ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.847 μέλη

    Οι μουσικές σας σπουδές!

    zaharias77
    18.10.2007, 16:14
    γεια σας εχω βιογραφικο εκει αν θελετε να δειτε www.myspace.com/zahariaskarounis εχv βαλει και κατι kai kati tragoudia kala
    Morpheus91
    19.10.2007, 10:44
    'Εκανα 7 χρόνια πιάνο και θεωρεία σε ωδείο ...
    Σταμάτησα στην τρίτη γυμνασίου γιατί
    δεν είχα πολύ χρόνο και δεν άντεξα κιόλας ...
    Τώρα παίζω όποτε έχω χρόνο ...
    Αγόρασα και μία ηλεκτρική κιθάρα και
    μαθαίνω μόνη μου ...
    Αυτά .
    panos68
    29.10.2007, 00:02
    Φιλαράκι ή εγώ δε σε κατάλαβα ή εσύ κάπου "χάθηκες". Το να χωρίζεις τον "οργανοπαίχτη" απο το σπουδαγμένο μουσικό σε "ερασιτέχνη" και επαγγελματία είναι δυστυχώς μεγάλη αφέλεια.
    Επιπλέον για το εντελώς άστοχο παράδειγμα της ιατρικής: Οι μαμές που ξεγεννήσανε τους προγόνους μας, δεν είχαν τελείωσει τη νοσηλευτική (δηλαδή εντελώς ασπούδαστες)... λες να ήταν πρόβλημα? (από την άλλη λες να'ναι αυτός ο λόγος που πάμε κατα διαόλου; )

    Παράθεση:

    Το μέλος christos54 στις 10-03-2006 στις 05:57 έγραψε...

    Οσο εαν υπαρχουν οργανοπαιχτες και μουσικοι με σπουδες οπως αναφερθηκε συγνωμη αλλα αυτο θα το ελεγα εγω ερασιτεχνες και επαγγελματιες.σε ολους τους χωρους ξεχωριζεται αυτο κανεις δεν χειρουργει επειδη ειναι λατρης της ιατρικης θελει και καποιοες γνωσεις αναλογες.Δεν αποκλειω βεβαια για να μην παρεξηγηθω τους αυτοδιδακτους μουσικους εχω τζαμαρει με απιστευτους τετοιους μουσικους.ομως καθενας πρεπει να ξερει σε ποιο επιπεδο βρισκεται και τι μπορει να προσφερει μεσα σε αυτο το μαγικο κοσμο της μουσικης.


    pianoteacher
    29.10.2007, 00:34
    Ξεκίνησα στα 6 να μαθαίνω πιάνο. Μέχρι σήμερα (στα 27) έχω Πτυχίο και Δίπλωμα Πιάνου, Πτυχία Ειδικού Αρμονίας, Αντίστιξης, Φυγής και τον Ιούνιο παίρνω Δίπλωμα Σύνθεσης. Ταυτόχρονα είμαι φοιτήτρια στο ΤΜΣ του Ιονίου Πανεπιστημίου και έχω δουλέψει 6 χρόνια στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και 10 χρόνια σε Ωδεία. Αυτά. Και η ζωή συνεχίζεται!!!
    noizreduction
    29.10.2007, 02:13
    Κανενα που να αντικατοπτριζει την τεχνη..Αλλιως, απο χαρτια πηξαμε...
    dimitra9
    09.11.2007, 10:15
    νέα κι εγώ στην παρέα σας ,καλώς σας βρήκα

    είμαι 29 κι ασχολούμαι με την μουσική από τα 7 μου,τριγυρίζοντας σε διάφορα ωδεία,εγκαταλείποντας κατά διαστήματα τις σπουδές και ξαναρχίζοντας μετά........και να ΄μαι τωρα σχεδόν στα τριάντα με πτυχία θεωρητικών στα χέρια πτυχίο πιάνου και επειδή τελειωμό η γνώση δεν έχει παλεύω και για το δίπλωμα τώρα.

