ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Αλεξιου - Νταλαρας μαζί ...

    tasosstav
    29.09.2005, 02:59
    Η Χαρούλα συμμετέχει στην επερχόμενη επανέκδοση του δίσκου του Γιώργου Νταλάρα "Στα τραγούδια που σου γράφω"με ένα τραγούδι που έχει γράψει η ίδια και έχει τίτλο "Ο άλλος μου εαυτός".Το τραγούδι μεταδίδεται αποκλειστικά από τον LOVE radio 95,7 στα fm και για να μη φάτε τις ώρες σας να ακούτε όλο το πρόγραμμα μέχρι να παιχτεί.Ακούστε από την παρακάτω σελίδα απόσπασμα 2 λεπτών.

    http://www.xaroula.50megs.com

    Καλή ακρόαση παίδες!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-09-2005 10:03 ]
    jorge
    29.09.2005, 10:35
    Το άκουσα! Αρκετά καλό, μου αρέσει... Ευχάριστο νέο
    Tropaiatissa
    29.09.2005, 11:28
    To τραγούδι λέγεται "Ο άλλος μου εαυτός"
    και το έχει γράψει η Χαρούλα.
    Οι στίχοι:

    Ό,τι κι αν κάνω
    ό,τι κι αν λέω
    κι αν σου υπόσχομαι αιώνια αγάπη
    το ξέρω θα ‘ρθει μια στιγμή
    το ξέρω θα ‘ρθει
    που θα ξυπνήσει ο παλιός μου εαυτός

    Που πάντα μόνος ταξιδεύει κι αγρυπνά
    που τις κρυμμένες του φωνές παραμονεύει
    αυτό τ’ αγρίμι που ξυπνάει και με παιδεύει
    Που θέλει ελεύθερο να ζει να πολεμάει
    Αυτός ο άλλος μου εαυτός παραμονεύει
    στο πιο μεγάλο του ταξίδι να με πάει

    Όπου κι αν πάω
    όπου κι αν μείνω
    θα έχω πάντα ένα σακίδιο κρυμμένο
    στο λέω δε θα φταις εσύ μα θ’ αργοσβήνω
    αν με ξεχάσει ο παλιός μου εαυτός

    Που πάντα μόνος ταξιδεύει κι αγρυπνά
    που τις κρυμμένες του φωνές παραμονεύει
    αυτό τ’ αγρίμι που ξυπνάει και με παιδεύει
    που θέλει ελεύθερο να ζει να πολεμάει

    Ταξίδια στα μάτια σου διάβαζα πάντα
    τραγούδια μας κρύβανε κάπου το φως
    το ξέρω θα γίνω ξανά μια μπαλάντα
    να μ’ έχει μαζί του ο παλιός σου εαυτός

    Που πάντα μόνος ταξιδεύει κι αγρυπνά
    που τις κρυμμένες του φωνές παραμονεύει
    αυτό τ’ αγρίμι που ξυπνάει και με παιδεύει
    Που θέλει ελεύθερο να ζει να πολεμάει
    Αυτός ο άλλος μου εαυτός παραμονεύει
    στο πιο μεγάλο του ταξίδι να με πάει


    Θα συμπεριληφθεί στην επανέκδοση του τελευταίου δίσκου του Γιώργου Νταλάρα "Στα τραγούδια που σου γράφω" (Repackage με extra τραγούδια)
    που θα κυκλοφορήσει μέσα Οκτώβρη.

    Προς το παρόν το έχει αποκλειστικά ο Love Radio (Από tτις 27-9-2005)
    xristoforoupanagiotis
    29.09.2005, 11:50
    Quote:

    Το μέλος Dalarofili στις 29-09-2005 στις 11:28 έγραψε:

    Προς το παρόν το έχει αποκλειστικά ο Love Radio (Από tτις 27-9-2005)




    Και το Ραδιόφωνο Λυχνάρι για την επαρχεία.Αν και δεν έχει σημασία αυτό.Σημασία έχει αυτό που είπε ο jorge οτι ειναι ένα καλό τραγούδι.Γιατί οι ''μεγάλοι" τα τελαυταία χρόνια μας απογοητεύουν συχνά
    jorge
    29.09.2005, 15:05
    Στο δίσκο υπάρχει και ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια, που έχω και καιρό να το ακούσω (γιατί κύριοι ραδιοφωνικοί παραγωγοί;).

