ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.848 μέλη

    Μουσικοι του αυτιου (ear musicians) η μουσικοι της παρτιτουρας??

    XeniaRodo
    25.11.2005, 15:56
    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους περισσότερους.

    Έχω ακούσει και ακούω κατά καιρούς για επαγγελματίες "μουσικούς" που αν δεν τους δόσεις παρτιτούρα δε μπορούν να παίξουν όυτε το happy birthday.
    Kι όμως αυτοί οι άνθρωποι ζουν από τη μουσική και θεωρούν τους εαυτούς τους μουσικούς (κοροιδεύουν τον εαυτό τους πάνω απ' όλα κατ' εμέ).

    Aυτοί για μένα δεν είναι μουσικοί, είναι εκτελεστές απλά, άνθρωποι της θεωρίας και όχι της τέχνης.
    Όπως εκτιμώ πολύ περισσότερο μια γιαγιά που τραγουδάει τους σκοπούς του τόπου της σε μέρες χαράς ή λύπης παρά τις τύπισσες που παίζουν βιολί στο μέγαρο με την KOA ...
    12plus
    26.11.2005, 00:23
    Δεν ξέρω ποιος είναι μουσικός και ποιος όχι. Εγώ δεν ξέρω να διαβάζω παρτιτούρα ωστόσο δε θα μου άρεσε να έλεγα πως δεν παίζω και μουσική για αυτό το λόγο. Παίζω ό,τι ακούω από 5 χρονών σχεδόν. Όσο περνάει ο καιρός βελτιώνομαι. Δε θα μου άρεσε να μη μπορώ να παίξω κάτι επειδή δεν έχω την αντίστοιχη παρτιτούρα. Μου δίνει τεράστια ευχαρίστηση η ελευθερία του να παίζω ό,τι θέλω -σχεδόν-, όποτε θέλω. Έτσι δεν εν?
    dimitrela
    23.12.2005, 16:54
    σίγουρα ένας μουσικός που διαβάζει μια παρτιτούρα και παίζει ένα κομμάτι με ευκολία είναι επαγγελματίας...όμως τι νόημα έχει αν όταν είναι με την παρέα του δεν μπορεί να αφεθεί ελεύθερος και να παίξει,ή τουλάχιστον να προσπαθήσει να παίξει,κάτι που θα του ζητήσουν;η μουσική γεννήθηκε για να προσφέρει ευχαρίστηση και χαρά!!κι εγώ του αυτιού είμαι κι έχω βγάλει κομμάτια, όμως δυστυχώς τώρα με το σχολείο τα έχω παρατήσει.. μπουουουου...!!!