    ατελειώτες ώρες διαβάσματος αλλα και χαλάρωσης στο πιάνο (στην προέκταση του εαυτού μου,στον έρωτα μου)αλλά όσο πιο πολύ διαβάζω τόσο καταλαβαίνω ότι δεν ξέρω τίποτα.η μουσική ειναι σαν το σύμπαν,η μουσική είναι το σύμπαν.κι όσο υπάρχουν ανθρώπινες ανάσες να την τροφοδοτούν θα μεγαλώνει και θα ομορφαίνει.

    και κατά την γνώμη μου ο καθένας που σιγοτραγουδάει μια μελωδία,που ταξιδεύει με ένα τραγούδι,που χορεύει έναν ρυθμό κρύβει μέσα του έναν μουσικό .η γνώση βρίσκεται στην ψυχή.όπως με την ζωή,σοφός δεν είναι απαραίτητα αυτός που έχει διαβάσει πολλά βιβλία.....έτσι δεν είναι;
    MirsiniManou
    11.11.2007, 20:27
    Xμμ!Τελειώνει ποτέ η μουσική σπουδή..???
    Λοιπόν ας αρχίσουμε μ'ένα δίπλωμα πιάνου ,πτυχία αρμονίας αντιστιξης και φυγής,2 βραβεία σε διαγωνισμούς ,απειρα master classes Ελλάδα κι εξωτερικό και 20 χρόνια στην εκπαίδευση κι άλλα τόσα καλλιτεχνική δραστιριότητα!!Μάλλον έχω αρκετά ακόμα να μάθω!!
    ilias-nekt
    16.11.2007, 23:15
    Θα συμφωνησω με τη dimitra9!H μουσικη ειναι αβυσσος,ειναι αστηρευτη πηγη γνωσεων!
    Ειμαι Πτυχιουχος κ' Διπλωματουχος της Βυζαντινης Μουσικης.
    iathen
    17.11.2007, 16:17

    Εγώ όταν πήγαινα μεγάλα νήπια η μητέρα μου με είχε βάλει σε ένα προπαιδιακό πρόγραμμα.
    Περιτό να σας πω ότι απλά μας άφηναν σε μια άδεια αίθουσα και μια φορά στο τόσο ερχόταν και μια δασκάλα, γαι να μας ελέγξει ή να μας μαλώσει αν κάναμε φασαρία.
    Το μόνο όργανο μέσα στη αίθουσα ήταν μια κιθάρα και μια φορά στο τόσο μας έπαιζαν με αυτή.

    Τον επόμενο χρόνο (1η δημοτικού) αποφάσισα να γραφτω για κιθάρα.
    Πήγαμε, φυσικά, σε άλο ωδείο.
    Εκεί μου είπαν ότι είμαι μικρή για κιθάρα και μικροκαμωμένη και αν ήθελα θα μπορούσα να αρχίσω από τον άλλο ή τον παράλλο χρόνο.
    Μου πρότειναν αντι για κιθάρα να ξεκινήσω βιολί ή πιάνο.
    Εγω με το παιδικό μου μυαλο (τι έξυπνο που ήμουν!) σκέφτηκα ότι έχω και στο σπίτι πιανάκι ( ) και αποφάσισα να κάνω βιολι. Δεν ήξερα ούτε καν το σχήμα του οργάνου!!
    Μέχρι την έκτη δημοτικού όλα κύλισαν ομαλά.
    Μέτρια μαθήτρια, ψιλοβαριόμουν να διαβάσω..
    Στη 1η γυμνασίου πήγα σε μουσικό σχολείο και ξεκίνησα (υποχρεωτικα) πιάνο και ταμπουρά.
    Τότε κατάλαβα ότι σε σχέση με τα άλλα παιδιά ήμουν σε καλή κατάστεση όσο αφορά τη μουσική. Έκανα και πιο πολλές ώρες μουσικη. Είχα αλλάξει και βιολί και πήρα ένα πολύ καλύτερο από αυτά που χρησημοποιούσα πάντα. Άρχισε κάτι να με τραβάει στο βιολί. Ήξερα ότι μέσω αυτού μπορούσα να καταφέρω πολλά...
    Μέχρι τον επόμενο χρόνο είχα πορωθεί με το βιολί. Διάβαζα πια επιδή το ήθελα. Δεν με ένοιαζε να εκμεταλευτώ το γεγονός ότι ένιωθα ξεχωριστή με αυτό.
    Άρχισα, απλά να το αγαπάω. Τα εκτονώνομαι. Δηιουργήθηκε μία σύνδεση.
    Από τότε αγαπάω το βιολί και δεν το αποχωρίζομαι.
    Δεν μπορω να με φανταστώ χωρίς αυτό.
    Στη μέση της 2ας γυμνασίου αγόρασα κιθάρα.
    Πάντα ήθελα να δοκιμάσω και την κιθάρα, ήταν, εξ' άλλου, το όργανο που με βοήθησε να ανακαλύψω το βιολί.
    Τα κατάφερνα, ομολογώ, σχετικά καλά (μάθαινα μόνη μου). Μετά από κανα 3μηνο, όμως, βαρέθηκα.
    Δεν μπορώ να διαβάζω χωρίς να μου βάζει κάποιος ένα πρόγραμμα.
    Μόνη μου δεν μπορώ να το τηρήσω.
    Την παράτησα, λοιπόν.
    Τώρα είμαι 3η γυμνασίου, τρελαίνομαι για ότι έχει σχέση με βιολί, πάω ακόμα στο μουσικό σχολείο, παίζω πιάνο και ταμπουρα, όχι με τόση όρεξη και άνεση, και κιθάρα μία φορά στο τόσο, αν δεν έχω τίποτα άλλο να κάνω.


