ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Οδυσσέας Ιωάννου. Συγχρονος ποιητής!

    malastrana
    01.10.2005, 00:28
    Εγώ δεν μίλησα ειδικά για τη δική του εκπομπή, έγραψα ότι όλος ο σταθμός που διευθύνει έχει ρίξει την ποιότητά του και εννοώ πολύ απλά το εξής: Κάποτε απ' αυτόν το σταθμό μαθαίναμε πράγματα για το Ελληνικό τραγούδι. ¶γνωστα, αδικημένα τραγούδια που δεν ακούγονταν πουθενά. Αφιερώματα σε συνθέτες, ποιητές. Τώρα μας έχουν βομβαρδίσει στο Χατζηγιάννη, τον Κότσιρα, τον Πυροβολάκη (αυτόν ειδικά ο Ο.Ι. τον παίζει πολύ και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται ποιοτικός), ακόμη και Ρέμο. Μην το πάρετε στραβά, δεν εξετάζω αν όλοι αυτοί είναι καλοί ή κακοί, αλλά είναι καλλιτέχνες που παίζονται πάρα πολύ σε όλους τους σταθμούς. Αν κάποτε λάτρεψα τον Ιωάννου ήταν για μιά δήλωσή του "Υπάρχουν 100 ραδιόφωνα που παίζουν κάποιους καλλιτέχνες. Εμείς θέλουμε να παίζουμε πράγματα που δεν ακούγονται πουθενά, όχι επειδή σνομπάρουμε αυτούς τους καλλιτέχνες, αλλά για να βοηθήσουμε τους άλλους." Τί έγιναν τώρα αυτές οι δηλώσεις??? Τώρα βάζουν ότι θέλει ο πολύς κόσμος. Υπήρξε παραγωγός του σταθμού αυτού, που σε ένα μήνυμα διαμαρτυρίας που του έστειλα, όταν στην ίδια εκπομπή έβαζε συνέχεια Χατζηγιάννη και Κότσιρα απάντησε "Αν θέλουμε, θα παίζουμε και σουξεδάκια"...Το θέμα είναι ότι τελευταία παίζουν μόνο σουξεδάκια. Επιτέλους, αν θέλω σουξεδάκια, ακούω και τη Ναταλία Γερμανού με τις ανάλαφρες ατάκες της. Δεν μπορώ να πω τίποτε για τον Θωμαίδη, αυτός είναι εντάξει. Και δεν μπορώ να πω τίποτε για τους παραγωγούς που βάζουν ξένη μουσική, δεν ασχολούμαι. Αλλά ως προς τα Ελληνικά, δεν είναι αυτός ο σταθμός που ξέραμε και αγαπούσαμε κάποτε. Από το σταθμό αυτό έμαθα τον Ανδριόπουλο, τον Λεοντή,τον Ελευθερίου, το Μουζάκη, το Ρασούλη, άκουσα σπάνια τραγούδια του Μίκη, του Χατζιδάκι, του Κραουνάκη, του Ξαρχάκου. Απίστευτες, παλιές ηχογραφήσεις σπουδαίων τραγουδιστών, πού είναι τώρα αυτά και δεν τα ακούω? Ειδικά στην πρωϊνή ζώνη, τίποτα. Μόνο τη Μεγάλη Εβδομάδα κάνουν εξαιρετικό πρόγραμμα, προφανώς όλα αυτά τα υπέροχα είναι μόνο για μέρες πένθους??? Όσο για την εκπομπή του Οδυσσέα, που εξακολουθεί πάντα να λέει πολύ σωστά και αληθινά πράγματα,ας μου επιτραπεί να παρατηρήσω ότι το πρόγραμμα περιλαμβάνει απίστευτα πολύ Σωκράτη Μάλαμα. Εντάξει είναι καλός, εντάξει είναι φίλος του και θέλει να τον βοηθήσει, εντάξει έχει ένα φανατικό και πιστό κοινό, αλλά όχι και κάθε μέρα πιά!!!!Κάθε μέρα τον βάζει, επιτέλους κάποιοι από μας δεν τον θεωρούν πιά τόσο εξαιρετικό. Και λίγο Ρόδες, λίγο Τρύπες, λίγο Μίλτος Πασχαλίδης, ένας Πυροβολάκης (που φταίνε τα 30), ο "Αύγουστος" του Κότσιρα (τραγουδάρα, αλλά το ξεφτίλισε), λίγο Ενδελέχεια, ένας Σιδηρόπουλος, άντε και μιά Χαρούλα, ορίστε μια τυπική εκπομπή του Οδυσσέα. Λοιπόν δεν παίζω το "χαλασμένο ραδιόφωνο" όπως είπε κάποιος, τον ακούω με προσοχή και έχω παρατηρήσιε ότι μιά φορά το μήνα περίπου κάνει μιά εκπομπή αντάξιά του. Επαναλαμβάνω, τον θεωρώ απ' τις πιό σημαντικές μορφές στο ραδιόφωνο, απ' αυτόν, το Γιώργο Παπαστεφάνου και τη Μαργαρίτα Μυτιληναίου έχω μάθει πάρα πολλά για το Ελληνικό τραγούδι. Και στιχουργός εξαίρετος. Αλλά, κύριε Οδυσσέα μου και ολόκληρος ο σταθμός, ας ξαναγίνει λίγο αυτό που ήταν!!!Αν όχι ολοκληρωτικά, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, τουλάχιστο να γυρίσει λίγο στην παλιά του μορφή!!!Από αγάπη τα λέω όλα αυτά, αλήθεια...