    Πρόκειται για το "Μυστικά" (μυστικά έλα μια νύχτα, μυστικά ως το πρωί, απ' τα όνειρα να κλέψουμε ζωή). Υπέροχο.

    Να και ένα πρώτο δημοσίευμα:


    Ξανασμίγουν Νταλάρας - Αλεξίου

    Τριάντα δύο χρόνια πέρασαν από την τελευταία δισκογραφική συνεργασία του Γιώργου Νταλάρα και της Χαρούλας Αλεξίου σε εκείνον τον κλασικό πια και υπέροχο «Βυζαντινό Εσπερινό» του Καλδάρα και του Πυθαγόρα. Και 22 χρόνια χρόνια πέρασαν από την τελευταία τους συνάντηση σε ζωντανό πρόγραμμα, στην «Τέντα».


    Ολο αυτό το διάστημα οι πορείες των δύο κορυφαίων ερμηνευτών διαρκείας του ελληνικού τραγουδιού δεν διασταυρώθηκαν, παρότι καθένας τους έκανε δεκάδες συνεργασίες. Αλλά να. Ενα τραγούδι τούς ξανακάνει ντουέτο.


    «Ο άλλος μου εαυτός» είναι ο τίτλος του τραγουδιού που έγραψε η Χάρις Αλεξίου για τον Γιώργο Νταλάρα και τραγουδούν μαζί στο νέο δίσκο
    Δεν είναι μάλιστα όποιο κι όποιο τραγούδι, αλλά αυτό που έχει γράψει η Χάρις Αλεξίου ειδικά για τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα. Σε δικούς της στίχους και μουσική, το λένε μαζί στην καινούργια έκδοση του δίσκου «Στα τραγούδια που σου γράφω» που κυκλοφορεί στις 15 Οκτωβρίου. Το τραγούδι τιτλοφορείται «Ο άλλος μου εαυτός» και είναι ένα από τα δύο καινούργια που προστέθηκαν στον δίσκο. Το άλλο έχει τίτλο «Μια ζωή τα ίδια λέμε» και είναι σε μουσική Αντώνη Βαρδή (που το ερμηνεύει μάλιστα μαζί με τον Νταλάρα) και στίχους Βασίλη Γιαννόπουλου. Ενα ακόμα τραγούδι σε στίχους και μουσική των ίδιων, το «Μυστικά», που είχε συμπεριληφθεί στον προσωπικό δίσκο του Βαρδή προ διετίας, ερμηνεύεται εδώ από τον Γιώργο Νταλάρα.


    Εκ των πραγμάτων βέβαια το τραγούδι που περιμένουμε με μεγαλύτερη ανυπομονησία είναι αυτό της ερμηνευτικής «επανασύνδεσης» Νταλάρα-Αλεξίου. Ιδού και ένα στιχουργικό του δείγμα: «Ο,τι κι αν κάνω, ό,τι κι αν λέω, κι αν σου υπόσχομαι αιώνια αγάπη, το ξέρω θα 'ρθει μια στιγμή, το ξέρω θα 'ρθει, που θα ξυπνήσει ο παλιός μου εαυτός. Που πάντα μόνος ταξιδεύει κι αγρυπνά, που τις κρυμμένες του φωνές παραμονεύει, αυτό τ' αγρίμι που ξυπνάει και με παιδεύει, που θέλει ελεύθερο να ζει, να πολεμάει, αυτός ο άλλος μου εαυτός παραμονεύει, στο πιο μεγάλο του ταξίδι να με πάει...»

    Η καινούργια έκδοση του δίσκου «Στα Τραγούδια που σου γράφω» είναι σε τρεις εκδοχές: α) box που περιλαμβάνει το αρχικό cd, cd single με τα τρία επιπλέον τραγούδια και dvd με οπτικοποιημένα κάποια τραγούδια και συνέντευξη του Νταλάρα, β) cd juel box με τα αρχικά τραγούδια συν τα τρία καινούργια, γ) cd single μόνο με τα τρία επιπλέον τραγούδια.

