ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Ο αποχαιρετισμός της «Mάμα Άφρικα»

    Sofia
    02.10.2005, 22:47
    «Θα κάνω τον γύρο του κόσμου για να πω ευχαριστώ και αντίο. Μετά θέλω να σκορπίσουν την τέφρα μου στον Ινδικό. Έτσι θα μπορέσω μια μέρα να ταξιδέψω και πάλι σ' όλες αυτές τις χώρες...».

    Με τα λόγια αυτά η Μίριαμ Μακέμπα ανακοίνωσε τη Δευτέρα στο Γιοχάνεσμπουργκ πως ξεκινάει «το τελευταίο ταξίδι» της: μια παγκόσμια περιοδεία που θα διαρκέσει ώς το τέλος της ερχόμενης χρονιάς και θα της επιτρέψει να επισκεφθεί μια τελευταία φορά όλες τις χώρες που γνώρισε στη διάρκεια της καριέρας της. Στα 73 της, η «Μάμα Άφρικα», η γυναίκα που τραγούδησε σ' όλο τον κόσμο τον αγώνα κατά του απαρτχάιντ, αποχωρεί από τη σκηνή.

    H Ζένζι Μακέμπα, όπως είναι το πραγματικό της όνομα, γεννήθηκε το 1932 κοντά στην Πρετόρια. Κέρδιζε τη ζωή της κρατώντας παιδιά και πλένοντας ταξί και ζούσε μόνη με την κόρη της, την Μπόνγκι, και τη μητέρα της. Άρχισε κατά τύχη το τραγούδι και το 1952 οι Μανχάταν Μπράδερς τής έδωσαν το καλλιτεχνικό της όνομα: Μίριαμ. Με την υποστήριξη του Χάρρυ Μπελαφόντε έφυγε 27 ετών από τη Νότια Αφρική. Εγκαταστάθηκε στις ΗΠΑ, όπου έκανε παρέα με τον Μάρλον Μπράντο και τον Ντιουκ Έλλινγκτον. Το 1962 τραγούδησε το «Happy Birthday» με τη Μέριλυν Μονρόε για τα γενέθλια του προέδρου Κέννεντυ. Υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει τις ΗΠΑ εξαιτίας της σχέσης της με τον Στόουκλι Καρμάικλ, τον ηγέτη του κινήματος Μαύροι Πάνθηρες, και εγκαταστάθηκε στη Γουινέα, προσκεκλημένη του προέδρου Σεκού Τουρέ.

    H εξορία της από τη Νότια Αφρική κράτησε πάνω από τριάντα χρόνια, το ίδιο και ο αγώνας της κατά του απαρτχάιντ. Ζούσε ανάμεσα στις Βρυξέλλες, στο Παρίσι και στο Μαπούτο της Μοζαμβίκης και το όνομά της ήταν εξίσου γνωστό με του Νέλσον Μαντέλα, την απελευθέρωση του οποίου, το 1990, χρειάστηκε να περιμένει για να επιστρέψει στην πατρίδα της. Στη Νότια Αφρική εγκαταστάθηκε το 195. Ο πρόεδρος Τάμπο Μπέκι την διόρισε «πρέσβειρα», το όνομά της δόθηκε σε δρόμο του Γιοχάνεσμπουργκ, αλλά η νοτιοαφρικανική νεολαία δεν άκουγε πια τα τραγούδια της. «Όταν επέστρεψα από την εξορία», λέει, «μερικοί είπαν "βοήθεια, οι γέροι ξανάρχονται!"».

    Ήταν μια δύσκολη περίοδος για τη Μίριαμ Μακέμπα. «Δεν ηχογράφησα επί έξι χρόνια. Είχα πολλά προβλήματα. Κανείς δεν ήθελε να ηχογραφήσει μαζί μου, δεν ξέρω γιατί...», έλεγε το 2000, όταν κυκλοφόρησε το τελευταίο άλμπουμ της, το «Homeland» - πρώτα στην Ευρώπη και πολλούς μήνες μετά στη Νότια Αφρική.

    Σύντομα δεν θα τραγουδάει πια δημόσια. «Έπειτα απ' αυτή την περιοδεία, θα μείνω σπίτι μου, σαν προγιαγιά που είμαι», λέει. Ωστόσο δίσκους διαβεβαιώνει πως θα κάνει. «Όσο θα έχω τη φωνή μου...».



    ΤΑ ΝΕΑ , 01/10/2005 , Σελ.: N61


    http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18354&m=N61&aa=1

    DeLaSane
    02.10.2005, 23:52
    Apo tis agaphmenes mou fwnes kai ermhneutries. Elpizw na mas episkeu8ei edw sto londino, ki esas ekei sthn ellada.