ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.848 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    dijo
    08.05.2006, 12:56
    Σε ένα όχι πολύ γνωστό (έως τελείως άγνωστο) τραγούδι σε ποίηση του Καβάφη, το Εκόμισα εις την Τέχνη, η Albena Ivanova τραγουδάει:
    Κάθομαι και ρεμβάζω. Επιθυμίες κ' αισθήσεις
    εκόμισα εις την Τέχνη…

    Για άγνωστο, στην αρχή, σε ‘μένα λόγο, όσες γυναίκες το άκουγαν άρχιζαν να γελάνε. Ο λόγος βέβαια είναι προφανής: όπου αισθήσεις, όλες (μα όλες!) άκουγαν στύσεις.

    rouli726
    08.05.2006, 19:30
    Quote:

    Το μέλος layla στις 30-04-2006 στις 15:22 έγραψε:

    τι ωραιο τοπικ!!γελασα πολυ..αλλα και εγω δεν παω πισω...
    για παραδειγμα μεχρι και τωρα δεν μπορω να ξεχωρισω τι λεει το παρακατω τραγουδι στο τελος.... θαλασσα, θαλασσα τους θαλασσινους, θαλασσακι μου/θανασσακη μου....





    vre su "thalassaki mou" leei!
    rouli726
    08.05.2006, 19:38
    Loipo,afou "luthika" sto gelio tha sas po mia empeira pou mou erxetai sto mualo..H Euridiki se ena tragoudi leei:
    "Pes to mou auto,oti sta xeria sou epano ego tha pethano
    pes to mou auto,soma diko sou tha gino ton potho na svino.."
    Ti akouga ego;;;;"Somatikos sou tha gino...."Kai aporousa ti einai o "somatikos"....!
    tara_
    12.06.2006, 00:06
    Τρομερό το θέμα!!!

    Βέβαια απογοητεύτηκα σήμερα που έμαθα πως δεν υπάρχει Ροβιόλης!
    Θα το ξεπεράσω, αλλά.........



    Θα σκεφτώ και θα σας πω τα δικά μου!
    Partygirl
    12.06.2006, 13:56
    Εγώ θυμάμαι που μέχρι να καταλάβω ότι στο "πάρτυ" του χατζηγιάννη έλεγε "που χόρευες θα βρω" κι όχι που "χόρευες σταυρό" έκανα κάτι χρόνια!Και αναρωτιόμουν αν υπήρχε κανένας χορός που να χορεύεται με τα πόδια σταυρωτά...χιχιχιχιχι!
    loukaki
    12.06.2006, 20:37
    leipw gia erasmus sto velgio kai dystyxws exasa to skiniko me ti Zwntanina kai akoma pio krima exasa oooli tin ekpompi...
    se mena otan imoun mikroula sinevei to exis paromoio: akougame synexeia sto spiti ton "Kemal" tou Manou Xatzidaki kai ekei pou leei "sti Mosouli, sti Vasora stin palia ti xourmadia...", egw 4 xronwn akouga "sti Mosouli, sti Vasoula..."!!!!!!!!!!!!
    kai perrito na pw oti ti symponousa poly auti ti Vasoula, pou parigorouse ta paidia tis erimou pou eklaigan...
    theotita
    13.06.2006, 14:34
    Εννοείται πως κι εγώ την έχω πατήσει με το "πάρε φόρα μωρο μου" και την κόγχη της καμαρούλας, αλλά πολύ πρόσφατα την ξανάπαθα..!!

    Στο τραγούδι ταλέντο, η Κοκκίνου λέει: "μου δινεις το, μου δίνεις το φιλί σου" κι εγώ αρχικά άκουγα "μολύνεις το, μολύνεις το φιλί σου"...



    Δεν μπορείτε να πείτε!! Φοβερή ακοή!!!

