ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.814 μέλη

    Δεν εχουμε δημοκρατια δυστυχώς

    W4TT4N4B3
    05.11.2005, 01:16
    Quote:

    Το μέλος PITSIKOYLIS_NEKTARIOS στις 05-11-2005 στις 01:06 έγραψε:

    δυστυχως κυβερνιομαστε απο αμερικανους





    αλλο ενα κρισιμο ερωτημα " ιο αμερικανοι απο ποιους κυβερνωνται"
    Red-Rose
    05.11.2005, 03:53
    σε ενα μαθημα στη σχολη (ψηφιακο βιντεο) μας ανεφερε ο καθηγητης πως το ματι του ανθρωπου συγρατει 15 καρε δε θυμαμαι αν ειναι 15 για ενα δευτερολεπτο η για κλασματα... αλλα αν δει ενα καρε σε κινηματογραφο δεν συγρατει το ματι την εικονα απλα την αντιλαμβανεται σαν μια φωτεινη πληροφορια (βλεπει μονο το φως)
    το μηνυμα ομως αυτου του καρε αποθηκευεται στο υποσυνειδητο... ειχε γινει καποτε ενα πειραμα και κατα διαστηματα πχ στα 15 καρε το ενα εδειχνε κοκα κολλα ο ανθρωπος δεν εβλεπε την κοκα κολλα εβλεπε κανονικα την ταινια γιατι στα 15καρε που συγκρατει η κοκα κολλα ηταν μονο το ενα οποτε οταν βγηκαν απο την αιθουσα οι θεατες ηθελαν να πιουν κοκα κολλα.... τοσο απλο ειναι λοιπον να ελεγξουν το μυαλο μας και να μας περασουν τις ιδεες που θελουν δε γνωριζω βεβαια κατα ποσο επιτρεπεται να γινει κατι τετοιο αλλα εγω προσωπικα εχω μπει σε σκεψεις....


    W4TT4N4B3
    05.11.2005, 11:30
    εγω νομιζα ηταν 10 καρε-εικονες το δευτερολεπτο, δλδ η καθε μια 1/10 του δευτερολεπτου.

    δεν ειναι τοσο ευκολη υποθεση ο ελεγχος του ασυνειδητου ακομη...
    surmelim
    05.11.2005, 13:08
    Όπως είπε και ο Ρουσώ: "Αν πάρουμε τη λέξη με την αυστηρή της έννοια, δεν υπήρξε ποτέ αληθινή Δημοκρατία και δε θα υπάρξει ποτέ....". Μάλλον βρισκόμαστε στο στάδιο της "μελαγχολικής" δημοκρατίας...
    W4TT4N4B3
    05.11.2005, 13:13
    της μεταμοντερνας Δημοκρατιας

    η και της μετα-μεταμοντερνας...
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    05.11.2005, 14:04
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 05-11-2005 στις 01:16 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος PITSIKOYLIS_NEKTARIOS στις 05-11-2005 στις 01:06 έγραψε:
    [i]
    δυστυχως κυβερνιομαστε απο αμερικανους





    αλλο ενα κρισιμο ερωτημα " ιο αμερικανοι απο ποιους κυβερνωνται"

    [/I]


    APO TOYS IDIOYS AFOY EINAI H YPERDYNAMH
    Red-Rose
    07.11.2005, 12:07
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 05-11-2005 στις 11:30 έγραψε:

    εγω νομιζα ηταν 10 καρε-εικονες το δευτερολεπτο, δλδ η καθε μια 1/10 του δευτερολεπτου.

    δεν ειναι τοσο ευκολη υποθεση ο ελεγχος του ασυνειδητου ακομη...





    ουπς... έχεις απόλυτο δίκιο wattanabe σ'ευχαριστω πολύ για τη διόρθωση και sorry για την παραπληροφόρηση παιδια!

    ελπίζω να το μάθω σωστά κάποια στιγμή :Ρ
    W4TT4N4B3
    07.11.2005, 12:39
    Quote:

    Το μέλος Red-Rose στις 07-11-2005 στις 12:07 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 05-11-2005 στις 11:30 έγραψε:
    [i]
    εγω νομιζα ηταν 10 καρε-εικονες το δευτερολεπτο, δλδ η καθε μια 1/10 του δευτερολεπτου.

    δεν ειναι τοσο ευκολη υποθεση ο ελεγχος του ασυνειδητου ακομη...





    ουπς... έχεις απόλυτο δίκιο wattanabe σ'ευχαριστω πολύ για τη διόρθωση και sorry για την παραπληροφόρηση παιδια!