    Αυτή ήταν η μουσική πλευρά της ιστορίας της ζωής μου.
    Το ξέρω πως αν αντέξατε να διαβάσετε όλη την διηγησή μου βαρεθήκατε, αλλά τι να κάνουμε, πιήτε ένα ποτηράκι κρύο νερό και η ζωή συνεχίζεται!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iathen στις 17-11-2007 16:23 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iathen στις 10-10-2011 02:57 ]


    xaroumenokoritsi
    26.02.2008, 21:30
    Λοιπόν..
    Καταρχάς είμαι ένα πολυάσχολο άτομο..
    Από πρώτη δημοτικού η μαμά μου με τρεχε στις γυμναστικές και στα μπαλέτα.
    Ήθελε να σπουδάσει γυμναστική ακαδημία..Δεν πήγε τελικά και της έμεινε απωθημένο!
    Πάντως ξαφνικά στην 4η δημοτικού μου ρχεται μια ξαφνική έμπνευση να μάθω να παίζω μουσική. Πάω στο ωδείο και αποφασίζω πιάνο φυσικά..
    Συνέχισα κανονικά.
    Ξαφνικά στη έκτη δημοτικού αποφασίζω να αρχίσω φλάουτο σε ωδείο..Κάνω λοιπόν για ένα χρόνο και μετά συνεχίζω έχοντας δανειστεί το ένα φλάουτο της..
    Στην 2α γυμνασίου αποφασίζω να γίνω κιθαρίστρια...Ξεκινάω λοιπόν κιθάρα σε ωδείο για ένα χρόνο..
    Συνεχίζω φυσικά πιάνο και φλάουτο..Σταματάω κιθάρα και αρχίζω βιολί..
    Τώρα κάνω φλάουτο, βιολί και πιάνο (φυσικά)
    Και επίσης τελείωσα θεωρία και τώρα είμαι 3η αρμονία.
    Θα κάνω ειδικό και θα συνεχίσω..
    Αφήστε που θέλω να αρχίσω και σαξόφωνο...

