ελληνική μουσική
    324 online   ·  210.844 μέλη

    Εσεις θεωρείτε την Κύπρο ξένο έθνος και όχι ελληνικό;

    Astron
    01.10.2005, 18:29
    Quote:

    Το μέλος ph στις 01-10-2005 στις 18:17 έγραψε:


    Φτάνει πια να ακούγονται οι ίδιες και οι ίδιες βλακείες που προκύπτουν από άγνοια. Κάτι φαμφάρες τύπου ''Η Κύπρος είναι ελληνική'' διατηρούνται ακόμα από αμορφωσιά κυρίως και προκύπτουν από τα ενωτικά οράματα που ''εκπλήρωσε'' με τραγικά αποτελέσματα η χούντα των Αθηνών. Αν ο Ελληνοκύπριος θεωρεί πως Κύπρος και Ελλάδα είναι ένα, τότε και ο Τουρκοκύπριος δικαιούται να θεωρεί πως η Κύπρος είναι ένα με την Τουρκία. Κάτι τέτοια μας φέραν στην καταστροφή κι ακόμα ακούγονται οι ίδιες σαχλαμάρες. Σσσσσσσσ... Αφήστε την Κύπρο στο λαό της, σε μας τους Κυπρίους.... ηρεμία....





    Το ότι έχεις διαφορετική άποψη δεν σου δίνει το δικαίωμα να χαρακτηρίζεις τις απόψεις των άλλων ως "βλακείες και φαμφάρες" που "διατηρούνται από αμορφωσιά"!!
    Δεν καταλαβαίνεις την αντίφαση να κατηγορείς τους άλλους για αμορφωσιά την ίδια ώρα που δεν έχεις στοιχειώδη ευγένεια;

    ph
    01.10.2005, 18:36

    ΄Οταν δίπλα σου κατοικεί ο θάνατος, η καταστροφή και μέσα σου η πικρή μνήμη, δεν είσαι ευγενής με όσους ανώδυνα λένε πως η Κύπρος είναι ελληνική, από άγνοια. Σαφώς από άγνοια. Το λες καθαρά μήπως και κλονιστεί κανείς και το ψάξει το πράγμα λίγο παραπάνω και μειωθούν αυτές οι πατριωτικές φωνούλες που ουδέποτε ασχολήθηκαν σοβαρά με όσα υποστηρίζουν.
    fairies_wear_boots
    01.10.2005, 19:56
    Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα....έχω γνωρίσει αρκετούς Κύπριους και μάλιστα η μία μου συγκάτοικος είναι Κύπρια και αυτο που έχω αποκομίσει από αυτούς όπως και από την ιστορία γενικότερα είναι ότι η σχέση μας πλέον είναι κάτι σαν αυτή που έχουμε με τους Ιταλούς, τους Ισπανούς και γενικότερα όλους τους γείτονες λαούς....Σίγουρα διαφορετική από το moto του "είμαστε Μεσόγειοι αρα συμπαθιόμαστε" σίγουρα όμως όχι όπως πάει να παρουσιαστεί. Αυτό που έχω δυστυχώς διαπιστώσει με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια είναι η ευθύνη που καταλογίζεται από αρκετούς Κύπριους στην Ελλάδα για την κατάσταση της Κύπρου από το 74 και πέρα....Σε αντίθεση με πολλούς Έλληνες οι οποίοι θεωρούν τους Κύπριους ομοεθνείς και συμπολίτες οι ίδιοι οι Κύπριοι δεν φαίνεται να αισθάνονται το ίδιο τουλάχιστον όταν ερχόμαστε στο θέμα του καταμερισμού της ευθύνης για την σημερινή κατάσταση. Και χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν φυσικά θεωρώ οτι καλά κάνουν όσοι σκέφτονται ετσι. Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά το να πανηγυρίζει κάποιος για τη νίκη μιας χώρας δεν έχει σχέση με την πολιτική και τις ευθύνες της ως προς μία κατάσταση. Ας ρωτήσουμε καλύτερα τους έλληνες που ζούνε στην Αστόρια πόσα χρόνια έχουν να έρθουν Ελλάδα προκειμένου να μην τους μπαγλαρώσουν στα σύνορα και τους πάνε στο στρατό....Πόσοι έχουν εξαγοράσει τη θητεία τους....Το θέμα δεν είναι μόνο με τους Κύπριους και αυτό φυσικά δεν είναι κατακριτέο. Μπορείς να νιώθεις ένα έθνος ιστορικά και ψυχικά και αυτό είναι δικαίωμα του καθενός...Αλλά όταν εμπλέκεται πολιτική πόσο μάλλον το μέλλον μιας χώρας....Ο καθένας κοιταέι το τομάρι του....Και αυτό πρέπει να κανει....Αφήστε λοιπόν την Κύπρο στους Κύπριους, την Ελλάδα στους Έλληνες, την Κωνσταντινούπολη στους εναπομείναντες (είδαμε ποσο καλό μας έκανε η Ελληνική κυβέρνηση όταν εμπλεχτηκε....ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε....) και την Αστόρια στους απανταχού Έλληνες εστιάτορες....
    W4TT4N4B3
    01.10.2005, 21:43
    Εμεις θα την αφησουμε την Κυπρο, αλλα αυτη δεν προκειται να μας αφησει...
    Frida
    02.10.2005, 00:39
    Quote:

    Το μέλος ph στις 01-10-2005 στις 18:17 έγραψε:


    Φτάνει πια να ακούγονται οι ίδιες και οι ίδιες βλακείες που προκύπτουν από άγνοια. Κάτι φαμφάρες τύπου ''Η Κύπρος είναι ελληνική'' διατηρούνται ακόμα από αμορφωσιά κυρίως και προκύπτουν από τα ενωτικά οράματα που ''εκπλήρωσε'' με τραγικά αποτελέσματα η χούντα των Αθηνών.




    απο αμορφωσια? η ιστορια νομιζω σε διαψευδει..
    Frida
    02.10.2005, 00:47
    Quote:

    Το μέλος nikosaster στις 01-10-2005 στις 03:25 έγραψε:

    Μπράβο και καλά κανανε και πανυγηρίζανε όλοι το βράδυτου τελικού του Ευρομπασκετ στην πλατεία Ελευθερίας στην Λευκωσία.Είδα τα πλάνα από την ΤV,και συγκινήθηκα.
    Φρύντα δεν ξέρω αν πήγες εκεί.Εγω παντως θα το ηθελα πολύ.
    Φιλιά πολλά σε όλα τα αδέρφια μας στο πανέμορφο νησί της Κύπρου




    nikosaster, και βεβαια πηγα και πανηγυρισα! στην Μακαριου με το αμαξι
    Frida
    02.10.2005, 00:48
    Quote:

    Το μέλος Frida στις 02-10-2005 στις 00:36 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος katerina στις 01-10-2005 στις 12:06 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος Frida στις 26-09-2005 στις 15:55 έγραψε:
    [i]
    Εσεις θεωρείτε την Κύπρο ξένο έθνος και όχι ελληνικό;





    Σαφώς και δεν θεωρώ την Κύπρο ελληνικό έθνος. Μη λέμε βλακείες. ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ.

    Είμαι από αυτούς, που οι γονείς σου τότε, σου λεγαν να μην τους κάνεις παρέα.
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katerina στις 01-10-2005 17:04 ]

    [/I]





    με εχεις μπερδεψει λιγο σχετικα με τις αποψεις σου...
    παντως καθολου δεν ειναι ετσι οπως λες με τους γονεις μας..αυτο δεν ισχυει. εγω δεν ακουσα ποτε τετοιες παροτρυνσεις.


    Η μουσική είναι η γλώσσα της ανθρώπινης ψυχής..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 03:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 03:17 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-10-2005 03:18 ]
    count
    02.10.2005, 03:01
    Quote:

    Το μέλος ph στις 01-10-2005 στις 18:17 έγραψε:



    Η Κύπρος δεν είναι ελληνικό έθνος.

    Στο ελληνικό έθνος ανήκουν οι Ελληνοκύπριοι, που είναι όμως ταυτόχρονα συμπατριώτες όλων των νόμιμων κατοίκων της Κύπρου, δηλαδή και των Τουρκοκυπρίων, των Λατίνων, των Αρμενίων και των Μαρωνιτών.

    Εμείς οι Ελληνοκύπριοι θεωρούμε πατρίδα μας την Κύπρο και αδέρφια μας τους απανταχού ΄Ελληνες (Ελλαδίτες, ΄Ελληνες της διασποράς, ΄Ελληνες της Αιγύπτου κτλ). Συμπατριώτες μας όμως είναι οι Τουρκοκύπριοι, οι Λατίνοι, οι Αρμένιοι και οι Μαρωνίτες.

    Φτάνει πια να ακούγονται οι ίδιες και οι ίδιες βλακείες που προκύπτουν από άγνοια. Κάτι φαμφάρες τύπου ''Η Κύπρος είναι ελληνική'' διατηρούνται ακόμα από αμορφωσιά κυρίως και προκύπτουν από τα ενωτικά οράματα που ''εκπλήρωσε'' με τραγικά αποτελέσματα η χούντα των Αθηνών. Αν ο Ελληνοκύπριος θεωρεί πως Κύπρος και Ελλάδα είναι ένα, τότε και ο Τουρκοκύπριος δικαιούται να θεωρεί πως η Κύπρος είναι ένα με την Τουρκία. Κάτι τέτοια μας φέραν στην καταστροφή κι ακόμα ακούγονται οι ίδιες σαχλαμάρες. Σσσσσσσσ... Αφήστε την Κύπρο στο λαό της, σε μας τους Κυπρίους.... ηρεμία....



