ελληνική μουσική
    616 online   ·  210.846 μέλη

    Θανάσης Παπακωνσταντίνου στον Βύρωνα

    melanie1325
    20.09.2005, 09:24
    Πήγε κανείς στον Θανάση χτες στο Βύρωνα?
    Εγώ ήμουν εκεί (κλασικά!) και ήταν νομίζω καταπληκτικά! Η συναυλία όμως είχε και μια ιδαίτερη νότα αυτή τη φορά! Και όπως λέει και ο Θανάσης ... η μουσική είναι μία!
    Γνώμες???






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 20-09-2005 11:19 ]
    giorgosparade
    20.09.2005, 14:15
    όχι, εγώ δεν ήμουν εκεί! ποιά ήταν όμως η ιδιαίτερη νότα, είμαι περίεργος γι΄αυτό!
    Ο Παπαδόπουλος ήταν? Γιατί δύο φορές που τον έχω δεί φέτος δεν ήταν. Αυτή η απουσία σίγουρα είναι "διαφορετική νότα" απ'ό,τι έχουμε συνηθίσει τον Θανασάκη.
    melanie1325
    20.09.2005, 15:46
    Όχι, δεν ήταν για ακόμη μια φορά Απορίας άξιον...

    Καταρχήν η συναυλία ξεκίνησε με support (!) τους underwater chess, τους οποίους δεν είχα ξανακούσει, αλλά μου έκαναν πολύ καλη εντύπωση και γέμισε και συμπαθητικά η ώρα μέχρι να βγει ο θανάσης!

    Η διαφορετική νότα έχει όμως να κάνει και με το τρελό γλέντι που στήθηκε από το πουθενά με όλη την μπάντα και προτομάστορα τον μπαντούκ να παίρνει την κιθάρα και να παίζει κανένα 40λεπτο από tom waits μέχρι beastie boys Φοβεροί!!!

    Κέφι υπήρχε άφθονο και όλοι πρόσθεσαν τη δική τους νότα, με τη Μάρθα να δίνει πραγματικό ρεσιτάλ! Μας έχει συνηθήσει άλλωστε τελευταία...!

    Και όπως πρόσθεσε κ ο θανάσης μετά τις ανεπάλληλες εναλλαγές παραδοσιακού κ λαϊκού ... "Η μουσική είναι μία"

    ¶ντε, στο επανηδείν ...
    giorgosparade
    21.09.2005, 15:26
    Πάντως αυτοί οι "υποβρύχιοι σκακιστές" όχι μόνο δεν με ενθουσίασαν, το αντίθετο μάλιστα! Μπορεί τα κομμάτια τους να αξίζουνε αλλά όχι όπως τα έπαιξαν σε λάιβ (αύγουστος στην Επανωμή), τα τράβηξαν πολύ σε διάρκεια και ο ήχος τους ήταν επιεικώς απαίσιος!
    Η αλήθεια όμως είναι πως τέτοια νέα γκούπ χρειάζονται τέτοιου είδους ενίσχυση, υπο διαφορετικές όμως συνθήκες. Χαίρομαι που στην Αθήνα άφησαν καλές εντυπώσεις!

    Ο Γεώργιος Αποστολάκης "Μπαντούκ" ήταν, είναι και θα είναι Τρελάρας! Γι'αυτό τον γουστάρουμε!
    melanie1325
    21.09.2005, 15:45
    Εμένα προσωπικά μου άρεσαν αρκετά - μου θύμησαν λίγο Lambchop, αν τους έχεις ακουστά!
    Είναι αλήθεια όμως ότι το τράβηξαν λιγάκι παραπάνω, με τη λογική πάντα ότι όλος ο κόσμος που ήταν εκεί περίμενε πως κ πως τον θανάση και δεν ήταν άλλωστε και κανείς προετοιμασμένος να ακούσει support
    Είναι πάντως ένας τρόπος και αυτός να ακουστούνε νέα συγκροτήματα!

    Ο Μπαντούκ είναι τρελάρας όπως κ όλη η υπόλοιπη μπάντα!!! Εγώ ψηφίζω Φώτη Σιώτα!

    W4TT4N4B3
    21.09.2005, 22:35
    το προβλημα με τον ηχο ειναι μονιμο οσον αφορα σε νεα συγκροτημα αλλα ακομα και σε παλαια οταν παιζουν support σε ξενα γκρουπ.
    Sidonie
    22.09.2005, 02:54
    Βασικά, εγώ δεν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από το προχθεσινό live, ίσως γιατί ο Θανάσης μας έχει καλομάθει. Η μπάντα ήταν εξαιρετική όπως πάντα, με φοβερό κέφι και διάθεση για αυτοσχεδιασμούς που είναι πάντα ευπρόσδεκτοι, όμως έλειπαν τραγούδια πολύ πολύ πολύ αγαπημένα (ενδεικτικά αναφέρω: "Καλογέροι", "Έρημα Κορμιά", "Μηλιά", "Οι γριές", "Τράτα", "Ήμερος ύπνος", "Ούτε τριγμός ούτε λυγμός", "Μάνθο") που συνήθως εντάσσονταν στο πρόγραμμα. Το αποτέλεσμα ήταν μία συναυλία που κράτησε μεν 4 ώρες γεμάτες, παραδόξως όμως μου άφησε πολλά πολλά κένα. Εν ολίγοις, Θανάση δε χόρτασα (όχι πως χορταίνεται και ποτέ), τα τραγούδια ήταν πολύ λίγα... και πιστεύω ότι αυτό είναι παράδεκτο από της στιγμή που η συναυλία στο Βύρωνα ήταν η μεγαλύτερη και βασικότερη του Παπακωνσταντίνου στην Αθήνα.