    thaliey
    27.02.2008, 09:10
    loipon kata tin gnomi mou enas mousikos prepei pano ap ola na exei tin thelisi giati xoris ayti oxi mono stin mousiki alla k genika stin zoi mas den ginetai tipota!apo kei kai pera pisteuo pos kapoios me ligoteres spoudes sto antikimeno apo kapoion allo mporei na einai kaluteros k auto mono k mono eixe megaluteri thelisi g auto k prospathouse perissotero!oloi exoume dikaioma stin mousiki eite exoume spoudes eite oxi sigoura me spoudes einai kalutera arkei na tis kanoume epeidi emeis tis theloume k oxi gia opoiodipote allo logo giati etsi den tha vgaloume apotelesma....akomi loipon pisteuo pos omonos logos gia na diaxorisoume mousikous s arasitexnes k epaggelmaties den einai analoga me tis spoudes k ta ptuxia tous alla me monadiko kritirio an t exoun kanei kurio epaggelma tous i oxi...!!!oson anafora t eauto mou exo parei ptyxio armonias ksero armonio piano k taburo k apo polu mikri tragoudao s xorodies k synexikathow episeis exo kanei mathimata fonitikis....k s ligous mines tha ksekiniso spoudes mousikis texnologias...kati me to opoio thelo na asxolitho epaggelmatika....thelo dil na gino mousikos texnologos!!!
    demonoula
    29.04.2008, 13:44

    Καλησπέρα και από μένα, ήρθα κι εγώ να πω τον πόνο μου και να ακούσω τις γνώμες σας.

    Σε ωδείο πήγα κ εγώ μικρούλα, στα 7 μου, και ξεκίνησα με αρμόνιο γιατί παρόλο που εγώ ήθελα πιάνο θεώρησαν (και πλέον πιστεύω ότι είχαν δίκιο) ότι αν με πετάγαν στα βαθιά θα τα παρατούσα στην πρώτη δυσκολία. Είχα την τύχη να έχω δύο πολύ καλές καθηγήτριες - μία στο αρμόνιο και μία στη θεωρία - και πραγματικά λάτρεψα τη μουσική. Αλλά δεν μπορούσα να διαβάζω με τις ώρες. Ούτε μία ώρα συνεχόμενη δεν καθόμουν!!! Όταν οι καθηγήτριες μου έφυγαν από το ωδείο, συνέχισα σε άλλο (στον καθηγητή των καθηγητριών μου). Εκεί πλέον έκανα αρμονία και πιάνο όσο χρειαζόταν για να δώσω το ειδικό αρμονίας. Έλα όμως που λάτρεψα το θεωρητικό κομμάτι. Έτσι αφού ξεμπέρδεψα με πανελλήνιες συνέχισα με αντίστιξη κ πλέον είμαι στη φούγγα. Ο πόνος που προανέφερα είναι ότι μέχρι πρόσφατα δεν είχα σκεφτεί ποτέ να το πάω επαγγελματικά. Βιομηχανική διοίκηση τελειώνω το άμοιρο και τη σιχαίνομαι κιόλας. Δούλεψα όμως 2 χρονιές σε κατασκηνώσεις και λάτρεψα τα παιδιά και τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τη μουσική. Αυτό που βλέπω είναι ότι καλώς ή κακώς οι ωδειακοί πλέον αποκλειόμαστε από τον ΑΣΕΠ. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ώστε να κάνω επάγγελμα αυτό που πραγματικά μου αρέσει; Και δεν εννοώ τη μουσική σκέτη αλλά το να τη μεταδίδω σε παιδιά, να τους δείχνω καινούριους δρόμους...Πτυχίο στο πιάνο δεν έχω, παίζω ικανοποιητικά όμως. Πείτε μου τις γνώμες σας

    Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, ήθελα κάπου να πω τον πόνο μου και να ξέρω ότι θα με καταλάβουν.


    PsychoKeys
    04.07.2008, 21:18

    Γεια και απο μενα. Περυσι το καλοκαιρι πηρα το πτυχιο του πιανου. Αν και αργησα να ασχοληθω με την μουσικη, καταλαβα οτι θα κρατησει αρκετο καιρο αυτη η σχεση. Ξεκινησα με αρμονιο για 2 χρονια και υστερα αρχησα πιανο. Παραλληλα εκανα και τα θεωρητικα μαθηματα οπως θεωρια ,αρμονια, ιστορια μουσικης, μουσικη δωματιου κ.α. Επειτα ειχα και μια συντομη εμπειρια διδασκαλιας εφοσον κληθηκα να αντικαταστησω στο ωδειο μια καθηγητρια για λιγες εβδομαδες.

