ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    jorge
    05.10.2005, 16:48
    Ωχ σοβαρά;;
    dimitrapan
    05.10.2005, 17:13
    Quote:

    Το μέλος antreas_dr στις 05-10-2005 στις 15:57 έγραψε:

    Μέχρι πριν λίγο καιρό και εγώ όπως οι περισσότεροι άλλοστε έλεγα......

    Με βιολί σαν του Ροβιόλη
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι

    Παιδιά.... δεν υπάρχει κανένας Ροβιόλης

    το σωστο είναι

    Με βιολί σαντουροβιόλι (σαντούρι και βιολί)
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι!!






    Ωχ! Κι εγώ τώρα το μαθαίνω Ανδρέα.......


    Επίσης, στο τραγούδι του Καζούλη άκουγα:
    "Λυσ' τα μαλλιά σου κι άφησε με να 'ρθω λίγο και να δω,
    πώς περιγράφει τη μορφή σου τ' άσπρο σου το... νυφικό"! (Να μας ζήσουν!)
    geordan
    05.10.2005, 18:43
    Συγγνώμη,
    επιμένετε σοβαρά ότι ο Πασχάλης λέει "άνευ όρων μωρό μου";
    Τι γίνεται, τόσοι πολλοί κουφοί είμαστε εδώ μέσα;
    Ακόμα και τώρα πάντως, αν ακούσω το τραγουδάκι, εγώ θα πω "πάρε φόρα μωρό μου". Δεν αλλάζει πια.

    Επίσης,
    επιμένω ότι στο "ό,τι κι αν πω" δεν φταίνε τα αφτιά μας, αλλά ο Χατζηγιάννης που δεν του βγαίνουν οι στίχοι πάνω στη μουσική.

    Κι επειδή κι εγώ την έχω πατήσει με διάφορα άλλα, αν θυμηθώ κάποιο θα επανέλθω.
    Nadinoula
    05.10.2005, 18:57
    Ωραίο θέμα παιδιά!!
    Το "σαντουροβιόλι" ομολογώ πως κι εγώ πρόσφατα το ανακάλυψα!
    Και οι δικές μου...παρανοήσεις είναι πολλές πάντως,σίγουρα κάτι θα θυμηθώ!
    2MEL
    05.10.2005, 19:22
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 03-10-2005 στις 18:50 έγραψε:

    Nτρέπομαι λίγο...αλλά θα το πω..

    Έλεγα..
    Καμαρούλα μια σταλιά
    2 χ 3
    κι οχι και λατρεια
    δίχως τα φιλιά!

    και αυτό ήταν:
    Καμαρούλα μια σταλιά, δύο επί τρία
    κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά

    Περιττο να σας πω βεβαια ότι ούτε κι εγω έβγαζα νόημα, αλλα σκεφτόμουν ότι ε αφού το λέει ο Πουλόπουλος κατι θα ξέρει παραπάνω...

    Τhis world will never change...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soulessome στις 03-10-2005 18:51 ]





    μην ντρέπεσαι, εμείς το ακούγαμε έτσι χρόνια, μέχρι που το διαβάσαμε, τώρα, από 'σενα....για την ακρίβεια ακούγαμε "όχι και λατρεία, δίχως και φιλιά"


    2MEL
    05.10.2005, 19:28
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 03-10-2005 στις 18:07 έγραψε:

    Εγω παντως ξερω πως μεσα σε ενα χρονο την ερωτηση [i]''Μα καλα τι σημαινει οτι τα πεντοχιλιαρα μυριζουνε δυο???''

    μου την εχουν κανει τουλαχιστον 3 φορες οποτε εχει τυχει να ακουμε το Καληνυχτα του Μαλαμα.....

    [/I]



    είχαμε αυτή την απορία καιρό, από την πρώτη φορά που ακούσαμε το Καληνύχτα, τελικά διαβάσαμε τους στίχους κάπου στο ιντερνετ και το διευθετήσαμε το θέμα....
    επίσης καιρό δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε αν και κολλάγαμε τα αυτιά μας στα ηχεία ότι στο you get in love των πυξ λαξ, λέει "δεν εσπούδασε αρτίστα, μα απ' τα ψέμματα..κτλ"


    2MEL
    16.10.2005, 16:57
    επίσης στα Μπλουζ της άγριας νιότης ακούγαμε "μέσα στην πόλη αριθμός, χαράματα τετάρτη" και αναρωτιόμαστε τι να θέλει να μας πει ο ποιητής... σχετικά πρόσφατα ανακαλύψαμε ότι λέει "μέσα στην΄πόλη άρρυθμος"...
    kalhmera
    16.10.2005, 18:52
    Η αληθεια ειναι πως κι εγω νομιζα πως δινουν για τη Ζωντανινα το αιμα τους!!! Και μαλιστα οταν μου εξηγησαν οτι οι ζωντανοι δινουν το αιμα τους εγω τους κοροιδευα και ελεγα πως αποκλειεται να ακουω λαθος!!!!
    Επισης στο τραγουδι του Τερζη που λεει:"Ο δικος μου ο δρομος μ'εχει χρονια διαλεξει στην οδο γραφει ΜΟΝΟΣ επικυνδυνη λεξη κτλ κτλ", νομιζα πως ελεγε για μια οδο Γραφιμωνος....!!! Και φυσικα αναρωτιομουνα γιατι να ειναι επικυνδυνη λεξη, αφου ετσι τη λενε την οδο, τι να κανουμε?!..Αλλο: στο " Ποτε Βουδας ποτε Κουδας" ανακαλυψα προσφατα πως λεει "βρε δεν ειναι εδω το Σουλι εδω ειναι του Ρασουλη", νομιζα πως ελεγε του Τασουλη!!!!...
    Ο πατερας μου ομως νομιζε το πιο κουφο....Στο τραγουδι του Κυριαζη που λεει:
    " Ελα μωρακι μου το στρωμα ειναι καπιτονε, ελα μωρακι μου γιατι αργεις να πεις το ναι κτλ κτλ" ακουγε: "Ελα μωρακι μου, στομα ειναι θα πει το ναι, ελα μωρακι μου γιατι αργεις να πεις το ναι κτλ κτλ"!!!
    Υ.Γ Τωρα σοβαρα δεν υπαρχει Ροβιολης???

    eua
    16.10.2005, 23:51
    ....Κλάπηκεν από μάγους το σώμα του μαγιού... (κατα το μαγιώ, μπικίνι κλπ) τον μήνα Μάιο ούτε που τον είχα σκεφτεί...

    Τέσπα εγω απο μικρη με τον Ελύτη τα 'χα βάλει..
    Λέτε γιαυτό καθε φορά που μπαίνω σε βιβλιοπωλείο και ζητάω κάτι δικό του μου λέει πανικόβλητος ο υπάλληλος.."Εξαντλήθηκε, εξαντλήθηκε...!"
    eua
    17.10.2005, 00:06
    Και για του λόγου το αληθές.... το σώμα του Μαγιού πάρθηκεν δεν κλάπηκε...
    (αδιορθωτη είμαι ρε παιδί μου... )
    mirrors
    17.10.2005, 00:13
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 03-10-2005 στις 18:50 έγραψε:

    Nτρέπομαι λίγο...αλλά θα το πω..

    Έλεγα..
    Καμαρούλα μια σταλιά
    2 χ 3
    κι οχι και λατρεια
    δίχως τα φιλιά!

    και αυτό ήταν:
    Καμαρούλα μια σταλιά, δύο επί τρία
    κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά

    Περιττο να σας πω βεβαια ότι ούτε κι εγω έβγαζα νόημα, αλλα σκεφτόμουν ότι ε αφού το λέει ο Πουλόπουλος κατι θα ξέρει παραπάνω...

    Τhis world will never change...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soulessome στις 03-10-2005 18:51 ]





    Σοβαρά? Είναι "κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά"?!!!Κ εγώ νόμιζα "όχι και λατρεία, δίχως και φιλιά"! Και αναρωτιόμουν γιατί δε βγαίνει νόημα! Να 'σαι καλά ρε Πόπη!!!!!
    mirrors
    17.10.2005, 00:16
    Quote:

    Το μέλος eua στις 16-10-2005 στις 23:51 έγραψε:

    ....Κλάπηκεν από μάγους το σώμα του μαγιού... (κατα το μαγιώ, μπικίνι κλπ) τον μήνα Μάιο ούτε που τον είχα σκεφτεί...




    ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!!!!!!
    Sidonie
    17.10.2005, 01:29
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 02-10-2005 στις 01:14 έγραψε:

    Ακουσε τον στίχο "Θέλει κι οι ζωντανοί να πίνουν το αίμα τους" και το "ζωντανοί να", το έκανε στο μυαλό του "Ζωντανίνα".
    Και άρχισε κι αυτός - όπως κι εγώ - να αναρωτιέται ποιά είναι αυτή η κοπέλα, η Ζωντανίνα.




    ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό άκουγα κι εγώ. Όταν πήγαινα στο νηπιαγωγείο, μάλιστα, γνώρισα ένα κοριτσάκι που το λέγαν Νίνα και θεώρησα αυτονόητο ότι το Νίνα είναι χαϊδευτικό του κύριου ονόματος Ζωντανίνα .
    Πάντως έχω βρει άλλον έναν που έκανε την ίδια παρανόηση. Χόρχε, είμαστε πολλοί!!!
    jorge
    17.10.2005, 02:26
    Απίστευτο!
    DimitrisDimitriadis
    17.10.2005, 02:47
    Εγώ πάλι παιδιά, είχα φάει κόλλημα εδώ και χρόνια, με την αρχή της 2ης στροφής, από το "Σε θέλω" του Β. Γερμανού, εκεί που μπαίνει ο Σαββόπουλος με την χαρακτηριστική και ιδιάζουσα χροιά του...

    "Δεν μ' ακούς που...νιαουρίζω(?)...γουργουρίζω(?)...σαν ερωτευμένος γάτος..."


    Πρόσφατα, ανακάλυψα μέσω ιντερνετ, ότι λέει "ολολύζω(!)", όπου ψάχνοντας στο λεξικό βρήκα πως σημαίνει: "βγάζω θρηνητικές κραυγές, θρηνώ μεγαλόφωνα".

    Βρε μπας και λέει τίποτα άλλο τελικά???
    EffieKakaflika
    17.10.2005, 10:09
    Εγώ νόμιζα ότι έλεγε "ρονρονίζω"... Πιο πειστικό;;;;
    buddy
    17.10.2005, 10:29
    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 17-10-2005 στις 00:13 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 03-10-2005 στις 18:50 έγραψε:
    [i]
    Nτρέπομαι λίγο...αλλά θα το πω..

    Έλεγα..
    Καμαρούλα μια σταλιά
    2 χ 3
    κι οχι και λατρεια
    δίχως τα φιλιά!

    και αυτό ήταν:
    Καμαρούλα μια σταλιά, δύο επί τρία
    κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά

    Περιττο να σας πω βεβαια ότι ούτε κι εγω έβγαζα νόημα, αλλα σκεφτόμουν ότι ε αφού το λέει ο Πουλόπουλος κατι θα ξέρει παραπάνω...

    Τhis world will never change...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soulessome στις 03-10-2005 18:51 ]





    Σοβαρά? Είναι "κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά"?!!!Κ εγώ νόμιζα "όχι και λατρεία, δίχως και φιλιά"! Και αναρωτιόμουν γιατί δε βγαίνει νόημα! Να 'σαι καλά ρε Πόπη!!!!!

    [/I]



    Δεν είναι όρκοι κ λατρειά? Το κόγχη που κολλάει?

    Υ.Σ: Είστε σίγουροι για τον Ραβιόλη βρε παιδιά?
    EffieKakaflika
    17.10.2005, 10:36
    Quote:

    Το μέλος buddy στις 17-10-2005 στις 10:29 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 17-10-2005 στις 00:13 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 03-10-2005 στις 18:50 έγραψε:
    [i]
    Nτρέπομαι λίγο...αλλά θα το πω..

    Έλεγα..
    Καμαρούλα μια σταλιά
    2 χ 3
    κι οχι και λατρεια
    δίχως τα φιλιά!

    και αυτό ήταν:
    Καμαρούλα μια σταλιά, δύο επί τρία
    κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά

    Περιττο να σας πω βεβαια ότι ούτε κι εγω έβγαζα νόημα, αλλα σκεφτόμουν ότι ε αφού το λέει ο Πουλόπουλος κατι θα ξέρει παραπάνω...

    Τhis world will never change...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Soulessome στις 03-10-2005 18:51 ]





    Σοβαρά? Είναι "κόγχη και λατρεία, τοίχος και φιλιά"?!!!Κ εγώ νόμιζα "όχι και λατρεία, δίχως και φιλιά"! Και αναρωτιόμουν γιατί δε βγαίνει νόημα! Να 'σαι καλά ρε Πόπη!!!!!

    [/I]



    Δεν είναι όρκοι κ λατρειά? Το κόγχη που κολλάει?

    Υ.Σ: Είστε σίγουροι για τον Ραβιόλη βρε παιδιά?

    [/I]


    Είναι η κόχη (του τοίχου)... Φοβερό!
    και το σαντουροβιόλι είναι έτσι. Δεν υπάρχει Ροβιόλης και σίγουρα όχι Ραβιόλης (από τα ραβιόλια;;)
    Konnie
    17.10.2005, 18:52
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 17-10-2005 στις 10:09 έγραψε:

    Εγώ νόμιζα ότι έλεγε "ρονρονίζω"... Πιο πειστικό;;;;





    Παιδια, "ρονρονιζω" λεει ο ανθρωπος...
    για φαντασου να ολολυζει ενας ερωτευμενος γατος!Οχι και πολυ συνηθισμενο για να μπει και σε στιχο...!
    angela_77
    17.10.2005, 19:01
    Λοιπον αυτο το Ζωντανινα το ακουγα και εγω. Αλλα εγω ακουγα "θελει κι οι ζωντανινα πινουν το αιμα τους" και συμπερανα πως οι ζωντανινα ειναι κατι παραπλισιο του ζουλου (φυλη αιμοσταγης δηλαδη) που ειχαν ανθρωπους στους τροχους (???) και οταν πεθαιναν τους επιναν το αιμα...