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 01-10-2005 00:32 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 01-10-2005 00:52 ]
    Aiolos_m
    01.10.2005, 00:45
    Μαζί σου κοπελιά!

    Μόνο που παιδιά έχω την εντύπωση ότι το topic αναφέρεται στη στιχουργική ιδιότητα του Οδυσσέα Ιωάννου κι όχι στο ραδιόφωνο που κάνει...


    malastrana
    01.10.2005, 00:49
    Δεν πειράζει, άλλωστε για τη στιχουργική του ιδιότητα έγραψα απ' τους πρώτους. Μακάρι να τα διαβάσει και να σκεφτεί λίγο...

    (παρεμπιπτόντως λατρεύω το τραγούδι της υπογραφής σου)
    AlienP
    01.10.2005, 10:37
    Αγαπητά μέλη ξέρω πολύ καλά πως το topic ανοίχτηκε για τον Οδυσσέα Ιωάννου και γι’ εκείνον θέλω να μιλήσω. Όμως πριν το κάνω, δε μπορώ χωρίς την παραμικρή διάθεση να τους ειρωνευτώ, να μη δώσω μια απάντηση στους φίλους που έγραψαν για την ποιότητα του ΜΕΛΩΔΙΑ.

    Βρε παιδιά, νομίζω πως το θέμα είναι απλό. Αν δεν είναι καλός ο σταθμός, με το ένα σας δαχτυλάκι μπορείτε να διαλέξετε κάποιον άλλο. Εγώ ειλικρινά θα σας πρότεινα έστω και για μια φορά να γευτείτε την ποιότητα του Γ’ Προγράμματος. Θα μου πείτε ίσως πως προτιμάτε να ακούτε κυρίως Ελληνικό τραγούδι… και πάλι νομίζω πως η απάντηση είναι απλή. Τα ραδιόφωνα για να επιζήσουν είναι αναγκασμένα να παίξουν και το Ελληνικό τραγούδι που κυκλοφορεί για να συντηρήσει τη δισκογραφία. ¶λλοι σταθμοί επιλέγουν να προβάλλουν μόνο αυτό, άλλοι κάνουν ένα βήμα παρά πέρα και άλλοι, που μέσα σε αυτούς θα μπορούσε να είναι κι ο Μελωδία, δίνουν μια μάχη για την καλύτερη δυνατή προώθηση του εμπνευσμένου και όχι μόνο, εμπορικού τραγουδιού. Κι αν δεν το αναγνωρίζετε αυτό, λυπάμαι.