    στην κυπρο φιλε μου κατοικουν ελληνες χιλιαδες χρονια πριν.πριν ακομα ακομα υπηρξε η φυλη τον σελτζ/τουρκων και τον λατινων που ειπες.οσο για τους τουρκους θα πρεπει να ξερεις οτι η τουρκια μετα την καταληψη του βορειου μερους εχει φερει και με το ζορι ακομα χιλιαδες τουρκους να ζησουν στην κυπρο και εδιωξαν ,σκοτωσαν τους ελληνες διοτι η διαφορα των 2 πληθυσμων ηταν μεγαλη,ακριβως για να υποστηριξουν αυτα που εσυ λες.επισεις το τι εκανε η χουντα και με τα τραγικα αποτελεσματα οπος λες με το αν πραγματικα η κυπρος ειναι ελληνικη η οχι ειναι διαφορετικο πραγμα. μπορεις επισεις να πιστευεις οτι θελεις,οτι εισαι κυπριος η ελληνοκυπριος η τουρκοκυπριος κτλ.μπορουν ομως και οι συμπατριωτες σου οπος λες,να πιστευουν διαφορετικα πραγματα.τελος ελληνικο εθνος και ελληνικο κρατος εινα διαφορετικα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : count στις 02-10-2005 03:09 ]
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    25.10.2005, 22:01
    λογοι που αποδεικνιουν οτι η Κυπρος ειναι ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ Ελλαδας
    ΙΔΙΑ ΘΡΙΣΚΕΙΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΙΔΙΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΗΣ ΙΔΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΙΔΙΟ ΕΧΘΡΟ ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΙΔΙΑ ΓΛΩΣΣΑ

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

    ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΕΙ ΣΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΥΘΥΝΟΝΤΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ

    ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ ΕΔΑΦΟΣ

    ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΤΕΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΕΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ' ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ
    ph
    25.10.2005, 22:39

    Πιτσικούλη? Δεν βρίσκεις κάτι άλλο ν' ασχοληθείς παιδί μου που σου 'ρθε να ενώσεις την Κύπρο με την Ελλάδα τέτοια ώρα? Ορε παλλικάρια, τα παλλικάρια δεν κρατιούνται!
    kalouka
    26.10.2005, 09:07
    όταν αποφασίσουν οι Κύπριοι τι ακριβώς θέλουν θα μπορέσουμε να το συζητήσουμε
    αν πάρουμε σα βάση απο που έχουν περάσει Ελληνες τότε θα πάμε μακρυα.

    Προς το παρών η Κύπρος είναι κυπριακή

    ageras
    26.10.2005, 14:34
    Δεν νομίζω πως η Κύπρος είναι ξένο έθνος.Απλά η Κύπρος είναι ένα αυτόνομο κράτος και ανήκει στους Κύπριους.Δεν νομίζω οτι πρέπει να λέμε οτι είναι ελληνική ή τούρκικη,ή κονγκολέζικη.Απλά είναι η κύπρος
    gazakas
    26.10.2005, 15:19
    Προφανώς, η ερώτηση δεν είναι σωστά διατυπωμένη: το ορθότερο θα ήταν "Εσείς θεωρείτε ότι υπάρχει κυπριακό έθνος ή ότι οι Ελληνοκύπριοι ανήκουν στο ελληνικό έθνος (και οι Τουρκοκύπριοι στο τουρκικό, κοκ.);". Αφού λοιπόν αναρωτιόμαστε γι' αυτό, θα πρέπει όλοι όσοι απαντάμε σε αυτό το topic να έχουμε ξεκαθαρίσει πρώτα κάτι άλλο: "Τι είναι ένα έθνος;Ποια είναι τα στοιχεία που καθορίζουν την ύπαρξη ενός έθνους;". Ας απαντήσουμε πρώτα αυτά και μετά πάμε παρακάτω...

    ΥΓ. Είναι εντυπωσιακή η αντίθεση ανάμεσα στις πατριωτικές κορόνες που διαβάζουμε στο topic και στην απελπιστική ανορθογραφία των συντακτών τους.

    Οι ρυθμοί μου λύσσαξαν μα δεν κρατούν τον ήχο/της μοναξιάς σου όταν κλαις και χτυπάς τον τοίχο



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 26-10-2005 15:29 ]