    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 13-06-2006 14:35 ]
    vasilis23
    13.06.2006, 18:50
    Εγω την πατησα με ενα τραγουδι του μελους μας Orfeus!!!
    Μου αρεσε πολυ ενα τραγουδι του.....μεχρι που καταλαβα πως ακριβως λεγοταν....
    Το κομματι ονομαζεται"Τζεραλντιν"...και εγω στο ρεφραιν ακουγα....
    ¨AAAAANGELA D....πρεπει να φυγω!!!!"...και νομιζα πως το εχει γραψει για μελος με ονομα nickname Angela D !!!!!!
    poison_girl
    13.06.2006, 19:47
    υπαρχει ενα τραγουδι του Ρουβα που λεει : το κοριτσι εκεινο που αγαπω και ΣΒΗΝΩ
    αλλα εγω που δεν φημιζομαι κ για την ακοη μου ακουγα:το κοριτσι εκεινο που αγαπω και ΦΤΥΝΩ !
    και αναρωτιομουν αφου το αγαπαει γιατι το φτυνει κ οταν εξεφρασα την απορια μου επεσε πολυ γελιο!!!!
    Keep writing το topic ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!
    KARMA
    14.06.2006, 15:19
    Εγώ πάλι, σε όχι και τόσο παιδική ηλικία, άκουσα το εξής:
    έπαιζε το "Everytime" (Britney Spears),εγώ,αν και το τραγούδι ήταν ήδη πολύ γνωστό, το άκουγα πρώτη φορά και εκεί που προσπαθούσα να καταλάβω τι λέγαν οι απλούστατοι στίχοι του τραγουδιού άκουσα ένα "ΆΙΣΙΧΤΙΡ ". Όταν το άκουσα άρχισα να γελάω και τότε μια φίλη μου μου είπε ότι το κομμάτι έλεγε "I see clear" !!!

    Κι εγώ που νόμιζα ότι η Britney " Θυμίζει κάτι από Ελλάδα "...
    margo
    10.08.2006, 15:50
    χα χαχα φοβερό γέλιο όλο το τόπικ!

    Εγώ καθώς τραγουδούσα στη χορωδία του Λυκείου στις πρόβες το γνωστό"τού παν θα βάλεις το χακί,θα μπεις στην πρώτη τη γραμμή,θα μπείς στην πρώτη τη γραμμή και ήρωας θα γίνεις"...

    ακούω τη διπλανή μου να ξεστομίζει το ανεπανάληπτο¨
    "θα μπεις στην πρώτη τη γραμμή ΚΑΙ δύο αστακοί.....!!!!!


    Και μιά θείτσα μου μετανάστρια σε ξένη χώρα σιγοτραγουδούσε μια μέρα ακούγοντας ράδιο¨ζυγαριά,ζυγαριά μου χεις κλέψει την καρδιά¨

    Και ένα τρίτο\στην ηλικία των 5 περίπου μου είχε κάνει εντύπωση το τραγούδι του Καζαντζίδη που λέει¨πέντε πάνω,πέντε κάτω που θα πάει ,θα τη βρούμε.Η καρδιά δεν είναι ΝΑΤΟ έτσι να αποχωρούμε.πάντε πάνω πέντε κάτω,θα τη βρούμε σίγουρα¨
    Κι έλεγα κι εγώ οτι έχασαν μιά κοπέλα και ψάχνουν να τη βρούν..αλλά εντάξει,10 άτομα την ψάχνουν,θα πάνε 5 πάνω,άλλοι 5 κάτω ,θα τη βρούνε σίγουρα !
    Και φυσικά νομιζα οτι "η καρδιά δεν είναι..,νάτο!(δηλ.νάτο δεν το βλέπετε?δεν είναι η καρδιά)............
    Αν σκέφτεσαι 1 χρόνο μπροστά σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι 10 χρόνια μπροστά φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι 100 χρόνια μπροστά μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 10-08-2006 15:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 12-08-2006 05:51 ]


    Nafpaktos___
    10.08.2006, 16:07
    Το μέλος Ev-Ger στις 03-10-2005 στις 18:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σάββατο κι απόβραδο...
    κέρασε τη λύπη
    στην Αριστοτέλους που γερνάς

    (πολύ λυπήθηκα οταν μια πράξη ανωτερότητας σαν το κεράσμα της λύπης έγινε απλά ασετυλίνη...)

    Εσύ μου χάρισες μια θάλασσα
    κι εγώ στο χάλασα -
    το 'δα βουνο...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ev-Ger στις 03-10-2005 18:24 ]



    εγψω παλι νομιζα πως ελεγε
    ''ασε την Λινη''!
    uNick
    10.08.2006, 16:18
    Μόλις διαπίστωσα μια παρόμοια περίπτωση... Τόσα χρόνια το τραγούδι λέει "i'm an alien, i'm a legal alien...", αλλά εγώ άκουγα - και τραγουδούσα - "i'm a little alien..."


    meltica
    10.08.2006, 16:26
    Το μέλος antreas_dr στις 05-10-2005 στις 15:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μέχρι πριν λίγο καιρό και εγώ όπως οι περισσότεροι άλλοστε έλεγα......