    Μπορεί να είναι πεζό σα σκέψη, μα σκεφτείτε λιγάκι, ένας ραδιοφωνικός σταθμός πληρώνει ηλεκτρικό ρεύμα, όλα τα πάγια του έξοδα και κυρίως θρέφει αρκετά στόματα εργαζομένων και συγγενών τους. Για να γίνει αυτό πρέπει να έχει κάποια έσοδα. Δεν το βρίσκετε λογικό;

    Ας δούμε και λίγο πιο καλλιτεχνικά το θέμα. Θεωρώ πολύ δίκαιο ένα ελαστικότερο playlist. Να ακούει ο άλλος ποικίλο ρεπερτόριο και να επιλέγει μέσα από αυτό. Αν ζούσαμε μέσα σε ένα δωμάτιο γεμάτο διαμάντια θα έπεφτε η αξία τους στα μάτια μας… επίσης σκεφτήτε και το άλλο. Ψάχνει κάποιος ακροατής χαμηλών απαιτήσεων στο ραδιόφωνό του μένει σε ένα σταθμό που θα μπορούσε να είναι ο Μελωδία με ένα χαριτωμένο τραγουδάκι… σε λίγα λεπτά θα ακούσει ένα πολύ καλό τραγούδι, συνήθως πιστέψτε με έχω κάνει ραδιόφωνο και το έχω ζήσει ο ακροατής αυτός θα αρχίσει να ζητά όλο και πιο πολύ τα καλύτερα τραγούδια. Έτσι θα βοηθηθεί και η δισκογραφία και το ραδιόφωνο. Όχι όμως από τη μια μέρα στην άλλη.

    Παει μακριά η βαλίτσα και πρέπει να αλλάξω θέμα, μα δε θα πω πολλά. Ο Οδυσσέας Ιωάννου ως επαγγελματίας του ραδιοφώνου, πιστεύω πως έχει σταθεί γενναία στο ύψος του. Αν έχει αλλάξει όπως λένε κάποιοι ακροατές του, γιατί οι άλλοι για ποιο λόγο μιλούν για κάτι που δεν ξέρουν, δεν το καταλαβαίνω, είναι δικαίωμά του, πρώτα από όλα γιατί κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μένει στάσιμος, μα και γιατί είναι αναγκαίο να είναι ευέλικτος σε μια μεγάλη αγορά. Κατά τη γνώμη μου ο Οδυσσέας είναι «πιστός» στο καλό τραγούδι και το υπηρετεί με έξυπνο τρόπο. Σα δημιουργός τώρα, αυτά που έχει να δώσει, αυτά δίνει. Δεν έχω νιώσει ποτέ πως προσπάθησε να χαϊδέψει τ’ αυτιά κανενός. Αν έχει ζήσει αυτά που γράφει, η ψυχή του το ξέρει φίλοι μου…

    Έχει καταφέρει πιστεύω, να στήσει το στυλ του χωρίς να είναι ευτελές, προσωπικά τον ευχαριστώ γιατί μου έχει χαρίσει αγαπημένα τραγούδια. Από εκεί και πέρα, παιδάκια, ας προσπαθήσουμε να βρούμε τους ποιητές στα βιβλία τους και ακόμα περισσότερο, δίπλα από τα σπιτια μας...


    Voltage
    01.10.2005, 15:28
    Με πρόλαβε, απόλυτα, η AlienP, τόσο που φοβάμαι πως αντέγραψε, απλώς, τις σκέψεις μου !

    AlienP
    03.10.2005, 17:01
    Quote:

    Το μέλος Voltage στις 01-10-2005 στις 15:28 έγραψε:

    Με πρόλαβε, απόλυτα, η AlienP, τόσο που φοβάμαι πως αντέγραψε, απλώς, τις σκέψεις μου !






