καλές μου φίλες είναι Τουρκάλα.Εγω νομίζω ότι μας ταιριάζει ένας άλλος χαρακτηρισμός (και στους υπόλοιπους που παρεξηγήθηκαν (gate, elen ktl..):Είμαστε εθνίστριες.Για όσους δεν ξέρουν ας να ανοίξουν το λεξικό να δουν τη διαφορά.
    Μερικές φορές όμως είμαι εθνικίστρια.Κι αν εσείς δεν θέλετε πίσω την Πόλη και τη Σμύρνη εγώ το ομολογώ ότι θα ήθελα να δω την Ελληνική σημαία και εκεί, γιατί είναι τα χώματα των παππούδων μας, ματωμένα.Η δε Μ.Ασία από πότε την είχαμε;Από π.Χ. ε;Και μετις ανοησίες του παππού του Κοκό την χαρίσαμε (άλλο θέμα κι αυτό, τρίζουν τα κοκκαλάκια του Ελευθέριου με όσα ακούει...)
    Δε λέω ότι κι εμείς δεν κάναμε βαρβαρότητες αλλά σε ένα πολέμο δυστυχώς όλα γίνονται.
    Οι Έλληνες όμως είναι πρώτα άνθρωποι(οι περισσότεροι).Δεν είμαστε ρατσιστές, ούτε εθνικιστές, ούτε μας καλλιεργούνται τέτοια πράγματα.Ποιοι φροντίζουν με τόσο ενδιαφέρον τους λαθρομετανάστες που φτάνουν μισοπνιγμένοι;Ποιοι παραχωρούν τόσα δικαίωματα στους μουσουλμάνους της Θράκης μπας και αποφασίσουν να βγουν απ' το καβούκι τους;Σύγκρινε τα με τα δικαιώματα των Ελλήνων της Πόλης...
    Να μην κοιτάμε με παρωπίδες, να κρίνουμε αυτό που προσπαθούν με επιμονή να το κάνουν βίωμά μας, να μας πορώσουν...Και μετά;Μετά θα στήσουμε σκηνές στη Θεσσαλονική να διαδηλώσουμε για τα ανθρώπινα δικαιώματα...Που ουστιαστικά εμείς τα διαμορφώνουμε με την συμπεριφόρα μας...(άλλη συζήτηση κι αυτή).
    Αυτά τα λίγα...Τώρα νομίζω άναψα φωτιές να πλακουθούμε...Εμένα μ' αρέσει πάντως, το διασκεδάζω...Ο διάλογος έχει ενδιαφέρον ότι υπάρχει αντίλογος...Περιμένω!!
    Φιλάκια!
    gate
    16.06.2003, 15:31
    Φίλη επισκέπτρια,
    εξ αφορμής των σχολίων που παρέθεσες, έχει ανοίξει σχετικό topic με τιτλο "Περί Βυζαντίου", στο οποίο έχει αντιγραφεί και η παραπάνω απάντησή σου, ως πιο σχετική με το θέμα, οπότε μπορείς εκεί να αναζητάς πλέον τις πιθανές απαντήσεις στα σχόλιά σου αλλά και να συνεχίσεις αν θες το σχολιασμό σου...,

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 16-06-2003 15:33 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 16-06-2003 15:42 ]
    tanya
    16.06.2003, 15:42
    Πόσο χρονών είσαι και τα λες αυτά ε;Νομίζω ότι είσαι σωστή οι περισσότεροι Έλληνες κρύβουν έναν εθνικισμό μέσα τους.Ίσως οφείλεται και στους παλιότερους απο εμάς που τα ζήσανε.Και εμένα η γιαγιά μου ήταν από την Σμύρνη και ο παππούς μου απο το Αϊβαλί και φύγανε για την Λέσβο με την Μικρασιατική καταστροφή.Νομίζω όμως ότι δεν θα ήθελα να γίνει κι άλλος πόλεμος για να δω την σημαία μας στην Σμύρνη.Αρκετοί πόλεμοι έχουν γίνει και όλοι έχουν ένα αποτέλεσμα ματωμένη γη, σκοτωμένους ανθρώπους νομίζω στην εποχή μας έχουμε καταλάβει όλοι πόσο άσχημος είναι ένας πόλεμος.Έχω πάει στην Θράκη και έχω δει ότι οι Τούρκοι είναι περισσότεροι από τους Έλληνες εκεί πάνω.Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό μάλλον κακό, και ισχύει κατά κανόνα σε όλες της μι αστικές περιοχές!Όλα ερημώνουν και πάνε στις πόλεις οι άνθρωποι.Όσο οτι το Βυζάντιο κατέστρεψε όλοι το παραδέχονται ακόμη και η Νεκταρία μας! :)
    Οι πόλεμοι καταστρέφουν δεν σώζουν.Εμένα αν μου πείς πια είναι η πιό λαμπρή περίοδος στην Ελληνική Ιστορία θα σου πω τον Χρυσό Αιώνα.
    Αυτά που γράφεις είναι σωστά αν και αρκετοί εθνικιστές υπάρχουν στην Ελλάδα.Χωρίς καπνό δεν υπάρχει φωτιά όμως...και κάποιος την ανάβει...δεν μπορείς να πείς ότι φταίει ο Έλληνας που θέλει να γυρίσει στην Σμύρνη πχ. απλώε εγώ δεν συμφωνώ!Αποψή σεβαστή και απορριπτέα!(το έχεις ακούσει ποτέ και σεβαστή και απορριπτέα;χεχε)Έχω ταξιδέψει στην Σμύρνη και στην Έφεσσο να δω τα αρχαία σε πλήροφορώ ότι στην Σμύρνη δεν έχει μείνει τίποτα σχεδόν που να θυμίζει την Ελλάδα μόνο...μερικά αρχοντικά μετρημένα στα δάχτυλα που αμέσως τα βλέπεις ότι είναι ελληνικά....λοιπόν να πάνε πίσω να κάνουν τι;Εγώ δεν θα το ήθελα αν είναι να χυθεί αίμα!
    tanya
    16.06.2003, 15:44
    Παρεπιπτόντως γίνε Μέλος! :)