ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Μυστήρια πράγματα...

    buddy
    18.10.2005, 09:25
    Αχ αυτός ο Ελύτης μπερδεψε πολλούς τελικά!!

    Εγω παιδιά μέχρι προχτές που με διόρθωσε μια φίλη μου, προσπαθούσα να καταλάβω τι είδος λουλούδια είναι τα ρουμπούγελα ή μπουμπούγελα (καθε φορά το ακουγα διαφορετικά) που λέει ο Θάνος Πετρέλης στο : Θυμίζεις κάτι από Ελλάδα!!

    Τελικά λέει: Πρόσωπο αγγέλου που γελά!!!! Και εγώ άκουγα : Πρόσωπα κ μπουμπούγελα!!!!!!!!!

    Αλλά δεν φταίω εγώ!! Ο Θάνος φταίει που όταν τραγουδάει βγαίνει η πίεση του στο 22!!
    Hastaroth
    18.10.2005, 09:47
    Ομολογώ οτι μού είναι δύσκολο να πιστέψω πως,ακούγοντας κάποιος "θέλει νεκρούς χιλιάδες να'ναι στους τροχούς,θέλει κι'οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους" μπορεί να συμπεράνη οτι ο ποιητής μιλάει γιά κάποια "ζωντανίνα".....

    Ακόμα κι'άν δέν έχει διαβάσει τον στίχο,πάλι είναι εμφανέστατο το νόημα (εκτός άν ακούμε μονάχα μέ τ'αυτιά μας χωρίς να χρησιμοποιούμε και το μυαλό μας).

    Βέβαια στην περίπτωση μέ το σαντουροβιόλι η...εγκεφαλική πλάνη είναι δικαιολογημένη διότι:

    1.Ηχητικά ακούγεται "βιολί σάν τού Ροβιόλη"

    2.Θά μπορούσε πράγματι να υπάρχη κάποιος βιολιστής ονόματι Ροβιόλης στον οποίο νά αναφέρεται ο στίχος (αυτό ενισχύεται και από το γεγονός οτι παρακάτω ο στίχος λέει "τού Γιωργάκη η δοξαριά θά σού κόψη τη μιλιά",οπότε εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα οτι αναφέρεται σέ κάποιον βιολιστή ονόματι Γιώργο Ροβιόλη που με το βιολί του "θά χορέψουν κι'οι διαβόλοι",μέ τέτοια δεξιοτεχνία που έχει αυτός στο δοξάρι).

    Γεγονός πάντως είναι οτι πολλές φορές ακούμε ένα στίχο καί-είτε επειδή η ηχογράφηση τής φωνής δέν είναι καθαρή ή γιά άλλους λόγους-δέν καταλαβαίνουμε με την πρώτη φορά τί θέλει να πή.Εκεί βέβαια πρέπει να είμαστε και ολίγον "ερευνητές" και νά βάζουμε και το μυαλό μας νά δουλέψη.

    Κλείνοντας,νά αναφέρω κάτι που είχα δεί παλιότερα (ίσως και εδώ στο MH).Σέ ένα τραγούδι,ο τραγουδιστής (νομίζω ο Καζαντζίδης είναι) λέει "κι'άν χιονίζει και άν βρέχει,τ'αγριολούλουδο αντέχει",πλήν όμως κάποιος έγραφε οτι άκουγε "τ'αγριογούρουνο αντέχει"....
    Καί ναί μέν το αγριογούρουνο όντως αντέχει στίς αντίξοες καιρικές συνθήκες άλλά μού φαίνεται απίθανο νά χρησιμοποιήση αυτή τη λέξη κάποιος στιχουργός σέ στίχο μέ ερωτικό θέμα (έστω και άν αναφέρεται σε χωρισμό)....
    Konnie
    18.10.2005, 10:12
    θυμηθηκα κι αλλο(αν κι οχι δικο μου):
    "Σαββατο κι αποβραδο και...άσε τη Λινη!!!!"
    μα ποια ειναι αυτη η Λινη?!

    Hastaroth
    18.10.2005, 10:24
    Ο στίχος λέει "Σάββατο κι'απόβραδο ΜΕ ασετυλίνη" οπότε είναι λογικό οτι ο στιχουργός δέν προτρέπει νά...αφήσουμε κάτι ή κάποιον

    Οι νεώτεροι πάντως δέν θυμούνται -ίσως ούτε και οι γονείς τους ενδεχομένως- τίς λυχνίες ασετυλίνης που εφώτιζαν τους δρόμους τόν παλαιόν εκείνο τον καιρόν,που δέν υπήρχε εκτενές ηλεκτρικόν δίκτυον...
    eua
    18.10.2005, 10:38
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-10-2005 στις 09:47 έγραψε:

    Ομολογώ οτι μού είναι δύσκολο να πιστέψω πως,ακούγοντας κάποιος "θέλει νεκρούς χιλιάδες να'ναι στους τροχούς,θέλει κι'οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους" μπορεί να συμπεράνη οτι ο ποιητής μιλάει γιά κάποια "ζωντανίνα".....

    Ακόμα κι'άν δέν έχει διαβάσει τον στίχο,πάλι είναι εμφανέστατο το νόημα (εκτός άν ακούμε μονάχα μέ τ'αυτιά μας χωρίς να χρησιμοποιούμε και το μυαλό μας).





    Καλέ μου Χάσταροθ εσύ δεν ήθελες παιδια νηπιαγωγείου αλλά τα σουπερ νήπια!!!
    Συνήθως τα παιδακια σ' αυτή την ηλικία δεν χρησιμοποιούν το μυαλό τους αλλά τη φαντασία τους! Και απ οσο μπορείς να καταλάβεις εμείς τα καταφέραμε μια χαρα με τη Ζωντανίνα... μπορούμε να στη γνωρίσουμε αμα θες
    gate
    18.10.2005, 12:03
    Quote:

    Το μέλος antreas_dr στις 05-10-2005 στις 15:57 έγραψε:

    Μέχρι πριν λίγο καιρό και εγώ όπως οι περισσότεροι άλλοστε έλεγα......

    Με βιολί σαν του Ροβιόλη
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι

    Παιδιά.... δεν υπάρχει κανένας Ροβιόλης

    το σωστο είναι

    Με βιολί σαντουροβιόλι (σαντούρι και βιολί)
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι!!





    τέλειο!!
    jorge
    18.10.2005, 13:06
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-10-2005 στις 09:47 έγραψε:

    Κλείνοντας,νά αναφέρω κάτι που είχα δεί παλιότερα (ίσως και εδώ στο MH).Σέ ένα τραγούδι,ο τραγουδιστής (νομίζω ο Καζαντζίδης είναι) λέει "κι'άν χιονίζει και άν βρέχει,τ'αγριολούλουδο αντέχει",πλήν όμως κάποιος έγραφε οτι άκουγε "τ'αγριογούρουνο αντέχει"....




    Λάθος!
    Το τραγούδι λέει "το αγριογούρουνο θα τρέχει" !!
    eneni
    18.10.2005, 13:23
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 18-10-2005 στις 13:06 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-10-2005 στις 09:47 έγραψε:
    [i]
    Κλείνοντας,νά αναφέρω κάτι που είχα δεί παλιότερα (ίσως και εδώ στο MH).Σέ ένα τραγούδι,ο τραγουδιστής (νομίζω ο Καζαντζίδης είναι) λέει "κι'άν χιονίζει και άν βρέχει,τ'αγριολούλουδο αντέχει",πλήν όμως κάποιος έγραφε οτι άκουγε "τ'αγριογούρουνο αντέχει"....



    Λάθος!
    Το τραγούδι λέει "το αγριογούρουνο θα τρέχει" !!

    [/I]



    ε όχι
    EffieKakaflika
    18.10.2005, 13:38
    Φοβερή παράφραση αυτή με το αγριογούρουνο...
    Ένα άλλο που έλεγε ένας φίλος μου και γέλαγα άπειρα ήταν "Θα πιω απόψε ένα campari" και το θεϊκό "να βάλω τα εφαρμοστά και να ρουφάει" (τη κοιλιά)
    Hastaroth
    18.10.2005, 13:52
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 18-10-2005 στις 13:06 έγραψε:

    Λάθος!
    Το τραγούδι λέει "το αγριογούρουνο θα τρέχει" !!

    [/I]



    Φυσικά και θα τρέχη!

    Αφού θα το κυνηγά ο....Οβελίξ
    Hastaroth
    18.10.2005, 14:03
    Quote:

    Το μέλος eua στις 18-10-2005 στις 10:38 έγραψε:

    Καλέ μου Χάσταροθ εσύ δεν ήθελες παιδια νηπιαγωγείου αλλά τα σουπερ νήπια!!!
    Συνήθως τα παιδακια σ' αυτή την ηλικία δεν χρησιμοποιούν το μυαλό τους αλλά τη φαντασία τους!



    Καλή μου Εύα,όταν πρωτοάκουσα το συγκεκριμένο κομμάτι ήμουν πολύυυ μεγάλος γιά νηπιαγωγείο (φοιτητής γάρ.Ηταν δέ η πρώτη -απ'ευθείας,νομίζω- μετάδοση τής συναυλίας τού Θεοδωράκη μέ το Αξιον Εστί και τον Μπιθικώτση ερμηνεύοντα το εν λόγω τραγούδι...).

    Quote:

    Και απ οσο μπορείς να καταλάβεις εμείς τα καταφέραμε μια χαρα με τη Ζωντανίνα... μπορούμε να στη γνωρίσουμε αμα θες




    Αν έχη και μεγάλη προίκα (π.χ. ένα κόττερο σάν τού Bill Gates...) ,γιατί όχι;
    grammophone
    18.10.2005, 14:19
    Ό,τι είχα αρχίσει να μιλάω, τραγουδούσα

    "Τυρωμιοσύνη, μη την κλαίς"

    Σκεφτόμουν... Για ποιαν στενοχωριέται η κοπέλλα η Τυρωμιοσύνη; Κάτι δεν κολλάει. Να μη την κλαίει εκεί που πάει να σβήσει αυτή τι πράγμα; Δεν ξέρω τι πέτυχε αυτή η άγνωστη, αλλά να που το τραγούδι τώρα είναι πολύ χαρούμενο. Να 'τη πετιέται, πολύ περήφανη που κατάφερε να το σβήσει.


    Από νωρίς φάνηκα έξυπνο παιδάκι!
    eua
    18.10.2005, 17:10
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 18-10-2005 στις 14:03 έγραψε:

    Καλή μου Εύα,όταν πρωτοάκουσα το συγκεκριμένο κομμάτι ήμουν πολύυυ μεγάλος γιά νηπιαγωγείο (φοιτητής γάρ.Ηταν δέ η πρώτη -απ'ευθείας,νομίζω- μετάδοση τής συναυλίας τού Θεοδωράκη μέ το Αξιον Εστί και τον Μπιθικώτση ερμηνεύοντα το εν λόγω τραγούδι...).


    Αν έχη και μεγάλη προίκα (π.χ. ένα κόττερο σάν τού Bill Gates...) ,γιατί όχι;

    [/I]



    Είδες εμείς απο μικρά τι σοβαρες αναζητήσεις είχαμε????
    Λοιπόν θα της πω να ρθει στη συνάντηση αλλα δεν ξέρω αν θα μπορεσει να φερει και το κοττερο μαζι... μαλλον δε θα χωραει ε???
    Hastaroth
    18.10.2005, 23:17
    Quote:

    Το μέλος eua στις 18-10-2005 στις 17:10 έγραψε:

    Είδες εμείς απο μικρά τι σοβαρες αναζητήσεις είχαμε????




    Είναι ευχάριστο που εσείς από μικρά είχατε τέτοιες αναζητήσεις.Οταν εγώ ήμουν μικρός ο Θεοδωράκης κλπ συνθέτες ήταν απαγορευμένοι και αντ'αυτών εκυριάρχει ο Πασχάλης,οι Charms,Idols καί άλλοι τινές που ναί μέν ήσαν ευχάριστοι εις την ακοήν,πλήν όμως ουδεμίαν αφορμήν διά καλλιτεχνικάς αναζητήσεις μάς έδιδαν

    Quote:

    Λοιπόν θα της πω να ρθει στη συνάντηση αλλα δεν ξέρω αν θα μπορεσει να φερει και το κοττερο μαζι... μαλλον δε θα χωραει ε???




    Ε ναί,μάλλον όχι

    Αν μάλιστα είναι σάν τού Bill Gates,θά'λεγα πως μάλλον το μαγαζί ολόκληρο μαζί μέ το κτίριο που το στεγάζει χωράει μέσα στο αμπάρι τού εν λόγω σκάφους....


    neerie
    19.10.2005, 14:21
    Εγώ θα πω για ένα φίλο που άκουγε (και καταλήξαμε να το τραγουδούμε όλοι έτσι για πλάκα) στο τραγούδι "στη Ντισκοτέκ" με την Ελπίδα:

    "είναι πουλί "Πισεσί", το χαμόγελο σου..."

    όπου "Πισεσί" εξωτικό πουλί που προφανώς έμοιαζε με... χαμόγελο??

    Όσο για τον Πασχάλη, εγώ δεν τον πάω καθόλου διότι με μπέρδευε πολύ... κι εγώ "πάρε φόρα μωρό μου άκουγα"... και σέ ένα άλλο του:

    "Η αγάπη θέλει προϋπηρεσία μεροκάματο ξενύκτι και νταλκά, θέλει η καρδιά ζωή στην αγωνία στα μπαρέα ένζυμα και στ' ανθυγιεινά"

    Τι ένζυμα θέλει στα μπαρέα (μια πιο cool λέξη για μπαράκια?)

    Μετά από χρόνια ψυλλιάστηκα ότι αναφέρεται σε σταμπαρέα ένσημα... κι ακόμα δεν είμαι σίγουρη
    katerina29
    19.10.2005, 16:38
    Quote:

    Το μέλος antreas_dr στις 05-10-2005 στις 15:57 έγραψε:

    Μέχρι πριν λίγο καιρό και εγώ όπως οι περισσότεροι άλλοστε έλεγα......

    Με βιολί σαν του Ροβιόλη
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι

    Παιδιά.... δεν υπάρχει κανένας Ροβιόλης

    το σωστο είναι

    Με βιολί σαντουροβιόλι (σαντούρι και βιολί)
    θα χορέψουν και οι διαβόλοι!!




    κι εγώ μέχρι σήμερα αυτό νόμιζα... Ότι ο Ροβιόλης είναι μάλλον ένας απίθανος παλιός λαϊκός βιολιστής (και όχι μόνο...) και εγώ είμαι μάλλον πολύ "άμουση"!

    Σε ευχαριστώ!




    Lilith
    19.10.2005, 19:06
    Αυτό το "ένα το χελιδόνι" νομίζω μας έχει στιγματίσει όλους... Εγώ δεν άκουγα "Θεέ μου πρωτομάστορα..." αλλά "Θεέ μου, πρώτο μας το ρα" και αναρωτιούμουν τι είναι αυτό το "ρα" που το βάζουμε και πρώτο....
    dimitrapan
    19.10.2005, 19:32
    Quote:

    Το μέλος neerie στις 19-10-2005 στις 14:21 έγραψε:

    Όσο για τον Πασχάλη, εγώ δεν τον πάω καθόλου διότι με μπέρδευε πολύ... κι εγώ "πάρε φόρα μωρό μου άκουγα"... και σέ ένα άλλο του:

    "Η αγάπη θέλει προϋπηρεσία μεροκάματο ξενύκτι και νταλκά, θέλει η καρδιά ζωή στην αγωνία στα μπαρέα ένζυμα και στ' ανθυγιεινά"

    Τι ένζυμα θέλει στα μπαρέα (μια πιο cool λέξη για μπαράκια?)

    Μετά από χρόνια ψυλλιάστηκα ότι αναφέρεται σε σταμπαρέα ένσημα... κι ακόμα δεν είμαι σίγουρη





    Tο δεύτερο τραγούδι δεν το γνωρίζω αλλά επειδή δεν νομίζω ότι υπάρχει και λέξη "σταμπαρέα", μήπως να σκεφτούμε το ενδεχόμενο ότι λέει "στα ΒΑΡΕΑ ένσημα και στ' ανθυγιεινά"?
    pclos
    19.10.2005, 19:47
    me tragudia skavotune....
    r c pclos,ti einai ta tragudia skavotune?
    ..........
    kai poia einai ayth poy to tragudaei?h dimh tragalanh?

    kai opws leei kai o kazantzidhs:
    dakrya,gia ton megalo mas ton filo pelegrino!!

    kai alla polla! dystyxws omws,ayta ola einai alhthina!
    neerie
    20.10.2005, 09:37
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 19-10-2005 στις 19:32 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος neerie στις 19-10-2005 στις 14:21 έγραψε:
    [i]
    Όσο για τον Πασχάλη, εγώ δεν τον πάω καθόλου διότι με μπέρδευε πολύ... κι εγώ "πάρε φόρα μωρό μου άκουγα"... και σέ ένα άλλο του:

    "Η αγάπη θέλει προϋπηρεσία μεροκάματο ξενύκτι και νταλκά, θέλει η καρδιά ζωή στην αγωνία στα μπαρέα ένζυμα και στ' ανθυγιεινά"

    Τι ένζυμα θέλει στα μπαρέα (μια πιο cool λέξη για μπαράκια?)

    Μετά από χρόνια ψυλλιάστηκα ότι αναφέρεται σε σταμπαρέα ένσημα... κι ακόμα δεν είμαι σίγουρη





    Tο δεύτερο τραγούδι δεν το γνωρίζω αλλά επειδή δεν νομίζω ότι υπάρχει και λέξη "σταμπαρέα", μήπως να σκεφτούμε το ενδεχόμενο ότι λέει "στα ΒΑΡΕΑ ένσημα και στ' ανθυγιεινά"?

    [/I]



    Τώρα νιώθω ακόμα πιο χαζή...

    Κάποιος ρε παιδιά, να μου πει τι λέει επιτέλους αυτό το πασχάλειο άσμα...