    Εμ! Ως alien έχω κι εγώ τις ικανότητές μου... Χιχι!
    eneni
    03.10.2005, 19:12
    Quote:

    Το μέλος Voltage στις 01-10-2005 στις 15:28 έγραψε:

    Με πρόλαβε, απόλυτα, η AlienP, τόσο που φοβάμαι πως αντέγραψε, απλώς, τις σκέψεις μου !






    Με πρόλαβε ο Voltage που τον πρόλαβε η AlienP


    Ai8erobamwn
    05.10.2005, 03:05
    Με προλάβατε και οι δυο....

    Και, εντάξει και εγώ μπορεί να θέλω να ακούσω πράγματα στο ραδιόφωνο που ο Μελωδία δεν παίζει συχνά, άλλωστε δεν υπάρχει "ιδανικό ραδιόφωνο"....
    Αλλά "έχει πέσει η ποιότητα"; Ε όχι και έτσι!Και όσο για την πρωινή ζώνη, όπως έχει, τη θεωρώ από τα δυνατά χαρτιά του σταθμού (και εννοώ από 6:00-12:00π.μ.)

    Και κάτι άλλο:Ο πατρινός "μελωδία" κάνει τοπικό πρόγραμμα στη ζώνη 9:00-11:00 με έναν πολύ "ποιοτικό" τύπο.Έχοντας νίωσει στο πετσί μου το δράμα να ξυπνάς κάθε πρωί με "....τα παιδιά κάτω στον κάμπο κυνηγάνε τους αστούς...","...δεν ήταν νησί, ήταν θεριό που κείτονταν στη θάλασσα..." και στο καπάκι "...γιε μου πού πας, μάνα θα πάω στα καράβια..." (μη με παρεξηγείτε, τα ακούω και αυτά, αλλά όχι πια και κάθε πρωί!!) και με τη μουρμούρα ενός τύπου που του φταίνε όλοι και όλα και που όλα του μοιάζουν όχι-τόσο-ποιοτικά-όσο-εκείνος, προτιμώ ν ακυπνάω με Μάνο Πυροβολάκη, που δε μου φάινεται και "μη-ποιοτικός", μη σας πω ακόμα και Ρέμο και Ναταλία Γερμανού!

    Στο θέμα μας......Ποιητής ή όχι, ο Ιωάννου σίγουρα έχει το δικό του στιχουργικό στίγμα κιαι κατά τη γνώμη μου γράφει με ένα τρόπο ιδιότυπα λυρικό και εμπνευσμένο που με αγγίζει, με συγκινεί κι με ταξιδεύει....Πέρα από αυτά όμως, δεν μπορώ να γράψω "μεγάλα λόγια" και μελιστάλαχτα για τον Ιωάννου, άλλωστε νομίζω πως και ο ίδιος δεν είναι αυτής της "σχολής"...Κρίνοντα από τους στίχους του, τα βιβλία και τις εκπομπές του, η όλη γοητεία του είναι το ότι αναδυκνείει την ομορφιά που κρύβεται στα φαινομενικά "απλά" λόγια και όχι το να επιστρατεύει φανταχτερές και πομπώσεις εκφράσεις για να ντύσει αισθήματα και σκέψεις. Και δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα αυτό μου αρέσει πάαααρα πολύυυυυυ

    palmos
    24.02.2007, 01:42
    Ο Οδυσσέας Ιωάννου είναι ένασ από τουσ καλύτερους Έλληνες στιχουργούς!Όταν άκουσα για πρώτη φορά τισ "Μικρές Νοθείες"(σε ηλικια περιπου 12 χρόνων) έπλασα εικόνεσ με το μυαλό μου,κινητοποιήθηκε η φαντασία μου!Αργότερα άρχισα να ψάχνω το θέμα στίχος,να ενδιαφέρομαι,να μαθαίνω και να ενημερώνομαι και όταν ξανάκουσα το συγκεκριμένο τραγούδι είμουν σχεδόν σιγουρη πωσ αποτελεί μελοποιημένο ποίημα του Καββαδία το οποίο απλά δεν περιλαμβάνεται στις συλλογεσ "Σταυρός του Νότου" και "Γραμμέσ των Οριζόντων"!Μετά το έψαξα και είδα πως οι στίχοι είναι του Οσυσσέα Ιωάννου!Αναφέρω αυτη τη μικρή ιστορια απλα για να πω πως όντως ο Οδυσσέας είναι ενας συγχρονος ποιητής!
    Είναι ποιητής γιατι αγγίζει τις ψυχές των ανθρώπων,κι αν όχι,όλων αρκετών!Άλλωστε ποιός ποιητής αγγιξε τις καρδιές όλων,μηδενός μα μηδενός εξαιρουμένου?Μέχρι και τον Καβάφη υπαρχουν αναγνώστες οι οποίοι δεν τον εκτιμούν ιδιαίτερα!
    melkat06
    08.08.2007, 23:19
    Παράθεση:

    Το μέλος xristos στις 22-09-2005 στις 12:39 έγραψε...

    Έχω κι εγώ (μεταξύ άλλων) κάτι που αγαπάω πολύ:


    Δεν έχω όμορφο νησί, κανείς δε θα με ψάξει
    Ούτε κάνα πιστό σκυλί στα πόδια μου θα κλάψει
    Δεν έφυγα από πουθενά, δεν έχω να ξεχνάω
    Απ’ τη ζωή μου έρχομαι, και στη ζωή μου πάω

    Φράση για να την κάνεις μήνυμα και να την κολήσεις παντού για να μην ξεχνιέσαι.
    Αυτό, θα το ζηλεύω πάντα. Να μπορείς να πεις με μια φράση, να χωρέσεις σε μια φράση ό,τι κανονικά θα χρειαζόταν ώρες εξομολογήσεων, ενδοσκόπησης κλπ κλπ κλπ.

    Απ' τη ζωή μου έρχομαι και στη ζωή μου πάω



    Τώρα εγώ, τι να πω??? Χρηστάκη συμφωνούμε...!


    Tren
    09.08.2007, 19:32
    Ειναι οντως πολυ ταλαντουχος νεος


    Μονο που δεν θελει νομιζω να γινεται λογος


    Δεν τον γνωριζω βεβαιως τον ανθρωπο αλλα αυτη την εντυπωση εχω!


    melkat06
    10.08.2007, 12:27
    Την ίδια εντύπωση έχω κι εγώ με εσένα. Αλλά φαντάζομαι δεν θέλει, μπροστά του.
    Το να μπορεί να ακούει - διαβάζει από απόσταση ασφαλείας (μπροστά από μια οθόνη) δεν νομίζω να τον ενοχλεί.

    ΥΓ. Δεν εννοώ ως προς το περιεχόμενό τους. Αυτά, νομίζω, ενοχλούν.
    Το να έχει ο οποιοσδήποτε (που δεν τον ξέρει) άποψη για εκείνον, πρέπει να είναι ενοχλητικό.
    antreas_dr
    03.09.2007, 20:37
    έχει γράψει μερικά πολύ ωραία πράγματα στο παρελθόν, αλλά κάτι μου λέει πως σιγά σιγά επαναλαμβάνεται!


    koukou-tsa
    03.09.2007, 20:56

    Εγώ θα τον έλεγα (και) άνισο .

    salome
    03.09.2007, 22:48
    ...εγώ πάλι γλυκάνισο......
    Tren
    03.09.2007, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος koukou-tsa στις 03-09-2007 στις 20:56 έγραψε...


    Εγώ θα τον έλεγα (και) άνισο .





    Tren
    03.09.2007, 23:01
    Παράθεση:

    Το μέλος salome στις 03-09-2007 στις 22:48 έγραψε...

    ...εγώ πάλι γλυκάνισο......





    palmos
    07.09.2007, 20:49
    Παράθεση:

    Το μέλος salome στις 03-09-2007 στις 22:48 έγραψε...

    ...εγώ πάλι γλυκάνισο......



    Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως με το γλυκανισος καθως και τι εννοει η
    κουκουτσα με το ανισος!Αν γινεται, γινετε λιγο πιο σαφεις και οι δυο!