ελληνική μουσική
472 online   ·  204.202 μέλη

Ο Μίκης και το άλλοθι των απολίτιστων....

Soiram
Συγχορδία Μινόρε
Chat
07.10.2005, 13:49
Οκ, αρχικά μια ερώτηση. Γιατί οι άνθρωποι αντί να πουν αυτό που σκέφτονται, το λένε με χίλιους δύο άλλους τρόπους, αλλά όχι με τον απλό; Δεν προσπαθώ να είμαι ερειστικός αλλα τόση ανάλυση περί εισαγωγικών ή μη τη θεωρώ εκ του μη όντος και άρα μάλλον περιττή. Πάλι βέβαια υπάρχουν κάποιοι που αρέσκονται περισσότερο στα παιχνιδίσματα της γλώσσας παρά στο ίδιο το νόημα του λόγου. Εγώ μάλλον ανήκω στη δεύτερη κατηγορία, χωρίς να απαξιώνω την πρώτη.

Τώρα, όσον αφορά στο καθαυτό θέμα αυτής της συζήτησης, θα ήθελα να σταθώ στο γεγονός ότι παρόλο που και για τον Χατζιδάκι να ζούσε θα ήταν τα 80 του γενέθλια, αλλά ακόμα και πεθαμένος, φέτος είναι η επαίτιος των 10 χρόνων από τον θάνατο του, ο αριθμός των συναυλιών που έγιναν προς τιμήν του μετριούνται στα δάχτυλα του ενός (άντε ίσως και των δύο) χεριού. Θα θεωρηθώ ίσως υποκειμενικός αλλά προσωπικά η μουσική του Χατζιδάκι με αγκίζει πιο πολύ από ότι του Θεοδωράκη και πραγματικά με ενοχλεί το γεγονός ότι ο Θεοδωράκης προβάλεται τόσο υπερβολικά πολύ, χωρίς φειδό (<-- έτσι γράφεται;). Το μισό φεστιβάλ Αθηνών είναι συναυλίες του Θεοδωράκη...για να μην που΄με για αυτοβιογραφίες, τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές πλήστες όσες και πάει λέγοντας. Το θεωρώ κρίμα που η γομολάστιχα που αναφέρατε πιο πριν έχει σβήσει τον Χατζιδάκι από την μνήμη μας. Διότι αν η επανάσταση είναι στοιχείο σημαντική του λαού μας, η λυρικότητα και το συναίσθημα, που όσο κανείς άλλος, έδωσε ο Μάνος με τα τραγούδια του είναι ο ακρογωνιαίος λίθος του πολιτισμού μας.

Αυτά είχα να πώ. Απλά και κατανοητά (...ελπίζω τουλάχιστον)

Voltage
Συγχορδία Μινόρε
Chat
08.10.2005, 00:30
Μα, αγαπητέ φίλε, ο Χατζηδάκις απεχθανόταν τα παντός είδους "πανηγύρια" ! Εξ άλλου είναι τόσο ψηλά, που δε θάφτανε ως εκεί η τσίκνα των "μπάρμπεκιου" !
malastrana
Συγχορδία Μινόρε
Chat
08.10.2005, 01:13
Ναι, αν βρισκόταν ακόμη ανάμεσά μας, είναι απολύτως βέβαιο ότι δεν θα ήθελε καθόλου "γενέθλια"...
W4TT4N4B3
Σολίστ
Chat
08.10.2005, 17:42
δεν μπορουν και ισως δεν πρεπει να ειναι ιδιοι ολοι οι ανθρωποι,

αλλοι ειναι περισσοτερο των γενεθλιων και των εορταστικων εκδηλωσεων και αλλοι λιγοτερο.

