ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη

    Μουσική και χορός...! Άλλος dance-junkie?

    neerie
    21.09.2005, 14:25
    Εγώ έχω να δηλώσω ότι σπάνια ακούω μουσική χωρίς να θέλω να χορέψω, ή έστω να κινηθώ, πόδια, χέρια, κεφάλι...

    Χορός παντώς είδους, όταν ακούω μια συγκεκριμένη μουσική συνήθως συνδιάζω αμέσως στο μυαλό μου βήματα και κινήσεις...

    Έχοντας πωρωθεί τελευταίως με τα λάτιν... όπου λάτιν μέσα! Αλλά και παλιότερα κλασική μουσική, τζαζ, ελληνικά... όλα τα συνδιάζω με χορό...

    Και χορεύω ,χορεύω , χορεύω και τη μοίρα μες του χορού τις στροφές ξεγελάω και την παρασέρνω.."
    rockaholic
    21.09.2005, 15:42
    dancing queen!!

    looool
    santourman
    21.09.2005, 20:11
    Εγώ ομολογώ ότι από χορό είμαι σκράπας ... δεν ξέρω να πάρω τα πόδια μου ... Συνήθως γίνεται το αντίθετο, εγώ παίζω και οι άλλοι χορεύουν!!! Κάτι είναι κι αυτό!!!
    mirrors
    22.09.2005, 00:31
    Εγω παλι τρελαινομαι να χορευω!Αν πετυχω δε και κανενα πολυ αγαπημενο τραγουδι (που να χορευεται εννοειται) τοτε δε με συγκρατει τιποτα!
    Καλα,ισως ο κοσμος γυρω μου!
    Κριμα που οι γονεις μου δεν καταλαβαν την κλιση μου(ψωνιστηκα παλι!) και τωρα ειναι αργα!!!!
    Ωρες-ωρες αισθανομαι οτι δεν ελεγχω εγω το σωμα μου αλλα η μουσικη και ο ρυθμος! Ειδικα στα λατιν... Μακαρι μονο να ηξερα να χορευω...
    Αλλα που θα μου παει...
    neerie
    22.09.2005, 09:54
    Θεωρώ το χορό ένα από τα σπουδαιότερα μέσα έκφρασης... το σώμα γενικότερα....

    rockaholick όπως το είπες, dancing queen indeed!

    Santourman, μακάρι να μπορούσα να εκφραστώ κι εγώ φτιάχνοντας μουσική, αλλά δεν είναι το ατού μου...

    Mirrors ποτέ δεν είναι αργά! Στο χέρι σου είναι να ξεκινήσεις κάτι, ένα είδος χορού τελοσπάντων και να δεις ότι μετά θα προχωρήσεις και στα υπόλοιπα... Δε θα μπορείς να ξεκολλήσεις!

    Κι άμα έρθω Σαλόνικα να πάμε για λάτιν μαζί
    paramithi
    22.09.2005, 13:57
    εκανα ενα χρονο λατιν..απιστευτοι χοροι,πολυ ομορφη αισθηση!!το συστηνω ανεπιφυλακτα
    mirrors
    22.09.2005, 14:44
    Quote:

    Το μέλος neerie στις 22-09-2005 στις 09:54 έγραψε:
    [I]
    Θεωρώ το χορό ένα από τα σπουδαιότερα μέσα έκφρασης... το σώμα γενικότερα....

    rockaholick όπως το είπες, dancing queen indeed!

    Santourman, μακάρι να μπορούσα να εκφραστώ κι εγώ φτιάχνοντας μουσική, αλλά δεν είναι το ατού μου...

    Mirrors ποτέ δεν είναι αργά! Στο χέρι σου είναι να ξεκινήσεις κάτι, ένα είδος χορού τελοσπάντων και να δεις ότι μετά θα προχωρήσεις και στα υπόλοιπα... Δε θα μπορείς να ξεκολλήσεις!

    Κι άμα έρθω Σαλόνικα να πάμε για λάτιν μαζί






    Ευχαριστως neerie!Αντε να με σπρωξεις και μενα!!!
    rockaholic
    22.09.2005, 14:45
    pote dn einai arga opws eipan! egw exw ena 3adefo poy einai 28 kai arxise na ma8ainei xoroys (paradosiakous bebaia alla dn exei shmasia) twra!!!!

    kai o pappous moy grafthke sth italikh glwssa!!! gia na thn 8ymh8ei!!! stamathse twra alla anyway...

    telikws.. katalabes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    KIT_KAT
    22.09.2005, 15:25
    Παναγιώτα,
    στο Fuego στη Δεσπεραί και στο Sante εκείνο που είναι στο δρομάκι στην Ερμού έχει βραδιές με διδασκαλία λάτιν χορών, συνήθως μια φορά την εβδομάδα. Στο Sante απ'ο,τι θυμάμαι πέρσι είχε βραδιά αργεντίνικου τανγκό κάθε Τρίτη.


    eua
    22.09.2005, 15:54
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 22-09-2005 στις 15:25 έγραψε:

    Παναγιώτα,
    στο Fuego στη Δεσπεραί και στο Sante εκείνο που είναι στο δρομάκι στην Ερμού έχει βραδιές με διδασκαλία λάτιν χορών, συνήθως μια φορά την εβδομάδα. Στο Sante απ'ο,τι θυμάμαι πέρσι είχε βραδιά αργεντίνικου τανγκό κάθε Τρίτη.







    Ρε Κατερινα εισαι σοβαρη??? Τι ειναι αυτά που της προτείνεις? Δεν ξέρεις ποιον θα τραβολογαει τώρα μαζί της??? εκτος αν το έκανες επειτηδες...

    Τεσπα... η μόνη φορά που τόλμησα να χορέψω ήταν μετα από παροτρυνση (πρηξιμο κοινώς) της mirrors.. Το αποτέλεσμα? Η Παναγιώτα αφησε της εντυπωσιακες (αισθησιακές ηθελα να πω) φιγούρες και έπεσε κάτω απ' τα γέλια..
    και μετα η Κατερίνα... προτείνει και μέρη... Ειμαστε σοβαροί???
    mirrors
    22.09.2005, 15:54
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 22-09-2005 στις 15:25 έγραψε:

    Παναγιώτα,
    στο Fuego στη Δεσπεραί και στο Sante εκείνο που είναι στο δρομάκι στην Ερμού έχει βραδιές με διδασκαλία λάτιν χορών, συνήθως μια φορά την εβδομάδα. Στο Sante απ'ο,τι θυμάμαι πέρσι είχε βραδιά αργεντίνικου τανγκό κάθε Τρίτη.







    Υποθετω οχι δωρεαν.Μηπως ξερεις και τιμες???
    KIT_KAT
    22.09.2005, 15:59
    Νομίζω έχει μία νορμάλ είσοδο το μαγαζί.

    Quote:

    Το μέλος eua στις 22-09-2005 στις 15:54 έγραψε:


    Ρε Κατερινα εισαι σοβαρη??? Τι ειναι αυτά που της προτείνεις? Δεν ξέρεις ποιον θα τραβολογαει τώρα μαζί της??? εκτος αν το έκανες επειτηδες...

    Τεσπα... η μόνη φορά που τόλμησα να χορέψω ήταν μετα από παροτρυνση (πρηξιμο κοινώς) της mirrors.. Το αποτέλεσμα? Η Παναγιώτα αφησε της εντυπωσιακες (αισθησιακές ηθελα να πω) φιγούρες και έπεσε κάτω απ' τα γέλια..
    και μετα η Κατερίνα... προτείνει και μέρη... Ειμαστε σοβαροί???





    Έλα βρε Άννα... μα τι φίλη είσαι;;
    eua
    22.09.2005, 18:29
    Πάντως όχι τέτοια--->
    προτιμω κάτι πιο ήρεμο ----->
    ή έστω κάτι πιο δροσερο---->

    (και χωρις λαθη αυτη τη φορα.. )
    mirrors
    22.09.2005, 22:14
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 22-09-2005 στις 15:59 έγραψε:

    Νομίζω έχει μία νορμάλ είσοδο το μαγαζί.

    Quote:

    Το μέλος eua στις 22-09-2005 στις 15:54 έγραψε:
    [i]

    Ρε Κατερινα εισαι σοβαρη??? Τι ειναι αυτά που της προτείνεις? Δεν ξέρεις ποιον θα τραβολογαει τώρα μαζί της??? εκτος αν το έκανες επειτηδες...

    Τεσπα... η μόνη φορά που τόλμησα να χορέψω ήταν μετα από παροτρυνση (πρηξιμο κοινώς) της mirrors.. Το αποτέλεσμα? Η Παναγιώτα αφησε της εντυπωσιακες (αισθησιακές ηθελα να πω) φιγούρες και έπεσε κάτω απ' τα γέλια..
    και μετα η Κατερίνα... προτείνει και μέρη... Ειμαστε σοβαροί???





    Έλα βρε Άννα... μα τι φίλη είσαι;;

    [/I]



    ΟΝΤΩΣ ΑΝΝΑ, ΤΙ ΣΟΙ ΦΙΛΗ ΕΙΣΑΙ??
    ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ Σ'ΕΠΡΗΖΑ ΝΑ ΧΟΡΕΨΕΙΣ?ΩΣΤΕ ΕΤΣΙ Ε?
    Σ'ευχαριστω Κατερινιω, θα το εχω υποψιν!
    mirrors
    22.09.2005, 22:30
    Quote:

    Το μέλος eua στις 22-09-2005 στις 18:29 έγραψε:

    Πάντως όχι τέτοια--->
    προτιμω κάτι πιο ήρεμο ----->
    ή έστω κάτι πιο δροσερο---->

    (και χωρις λαθη αυτη τη φορα.. )





    Ένα έχω να πω:
    ----->Κοιμηθήκαμεεεε (να μην πω ξενερώσαμε)
    ----->μμμ....κάτι γίνεται
    -----?Shake it to the groove, babe!

    ΥΓ:Δε θα μάθω πού είναι οι σχολές...θα σε ξεπατώσω...
    W4TT4N4B3
    23.09.2005, 05:42
    η Θεσσαλονικη ειναι γεματη απο τετοιες σχολες
    neerie
    23.09.2005, 09:56
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 23-09-2005 στις 05:42 έγραψε:

    η Θεσσαλονικη ειναι γεματη απο τετοιες σχολες





    Σχολές εντάξει... στέκια όμως που να παίζουν λάτιν το βράδυ να μπορείς να πας να χορέψεις έχει?
    nefos
    03.05.2006, 21:59
    @ Μιας και το topic μιλά για χορό , είπα να παραθέσω και αυτή την χορευτική παράσταση. Διαβάζεται ενδιαφέρουσα.
    ___________________________________________________________________

    Ιστορίες για τα στοιχεία της φύσης και σκέψεις για την πορεία προς την ενηλικίωση, αλλά και τον φόβο για τον θάνατο. Οι ανθρώπινες σχέσεις υπό το πρίσμα δυο ζευγαριών, μια σύγχρονη ανάγνωση στον «Αίαντα» του Σοφοκλή -όπου ο σύγχρονος χορός μπλέκεται με την ιαπωνική πολεμική τέχνη Ai-Kido- και μια προσέγγιση στη γένεση και την εξέλιξη του καταστροφικού φαινομένου του τσουνάμι, αλλά και οι επιπτώσεις που έχει στη σχέση του ανθρώπου με το περιβάλλον.

    υπόλοιπο άρθρο στην Αθήνα γίνεται χορός



    Το Φεστιβάλ θα ξεκινήσει με πάρτι που θα γίνει αύριο στο μπάρ «4» στη στοά Πραξιτέλους (Κολοκοτρώνη 25), όπου οι συντελεστές καλούν τους φίλους του χορού να χορέψουν μαζί τους και εκτός σκηνής. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

    Τηλέφωνα επικοινωνίας: 2107560127/ 693763639 και irosaggelos@in.gr

    (Ενετ)