    Με βιολί σαν του Ροβιόλη
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι

    Παιδιά.... δεν υπάρχει κανένας Ροβιόλης

    το σωστο είναι

    Με βιολί σαντουροβιόλι (σαντούρι και βιολί)
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι!!



    Αυτήν τη στιγμή έχω συγκλονιστεί... Μα δεν υπάρχει Ροβιόλης;;; Επειδή το τραγούδι είναι από την ταινία ''Ρεμπέτικο'' (έτσι νομίζω τουλάχιστον) είχα την εντύπωση ότι ο Ριοβιόλης ήταν κάποιος χαρακτήρας της ταινίας...

    Και συνεχίζω σε αυτό το topic αυτή τη φορά γιατί θυμήθηκα και άλλα!
    Ένας φίλος μου στο χριστουγενιάτικο τραγουδάκι χιόνια στο καμπαναριό, εκεί που έλεγε ''τούφες χιόνι πέφτουνε στο καμπαναριό'' άκουγε ''του Φεσιόνη πέφτουνε στο καμπαναριό'' και ρώτησε τη δασκάλα του ποιος είναι ο Φεσιόνης!

    Και θυμήθηκα και άλλα δύο δικά μου από Μητροπάνο...
    Στο Ρόζα εκεί που λέει ''φωνή εντόμου τώρα είναι η φωνή μου'' εγώ άκουγα ''φωνηεντό μου τώρα είναι η φωνή μου'' και εννοείται ότι δεν έβγαζα νόημα!
    Και στο ''Σ'αγαπώ σαν αμαρτία, σε μισώ σαν φυλακή, κόψε με αν θες στα τρία στάλα αίμα δεν θα βγει'' εγώ άκουγα ''κόψε με αν θες στα τρία, στ'άλλα αίμα δεν θα βγει''! Δηλαδή αν δεν τον κόψει στα τρία δεν θα βγει αίμα... Δεν πάω καλά...

    Αααα! Και άλλα δύο! Στο φρακοσυριανή γλυκιά μικρή άκουγα ''φραγκοσύρια, νυχτικά''. Και στο ''αίμα, δάκρυα και ιδρώτας'' εκεί που λέει ''ο απόηχος μένει'' άκουγα ''ω αποηχοσμένη'' όπως λέμε ω αγαπημένη και απορούσα... ποια είναι αυτή η αποηχοσμένη! Έναν ωρυλά και γρήγορα!!!!
    Tyrogkofretas
    10.08.2006, 16:41
    Εγώ είχα σοβαρά προβλήματα με το τραγουδάκι της Κοκκίνου "Έρωτα μου". Αν και δεν ακούω τέτοια τραγουδάκια, με προβλημάτισε ιδιαίτερα ο πρώτος στίχος του ρεφραίν. όταν πλέον είχε φτάσει ο κόμπος στο χτένι, αναγκάστηκα να το ψάξω στο ίντερνετ και να δω πως αντί για ένα σαρδάμ που είχα βάλει στο μυαλό μου,του τύπου "Να προσκητεύεις σκέπη", κατάλαβα με έκπληξη πως η κοπέλα έλεγε "Απρόσκλητε επισκέπτη". Όχι βέβαια πως η ζωή μου άλλαξε νόημα μετά από αυτό...αλλά να...κουβέντα να γίνεται...
    Giorgos
    11.08.2006, 10:09
    Απίστευτο topic!

    Δηλώνω υπερήφανα ότι ανήκω στο κλασικό club της "Ζωντανίνας", του "Πάρε φόρα μωρό μου" και σε αυτό του "Ροβιόλη"! Επίσης, παρόλο που η Φωτοβολίδα του Περίδη είναι πολύ αγαπημένο κομμάτι, κι εγώ είχα τρομερό κόλλημα να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής στο σημείο "έχω να σε δω χρόνια ΑΣΤΕΙΑ-ΑΣΤΕΙΑ"... Άκουγα "στη Ασία", κι εκτός από το νοηματικό, αυτό που με προβλημάτιζε είναι που δεν έβαζε τελικό -ν στο "στην" κι ακουγόταν χασμωδία!

    Το περισσότερο γέλιο όμως το έριξα αλλού:

    Το μέλος kifa στις 08-11-2005 στις 21:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    χμ....αν και τραγουδιστης ...τρομαρα μου εδω και παρα πολλα χρόνια τραγουδουσα καποιο τραγουδι live ως εξης μέχρι που περσι ηρθε ενας Χριστιανος απο το κοινό και μου ειπε πως ειναι το σωστό ...