    Ν.ΧΑΤΖ.
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 29/09/2005
    steinway
    29.09.2005, 21:54
    Τώρα δηλαδή, εμείς πρέπει να ενθουσιαστούμε που η Χαρούλα με τον Γιώργο ξανάσμιξαν;.. Δεν κουραστήκατε με όλα αυτά τα δήθεν τους ΄
    Με το να θέλουν να μας πείσουν πως ο τραγουδιστής κάνει το τραγούδι... Και οι δυο τους, έπεσαν στην παγίδα των δισκογραφικών εταιριών τα τελευταία χρόνια... Την έχουν δει ξαφνικά-παντα το ενιωθαν δηλαδη- οι σωτήρες του ελληνικου πενταγράμμου και όχι μόνο...
    Όταν ο καλλιτέχνης, ξεχνάει τον αληθινο σκοπό που έχει η τέχνη, έχει πεθάνει και δεν του το χουνε πει...
    Αυτή απλά είναι η ταπεινή μου γνώμη.
    eneni
    30.09.2005, 09:18
    Ναι, ωραίο αυτό με το τραγούδι και τη συνεργασία.
    Αλλά εδώ εγώ ξαναρωτάω. Τι είναι αυτό με τις νεες εκδόσεις και μαλιστα όταν μιλάμε για ενα δισκο που κυκλοφόρησε μόλις πριν λίγους μήνες ( δεν εννοώ δηλ τις επανεκδόσεις των Χατζιδάκι, Λοίζου ή ακόμα και των παλαιότερων δίσκων των Αλεξίου, Νταλάρα, Γαλάνη κλπ.) ; Γιατί επανακυκλοφορεί όοοολος ο δίσκος και δε βγάζουν ενα single; αν πάλι έχω λάθος και βάλουν τα νεα τραγούδια και στην επανακυκλοφορία αλλα και σε single, καλώς....
    jorge
    30.09.2005, 09:52
    Eneni, στο τέλος του κειμένου γράφει:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 29-09-2005 στις 15:05 έγραψε:

    Η καινούργια έκδοση του δίσκου «Στα Τραγούδια που σου γράφω» είναι σε τρεις εκδοχές: α) box που περιλαμβάνει το αρχικό cd, cd single με τα τρία επιπλέον τραγούδια και dvd με οπτικοποιημένα κάποια τραγούδια και συνέντευξη του Νταλάρα, β) cd juel box με τα αρχικά τραγούδια συν τα τρία καινούργια, γ) cd single μόνο με τα τρία επιπλέον τραγούδια.



    eneni
    30.09.2005, 09:55
    αμάν δε το είδα
    Ακυρο λοιπόν, γράψτε λάθος

    Tropaiatissa
    19.10.2005, 15:25
    Αναμένεται η κυκλοφορία της καινούριας έκδοσης του δίσκου Στα τραγούδια που σου γράφω. Ρώτησα στα Μετρόπολις της Πανεπιστημίου και μου είπαν ότι μάλλον θα το έχουν αύριο. Αυτό βέβαια δεν είναι σίγουρο γιατί το ίδιο μου είπαν και χθές, και προχθες...
    Τα καινούρια τραγούδια του δίσκου είναι τα:

    Ο άλλος μου εαυτός
    (Γιώργος Νταλάρας-Χαρούλα Αλεξίου)
    (Μουσική, Στίχοι: Χαρούλα Αλεξίου)

    Μια ζωή τα ίδια λέμε
    (Γιώργος Νταλάρας-Αντώνης Βαρδής)
    (Μουσική: Αντώνης Βαρδής, Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)

    και

    Μυστικά
    (Γιώργος Νταλάρας-Αντώνης Βαρδής)
    (Μουσική: Αντώνης Βαρδής, Στίχοι: Βασίλης Γιαννόπουλος)

    Το τελευταίο τραγούδι υπάρχει και στον δίσκο του Αντώνη Βαρδή
    "Ό,τι έχω σ' το χαρίζω"

    Οι στίχοι των τραγουδιών είναι:

    O άλλος μου εαυτός:
    http://stixoi.info/view_lyrics.php?song_id=9861

    Μια ζωή τα ίδια λέμε:
    http://stixoi.info/view_lyrics2put.php?song_id=11420

    και

    Μυστικά:
    http://stixoi.info/view_lyrics.php?song_id=4602

    Kαι το εξώφυλλο του δίσκου:
    http://cgi.ebay.com/GIORGIOS-NTALARAS-GEORGE-DALARAS-GREECE-MUSIC-NEWEST-CD_W0QQitemZ4782368382QQcategoryZ307QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 19-10-2005 15:42 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 19-10-2005 15:48 ]
    SOKRATISKARAVIDAS
    20.10.2005, 12:27
    Ακουσα πως στο τελος του δισκου,υπαρχει κι ενα "κρυφο" τραγουδι,οπου ο "θειος" τραγουδαει ντουετο με τον Πανουση το τραγουδι Ο Ακατονομαστος.......
    Οχι αλλο Νταλαρα,Παριο κι Αλεξιου.......
    ph
    20.10.2005, 12:52

    ΄Αραγε θα τους ξαναδούμε μαζί στη σκηνή? Πολύ θα ήθελα να ξανασμίξουν για μια συναυλία (ή σειρά συναυλιών) όπως παλιά. Μακάρι...
    gate
    20.10.2005, 13:27
    Άκουσα το τραγούδι μόλις σήμερα το πρωί.
    Προσωπικά, δε μου έκανε τίποτα. Σα να έχω ξανακούσει τη μελωδία - η οποία σημειωτέον είναι σε ύφος απόλυτα εναρμονισμένο με τον τελευταίο δίσκο του Νταλάρα κι ίσως γι' αυτό επιλέχθηκε να ενσωματωθεί το τραγούδι αυτό στην επανακυκλοφορία του δίσκου - ενώ από στίχο, κάτι πήγαινε να πει λίγο ουσίας, αλλά πάλι μπερδεμένο στα ίδια στιχουργικά κλισέ περί του εαυτού μας, αυτού του "ανήμερου θηρίου"...κ.ο.κ.
    Η Αλεξίου στο πρώτο μέρος, κρατάει τα μπόσικα κι ύστερα μπαίνει δυναμικά στο δεύτερο μέρος του τραγουδιού, χωρίς όμως να μας ξαφνιάσει, όπως ίσως θα επεδίωκε ο συνθέτης...
    Όλα τούτα, ασφαλώς, ....προσωπική μου και μόνο άποψη...
    Θα προσέθετε άραγε κάτι στην όλη εικόνα το γεγονός ότι το ντουέτο έχει γίνει ήδη σουξέ στο love radio ;

    "Sabir acidir ama meyvesi tatlidir"
    (τουρκική παροιμία: η υπομονή είναι πικρή, αλλά τα φρούτα της γλυκά)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 20-10-2005 13:40 ]
    doritsa78
    20.10.2005, 14:08
    Δεν το εχω ακουσει το τραγουδι,αλλα και μονο απο τους στιχους φαινεται ωραιο.Θα εμφανιστουν μαζι το χειμωνα,το εχω ακουσει και οπωσδηποτε θα παω να τους δω.Περασαν πολλα χρονια για να εμφανιστουν μαζι αλλα καλιο αργα παρα ποτε!
    antonLOrd
    20.10.2005, 14:27
    Αυτό το δίδυμο μαζί με το άλλο(Παπακωνσταντίνου-Βιτάλη), θα είναι από τα πιο ευχάριστα για τον φετινό χειμώνα.. Όσοι τους δουν, σίγουρα θα περάσουν πανέμορφα..
    asteraki28
    20.10.2005, 21:35
    Quote:

    Το μέλος doritsa78 στις 20-10-2005 στις 14:08 έγραψε:

    Δεν το εχω ακουσει το τραγουδι,αλλα και μονο απο τους στιχους φαινεται ωραιο.Θα εμφανιστουν μαζι το χειμωνα,το εχω ακουσει και οπωσδηποτε θα παω να τους δω.Περασαν πολλα χρονια για να εμφανιστουν μαζι αλλα καλιο αργα παρα ποτε!





    Αυτό το έχεις ακούσει για κάποιο μαγαζί δηλαδή??