    Τωρα προσπαθω να συμπιεσω την μουσικη στον ελευθερο μου χρονο, αφου δινω μαθηματα, κανω προβες με μια μπαντα και επεκτεινω το ρεπερτοριο μου! Τοση πολυ μουσικη τοσο λιγος χρονος!


    sunwing
    08.07.2008, 23:18

    Παράθεση:

    Το μέλος pianoteacher στις 29-10-2007 στις 00:34 έγραψε...

    Ξεκίνησα στα 6 να μαθαίνω πιάνο. Μέχρι σήμερα (στα 27) έχω Πτυχίο και Δίπλωμα Πιάνου, Πτυχία Ειδικού Αρμονίας, Αντίστιξης, Φυγής και τον Ιούνιο παίρνω Δίπλωμα Σύνθεσης. Ταυτόχρονα είμαι φοιτήτρια στο ΤΜΣ του Ιονίου Πανεπιστημίου και έχω δουλέψει 6 χρόνια στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και 10 χρόνια σε Ωδεία. Αυτά. Και η ζωή συνεχίζεται!!!

     

    Ελπίζω ότι όλα τα παραπάνω συντελούν σε ευτυχισμένη βιωτή...!!!

     


    Sun-Kissed
    26.08.2008, 01:09
    Ξεκίνησα πιάνο σε ωδείο γύρω στα 7 μου, στη δευτέρα δημοτικού...Μπαίνοντας στο λύκειο, πάω για την ένατή μου χρονιά φέτος, έχοντας ήδη μπει στην Ανωτέρα και τελειώσει με τα υποχρεωτικά μαθήματα (Θεωρία της Μουσικής, Αρμονία, Σολφέζ, Dictee, Prima Vista, Iστορία της Μουσικής - μόνο η Μορφολογία/Οργανωγνωσία μου λείπει!), κάνοντας focus στο στόχο που έχω βάλει με την καθηγήτριά μου: Πτυχίο σε όσα λιγότερα χρόνια γίνεται! (Δυστυχώς έχω μπροστά μου τις πανελλήνιες και θ' αναγκαστώ να το αποχωριστώ για 2 χρόνια τουλάχιστον...)
    Tommymoto
    26.08.2008, 15:57

    Εγω δεν εκανα τιποτα. απλα παιζω...


    kapoios
    10.09.2008, 11:22

    Ξεκινησα 7 χρονων με αρμονιο.Στα 8 πηγα στην φιλαρμονικη του Δημου Καρδιτσας μαθαινοντας κορνο (μικρο ευφωνιο,οχι γαλλικο).Ημουνα μελος της Φιλαρμονικης για 10 χρονια.Μετα λογω πανελληνιων σταματησα.Περασα στο Μουσικων Σπουδων Θεσσαλονικης,και φετος επιτελους τελειωνω.Εντο μεταξυ παω για διπλωμα πιανου,πτυχιο κιθαρας,πτυχιο φουγκας.Παρολα αυτα το μερακι μου ηταν το γαλλικο κορνο..Αγορασα ενα,κανοντας μαθηματα με εναν ηλιθιο καθηγητη.Μαλωσα,πηρα βιβλια προσπαθοντας να μαθω μονος μου,αλλα απετυχα.Επιπλεον εβαλα την αδερφη μου να μου μαθει βιολι,αλλα μετα απο ενα χρονο σταματησα λογω ελλειψης χρονου.Το ενδιαφερον υπαρχει.

    Ειμαι 24 χρονων και ξερω οτι θα πηγαινω στα ωδεια χρονια ακομα,για συνθεση κτλ.Αυτο που εχω καταλαβει ειναι,οτι τα πτυχια δεν κανουν τον μουσικο,αλλα η πρακτικη εξασκηση,χαρακτηριστικο που πολλοι που τελειωνουν τα ωδεια δεν εχουν.Πριν απο 2-3 χρονια σνομπαρα τα γκρουπακια ροκ,εντεχνης,λαικης μουσικης,θεωροντας τα κατωτερα της κλασσικης.Η γνωμη μου εχει αλλαξει.Ολα τα ειδη στην μουσικη ειναι ξεχωριστα,και γιαυτο πλεον ασχολουμαι με ολα εκτος απο το μεταλ που δεν μου ταιριαζει....Αυτο καταλαβα οτι οσα πτυχια και να εχεις αν δεν αγαπας αυτο που κανεις και αν δεν αποκτησεις εμπειριες μεσα απο διαφορα συγκροτηματα εντεχνα ,ροκ,λαικα κτλ. δεν θα εισαι ποτε πραγματικος μουσικος...Αυτα παιδες και απο μενα...Καλη σεζον και οτι προκυψει...!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    driverbulba
    10.09.2008, 11:25