    Παρεμπιμτόντως, κάτι πρέπει επιτέλους να γίνει και με αυτούς τους ημι-άγριους τύπους που τη βρίσκουν πολύ κάνοντας κάθε φορά τη συναυλία μπάχαλο και τα νεύρα της μπάντας κρόσσια. Κι εμείς διασκεδάζουμε, κι εμείς χορεύουμε, κι εμείς τραγουδάμε αλλά δεν ανεβαίνουμε και στη σκηνή για να μας δουν όλοι να το κάνουμε. Λίγος σεβασμός σε κοινό και καλλιτέχνες επιτέλους!!!


    Για να καταλάβετε, όμως, τη δύναμη αυτών των καλλιτεχνών (γιατί είναι όλοι τους ένας κι ένας ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ), παρόλα τα παραπάνω αρνητικά, πέρασα καλα!!! Όπως και να το κάνουμε, και όλα να πάνε στραβά, δεν μπορείς να περάσεις άσχημα σε συναυλία του Θανάση, και μόνο το άκουσμα αυτών των υπέροχων τραγουδιών ερμηνευμένων με τόσο μοναδικό τρόπο από τη Μάρθα, το Φώτη, τον Μπαντούκ και, δυσικά, τον Θανάση, μπορεί να σε κάνει να ξεχάσεις τα πάντα. Απλά λίγη προσοχή στις λεπτομέρειες δεν βλάπτει και μπορεί να ανεβάσει την ποιότητα της διασκέδασης όλων μας.

    Αυτά από μένα, χαιρετώ σας!
    W4TT4N4B3
    22.09.2005, 08:08
    Αμα σε καλομάθει ο καλλιτέχνης, μετά σου κακοφαίνεται...

    αυτο με τη σκηνη που ανεβαίνουν και χορεύουν πρέπει να εχει γίνει της μοδας γιατι το διαβασα και για αλλη συναυλια.

    καποιοι μπερδευουν τις συναυλιες με τις πιστες και τα νυχτερινα μαγαζια.


    pakita
    22.09.2005, 11:37
    Πολύ της μόδας έχει γίνει. Πάλι σε συναυλία του Θανάση, τον Ιούλιο στο Αίγιο, είχαν ανέβει καμια δεκαριά άτομα στη σκηνή και χοροπηδούσαν. Προς το τέλος της συναυλίας τον έσπρωξαν κατα λάθος και χτύπησε στο μικρόφωνο, με αποτέλεσμα να εκνευριστεί και να λήξει λίγο άδοξα η βραδιά. Τι να πεις.
    melanie1325
    22.09.2005, 12:53
    Quote:

    Το μέλος Sidonie στις 22-09-2005 στις 02:54 έγραψε:

    Βασικά, εγώ δεν έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από το προχθεσινό live, ίσως γιατί ο Θανάσης μας έχει καλομάθει. Η μπάντα ήταν εξαιρετική όπως πάντα, με φοβερό κέφι και διάθεση για αυτοσχεδιασμούς που είναι πάντα ευπρόσδεκτοι, όμως έλειπαν τραγούδια πολύ πολύ πολύ αγαπημένα (ενδεικτικά αναφέρω: "Καλογέροι", "Έρημα Κορμιά", "Μηλιά", "Οι γριές", "Τράτα", "Ήμερος ύπνος", "Ούτε τριγμός ούτε λυγμός", "Μάνθο") που συνήθως εντάσσονταν στο πρόγραμμα. Το αποτέλεσμα ήταν μία συναυλία που κράτησε μεν 4 ώρες γεμάτες, παραδόξως όμως μου άφησε πολλά πολλά κένα. Εν ολίγοις, Θανάση δε χόρτασα (όχι πως χορταίνεται και ποτέ), τα τραγούδια ήταν πολύ λίγα... και πιστεύω ότι αυτό είναι παράδεκτο από της στιγμή που η συναυλία στο Βύρωνα ήταν η μεγαλύτερη και βασικότερη του Παπακωνσταντίνου στην Αθήνα.





    Γι'αυτό κ είπα ότι είχε ένα διαφορετικό τόνο αυτή τη φορά!
    Έχεις δίκιο ως προς τα τραγούδια, και εγώ περίμενα κάποια πως κ πως ("γριές", "έρημα κορμιά" κλπ κλπ)!
    Παρόλ' αυτά, εμένα μου άρεσε αυτή η διαφορετικότητα - φτάνει να μη το καθιερώσει σε όλες από δω και στο εξής! Έτσι πάντως όπως εξελίχθηκε το πρόγμαμμα, θα έπρεπε να παίζει 6 ώρες για να πει και όλα αυτά που άφησε έξω!
    Συμφωνώ κ επαυξάνω πάντως σε αυτό που λες, ότι: "...δεν μπορείς να περάσεις άσχημα σε συναυλία του Θανάση..."