ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.833 μέλη

    Black Sabbath Δημιουργοι του heavy metall.

    vasilis1979
    01.10.2005, 20:31
    Συμφωνειτε πως οι Sabbath ειναι οι δημιουργοι του Heavy Metal? και γιατι?
    nikostheater
    01.10.2005, 22:38
    Χμ,ναι,αλλα οχι απολυτως..Θα ελεγα οτι ηταν απο τους δημιουργους..μην ξεχναμε την συμβολη ονοματων οπως οι deep purple,judas priest,rainbow,uriah heep,motorhead..
    Kostas_Osbourne
    01.10.2005, 23:23
    Topic για τους Black Sabbath και θα είμαι έξω!??χαχαχα
    Εγώ πιστεύω ότι ήταν,και οτι οι Deep Purple οι Judas και οι άλλοι ήταν από τους δημιουργούς του σκληρού ήχου αλλά όχι του MetalMetal είναι σίγουρα υπόθεση των Black Sabbath!Μπορεί και οι υπόλοιποι να είχαν Metal κομμάτια αλλά οι sabbath ήταν οι μόνμοι που κράτησαν αυτό το στυλ!
    iris-the-black
    02.10.2005, 10:57
    Γιατί θα ήμουν εγώ έξω Κώστα μου?!Λοιπόν εγώ πιστε'υω ότι οι Sabbath δεν δημιούργησαν μόνο το Metal αλλά επιρρέασανκαι πολλά ακόμη είδη μουσικής.
    I LOOOOOOOOOOOOOVE BLACK SABBATH!!!!!!!!!!!
    antonLOrd
    02.10.2005, 11:56
    Quote:

    Το μέλος Kostas_Osbourne στις 01-10-2005 στις 23:23 έγραψε:

    Topic για τους Black Sabbath και θα είμαι έξω!??χαχαχα
    Εγώ πιστεύω ότι ήταν,και οτι οι Deep Purple οι Judas και οι άλλοι ήταν από τους δημιουργούς του σκληρού ήχου αλλά όχι του MetalMetal είναι σίγουρα υπόθεση των Black Sabbath!Μπορεί και οι υπόλοιποι να είχαν Metal κομμάτια αλλά οι sabbath ήταν οι μόνμοι που κράτησαν αυτό το στυλ!





    Είσαι σίγουρος για αυτά που λες...?? Γιατί εδώ, σύμφωνα με την πρώτη απάντηση του Rockaholic μεταβάλλονται οι απόψεις σου κάθε 5 λεπτά...
    Μήπως θεωρείς ότι έπαιξαν και pop....???
    Kostas_Osbourne
    02.10.2005, 16:45
    Χμμμ...Χάρηκες τώρα??/Δεν μεταβάλονται οι απόψεις μου...Απλά διορθώνονται..... Και αν έπαιζαν pop ίσως να σου άρεσαν......Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλίως την αντιπάθεια σου για τους sabbath!
    iris-the-black
    04.10.2005, 16:06
    Αλλά σε καμία περίπτωση οι Σάμπαθ δεν θα έπαιζαν ποπ!Φαντάζεσαι?!Μπλιαχ....!!!
    vasilis1979
    04.10.2005, 21:10
    Οι Sabs τα πρώτα χρόνια της καριέρας τους έμαθαν τις βασικές αρχές των blues, πάνω στις οποίες στηρίχτηκαν για να δημιουργήσουν ένα νέο είδος μουσικής που κανείς άλλος δεν είχε δοκιμάσει νωρίτερα. Οι Deep Purple ήταν πιο πολύ rock, οι Led Zeppelin ήταν μια κατηγορία μόνοι τους, οι Cream και οι Blue Cheer έπαιζαν σκληρά (και πολύ καλά μάλιστα) αλλά οι πρώτοι που έπαιξαν τόσο βαριά, σκοτεινά και ηλεκτρικά, καταφέρνοντας να περάσουν στη μουσική τους τη μουντάδα της Αγγλίας, ήταν φυσικά οι Black Sabbath.

    vasilis1979
    04.10.2005, 21:23
    "What is this that stands before me, figure in black which points at me...", "Misty morning, clouds in the sky, without warning a wizard walks by...", "Some people say my love cannot be true...". Πόσοι από εσάς δεν έχετε τραγουδήσει αυτούς τους στίχους; Η αλήθεια είναι πως με το που βάζεις να ακούσεις τον πρώτο δίσκο των Black Sabbath, αν και δε φαντάζεσαι τι ακριβώς θα πάθεις, μπαίνεις πλέον σε έναν εντελώς καινούργιο κόσμο. Οι απόκοσμες καμπάνες, που σε ετοιμάζουν για μια μία ηχητική εμπειρία η οποία θα σου αλλάξει την ζωή μια για πάντα, χτύπησαν πρώτη φορά την Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου του 1970. Τρεις νότες έτσι για αρχή, στίχοι και φωνητική ερμηνεία που σε καθηλώνουν. Και μετά από 4 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα έρχεται η αποκάλυψη, το τέμπο γίνεται πιο γρήγορο και ...εγένετο Heavy Metal.



    επισυναπτόμενα: mk1_unknown.jpg 
    iris-the-black
    05.10.2005, 16:31
    Να και η σοβαρή άποψη!!Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο Όζι ήτυαν ωραίος...Μα κοιτάξτε την φωτό!
    nikostheater
    14.10.2005, 23:31
    Σου φαινεται ωραιος γιατι οι υπολοιποι ειναι θαμμενοι στα μουστακια και στις μαλλουρες..χαχα
    Βεβαιως δεν μπορουμε παρα να συμφωνησουμε οτι το εν λογω συγκροτημα ηταν ο γεναρχης του ιδιωματος Heavy Metal,εμενα ομως αγαπημενος τους δισκος παραμενει το Heaven And Hell με τον μεγιστο Ronnie James Dio!Η φωνη του Ozzy ποτε δεν μου αρεσε εχω να προσθεσω..για την ακριβεια (θα με βρισετε,το ξερω) μαρεσε ακομα και ο Tony Martin περισσοτερο απο αυτον...