παντως οταν οι μεγαλοι καλλιτεχνες αντιλαμβανονται το μεγαλειο τους, παυουν να ειναι για μενα μεγαλοι. (ας μην εκληφθει ως υπονοουμενο για καποιον συγκεκριμενο, μια προσωπικη παραδοχη διατυπωμενη γενικα και αφηρημενα)
Soiram
Συγχορδία Μινόρε
Chat
09.10.2005, 13:45
Αγαπητή malstrana από όσα έχω ακούσει για τον Χατζιδάκι καταλαβαίνω ότι όντως δεν θα ήθελε ούτε γενέθλια, ούτε πανηγύρια. Παρόλα αυτά αν ήταν ακόμα ανάμεσα μας φαντάζομαι θα είχε ενεργό δράση και θα είχαμε πιο πολλές ευκαιρίες να απολάυσουμε την μουσική του. Από τη στιγμή που δεν ζεί, περιμένω κάποιος να έχει αναλάβει να κρατήσει το έργο του ζωντανό και να το διαδώσει στο κόσμο. Δεν ζητάω να γίνεται αυτό που συμβαίνει φέτος με τον κ. Θεοδωράκη, αλλά ανάμεσα στα δύο άκρα υπάρχει χώρος και για κάτι ενδιάμεσο!

Είναι λίγο εκτός θέματος αυτό, αλλά πήγε κανείς σας στη συναυλία που έγινε στο μέγαρο με την Πασπαλά για τον Χατζιδάκι, με τον Lynch και τους Raining Pleasure...αν ναι θα με ενδιέφερε να ακούσω τις εντυπώσεις σας
fandi
Περαστική Νότα
Chat
09.10.2005, 21:51
Έχω διαβάσει τα μηνύματα του συγκεκριμένου θέματος ένα προς ένα κι ακόμη απορώ τι ενοχλεί όλους εμάς τους και καλά πολιτισμένους έστω μουσικόφιλους... Προσπαθώ ακόμη να βρω το πού κακό και επιλήψιμο να προβληθεί η ζωή και το έργο του συγκεκριμένου μουσικοσυνθέτη.... Θεωρώ πως και ο Χατζιδάκις έχει προβληθεί και ο Μαρκόπουλος, μπορεί λιγότερο αν και αυτό εμένα προσωπικά δε μου λέει κάτι... Το αν έχει κάνει κάποιος σπουδαίο έργο αυτό το εκτιμάς από μόνος σου και ούτε η Σεμίνα ούτε ο Σπυράκος δεν μπορεί να σε πείσει γι'αυτό.... Για να πω τη μαύρη μου αλήθεια κιόλας παρακολούθησα όλο το μουσικό αφιέρωμα που έγινε και καθόλου δε με χάλασε ακουστικά... Ένα ανάλογο (χωρίς τα μπάρμπεκιου... :) ) είχα απολάυσει και με τον Χατζιδάκι και ανάλογα θα παρακολουθήσω και του Μαρκόπουλου και οποιουδήποτε εγώ προσωπικά εκτιμώ το έργο..... Απλά γνώμη μου είναι πως δε χρειάζεται να τα ισωπεδώνουμε όλα ακόμα κι αν γνωρίζουμε το πώς χρησιμοποιούνταιο τέτοια άτομα στο βωμό της AGB... O καθένας μπορεί να επιλέξει τι καλό ή κακό μπορεί να λάβει από τέτοιου είδους "αφιερώματα"...Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα....
Voltage
Συγχορδία Μινόρε
Chat
10.10.2005, 00:19
Φωτεινή, έθεσες το θέμα στη σωστή του βάση...Αξίζεις ένα
mary
Βασική Νότα
Chat
10.10.2005, 01:49
Κατ αρχην δεν ειδα την εκπομπη του Παπαδόπουλου, αλλα η ταπεινή μου γνώμη ειναι πως πολλες φορες γκρινιάζουμε για τα πάντα γιατι οπως και να το κανουμε η γκρινια ειναι και ευκολο πραγμα και ανακουφιζει...
Λοιπον θεωρω οτι δημιουργοι σαν τον θεοδωράκη θα περάσουν λίγοι απο αυτον τον τοπο, και αυτο γιατι στιγματισε εναν λαο, εδωσε λόγια και ηχο σε μια σκληρη πραγματικότητα που βίωνε αυτος και απεδιξε πως η μουσική εχει και πολιτικοκοινωνικές διαστάσεις.
Το πρόβλημα της συζητησης μας νομιζω οτι θα πρεπε να ειναι γιατι να μην γινονται αφιερώματα σε περισσοτερους αντιστοιχου-βελινεκους καλλιτέχνες αντι να σπαταλάμε πολυτιμο τηλεοπτικο χρονο κουβεντιαζοντας για 'σκουπιδια'.
Ενα παιδι 10 ετων σημερα ειναι καλύτερο να βλέπει εναν μεγάλο ανθρωπο που του αφιερώνουν βραβεια και επαινους και που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα αξιζει, παρα αφιερώματα στη 'τεράστεια' πορεια της εθνικής και διεθνους σταρ μας Αννας Βισση, η Βανδη, ή καθε τυχαιου...
Εμεις τα ξερουμε, εμεις μπορει να τα χουμε βαρεθει και χιλιοακουσει, ομως ειναι και θεμα κοινωνικων προτύπων, ιεραρχιας και αξιολόγησης.
Να το θεσω και εντελως κυνικα: η νετ(πχ), δειχνει ενα αφιερωμα στο Θεοδωρακη, το Σκαι(λεμε τωρα) στο Νινο. Προτιμάτε να γκρινιάζουμε γιατι χιλιοτιμουν και περιφερουν στα καναλια το Θεοδωράκη;;; δεστε Σκαι αν ειναι ετσι...!
Μακαρι να ζουσε και ο Χατζιδάκης και ο Λοιζος και ο Ξυλουρης και τοσοι άλλοι και να απολαμβαναν αναλογα αφιερώματα. κ μακαρι να καταλάβουν οι πνευματικοι γενικοτερα το χρεος τους να βγαινουν προς τα εξω και να προσπαθουν να βελτιώσουν την ασχημη για τα μουσικά πραγματα πραγματικοτητα, απο το να κατακρινουν και να απαξιώνουν τα παντα.
Μεσα στη μουσικη σαπιλα που ζουμε( και εννοω αυτη που προβαλλεται οχι που υπαρχει) ας ευχομαστε να προβαλλονται ανθρωποι σαν τον Θεοδωράκη εστω και αν υπαρχουν και 2-3 αρνητικές σκεψεις. Μην ειμαστε γκρινιαρηδες, υπερβολικοι και ισοπεδωτικοι γιατι παμε πισω και οχι μπροστα το κοσμο...
(σορυ αν κουρασα...
grammophone
Περαστική Νότα
Chat
10.10.2005, 02:49
Αγαπητή Mary, έχεις δίκιο αλλά γιατί οι αξιόλογοι καλλιτένες να απολαμβάνουν μόνον εν ζωήι αφιερώματα;