    Εγώ παίζω 8 χρόνια πιάνο, βρίσκομαι δηλαδή φέτος στην 3η Μέση. Τώρα από θεωρητικα: Τελείωσα Σολφέζ, Dictee, Αρμονία είμαι στο 2ο ειδικό, Ιστορία Μουσικής στο 2ο έτος και Μορφολογία στο 1ο έτος... Α, έχω και μια ηλεκτρική κιθαρίτσα και μαθαίνω μόνος μου! {#emotions_dlg.rockon}


    Xristos19
    11.09.2008, 02:09

    Κοίτα εγώ έχω κάνει κατι στην μουσική που το έχω μετανιώσει πικρά.{#emotions_dlg.crying}

    Λοιπόν...

    Πήγα ένα χρόνο κιθάρα κλασσική στο Ωδείο.

    Επείδη ώμος δεν μου άρεσε η θεωρία έφυγα απο το Ωδείο,πήγα εξω 2 χρόνια κιθάρα 1 χρόνο κλασσική και 1 χρόνο ηλεκτρική.Μετα απο καίρο συνηδητοποίησα πως δεν μαθαίνω τίποτα.Έτσι ξαναγράφτηκα στο Ωδειό και συνεχίζω εκεί.Μ΄αρέσει δεν μου αρέσει η θεωρία,πρέπει να την κάνω,χα και στο τέλος μου άρεσε.Και πιστέυω πως είχα υψηλούς βαθμούς.Και εκτός απο αυτό,είμαι και σε μπάντα.


    emmanuella
    13.09.2008, 11:55

    Ας γράψω κι εγώ εδώ ...

    Λοιπόν ...

    η πρώτη μου επαφή με τη μουσική ήταν όταν ήμουν 5 χρονών ... η γιαγιά μου ήθελε ( είχε λυσσάξει για την ακρίβεια ) να μάθω λύρα ... μια και είμαστε από την Κρήτη ...

    Όντας μιρκή με πείσανε ... και άρχισα !!! Wink

    Στα 6 μου ... όμως είχα εγώ λυσσαξει να αρχίσω πιάνο ! {#emotions_dlg.thumbup} 

    Άρχισα ... και έχω φτάσει πλέον στην 1η Ανωτέρα. Δυστυχώς έπρεπε να σταματήσω λόγω τραυματισμού με αποτέλεσμα φλεγμονή στον αριστερό τένοντα του χεριού. {#emotions_dlg.crying}

    Να σημειώσω ότι συνέχισα και τη λύρα για 4 χρόνια ... αλλά σταμάτησα ...

    Πλέον, παίζω πιάνο με κάποια δυσκολία. Αλλά νιώθω τόσο ωραία όταν παίζω !!! Έχω και ένα άχτι και πάω και βγάζω σε όοοολα τα τραγούδια παρτιτούρες !!!

    Μόνη μου έμαθα να παίζω και κιθάρα, μια και είχα τις βάσεις από τη λύρα ( είναι σχεδόν το ίδιο {#emotions_dlg.wacko} ) με ιδιαίτερη προτίμηση στην ακουστική κιθάρα !!

    Όσο για θεωρητικά, είμαι στον πρώτο χρόνο μορφολογίας μουσικής, στον 2ο ιστορία της μουσικής και μόλις τελείωσα μια για πάντα τον ειδικό αρμονίας !!Cool

    Εν τέλει ... τρελαίνομαι για τη μουσική !!! Έχω πολλά και διάφορα ακούσματα !!

    Και φυσικά ... Συνεχίζουμε τις σπουδές μας εις τον υπέροχο κόσμο της μουσικής ! {#emotions_dlg.walkman}