    "Ξυπνας πρωί να πας στην εκκλησια...Βροχή κι αστροπελέκι..

    Χτυπάνε θεε μου τα καμπαναρια..κι ο ηλιος περα βρεχει .... "

    Το σωστό είναι ... " κι ο ηλιος περα στεκει "..... χμ ........


    Αμ να 'ταν μόνο ο ήλιος που...πέρα βρέχει! Κώστα...έχεις κάνει περίληψη στο τραγούδι! Οι στίχοι που 'χει γράψει ο Κουγιουμτζής ("Χάντρα στο κομπολόι μου") λένε:

    "Βγαίνεις νωρίς να πας στην εκκλησιά

    Σπαθί κι αστροπελέκι"

    Πάλι καλά ρε φίλε που δεν είναι του Παπαδόπουλου...
    kalouka
    11.08.2006, 10:21
    Το μέλος Nafpaktos___ στις 10-08-2006 στις 16:07 έγραψε...
    [
    εγψω παλι νομιζα πως ελεγε
    ''ασε την Λινη''!



    αυτό ακριβώς
    astarth_18
    11.08.2006, 11:00
    Καλημερα..
    ειναι ενα κομματακι των De Facto που λεγεται Θεσσαλονικη με φεγγαρι..
    ε λοιπον σενα σημειο, λεει "ολα τα φωτα της για μενα μονο να ναι ανοιχτα".. το παιξαμε σε live και την τελευταια στιγμη αλλαξα να το λεω "ολα τα φωτα της θελω μονο να ναι ανοιχτα".. Α και εναν ακομα καλλιτεχνη που δν πολυκαταλαβαινω ειναι ο Πετρος Θεοτοκατος...!
    να μαστε καλα, νακουμε μουσικη!
    neerie
    11.08.2006, 11:56
    Το μέλος rouli726 στις 08-05-2006 στις 12:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Quote:

    Το μέλος neerie στις 19-10-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Εγώ θα πω για ένα φίλο που άκουγε (και καταλήξαμε να το τραγουδούμε όλοι έτσι για πλάκα) στο τραγούδι "στη Ντισκοτέκ" με την Ελπίδα:

    "είναι πουλί "Πισεσί", το χαμόγελο σου..."

    όπου "Πισεσί" εξωτικό πουλί που προφανώς έμοιαζε με... χαμόγελο??

    Όσο για τον Πασχάλη, εγώ δεν τον πάω καθόλου διότι με μπέρδευε πολύ... κι εγώ "πάρε φόρα μωρό μου άκουγα"... και σέ ένα άλλο του:

    "Η αγάπη θέλει προϋπηρεσία μεροκάματο ξενύκτι και νταλκά, θέλει η καρδιά ζωή στην αγωνία στα μπαρέα ένζυμα και στ' ανθυγιεινά"

    Τι ένζυμα θέλει στα μπαρέα (μια πιο cool λέξη για μπαράκια?)

    Μετά από χρόνια ψυλλιάστηκα ότι αναφέρεται σε σταμπαρέα ένσημα... κι ακόμα δεν είμαι σίγουρη





    vre su.."sta varea ensima"!!!!



    Ναι, τελικώς το κατάλαβα... Δεν είμαι όμως από Ελλάδα για να γνωρίζω για ένσημα (δεν κολλάμε ένσημα στην Κύπρο). Συμπέρασμα: Να μαθαίνουμε για τις πραγματικότητες άλλων χωρών πριν ψάξουμε στίχους...

    Με την ευκαιρία, διαμαρτύρομαι για το Ροβιόλη! Μη μου χαλάτε το όνειρο...
    Nafpaktos___
    11.08.2006, 18:08
    Στο κομματι ''με τοσα ψεματα'' του Αλκινοου
    πριν αγορασω το σιντι αυθεντικο νομιζα πως ελεγε
    ''πηρα τους δεκα ρολους του,τους μικρους σου ωμους''
    ενω πραγματικα λεει
    ''ειδα τους φεγγαρολουστους,τους μικρους σου ωμους''
    (Α,ρε Αλκινοοε και με τρομαξες!)

    Επισης στο κομματι ''λογια-λογια'' απο τις Ροδες νομιζα πως ελεγε
    ''ζεσταίνεις χτεσινό καφέ
    που πονείς δυο χάπια
    και βγαίνεις έξω για τσιγάρα και φαί.''

    ενω το σωστο ειναι
    ''ζεσταίνεις χτεσινό καφέ
    κουμπώνεις δυο χάπια
    και βγαίνεις έξω για τσιγάρα και φαί.''