Φαίνεται ότι ο ίδιος ο Χατζιδάκις εύρισκε κάποια φιλοπρωτία στον Θεοδωράκη (η οποία ίσως ενισχύθηκε και από την πολιτική συγκυρία), ονομάζοντάς τον "ο Ωραίος Μίκης".

Αγαπητέ Soiram, πήγα στους Πασπαλά + David Lynch + Raining Pleasure, θα σού πώ μόνον ότι με αυτό το αφιέρωμα ένιωσα πόσο πολλή και ποικίλη ομορφιά μας άφησε ο καλλιτέχνης (έτσι αισθάνονταν και οι ίδιοι οι μουσικοί, όπως διάβασα σε συνέντευξη). Το δε κλείσιμο της παραστάσεως, λιτό και σεμνό, με έκανε να φύγω με λυγμούς.
Soiram
Συγχορδία Μινόρε
Chat
10.10.2005, 11:18
Θα συμφωνήσω ότι δεν χρειάζεται να γκρινιάζουμε συνέχεια και προφανώς θα συμφωνήσω ότι είναι καλύτερα να έχουμε αφιερώματα στον Θεοδωράκη παρά στον νίνο..παρόλα αυτά, όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι και εδώ "παν μέτρο άριστο". Εμμένω ότι ο Χατζιδάκις αξίζει μια πιο έντονη αντιπροσώπηση στη σημερινή μουσική σκηνή.

