ελληνική μουσική
    716 online   ·  210.847 μέλη

    Τι απάντηση θα δίνατε στο ερώτημα...'Τι Εστί Φιλία;'

    STAMATO
    02.10.2005, 03:35
    Εχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα της φιλίας...Θα ήθελα τη γνώμη σας για να δω αν βαδίζω σωστά...Υπάρχει συγκεκριμένος ορισμός της φιλίας, η ο καθένας όπως την βλέπει και τον συμφέρει;
    dimitrapan
    02.10.2005, 13:00
    Δες πρώτα τι σημαίνει φιλία για σένα και μετά απλώς βρες φίλους που να συμμερίζονται την άποψή σου!

    Γνωστοί μπορεί να είναι πάρα πολλοί. Το ίδιο ισχύει και με τις παρέες... Φίλοι λίγοι!



    Frida
    02.10.2005, 14:50
    φιλια για μενα ειναι να εχεις εναν ανθρωπο διπλα σου με τον οποιο να μπορεις να συμμεριζεσαι τις σκεψεις σου και τους προβληματισμους σου, τις χαρες σου και τις στεναχωριες σου. με λιγα λογια μια αδελφη ψυχη στην οποια να μπορεις να αναπαυθεις, αλλα και να κανετε "χαβαλε"!
    αν το συμφερον μπει στη μεση ειτε απο δικη μας μερια ειτε απο του φιλου μας, τοτε πιστευω καπου "σπαει" η ευθυτητα στη σχεση και αυτο ειναι που πρεπει να προσεχουμε να μην κανουμε σ αυτους που αγαπαμε
    STAMATO
    02.10.2005, 15:39
    Το μέλος dimitrapan έγραψε στις 2-10-05 και ώρα 13:00: ΄Δες πρώτα τι σημαίνει φιλία για σένα΄Δηλαδή κατά τη γνώμη σου η φιλία είναι για τον καθένα μας μια διαφορετική εννοια;Δηλαδή τον φίλο μας πρέπει να τον επιλέγουμε σύμφωνα με το τι θέλουμε εμείς να ακούμε απο εκέινον και να κάνει για εμάς, και όχι ένας άνθρωπος που θα μας πει τη γνώμη του για τα καλά αλλά και για τα άσχημα,και θα μας σταθεί επίσης και στα δύο;

    Προσωπικά εγώ αυτό πιστεύω μέχρι τώρα τουλαχιστον...

    Αλλά μήπως κάνω λάθος;Αυτό που είπες όμως ότι γνωστοί υπάρχουν πολλοί αλλά φίλοι λίγοι, συμφωνώ κι εγω, σε ένα φίλο θα δείξεις τον αληθινό εαυτό σου,σε εκείνον θα δώσεις εμπιστοσύνη και σε εκέινον θα τρέξεις στα καλά σου αλλά και στα άσχημά σου,

    Κάτι που δεν κάνεις για έναν απλό γνωστό.Απλά σε πονάει όταν δεν κάνεις σωστή επιλογή,και ότι έχεις δώσει έρχεται κάποια στιγμή και λες : ¶ξιζε;
    dimitrapan
    02.10.2005, 18:42
    Όχι βέβαια, οι φίλοι μας πάντα πρέπει να μας λένε την αλήθεια (αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ). Απλώς κάποιοι άνθρωποι θεωρούν φίλους αυτούς με τους οποίους πάνε για κανένα ποτάκι, κάνουν και κανέναν χαβαλέ και μέχρι εκεί...

    Αν εσύ δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία, πιστεύεις δηλ. ότι με τον φίλο και θα γελάσεις και θα κλάψεις και θα του σταθείς και θα σου σταθεί, ψάξε να βρεις άτομα που να έχουν την ίδια εικόνα με σένα περί φιλίας.

    Σίγουρα αν δεις ότι έχεις πέσει έξω σχετικά με κάποιον άνθρωπο, πονάς αλλά μην ξεχνάς πως ό,τι δεν μας σκοτώνει, μας κάνει πιο δυνατούς. Φυσικά και άξιζε λοιπόν, πρώτον γιατί -δεν μπορεί- όλο και κάποιες καλές στιγμές θα περάσατε μαζί και δεύτερον θα εκτιμήσεις περισσότερο τους αληθινούς σου φίλους.

    Ουδέν κακό αμιγές καλού!
    W4TT4N4B3
    03.10.2005, 00:29
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 02-10-2005 στις 18:42 έγραψε:

    μην ξεχνάς πως ό,τι δεν μας σκοτώνει, μας κάνει πιο δυνατούς.




    ΝΑ και ο Νιτσε πανταχου παρών και τα πάντα πληρων...
    frufru
    03.10.2005, 04:17
    Aυτο που θα επρεπε ισως να φανταστουμε ειναι οτι οι κοινωνιες λειτουργουν σαν την χημεια. Εγω προσωπικα μας βλεπω σαν μορια ενος αεριου.Συγκρουομαστε,κινουμαστε,χτυπιομαστε.Στην συγκρουση μας ειναι που φτιαχνουμε αυτο που ονομαζουμε φιλους. Αλλα απλα ειναι αυτο. Μια περιοδικη συγκρουση. Βεβαια μερικες φορες μπορει να τυχει καποια μοριακια να φτιαξουν μια χημικη ενωση και να δεσουν. Αλλα σκεψου οτι ακομα κι αυτη μπορει να αντιδρασει και να σπασει.
    Το συμπερασμα για εμενα απο ολα αυτα ειναι οτι τη φιλια δεν την ψαχνεις και δεν πολυ υπαρχει κιολας με την εννοια που φανταζομαστε.Αλλα σιγουρα αν μαθουμε να περιοριζουμε τις απαιτησεις μας απο τους ανθρωπους που μας περιβαλλουν και να σεβομαστε την διαφορετικοτητα μπορουμε να ζουμε ως ''γεματα''κοινωνικα οντα.

    ...''Τι λεω παλι????''
    STAMATO
    03.10.2005, 13:31
    To μέλος dimitrapan 2-10-05 18:42 έγραψε: 'οι φίλοι μας πρέπει να μας λένε πάντα την αλήθεια'

    Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου.
    Απλά νομίζω πως δεν είναι τόσο εύκολο να επιλέξεις τον άνθρωπο που θα κάνεις φίλο σου.Νομίζω επίσης ότι έχουμε χάσει πια την εμπιστοσυνη μας στους ανθρώπους και όποιος μας φέρεται καλά και νοιάζεται για εμάς θα πρέπει να το κάνει απο συμφέρον η κάτι άλλο.Δεν ξέρω...
    Το θέμα πάντως είναι όπως θα κατάλαβες ότι εγώ προσωπικά έχω πληγωθεί απο άτομο που θεώρησα φιλικό μου πρόσωπο,και γι'αυτό αισθάνθηκα την ανάγκη να το μοιραστώ αντί να αρχίσω να φωνάζω!



    επισυναπτόμενα: icon_mad.gif 
    STAMATO
    03.10.2005, 13:48
    το μέλος frufru έγραψε 3-10-05 stis 04:17
    'Εγώ προσωπικά μας βλέπω σαν μόρια ενός αερίου'
    Σεβαστή η άποψή σου αλλά έτσι δεν χάνονται κάποια βασικά συναισθήματα που μας κάνουν να λεγόμαστε άνθρωποι;

    Συμφωνώ με αυτό που έγραψες ότι η φιλία δεν υπάρχει με την έννοια που την φανταζόμαστε...Τώρα τουλάχιστον!

    Αλλά προσωπικά τρομάζω με την ιδέα ότι κάποια βασικά αισθήματα έχουν χαθεί στο βωμό του συμφέροντος...

    Dj_kerveros
    03.10.2005, 19:49
    Φιλία αν ψάχνεις φίλε μου
    στον 20ο αιώνα
    είναι σαν ψάχνεις
    βελόνα σ' αχυρώνα
    Αυτό το γράφαμε νομίζω στο δημοτικό σε κάτι λευκώματα!!!
    Εγώ δεν το πιστεύω, φιλία υπάρχει και είναι μάλιστα ένας από τους ισχυρότερους δεσμούς ανάμεσα στους ανθρώπους!!
    Φίλος είνα αυτός που σε μια δύσκολη στιγμή ξέρεις ότι θα ακούσει το προβλημά σου και θα είναι πρόθυμος να σε βοηθήσει!!
    Δε λέω, είναι δύσκολο να βρεις φίλους αλλα σίγουρα κάπου υπάρχει για ο καθένα κάποιος ή κάποια που νοιάζεται!!

    dimitrapan
    03.10.2005, 22:37
    Quote:

    Το μέλος Dj_kerveros στις 03-10-2005 στις 19:49 έγραψε:

    Φίλος είνα αυτός που σε μια δύσκολη στιγμή ξέρεις ότι θα ακούσει το προβλημά σου και θα είναι πρόθυμος να σε βοηθήσει!!




    ... και αυτός που χαίρεται με τη χαρά σου!
    STAMATO
    04.10.2005, 02:22
    το μέλος dimitrapan έγραψε στις 03-10-2005 στις 22:37 ...και αυτός που χαίρεται με τη χαρά σου...'

    Συμφωνώ απόλυτα!!
    zw
    09.02.2006, 19:59
    ΦΙλια δεν υπαρχει την πατησε το τρενο γιατι ο μ@λ@κ@ς ο οδηγος δεν πατησε το γρενο!!!
    katd
    09.02.2006, 21:27
    Φιλία μάλλον θα πει την ειλικρινή ευκαιρία που δίνουμε σε έναν άλλο άνθρωπο να είναι ο εαυτός και να είναι περήφανος γι' αυτό. Και η ευκαιρία που δίνουμε στον εαυτό μας να προσφέρει πράγματα χώρις να νιώθει την ανάγκη ότι πρέπει να του επιστραφούν...
    vasiloukos
    09.02.2006, 21:43
    Φίλος εστί αυτός που στη δύσκολη στιγμή χωρίς οίκτο και περιφρόνηση θα σου συμπαραταθεί με όλο του το είναι και όλη τη διάθεση, αλλά κι αυτός που στη χαρά σου χωρίς ζήλια και φθόνο θα χαρεί όσο και συ αν όχι περισσότερο...

    Ακόμα φίλος είναι αυτός που σε κάθε περίπτωση και χωρίς προσωπικό όφελος παραμερίζει τον εγωισμό του, βάζει δηλαδή τον εαυτό του στη διάθεση του άλλου όταν παραστεί ανάγκη... Αυτός που όταν πρέπει να μιλήσει θα μιλήσει πάντα προς όφελος του άλλου... Αυτός που προσπαθεί να αγαπάει όσο το δυνατόν περισσότερο χωρίς να κάνει εκπτώσεις...

    Αυτός που ξέρει να "δίνεται"...
    houlina
    09.02.2006, 23:13
    φιλία...δύσκολο πράγμα στις μέρες μας...δυστυχώς...ίσως έχουν παρεξηγήσει την έννοια μερικοί...οι φίλοι είναι πάντοτε δίπλα σου στα καλά και στα άσχημα, στα εύκολα και στα δύσκολα...
    rory166
    09.02.2006, 23:25
    εμπιστοσυνη και αυτοθυσια πανω απ'ολα
    SAMIK
    10.02.2006, 11:49
    φίλος είναι αυτός στον οποίο μπορείς να απελευθερώσεις τον εαυτό σου με κάθε τρόπο και εχει τη δύναμη να σε ανεχτεί....
    φίλος επίσης είναι αυτός που μπορεί να μετετραπεί στον χειρότερο εχθρό σου
    επισημαίνοντας σου ελαττώματα που κάποιοι άλλοι δεν τολμούν να πουν...
    πολυ απλά γιατι δεν είναι φίλοι....
    η φιλία πονάει , αλλά σε κρατάει στη ζωή...αυτά!!!
    Aiolos_m
    10.02.2006, 12:29
    Είναι ένα από τα ιδεολογικά απόλυτα ιδανικά μόνο που δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Όπως ο κομουνισμός ένα πράμα. Σωστό μοντέλο μόνο που.....
    SAMIK
    10.02.2006, 12:59
    δεν νομίζω ότι μπορουμε να μιλάμε για την ανατροπή των εξουσιαστικών σχέσεων κατ αναλογία με τις ανθρώπινες σχέσεις....
    η δική μου περισσότερο ρομαντική θεώρηση....
    πιστευει πως τα συναισθήματα είναι εγγενή στην ανθρώπινη φύση, ενώ σε κυριαρχικα θέματα δεν υπάρχει χώρος για ηθική...πόσο μάλλον για συναισθήματα....