ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Δεν εχουμε δημοκρατια δυστυχώς

    count
    04.10.2005, 02:51
    τελικα ειμαι πλεον σιγουρος.στην ελλαδα,στην χωρα της δημοκρατιας,δεν εχουμε δημοκρατια.δεν μπορω να δεχτω οτι σε χωρες οπως γαλλια,ολανδια,βελγιο,γερμανια,και στις περισ.χωρες της ευρωπης εγινε δημοψηφισμα για την τουρκια,και εδω ο βροντοσαυρος και ολα τα <<μεγαλα μυαλα>>που κυβερνανε και που κυβερναγανε πριν λιγο καιρο ,εγραψαν ολο τον ελληνικο λαο στα παπ....ια τους...ειλικρινα μερικες φορες αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να ψηφιζει ο λαος αυτα τα ατομα.οχι οτι και να υπηρχε δημοψηφισμα θα λανβανε υποψη του την αποψη του λαου ο hot dog. παρολα αυτα ομως κανεις δεν εκανε τιπποτα.ουτε τηλεοραση,ραδιοφωνο,εφημεριδες,μια διαμαρτυρια,μια φωνη,τιποτα.και αυτο βεβαια το εγραψα απλως γιατι σε σχεδον ολη την ευρωπη εγινε δημοψηφισμα.ενω εδω οι κυβερνωντες μας εχουν για μουλαρια,και φυσικα τα μουλαρια δεν εχουν αποψη.απλως ακουνε.υπαρχουν βεβαια εξισου σημαντικα προβληματα οπως ανεργια,κατ.μισθος,κ.α.απλα εγραψα αυτο γιατι ειναι κλασικο παραδειγμα για το τι δουλεμα τρωμε.ας μην τα σκεφτομαστε καλητερα αυτα.δεν ειναι για τον απλο λαο,σιγουρα δεν θα ψηφισουμε σωστα,δεν ειμαστε ετοιμοι για αυτα τα δυσκολα προβληματα.ασ δουμε τατιανα καλητερα και το καινουργιο παιχνιδι του αντ1 και να ψηφισουμε την καλητερη μαμα.για μεχρι εκει ειμαστε.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-10-2005 11:37 ]
    tetraktis
    04.10.2005, 03:38
    θα έλεγα πως σε σχέση με τα μουλάρια οι άνθρωποι έχουν ένα σοβαρό μειονέκτημα...ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥΛΑΡΩΝΟΥΝ...
    Κι έτσι, απλώς ακολουθούν...


    nefos
    04.10.2005, 08:28
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 04-10-2005 στις 03:38 έγραψε:

    θα έλεγα πως σε σχέση με τα μουλάρια οι άνθρωποι έχουν ένα σοβαρό μειονέκτημα...ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥΛΑΡΩΝΟΥΝ...
    Κι έτσι, απλώς ακολουθούν...







    @ Εγώ πάλι μουλαρώνω και γίνομαι μουλαρισμένη όταν διαβάζω τέτοια συμπεράσματα (συγκεκριμμένο τόπικ) . Σιγά μην γίναμε όλοι άβουλοι και κάνουμε ό,τι μας λένε.



    επισυναπτόμενα: donkey.gif 
    Red-Rose
    29.10.2005, 08:31
    δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι έχουν τα πράγματα! αυτό με το δημοψήφισμα είναι και το λιγότερο! το χειρότερο είναι πως μπορούν να ελέγχουν το συνηδειτό και το υποσυνείδητό μας με διάφορους τρόπους! αν δε μάθουμε να κρίνουμε ορθά την είδηση από την παραπληροφόρηση.... "Ζήτω που καήκαμε" !!!
    Ania
    29.10.2005, 12:07
    Δικαιώματα που ξέρατε τώρα δεν υπάρχουν
    υπάρχει μια σκατοζωή και μια τυφλή υπακοή
    με την εκμετάλλευση και τον ηλίθιο φόβο
    οι μαλάκες αρχηγοί σου γαμάνε την ψυχή.

    Δεν είναι δημοκρατία, δεν είναι ελευθερία
    είναι μόνο μια μπασταρδοκρατία.