Ένα σχόλιο για τη βραδυά στο μέγαρο (αν και λίγο off-topic) μετά το πέρας της βραδιάς (ήμουν το δεύτερο βράδυ) ένιωσα ότι παρόλο που η μουσική που ακούσαμε ήταν πραγματικά πολύ καλή, κάπου υπήρξε ελαφρά αλλοίωση του χαρακτήρα των τραγουδιών. Ένιωσα ότι εξ επι τούτου είχαν προσπαθήσει να διασκευάσουν τα τραγούδια. Δεν ξέρω αν φοβήθηκαν ότι είναι ντεμοντέ οι αρχικές εκδόσεις ή απλά ένιωσαν ότι χρειάζονταν φρεσκάρισμα για να παρουσιαστούν σε ένα κοινό του 21 αιώνα, όμως ένιωσα ότι το αποτέλεσμα δεν ήταν το καλύτερο. Μάλιστα σε κάποια σημεία δεν μπορώ να πώ ότι με ικανοποίησε η ενορχήστρωση του Lynch. Τους Raining Pleasure βρήκα πολύ καλούς. Η φωνή της Πασπαλά ήταν σε υψηλά επίπεδα, αλλά πάλι ένιωσα ότι ενό η ίδια τραγουδούσε στα γνωστά κλασσικά μονοπάτια, η μουσική έφευγε αλλού και το τελικό αποτέλεσμα ήταν λίγο παράξενο... Χμμμ τελικά το σχόλιο εξελίχθηκε σε έκθεση ιδεών...
malastrana
Συγχορδία Μινόρε
Chat
10.10.2005, 21:02
Η εκπομπή του Σπύρου ήταν πάρα πολύ ωραία...πήγαν όλοι σχεδόν οι νεότεροι συνθέτες μετά από πρόσκληση του Μίκη που ήθελε να έχει μαζί την "οικογένειά" του. Και στο σημείο που ο Μητσιάς τραγουδούσε τα περβόλια, απ' το Νεκρό αδελφό, ο Μίκης ψιθύρισε στον Κραουνάκη "Τον περιμένω τον πούστη το Χάρο, σαν ίσος προς ίσο" Και εκείνη την ώρα κάτι μου έκανε μέσα μου και συνειδητοποίησα για ακόμη μιά φορά ότι όσες υπερβολές κι αν έχουν γίνει, και όσο κι αν ο ίδιος μας σπάει κατά καιρούς τα νεύρα με κάποιες συμπεριφορές του, είναι ο τελευταίος αληθινά μεγάλος που έχουμε. Και με τη μουσική του έχει προσφέρει πολλά. Εντάξει καλός ο Μαρκόπουλος, πάρα πολύ καλός ο Ξαρχάκος και άλλοι πολλοί, αλλά Μίκης δεν ξέρω αν θα ξαναγίνει. Και δεν ξέρω για πόσο ακόμη θα τον έχουμε μαζί μας...γι' αυτό ας μπούμε στην ουσία και ας ψάξουμε λίγο περισσότερο τη μουσική του. Όχι μόνο τα πασίγνωστα, αλλά το σύνολο του έργου του. Εκεί είναι το θέμα και μόνο.
Και φυσικά δεν πρόκειται να ξαναγίνει και Μάνος, για μένα ως μουσικοί ήταν ισοδύναμοι. Ας μην περιμένουμε λοιπόν εκδηλώσεις για να γνωρίσουμε και να εκτιμήσουμε το έργο του Μάνου, αλλά ας ψάξουμε μόνοι μας. Τους δίσκους και τα βιβλία του.

...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 10-10-2005 21:07 ]
eneni
Σολίστ
Chat
11.10.2005, 00:26
Όντως η εκπομπή Του Παπαδόπουλου ηταν πολύ καλή. Αλλά δυστυχως άρχισε μετά τις 11 και ήταν αδυνατο να τη δω όλη. Ειναι και εκπομπες Μπν Χουρ Αυτες του Παπαδόπουλου!