    Γιατί αυτό που έχω ακούσει εγώ (το διάβασα στο φόρουμ της Χαρούλας) είναι ότι θα εμφανιστούν μαζί στο Μέγαρο μουσικής 1 Απριλίου (πιθανότατα) σε ένα αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο!!
    Ας διευκρινίσει κάποιος παρακαλώ!!


    Tropaiatissa
    21.10.2005, 12:52
    Από χθές κυκλοφορεί ο δίσκος!!!
    Dj_kerveros
    21.10.2005, 13:01
    Σίγουρα μεγάλοι καλλιτέχνες και οι δύο με σπουδαίες φωνές, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς (αν και για το Νταλάρα διαφωνώ, αλλά μικρή σημασία έχει η γνώμη μου!). Πιστεύω όμως πως κάθε μεγάλος καλλιτέχνης πρέπει κάποια στιγμή να βάζει ένα τέλος! Ο κόσμος κουράζεται με τα ίδια και τα ίδια!

    Tropaiatissa
    21.10.2005, 14:59
    Quote:

    Το μέλος Dj_kerveros στις 21-10-2005 στις 13:01 έγραψε:
    Πιστεύω όμως πως κάθε μεγάλος καλλιτέχνης πρέπει κάποια στιγμή να βάζει ένα τέλος! Ο κόσμος κουράζεται με τα ίδια και τα ίδια!





    Δε σημαίνει ΤΊΠΟΤΑ αυτό το "ο κόσμος"! Ποιός είναι "ο κόσμος";; Αυτοί που κουράζονται με κάτι απλά δε συνεχίζουν να το παρακολουθούν αφού τους κουράζει! Σε όποιους αρέσει όμως συνεχίζουν! Σ' αυτά τα θέματα δεν υπάρχει ούτε "πρέπει"!
    geordan
    21.10.2005, 15:21
    Συγγνώμη, αλλά κάπου καταντάει ενοχλητικό.
    Σε κάθε topic για το Νταλάρα κυρίως, αλλά και την Αλεξίου λιγότερο, οι μισές απαντήσεις είναι πλήρως εκτός θέματος-ερώτησης και απλά πρόκειται για ειρωνικά ή μη σχόλια. Δεν λέω να μην γίνονται τα σχόλια, δικαίωμα του καθενός είναι, αλλά να γίνονται στο σωστό μέρος. Εδώ για παράδειγμα γράφουμε -υποτίθεται- τις απόψεις μας για το καινούριο τους τραγούδι. Το αν κάποιους τους έχουν κουράσει, αν κάποιοι τους έχουν κι αλλλο ανάγκη ή τους έχουν βαρεθεί είναι θέματα εντελώς άσχετα με τη συζήτηση. Ανοίξτε άλλο θέμα και κουβεντιάστε ελεύθερα. Λυπάμαι που επεμβαίνω έτσι, αλλά αυτό δεν είναι παρά αγένεια σε αυτόν που έθεσε το συγκεκριμένο topic.

    Όσον αφορά το τραγούδι αυτό.
    Ούτε εμένα με εντυπωσίασε, όμως σίγουρα έχει κάτι να πει στιχουργικά τουλάχιστον. Σαν τραγούδι λοιπόν δε με χαλάει. Άλλα πράγματα με χαλάνε. Εννοώ τις περίφημες επανεκδόσεις των δίσκων με τα δυο-τρία καινούρια κομμάτια και φυσικά ότι το κόλπο με το καινούριο τραγούδι-ντουέτο δεν είναι παρά διαφημιστικό για τις κοινές παραστάσεις των δύο τους σε νυχτερινό μαγαζί. Εγώ προσωπικά τους θαυμάζω και χωρίς όλο αυτό το marketing, το οποίο για άλλους μπορεί να είναι απαραίτητο.

    Υ.Γ. Ζητάω συγγνώμη που επεμβαίνω έτσι χωρίς άδεια για κάτι που με ενοχλεί ενώ δεν είναι δουλειά μου, αλλά κάποιου moderator. Δεν είναι πρόθεσή μου να βάλω τους άλλους σε τάξη, αλλά εκφράζω κάτι που με ενοχλεί και φαντάζομαι θα ενοχλεί και άλλους.