    Παντού λογοκρισία και βρώμικες παγίδες
    συνέχεια σε ελέγχουν ακόμα και όταν φτύνεις
    ψέματα σου λένε για αγάπη και ειρήνη
    και στο φαΐ σου ρίχνουν μισό κιλό στρυχνίνη.

    Ως πότε θα ανεχόμαστε στη μάπα να μας φτύνουν
    και θα τους αφήνουμε το μέλλον μας να σβήνουν;
    Συνέχεια μας κτυπούν στις φυλακές μας ρίχνουν
    μα ότι και να κάνουν το στόμα δε μας κλείνουν. Ποτε!

    Για ποια ελευθερία μιλάμε;
    Για ποια δημοκρατία μιλάμε;
    Εμείς μιλάμε μόνο για μια
    μπασταρδοκρατιά.

    tragoudi me poli noima...
    grammophone
    29.10.2005, 14:01
    Τρία πράγματα τουλάχιστον είναι αναγκαία για την δημοκρατία. Και τα τρία ποδοπατήθηκαν από τους "δημοκράτες" ηγέτες μας για να στερεώσουν την δικτατορία τους.
    RahmanAzeez
    04.11.2005, 06:27
    Θα είχε περισσοτερη πλάκα αν βγαίναμε στους δρόμους να τα πούμε....
    Να τους κουνήσουμε λίγο...

    dimitrapan
    04.11.2005, 11:09
    Quote:

    Το μέλος RahmanAzeez στις 04-11-2005 στις 06:27 έγραψε:

    Θα είχε περισσοτερη πλάκα αν βγαίναμε στους δρόμους να τα πούμε....
    Να τους κουνήσουμε λίγο...






    Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα... Ότι αντιμετωπίζουμε τις διαδιαδήλωσεις και οποιαδήποτε μορφής διαμαρτυρία σαν "πλάκα" ή υποστηρίζουμε ότι είναι "ντεμοντέ".

    Επίσης η νοοτροπία του "έλα μωρέ, εγώ θα σώσω τον κόσμο;;; Ας βγουν πρώτα οι άλλοι..." είναι αυτή που μας έχει οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση.

    Όλοι βρίσκουν και τα κάνουν... Ποιος του φταίει, λοιπόν, του Μιχάλη; Το ξερό του το κεφάλι!!!

    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 04-11-2005 12:04 ]
    XeniaRodo
    04.11.2005, 11:56
    Συμφωνώ με τη Δήμητρα.
    Oι περισσότεροι αυτή την εποχή κάνουν σχέδια για το πως θα ξοδέψουν τον 13ο μισθό και πότε θα κλείσουν το τραπέζι για την Πέγκυ.
    RahmanAzeez
    04.11.2005, 13:47
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 04-11-2005 στις 11:09 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος RahmanAzeez στις 04-11-2005 στις 06:27 έγραψε:
    [i]
    Θα είχε περισσοτερη πλάκα αν βγαίναμε στους δρόμους να τα πούμε....
    Να τους κουνήσουμε λίγο...






    Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα... Ότι αντιμετωπίζουμε τις διαδιαδήλωσεις και οποιαδήποτε μορφής διαμαρτυρία σαν "πλάκα" ή υποστηρίζουμε ότι είναι "ντεμοντέ".

    Επίσης η νοοτροπία του "έλα μωρέ, εγώ θα σώσω τον κόσμο;;; Ας βγουν πρώτα οι άλλοι..." είναι αυτή που μας έχει οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση.

    Όλοι βρίσκουν και τα κάνουν... Ποιος του φταίει, λοιπόν, του Μιχάλη; Το ξερό του το κεφάλι!!!

    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 04-11-2005 12:04 ]

    [/I]

    Έχεις δίκιο , οι περισσότεροι για πλάκα πάνε στις πορείες.Ειδικά οι νεο-Κνίτες. Επίσης είναι πολύ εύστοχο αυτό που είπες για το "ντεμοντέ",απλά θα ήθελα να προσθέσω και τη λέξη "γραφικες".No heart feelings προς τους Κνίτες για να μήν παρεξηγούμεθα.Κατα τα άλλα νομίζω οτι την προηγούμενη απάντηση μου στο post την έθεσα λαθος..
    ..και το reply σου ειναι απολυτα δικαιολογημένο.Όμως , αλλο ήθελα να πω.
    Οπότε μήν πιανόμαστε, απο λέξεις......για να εκθέσουμε τον άλλο έτσι...
    RahmanAzeez
    04.11.2005, 13:56
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 04-11-2005 στις 11:56 έγραψε:

    Συμφωνώ με τη Δήμητρα.
    Oι περισσότεροι αυτή την εποχή κάνουν σχέδια για το πως θα ξοδέψουν τον 13ο μισθό και πότε θα κλείσουν το τραπέζι για την Πέγκυ.




    Φίλη μου, αν οι περισσότεροι έκαναν σχέδια για το πώς θα ξοδέψουν τον 13ο μισθο τους, θα ήταν πραγματικά ευτυχείς.Ακομα κι άν θα έπρεπε να τον ξοδέυουν, με ειδικό διαταγμα του κρατους,...στην Πέγκυ Ζήνα. Πές καλλύτερα οι "λιγότεροι" για να είσαι μεσα.
    Οι πολλοι είναι οι άνεργοι. Και γιαυτούς.... ούτε Πέγκυ Ζήνα δεν έχει.
    dimitrapan
    04.11.2005, 13:57
    Quote:

    Το μέλος RahmanAzeez στις 04-11-2005 στις 13:47 έγραψε:
    Έχεις δίκιο , οι περισσότεροι για πλάκα πάνε στις πορείες.Ειδικά οι νεο-Κνίτες. Επίσης είναι πολύ εύστοχο αυτό που είπες για το "ντεμοντέ",απλά θα ήθελα να προσθέσω και τη λέξη "γραφικες".No heart feelings προς τους Κνίτες για να μήν παρεξηγούμεθα.Κατα τα άλλα νομίζω οτι την προηγούμενη απάντηση μου στο post την έθεσα λαθος..
    ..και το reply σου ειναι απολυτα δικαιολογημένο.Όμως , αλλο ήθελα να πω.
    Οπότε μήν πιανόμαστε, απο λέξεις......για να εκθέσουμε τον άλλο έτσι...

    [/I]



    Πίστεψε με, δεν έχω πρόθεση να εκθέσω κανέναν. Το παράπονό μου εξέφρασα για όλους αυτούς που κάνουν τα πάντα για "πλάκα"... Ορισμένα θέματα χρήζουν σοβαρότητας!

    Αναγκαστικά πιάστηκα από τις λέξεις, γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος που επικοινωνούμε εδώ μέσα.

    Χαίρομαι που δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία του "για πλάκα" γιατί όσο περισσότερος κόσμος βάζει τα πράγματα στη σωστή τους κατηγορία, τόσο περισσότερες είναι και οι πιθανότητες να αλλάξει κάτι.



    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-11-2005 22:35 ]
    RahmanAzeez
    04.11.2005, 14:02
    Quote:

    Έχεις δίκιο , οι περισσότεροι για πλάκα πάνε στις πορείες.Ειδικά οι νεο-Κνίτες. Επίσης είναι πολύ εύστοχο αυτό που είπες για το "ντεμοντέ",απλά θα ήθελα να προσθέσω και τη λέξη "γραφικες".No heart feelings προς τους Κνίτες για να μήν παρεξηγούμεθα.Κατα τα άλλα νομίζω οτι την προηγούμενη απάντηση μου στο post την έθεσα λαθος..
    ..και το reply σου ειναι απολυτα δικαιολογημένο.Όμως , αλλο ήθελα να πω.
    Οπότε μήν πιανόμαστε, απο λέξεις......για να εκθέσουμε τον άλλο έτσι...


    Πίστεψε με, δεν έχω πρόθεση να εκθέσω κανέναν. Το παράπονό μου εξέφρασα για όλους αυτούς που κάνουν τα πάντα για "πλάκα"... Ορισμένα θέματα χρήζουν σοβαρότητας!

    Αναγκαστικά πιάστηκα από τις λέξεις, γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος που επικοινωνούμε εδώ μέσα.

    Χαίρομαι που δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία του "για πλάκα" γιατί όσο περισσότερος κόσμος βάζει τα πράγματα στη σωστή τους κατηγορία, τόσο περισσότερες είναι και οι πιθανότητες να αλλάξει κάτι.



    [/I]



    Χαίρομαι πάντως που το "λύσαμε" το μπέρδεμα γιατι είμαι μόνο 3 μέρες στο site και δε λέει να αρπάζομαι απο τώρα... Να σαι καλα....

    A.G.R.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-11-2005 22:37 ]
    XeniaRodo
    04.11.2005, 14:08
    Quote:

    Το μέλος RahmanAzeez στις 04-11-2005 στις 13:56 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 04-11-2005 στις 11:56 έγραψε:
    [i]
    Συμφωνώ με τη Δήμητρα.
    Oι περισσότεροι αυτή την εποχή κάνουν σχέδια για το πως θα ξοδέψουν τον 13ο μισθό και πότε θα κλείσουν το τραπέζι για την Πέγκυ.




    Φίλη μου, αν οι περισσότεροι έκαναν σχέδια για το πώς θα ξοδέψουν τον 13ο μισθο τους, θα ήταν πραγματικά ευτυχείς.Ακομα κι άν θα έπρεπε να τον ξοδέυουν, με ειδικό διαταγμα του κρατους,...στην Πέγκυ Ζήνα. Πές καλλύτερα οι "λιγότεροι" για να είσαι μεσα.
    Οι πολλοι είναι οι άνεργοι. Και γιαυτούς.... ούτε Πέγκυ Ζήνα δεν έχει.

    [/I]



    To γνωρίζω πολύ καλά αυτό που λες φίλε μου, απλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι τέτοια νοοτροπία μας πλέον που όλοι αυτοί οι άνεργοι αν είχαν χρήματα πάλι στην Πέγκυ Zήνα θα τα ξόδευαν...
    νομίζεις ότι θα γινόταν κάτι διαφορετικό?
    W4TT4N4B3
    04.11.2005, 17:48
    Η κρισιμη ερωτηση ειναι "ειχαμε ποτε δημοκρατια;"

    pmichalis
    04.11.2005, 19:27
    Διαφωνώ κάθετα

    Μιλάτε για Δημοκρατία στο Βέλγιο στήν Γαλλία .... στήν Ευρώπη χμμμμμ έχετε περάσει ποτέ από εκεί ?????
    Δημοκρατία στήν Ελλάδα σημαίνει διαμαρτυρίες για τήν εγκατάσταση κάμερας στούς λεοφοριόδρομους Δημοκρατία στο Βέλγιο σημαίνει κάμερες ΠΑΝΤΟΥ και όταν
    λέω παντού εννοώ ΠΑΝΤΟΥ.
    Δημοκρατία στήν Ελλάδα σημαίνει κατάσχεση αυτοκινήτου στους μεθυσμένους οδηγούς Δημοκρατία στήν Γερμανία σημαίνει Αφαίρεση ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ του διπλώματος
    οδήγησης σε όποιον συληφθεί μεθυσμένος
    Δημοκρατία στήν Ελλάδα σημαίνει αποδοχή τών πάσης φύσεως αλλοδαπών στήν χώρα Δημοκρατία στήν Γαλλία σημαίνουν οι πρόσφατες φωτιές και επεισόδια Γάλλων ρατσιστών (και πιστέψτε με είναι οι περισσότεροι) ενάντια σε αλλοδαπούς καί μάλιστα μαύρων που συνήθως δεν δημιουργούν προβλήματα όπως ληστείες φόνους κ.λ.π.

    Καλά λοιπόν είναι ,πρίν τα βάζουμε με οτιδήποτε μας ενοχλεί και αρχίζουμε τις συγκρίσεις με άλλες καταστάσεις που προφανώς δέν γνωρίζουμε απο πρώτο χέρι,
    να κοιτάμε και λίγο γύρω μας.
    Ας είμαστε περίφανοι και ας ευγνωμονούμε αυτούς που θυσιάστικαν για την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στήν Ελλάδα γιατί ειλικρινά έχουμε τήν πιό ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ χώρα
    στήν Ευρώπη και όποιος διαφωνεί ας με διαψεύσει.






    RahmanAzeez
    04.11.2005, 21:14
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 04-11-2005 στις 14:08 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος RahmanAzeez στις 04-11-2005 στις 13:56 έγραψε:
    [i]
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 04-11-2005 στις 11:56 έγραψε:
    [i]
    Συμφωνώ με τη Δήμητρα.
    Oι περισσότεροι αυτή την εποχή κάνουν σχέδια για το πως θα ξοδέψουν τον 13ο μισθό και πότε θα κλείσουν το τραπέζι για την Πέγκυ.




    Φίλη μου, αν οι περισσότεροι έκαναν σχέδια για το πώς θα ξοδέψουν τον 13ο μισθο τους, θα ήταν πραγματικά ευτυχείς.Ακομα κι άν θα έπρεπε να τον ξοδέυουν, με ειδικό διαταγμα του κρατους,...στην Πέγκυ Ζήνα. Πές καλλύτερα οι "λιγότεροι" για να είσαι μεσα.
    Οι πολλοι είναι οι άνεργοι. Και γιαυτούς.... ούτε Πέγκυ Ζήνα δεν έχει.

    [/I]



    To γνωρίζω πολύ καλά αυτό που λες φίλε μου, απλά είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι τέτοια νοοτροπία μας πλέον που όλοι αυτοί οι άνεργοι αν είχαν χρήματα πάλι στην Πέγκυ Zήνα θα τα ξόδευαν...
    νομίζεις ότι θα γινόταν κάτι διαφορετικό?

    [/I]

    Μαλλον καλά τα λές
    RahmanAzeez
    04.11.2005, 21:34
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 04-11-2005 στις 17:48 έγραψε:

    Η κρισιμη ερωτηση ειναι "ειχαμε ποτε δημοκρατια;"





    Είχαμε. Και βασιλευόμενη, και προεδρευόμενη. Ετσι δεν είναι?
    Αν υπονοείς με την ερώτηση κατι άλλο , τοτε πιστεύω πως έχουμε δημοκρατία δύο ταχυτήτων.Την λεγόμενη δικοματική δημοκρατία για την οποία φταίνε σίγουρα, και σε μεγάλο βαθμό,οι 2 προηγούμενες γενιές του τόπου μας. Σήμερα μερίδιο ευθύνης εχουν και οι νεολαίες, αφού ουσιαστικά είναι οργανώσεις "χλιαρές" θα έλεγα...
    Κατα τα άλλα νομίζω οτι υπαρχει ελευθερία λογου,που συνοδεύεται ομως απο μία "περίεργη" κατανομή δύναμης και εξουσίας στις "εκδόσεις" και γενικότερα στα ΜΜΕ.
    Δέν πιστεύω οτι υπάρχει αλλη χώρα πλήν της Ελλάδος της οποίας οι κυβερνήσεις να είχαν τέτοιου είδους "σχέσεις" με τα ΜΜΕ. Ακούς ειδήσεις και νομίζεις οτι σε κυβερνάει, πότε ο ¨κακός¨και πότε ο "καλός".
    Με λίγα λογια μπορει να πει κανεις οτι έχουμε ελευθερία λογου, αλλα έχουμε φτάσει και στο σημείο να διεκδικούμε τα "αυτονόητα", και όταν μας τα δίνουν να λέμε και ευχαριστώ...
    W4TT4N4B3
    05.11.2005, 00:38
    παντα εχουμε λιγοτερα απο οσα θελουμε

    δημοκρατια εχουμε αλλα πρεπει να αντιληφθουμε μαλλον οτι και αυτη ειναι ενα καθεστως.
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    05.11.2005, 01:06
    δυστυχως κυβερνιομαστε απο αμερικανους