(Α μια που λεμε για εκπομπη Παπαδόπουλου το Σάββατο στις 21.00 ο Λευτέρης Παπαδόπουλος έχει καλεσμένη την Γαλάνη στην ΕΤ1 και αμέσως μετά ο Σπύρος Παπαδόπουλος την Τάνια Τσανακλίδου στις 22.00 στη ΝΕΤ! Πάλι μέσα θα κάτσω το Σάββατο;;; )
Voltage
Συγχορδία Μινόρε
Chat
11.10.2005, 00:38
Νόμος της φύσης : Ποτέ κάτι "υπεράνω" δεν έρχεται μόνο ! Πάντα , τα υπέρτερα, εμφανίζονται σε ζευγάρια...Ο Μάνος κι ο Μίκης...Ο αντιπρόσωπος του συναισθήματος και του λυρισμού κι ο επικός τροβαδούρος ! Δε συγκρίνονται, δεν αντιπαρατίθενται, μονάχα ισοβασιλεύουν μακράν !!!
geordan
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
11.10.2005, 00:43
Νομίζω πως ο Voltage το έθεσε πάρα πολύ ωραία για τα "υπέρτερα ζευγάρια".
Να συμπληρώσω μόνο πως άλλος ένας νόμος της φύσης είναι να διαφέρουν (και ως προς το χαρακτήρα). Αν ήταν ίδιοι θα επρόκειτο για έναν και όχι γαι δύο!
W4TT4N4B3
Σολίστ
Chat
11.10.2005, 02:33
Quote:

Το μέλος Voltage στις 11-10-2005 στις 00:38 έγραψε:

, μονάχα ισοβασιλεύουν μακράν !!!

Ισοβασιλευουν, δηλαδη 2 βασιλιαδες στην ιδια χωρα;
ακολουθουμε το μοντελο της Σπαρτης με τους 2 βασιλιαδες?

mary
Βασική Νότα
Chat
11.10.2005, 15:44
Θα συμφωνήσω πως οταν μιλάμε για 2 τοσο μεγάλους δημιουργους(Μανος κ Μικης), ειναι εντελώς ασκοπες οι συγκρισεις. Και ειδικα που στη προκειμένη περιπτωση, ο καθένας χαραξε μια δική του πορεια και εδωσε ξεχωριστα εργα στο κοινο.
Voltage πολυ ωραιο αυτο περι 'ισοβασιλειας'!!
W4TT4N4B3
Σολίστ
Chat
11.10.2005, 16:08
γενικως οι συγκρισεις μεταξυ καλλιτεχνων σε αξιολογικο επίπεδο ειναι ασκοπες και ατοπες, αδοκιμες ειτε ειναι μικροι ειτε μεγαλοι οι καλλιτεχνες

η μουσικη δεν εφευρεθηκε ουτε παιζεται με σκοπο να αξιολογειται αλλα για να ευχαριστει τους ακροατες και τους δημιουργους της
dimitrapan
Φθασμένος
Chat
11.10.2005, 16:14
Συμπεράσματα:
1. Όλοι θεωρούμε τον Μίκη μεγάλο δημιουργό και τον αγαπάμε!
2. Όλοι θεωρούμε τον Χατζιδάκι εξίσου μεγάλο δημιουργό και τον αγαπάμε επίσης!
3. Όλοι θεωρούμε ότι η πολιτεία ολιγωρεί ως προς τα πολιτιστικα (τουλάχιστον) δρώμενα στην χώρα μας.
4. Όλοι παραδεχόμαστε πώς η πολιτεία μεροληπτεί υπέρ του Μίκη αλλά σαφώς το προτιμούμε από το να μεροληπτεί υπέρ της Βίσση ή της Βανδή και της λοιπής συνωμοταξίας.

Δηλαδή, όλοι συμφωνούμε... διαφωνώντας!

Άντε, ένας γύρος κερασμένος από μένα...

W4TT4N4B3
Σολίστ
Chat
11.10.2005, 16:35
Ολοι?

όχι και ολοι, ποτέ ολοι...
Vanos
Περαστική Νότα
Chat
11.10.2005, 16:39
Μια μικρή παρατήρηση:

Δεν νομίζω πως όλοι θεωρούμε εξίσου μεγάλους δημιουργούς το Χατζηδάκι και το Θεοδωράκη.

Εγώ τουλάχιστον δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία...