ελληνική μουσική
    680 online   ·  210.851 μέλη

    Βαγγέλης Γιαννάκης

    llorona
    21.09.2005, 14:46
    Εχω ξαναγράψει για τον Βαγγέλη Γιαννάκη στη δικοκριτική και επιμένω γιατί κατά την άποψή μου αξίζει τον κόπο.
    Αποτελεί περίπτωση τραγουδοποιού, που λογω χαμηλού προφιλ δεν θα γίνει εύκολα γνωστός στο πλατύ κοινό, στους μουσικούς κύκλους όμως χαίρει μεγάλης εκτίμησης.
    Το 2004 έβγαλε τον πρώτο προσωπικό του δίσκο, τις "Ιχνογραφίες" σε μουσική και στίχους δικούς του, τραγουδισμένο από τον Ανδρέα Καρακότα και με τη συμμετοχή του Παντελή Θαλασσινού στο τραγούδι "Βόλτα". Εξαίσιες ενορχηστρώσεις από τους Ντίνο Χταηιορδάννου και Θοδωρή Κουέλη, εξαίρετους μουσικούς που ξεφεύγουν από την κλασσική λαική φόρμα, αλλά θα σταθώ στο στίχο , ο οποίος εμένα τουλάχιστον με ξάφνιασε. Στίχος καθαρή λαική ποίηση, καθόλου προφανής, αλλά λιτός, απλός, όχι μεγαλόστομος και ταυτόχρονα ευαίσθητος και εμπνευσμένος.

    παραθέτω ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια
    ΒΡΟΧΕΣ

    Νυχτώνει ο κόσμος μέσα στη σιωπή
    σα φλόγα από κερί που σιγοκαίει
    αλλόκοτη σιωπή σ αυτά τα μέρη
    στη χούφτα να φυλάξεις δυό γουλιές
    θ αργήσουν να ρθουνε βροχές.

    Δεν σάλεψε ούτε φύλλο αποβραδις
    δεν έσταξε η φωνή μου από τα χείλη
    στο πρώτο φως ν ανάψεις το καντήλι
    το μποι τους μετράνε οι φωτιές
    Θ αργήσουν να ρθουνε βροχές

    Διψάει ο κόσμος δίψασα κι εγώ
    μαζί με τα πουλιά στης γης τ αλώνια
    στεγνώσαν οι ψυχές μας με τα χρόνια
    στα μάτια καθρεφτίζονται οι ψυχές
    Θ αργήσουν να ρθουνε βροχές..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 21-09-2005 14:48 ]
    XeniaRodo
    21.09.2005, 15:18
    Eκτός από αυτόν τον δίσκο πού αλλού μπορούμε να τον συναντήσουμε ή πού θα μπορούσαμε ήδη να τον έχουμε ξανασυναντήσει?
    llorona
    21.09.2005, 15:40
    Σου παραθέτω ένα μικρό βιογραφικό του, για να έχεις μια πλήρη εικόνα.
    Το χειμώνα εμφανίζεται σε καποιους χώρους αλλά ακόμη δεν ξέρω που. Μόλις μάθω, θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα


    Ο Βαγγέλης Γιαννάκης γεννήθηκε και ζει στην Αθήνα.
    Έχει συνεργαστεί ως μουσικός, με τον Γιώργο Τζώρτζη, τη Λιζέτα Καλημέρη, τον Ανδρέα Καρακότα, τον Κώστα Μάντζιο την Αφεντούλα Ραζέλη και τον Βαγγέλη Κορακάκη σε διάφορες μουσικές σκηνές της Αθήνας, ενδεικτικά στο « ΧΑΜΑΜ»,
    « ΕΝΑΛΛΑΞ» ,«ΜΑΓΙΟΠΟΥΛΑ», «ΜΠΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ» και συμμετείχε στο δίσκο του Βαγγέλη Κορακάκη «Μπουζουξήδες με πυξίδες» παίζοντας μπαγλαμά. .
    Ως συνθέτης, εμφανίστηκε στη δισκογραφία το 2000 γράφοντας μουσική και στίχους σε δύο τραγούδια («Φυσάει απόψε» και «Μικρή Μπαλάντα») στο δίσκο της Αφεντούλας Ραζέλη «Στη Φωτιά να ρίχνεις μέλι».
    Πήρε μέρος στις μουσικές παραστάσεις Ιουλίου Αυγούστου 2003 στα Θέρμα Λουτρά της Λήμνου, παρουσιάζοντας δικά του τραγούδια μαζί με τον Ανδρέα Καρακότα.
    Επίσης έγραψε το τραγούδι τίτλων για την εκπομπή της ΝΕΤ «Κυριακάτικο Τραπέζι» όπου είχε και την μουσική επιμέλεια.
    Τον Αύγουστο του 2004 κυκλοφόρησε από την εταιρεία EROS MUSIC το πρώτο προσωπικό του cd με τίτλο «Ιχνογραφίες». Το cd πήρε πολύ καλές κριτικές από γνωστά μουσικά έντυπα και ο Βαγγέλης χαρακτηρίστηκε ως παραγωγός τραγουδιών «με υψηλό καλλιτεχνικό στοίχημα» (βλ. Δίφωνο τεύχος Αυγούστου 2004 κριτική από τον Αλέξη Βάκη.)

    XeniaRodo
    22.09.2005, 09:58
    Eυχαριστώ πολύ
    Aν είναι τόσο αξιόλογος όπως λες θα ήθελα να τον γνωρίσω...