    ελπίζω να το μάθω σωστά κάποια στιγμή :Ρ

    [/I]


    αχααχχααχχα
    σιγα την παραπληροφόρηση. επειδη εγω διαβασα καπου για 10 καρε δεν ειναι και βεβαιο οτι ειναι ακριβες αν και ηταν μαλλον απο αξιοπιστη πηγη.
    ελπιζω να μην το μαθει ποτε κανεις μας οτι επεσε θυμα τετοιωνμεθόδων.
    count
    08.11.2005, 01:55
    δημοκρατια ειναι ολες οι αποφασεις οι εντολες και οι νομοι να φτιαχνονται η να ψηφηζονται απο τον λαο,και οχι απο μια κυβερνηση ολιγον ανθρωπων,αυτο δεν προκειται να γινει στην σημερινη εποχη,με τα παροντα κοματα,κυβερν.και ατομα.κατα την γνωμη μου για αυτη την κατασταση φταιει ο λαος που τους ψηφιζει.του εχουν δωσει να πιστεψει οτι αυτο ειναι και δεν υπαρχει τιποτα σωστοτερο.καποτε στην ελλαδα υπηρχε πραγματικη δημοκρατια γιατι ειναι ο τοπος που γεννηθηκε αυτη.στην πορεια ομως μεταλαχθηκε απο καποιους πιο "εξελιγμενους"λαους,γιατι ηταν πολυ επικινδινη και τελεια για να μεινη ετσι.το αποτελεσμα θα το δουμε στο μελλον για το ποσο θα μεταλαχθει ακομα και να φτασει εκει που θελουν τα αφεντικα του κοσμου.
    Kerato
    23.11.2005, 19:13
    Κατ'εμέ, έχουμε Δημοκρατία ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
    Οι πολλοί που έχουν αποχαυνωθεί από τα τηλεσκουπιδια και βαριούνται να σκεφτούν είναι αυτοί που αποφασίζουν με την ψήφο τους να μένουμε στις ίδιες καταστάσεις μ'όσα αρνητικά έχετε ήδη αναφέρει.
    Προσωπικά βιώνω τη δικτατορία της Δημοκρατίας και νιώθω εγκλωβισμό.
    Ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που διαφοροποιούνται από την πλέμπα τόσο στη θεωρία όσο και στην πράξη. Ελπίζω κάποτε να αυτοί να γίνουν πλειοψηφία...

    Sidonie
    24.11.2005, 01:51
    Δεν ξέρω κατά πόσο βρίσκετε την ακόλουθη είδηση σχετική ή όχι με την ουσία της δημοκρατίας μας, αλλά είπα να την παραθέσω (χωρίς καμία πρόθεση κινδυνολογίας).

    ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ

    Μυστική... εισβολή σε σύσκεψη

    Δύο ακόμη μυστικοί της ΕΛ.ΑΣ. «πιάστηκαν» χθες επ' αυτοφώρω, για δεύτερη φορά μέσα στους τελευταίους μήνες, σε σύσκεψη του ΠΑΜΕ.

    Η σύσκεψη γινόταν στο Συνδικάτο Οικοδόμων, στην οδό Κάνιγγος, προκειμένου να αποφασιστεί τι θα γίνει στην απεργία της 14ης Δεκεμβρίου. Ομως περίπου μία ώρα μετά την έναρξή της, στις 7 το απόγευμα, διακόπηκε λόγω των δύο απρόσκλητων επισκεπτών, που ήταν έτοιμοι να εισέλθουν στην αίθουσα.

    Δεν χρειάστηκε παρά μόνο λίγα λεπτά για να διαπιστώσουν τα μέλη του ΠΑΜΕ ότι αυτοί ήταν αστυνομικοί, οι οποίοι οπλοφορούσαν.

    Οπλα και ταυτότητες κατασχέθηκαν και οι αστυνομικοί κρατήθηκαν «όμηροι». Σε επικοινωνία τους με τα κεντρικά της Αστυνομίας, τα μέλη του ΠΑΜΕ πληροφορήθηκαν ότι πρόκειται για έναν ανθυπαστυνόμο και έναν αστυφύλακα, οι οποίοι υπηρετούν στο Τμήμα Ασφαλείας Εξαρχείων και βρίσκονταν σε περιπολία, όπως λένε αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ., και ενήργησαν αυτοβούλως. Γι' αυτό το λόγο μάλιστα διατάχτηκε Ενορκη Διοικητική Εξέταση, ενώ θεωρείται βεβαία η απομάκρυνσή τους από τις υπηρεσίες της Ασφάλειας.

    Τελικά, η «ομηρία» τους έληξε όταν ο διοικητής τού εν λόγω τμήματος πήγε στα γραφεία του συνδικάτου και διαπραγματεύτηκε την... ελευθερία τους.

    Το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο καταγγέλλει με ανακοίνωσή του την παρουσία των αστυνομικών. «Η ενέργεια αυτή εντάσσεται στους σχεδιασμούς της κυβέρνησης για τρομοκράτηση όσων αγωνίζονται. Η αντιλαϊκή πολιτική συνοδεύεται και με ένταση των κατασταλτικών μηχανισμών. Η κυβέρνηση της Ν.Δ. και το υπουργείο Δημόσιας Τάξης έχουν την πολιτική ευθύνη. Ακολουθούν την ίδια πολιτική παρακολούθησης των συγκεντρώσεων που εφάρμοζε το ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια», αναφέρουν.

    «Το ταξικό κίνημα θα χτυπήσει αποφασιστικά τέτοιες μεθόδους και κάθε μορφή τρομοκράτησης των εργαζομένων. Αγωνιστικά, μαχητικά, ξεδιπλώνει τη δράση του σε όλη την Ελλάδα σε κάθε τόπο δουλειάς, ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης, της Ε.Ε. και του μεγάλου κεφαλαίου», καταλήγουν και καλούν τους εργαζομένους να δώσουν αποφασιστική απάντηση με τη μαζική συμμετοχή τους στην απεργία.

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 23/11/2005


    any comments?
    semplice
    24.11.2005, 14:21
    Sidonie σε ευχαριστούμε(όσοι τελωσπάντων είμαστε αυτοί 5,6 από τα 17.000 μελη?)
    Φυσικά και ΕΧΕΙ σχέση με τη δημοκρατία μας αυτό που έγραψες όπως και
    άλλα πολλά που περνάνε πάντα ΣΤΑ ΨΙΛΑ των εφημερίδων και ΑΝ περάσουν.
    Εισαι τυχερή που πέτυχες τέτοια είδηση στην"Ελευθεροτυπία" που (προς τιμήν της) αποφάσισε να δημοσιεύσει κάτι "προβληματικό" που δεν πουλάει μάλιστα!!!!!
    Δεν αρέσει ούτε στον υποφαινόμενο να κινδυνολογεί αλλά πιστεύω πως
    σε λίγο καιρό τέτοιες ειδήσεις ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ πριν καν γίνουν ειδήσεις.
    Αυτό το τελευταίο ήδη ακολουθείται στις λεγόμενες ¨πολιτισμένες"
    "δημοκρατικές" ευρωπαικές κονωνίες ..(και έπειτα με ελαφρά την συνείδηση μας, κάνουμε ΑΝΕΛΕΗΤΗ επίθεση σε ανθρώπους όπως ο καθηγητής Χρήστος Γιανναράς που τολμουν να αμφισβητούν αυτον τον υπέεεροχο πολιτισμό δυτικής Ευρώπης και Ηνωμένων πολιτειών)
    Επειδη αισθάνομαι πως ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ κάτι καινούργιο σταματώ εδώ να γράφω
    και τραγουδώ....
    Μην ξεχνάμε πως ο καλύτερος τρόπος να πεις κάτι ειναι η μουσική!


    Αν η δικιά σου σού κάνει νερά και έχεις χάσει στα χαρτιά...
    Don't Worry Be Happy
    Άμα σε πιάσουνε με κάνα ψύλλο και σε λυσσάξουνε στο ξύλο...
    Don't Worry Be Happy

    Υπάρχουν και χειρότερα μα θα στα πω αργότερα
    Don't Worry Be Happy
    Άμα ξυπνήσεις μέσα στη φυλακή και δεν σου εξηγεί κανένας γιατί...
    Don't Worry Be Happy

    Δεν είναι ανάγκη να το ξέρεις κι εσύ τους φτάνει που το ξέρουν αυτοί...
    Don't Worry Be Happy
    Είμαστε όλοι ένοχοι. Κι εγώ κι εσύ και η γάτα μου μαζί
    Don't Worry Be Happy

    Άμα ξυπνήσεις και έχεις βγάλει ουρά, αν κοιταχτείς και έχεις βγάλει βυζιά...
    Don't Worry Be Happy
    Άμα η κόρη σου σε λέει μπαμπά ενώ ο γιος σου σε φωνάζει μαμά...
    Don't Worry Be Happy

    Δεν είναι αυτό για να σ' ανησυχεί, είναι μια ψιλομετάλλαξη...
    Don't Worry Be Happy
    Και τι με νοιάζει εμένα δηλαδή, εγώ θα γίνω σταρ του MTV
    Don't Worry Be Happy

    Kαι αν τα ρουθούνια μου μείνουν μισά, κανένα πρόβλημα θα βάλω χρυσά...
    Don't Worry Be Happy


    Ποιος άλλος ?ο Χάρης και ο Πάνος
    αντε γεια μας!
    picachu8
    24.11.2005, 22:12
    Δημοκρατία ε?κάτι μου θυμίζει....

    Για κάτι τέτοιο δε μιλαγε κάποιος Περικλής;

    Πριν χιλιάδες χρόνια....

    Μαζί του πέθανε και η Δημοκρατία.....Δεν υπάρχει Δήμος...ούτε καν κράτος...

    Απορώ βασικά που υπάρχει ακόμα η λέξη....

    Κάτι είναι και αυτό...ή μήπως όχι....;;;;

    Μάλλον δε θα μάθουμε ποτέ αφού δημοκρατία σαν πολίτευμα και σαν συμπεριφορά πάνω απόλα...δεν υπήρξε ποτέ....και δε θέλω να πώ αυτό που σκέφτονται όλοι αλλά δε πρόκειται να υπάρξει....

    Μια ουτοπία είναι....ΑΛΛΑ!!!!!!!!!!!!!!

    Εδώ είναι το μυστικό...

    Τι είναι μια ουτοπία;;;

    Ουτοπία με το λοιπόν είναι κάτι το οποίο δε το φτάνεις που να χωλοσκάς..

    όταν εσυ κάνεις ενα βήμα...αυτή κάνει δύο....

    όταν εσύ κάνεις δύο....αυτη κάνει τρία...

    όταν εσύ κάνεις 15 αυτή κάνει 26...και πάει λέγοντας...

    Ποιό το νόημα μιας ουτοπίας τότε;;;;;

    Σε κάνει να προχωράς...........!!!!!!!!!!!!!!

    Αν αξίζει να το πιστεύετε εξαρτάται απο εσάς και μόνο........
    Hastaroth
    24.11.2005, 22:56
    Quote:

    Το μέλος Sidonie στις 24-11-2005 στις 01:51 έγραψε:

    Δεν ξέρω κατά πόσο βρίσκετε την ακόλουθη είδηση σχετική ή όχι με την ουσία της δημοκρατίας μας, αλλά είπα να την παραθέσω (χωρίς καμία πρόθεση κινδυνολογίας).

    ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ

    Μυστική... εισβολή σε σύσκεψη

    Δύο ακόμη μυστικοί της ΕΛ.ΑΣ. «πιάστηκαν» χθες επ' αυτοφώρω, για δεύτερη φορά μέσα στους τελευταίους μήνες, σε σύσκεψη του ΠΑΜΕ.

    Η σύσκεψη γινόταν στο Συνδικάτο Οικοδόμων, στην οδό Κάνιγγος, προκειμένου να αποφασιστεί τι θα γίνει στην απεργία της 14ης Δεκεμβρίου. Ομως περίπου μία ώρα μετά την έναρξή της, στις 7 το απόγευμα, διακόπηκε λόγω των δύο απρόσκλητων επισκεπτών, που ήταν έτοιμοι να εισέλθουν στην αίθουσα.

    Δεν χρειάστηκε παρά μόνο λίγα λεπτά για να διαπιστώσουν τα μέλη του ΠΑΜΕ ότι αυτοί ήταν αστυνομικοί, οι οποίοι οπλοφορούσαν.

    Οπλα και ταυτότητες κατασχέθηκαν και οι αστυνομικοί κρατήθηκαν «όμηροι». Σε επικοινωνία τους με τα κεντρικά της Αστυνομίας, τα μέλη του ΠΑΜΕ πληροφορήθηκαν ότι πρόκειται για έναν ανθυπαστυνόμο και έναν αστυφύλακα, οι οποίοι υπηρετούν στο Τμήμα Ασφαλείας Εξαρχείων και βρίσκονταν σε περιπολία, όπως λένε αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ., και ενήργησαν αυτοβούλως. Γι' αυτό το λόγο μάλιστα διατάχτηκε Ενορκη Διοικητική Εξέταση, ενώ θεωρείται βεβαία η απομάκρυνσή τους από τις υπηρεσίες της Ασφάλειας.

    Τελικά, η «ομηρία» τους έληξε όταν ο διοικητής τού εν λόγω τμήματος πήγε στα γραφεία του συνδικάτου και διαπραγματεύτηκε την... ελευθερία τους.

    Το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο καταγγέλλει με ανακοίνωσή του την παρουσία των αστυνομικών. «Η ενέργεια αυτή εντάσσεται στους σχεδιασμούς της κυβέρνησης για τρομοκράτηση όσων αγωνίζονται. Η αντιλαϊκή πολιτική συνοδεύεται και με ένταση των κατασταλτικών μηχανισμών. Η κυβέρνηση της Ν.Δ. και το υπουργείο Δημόσιας Τάξης έχουν την πολιτική ευθύνη. Ακολουθούν την ίδια πολιτική παρακολούθησης των συγκεντρώσεων που εφάρμοζε το ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια», αναφέρουν.

    «Το ταξικό κίνημα θα χτυπήσει αποφασιστικά τέτοιες μεθόδους και κάθε μορφή τρομοκράτησης των εργαζομένων. Αγωνιστικά, μαχητικά, ξεδιπλώνει τη δράση του σε όλη την Ελλάδα σε κάθε τόπο δουλειάς, ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης, της Ε.Ε. και του μεγάλου κεφαλαίου», καταλήγουν και καλούν τους εργαζομένους να δώσουν αποφασιστική απάντηση με τη μαζική συμμετοχή τους στην απεργία.

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 23/11/2005


    any comments?





    Κατά την γνώμη μου,πρόκειται απλά γιά μιά τυπική περίπτωση "υπερβάλλοντος ζήλου" δύο αστυνομικών οι οποίοι διέπραξαν μιά βλακεία κατά την διάρκεια τής εργασίας τους και την οποία το ΠΑΜΕ εκμεταλλεύτηκε γιά να προβάλλη γι'άλλη μιά φορά τίς θέσεις του....

    Αλλοίμονο άν κινδύνευε το πολίτευμα τής χώρας και οι ατομικές ελευθερίες μας από δύο αδέξιους αστυνομικούς (οι οποίοι μάλιστα απ'ό,τι φαίνεται θά καταλήξουν νά μοιράζουν κλήσεις "διά παράνομον στάθμευσιν",τήν στιγμή που ονειρευόντουσαν να γίνουν διάδοχοι τού Πουαρώ)....
    semplice
    25.11.2005, 01:43
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 24-11-2005 στις 22:56 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Sidonie στις 24-11-2005 στις 01:51 έγραψε:
    [i]
    Δεν ξέρω κατά πόσο βρίσκετε την ακόλουθη είδηση σχετική ή όχι με την ουσία της δημοκρατίας μας, αλλά είπα να την παραθέσω (χωρίς καμία πρόθεση κινδυνολογίας).

    ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ

    Μυστική... εισβολή σε σύσκεψη

    Δύο ακόμη μυστικοί της ΕΛ.ΑΣ. «πιάστηκαν» χθες επ' αυτοφώρω, για δεύτερη φορά μέσα στους τελευταίους μήνες, σε σύσκεψη του ΠΑΜΕ.

    Η σύσκεψη γινόταν στο Συνδικάτο Οικοδόμων, στην οδό Κάνιγγος, προκειμένου να αποφασιστεί τι θα γίνει στην απεργία της 14ης Δεκεμβρίου. Ομως περίπου μία ώρα μετά την έναρξή της, στις 7 το απόγευμα, διακόπηκε λόγω των δύο απρόσκλητων επισκεπτών, που ήταν έτοιμοι να εισέλθουν στην αίθουσα.

    Δεν χρειάστηκε παρά μόνο λίγα λεπτά για να διαπιστώσουν τα μέλη του ΠΑΜΕ ότι αυτοί ήταν αστυνομικοί, οι οποίοι οπλοφορούσαν.

    Οπλα και ταυτότητες κατασχέθηκαν και οι αστυνομικοί κρατήθηκαν «όμηροι». Σε επικοινωνία τους με τα κεντρικά της Αστυνομίας, τα μέλη του ΠΑΜΕ πληροφορήθηκαν ότι πρόκειται για έναν ανθυπαστυνόμο και έναν αστυφύλακα, οι οποίοι υπηρετούν στο Τμήμα Ασφαλείας Εξαρχείων και βρίσκονταν σε περιπολία, όπως λένε αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ., και ενήργησαν αυτοβούλως. Γι' αυτό το λόγο μάλιστα διατάχτηκε Ενορκη Διοικητική Εξέταση, ενώ θεωρείται βεβαία η απομάκρυνσή τους από τις υπηρεσίες της Ασφάλειας.

    Τελικά, η «ομηρία» τους έληξε όταν ο διοικητής τού εν λόγω τμήματος πήγε στα γραφεία του συνδικάτου και διαπραγματεύτηκε την... ελευθερία τους.

    Το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο καταγγέλλει με ανακοίνωσή του την παρουσία των αστυνομικών. «Η ενέργεια αυτή εντάσσεται στους σχεδιασμούς της κυβέρνησης για τρομοκράτηση όσων αγωνίζονται. Η αντιλαϊκή πολιτική συνοδεύεται και με ένταση των κατασταλτικών μηχανισμών. Η κυβέρνηση της Ν.Δ. και το υπουργείο Δημόσιας Τάξης έχουν την πολιτική ευθύνη. Ακολουθούν την ίδια πολιτική παρακολούθησης των συγκεντρώσεων που εφάρμοζε το ΠΑΣΟΚ τόσα χρόνια», αναφέρουν.

    «Το ταξικό κίνημα θα χτυπήσει αποφασιστικά τέτοιες μεθόδους και κάθε μορφή τρομοκράτησης των εργαζομένων. Αγωνιστικά, μαχητικά, ξεδιπλώνει τη δράση του σε όλη την Ελλάδα σε κάθε τόπο δουλειάς, ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης, της Ε.Ε. και του μεγάλου κεφαλαίου», καταλήγουν και καλούν τους εργαζομένους να δώσουν αποφασιστική απάντηση με τη μαζική συμμετοχή τους στην απεργία.

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 23/11/2005


    any comments?





    Κατά την γνώμη μου,πρόκειται απλά γιά μιά τυπική περίπτωση "υπερβάλλοντος ζήλου" δύο αστυνομικών οι οποίοι διέπραξαν μιά βλακεία κατά την διάρκεια τής εργασίας τους και την οποία το ΠΑΜΕ εκμεταλλεύτηκε γιά να προβάλλη γι'άλλη μιά φορά τίς θέσεις του....

    Αλλοίμονο άν κινδύνευε το πολίτευμα τής χώρας και οι ατομικές ελευθερίες μας από δύο αδέξιους αστυνομικούς (οι οποίοι μάλιστα απ'ό,τι φαίνεται θά καταλήξουν νά μοιράζουν κλήσεις "διά παράνομον στάθμευσιν",τήν στιγμή που ονειρευόντουσαν να γίνουν διάδοχοι τού Πουαρώ)....

    [/I]



    Ψύχραιμη η ματιά σου φίλε Hastaroth μακάρι να είναι έτσι.
    Προσωπικά όπου ακούω κόμματα, "ταξικά"κινήματα ,συνδικαλισμούς κλπ
    ειδικά στην εποχή μας,νιώθω μια φαγούρα σε όλο μου το σώμα και ψάχνω για αντιισταμινικά..
    Ακόμα πιο εκτεταμένη η αλλεργία όταν "μπροστά" ως έμβλημα μπαίνουν
    τα "δίκαια" του εργάτη ,της νοικοκυράς,του μισθωτού(ενίοτε αργόσχολου)κλπ

    Για αυτό το λόγο, κρατάω μια επιφύλαξη γνωρίζοντας πως και το πιο μικρο
    ατόπημα κάποιου θα το κάνουν να φαίνεται μεγάλο.
    Τι σκαρφίστηκαν όμως και πήγαν να βρουν εκει βέβαια τα όργανα της τάξεως
    δεν μπορώ να καταλάβω....

    Ας ελπίσουμε πως όπως λες και εσύ είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό.


    Sidonie
    25.11.2005, 17:06
    Κατα βάση, θα συμφωνήσω με τον Hastaroth, άλλωστε ανέφερα και εξ'αρχής ότι θα ήταν καλύτερα να μην κινηθούμε στη σφαιρα της κινδυνολογίας... Είναι πράγματι ανεπίτρεπτο και ανήκουστο αυτό που έγινε και στο πρώτο άκουσμα της είδησης αυτής δεν μπορείς παρά να φρίξεις και να βάλεις με το νου σου τα χειρότερα: πιστεύω ότι ως Έλληνες είμαστε ιδιαιτέρως επιρρεπείς σε αυτό (σε τετοια ζητηματα να πηγαινει ο νους μας κατευθείαν στο κακό και να βλεπουμε ηδη τανκς να κατηφορίζουν την Πατησίων) γιατί νιωθουμε τη δημοκρατία μας ασταθή και όχι αυτονόητη και παγιωμένη ακόμα και 31 χρόνια μετά από την αποκατάστασή της, γιατί έχουμε μάθει ότι είναι πολύ εύκολο να καταστρατηγηθεί και η διατήρησή της απαιτεί τη συνεχή επαγρύπνησή μας (αυτό το ξεχνάμε βεβαια), μας διακρίνει εν ολίγοις ένα μικρο-σύνδρομο καταδίωξης, από το οποίο δυστυχώς κρατάμε μόνο τα αρνητικά αποτελέσματα, δηλαδή συνομωσιολογίες, καχυποψία κλπ. και όχι τα θετικά, δηλαδή επαγρύπνηση, ευσυνειδησία, συμμετοχή.

    Κάπως έτσι, λοιπόν ανατρίχιασα κι εγώ μαθαίνοντας τα μαντάτα, όσο όμως κι αν έσπασα το κεφάλι μου δεν μπόρεσα να βρώ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ λόγο της προκοπής για τον οποίο η Αστυνομία θα ήθελε να παρεισφρύσει στο ΠΑΜΕ.. Έλεος, ρε παιδιά! δεν πρόκειται για το συνδικάτο του εγκλήματος, αλλά για το συνδικάτο των οικοδόμων! Οι ισχυρισμοί δε του ΠΑΜΕ είναι τελειώς για γέλια: μεταξύ μας, τώρα ας μη γελιόμαστε, ποια είναι αυτή τη στιγμή η "δύναμη του εργατικού κινήματος"; Μακάρι να ήταν τόσο μεγάλη που να τους την επεφτε ολόκληρη διμοιρία στη Κάνιγγος, αλλά δεν είναι... Σε συνελεύσεις αναρχοαυτόνομων - αντιεξουσιαστικών οργανώσεων οι μισοί παρευρισκόμενοι είναι ασφαλίτες, αλλά αυτό δεν βγαίνει ποτέ παραέξω, είναι όμως κοινό μυστικό. Βέβαια, θα μου πείτε, είναι πιο λογική η εκεί παρουσία ασφαλιτών όταν το θέμα συζήτησης είναι "πώς θα κάνουμε το κέντρο τόσο ανω κάτω που να βρεθεί η Ομονοια στο Συνταγμα και τούμπαλιν" παρά όταν το θέμα συζήτησης είναι "πώς θα οργανωσουμε την μεθαυριανή απεργία"...
    Δηλαδή τι πληροφορίες θα μπορούσαν να θέλουν από το ΠΑΜΕ οι ασφαλίτες; μιλάμε για απεργία και πορεία, αυτά τα πράγματα είναι γνωστά, δεν έχουν εκπλήξεις, η αστυνομία ουτως ή αλλως ενημερώνεται εκ των προτέρων για την πορεία της διαδήλωσης, η απεργία έχει προκαθορισμένα χρονικά όρια... Ειλικρινά δεν μπόρεσα να βρω ούτε ένα σενάριο της προκοπής, ακόμα κι όταν κατέφυγα στη συνομωσιολογία ή τη φαντασία.

    Απ'την άλλη μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι η υπηρεσία των 2 κρυφών δεν γνώριζε τίποτα. Τι δηλαδή, ξύπνησαν μια ωραία μέρα 2 τύποι και είπαν "ωραία, σημερα δεν θα κάνουμε περιπολία, αλλά θα χαφιεδέψουμε στο ΠΑΜΕ με κίνδυνο βεβαια να μας τσακωσουν, να φωναξουν τους προισταμένους μας και να καταληξουμε στα αζητητα της υπηρεσίας"; Η μόνη πιθανή εξήγηση θα ήταν να είναι "κατάλοιπα του κράτους της δεξιάς" (πουν θα'λεγε κι ο Αντρέας!) , αλλά και πάλι λίγο τραβηγμένο μου φαίνεται... Δεν σας κρύβω δε, γιατρέ μου, ότι η νοσηρή μου φαντασία, κατασκεύασε ακόμη και το σενάριο της προβοκάτσιας (ξέρετε από ποια πλευρά, ε; ). Υπάρχει άλλωστε χειρότερη δυσφήμιση για την αγαπημένη μας κυβέρνηση στα ματια της πλατιάς μάζας του ελληνικού λαου (όχι, ότι έχει ανάγκη δυσφήμισης από εξωτερικούς παράγοντες... τα καταφέρνει μια χαρά κι από μόνη της); Πάντως είτε λειτουργησαν αυτόνομα, είτε ήταν βαλτοί (από την υπηρεσία τους ή από άλλους), έχω την εντύπωση ότι οι δυο τους μεμονωμενα θα την πληρώσουν... κι έτσι δεν θα μαθουμε ποτέ τι έγινε (ας κινδυνολογήσω λίγο κι εγώ )

    Και τώρα, Semplice, σκοπευω να σε συνταράξω με την ακόλουθη είδηση:όχι μόνο η είδηση αυτή παρουσιάστηκε σε μεγάλη μερίδα του τύπου (έντυπου και ηλεκτρονικού), αλλά και..............................
    ................τανταντανταντανταν....................
    .................................................................
    ΤΗ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΠΡΩΤΟ ΤΟ MEGA!
    Ναι, ναι,ναι δεν σε γελούν τα μάτια σου.... μπήκε σφήνα στο δελτίο. Και σου φάνηκε περίεργο για την Ελευθεροτυπία;;;
    StavmanR
    28.07.2007, 23:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 23-11-2005 στις 19:13 έγραψε...

    Κατ'εμέ, έχουμε Δημοκρατία ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
    Οι πολλοί που έχουν αποχαυνωθεί από τα τηλεσκουπιδια και βαριούνται να σκεφτούν είναι αυτοί που αποφασίζουν με την ψήφο τους να μένουμε στις ίδιες καταστάσεις μ'όσα αρνητικά έχετε ήδη αναφέρει.
    Προσωπικά βιώνω τη δικτατορία της Δημοκρατίας και νιώθω εγκλωβισμό.
    Ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που διαφοροποιούνται από την πλέμπα τόσο στη θεωρία όσο και στην πράξη. Ελπίζω κάποτε να αυτοί να γίνουν πλειοψηφία...






    Poly18
    28.07.2007, 23:55
    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 28-07-2007 στις 23:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 23-11-2005 στις 19:13 έγραψε...

    Κατ'εμέ, έχουμε Δημοκρατία ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
    Οι πολλοί που έχουν αποχαυνωθεί από τα τηλεσκουπιδια και βαριούνται να σκεφτούν είναι αυτοί που αποφασίζουν με την ψήφο τους να μένουμε στις ίδιες καταστάσεις μ'όσα αρνητικά έχετε ήδη αναφέρει.
    Προσωπικά βιώνω τη δικτατορία της Δημοκρατίας και νιώθω εγκλωβισμό.
    Ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που διαφοροποιούνται από την πλέμπα τόσο στη θεωρία όσο και στην πράξη. Ελπίζω κάποτε να αυτοί να γίνουν πλειοψηφία...










    margo
    29.07.2007, 00:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Poly18 στις 28-07-2007 στις 23:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 28-07-2007 στις 23:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 23-11-2005 στις 19:13 έγραψε...

    Κατ'εμέ, έχουμε Δημοκρατία ΔΥΣΤΥΧΩΣ!
    Οι πολλοί που έχουν αποχαυνωθεί από τα τηλεσκουπιδια και βαριούνται να σκεφτούν είναι αυτοί που αποφασίζουν με την ψήφο τους να μένουμε στις ίδιες καταστάσεις μ'όσα αρνητικά έχετε ήδη αναφέρει.
    Προσωπικά βιώνω τη δικτατορία της Δημοκρατίας και νιώθω εγκλωβισμό.
    Ευτυχώς υπάρχουν και άνθρωποι που διαφοροποιούνται από την πλέμπα τόσο στη θεωρία όσο και στην πράξη. Ελπίζω κάποτε να αυτοί να γίνουν πλειοψηφία...
















    Τελευταίες αυτές ε...!!
    Να είμαστε νηφάλιοι στις εκλογές γιατί σε λίγο το πρώτο κόμμα θα βγαίνει με 100%
    Εκεί να δεις Δημοκρατία
    asxetos
    29.07.2007, 00:40
    Αν παρακολουθήσουμε την πορεία των ανθρωπίνων κοινωνιών διαχρονικά, θα δούμε ότι οι ταμπέλες που μπαίνουν κατά καιρούς για να ονομάσουν είτε τις κοινωνικές τάξεις, είτε τον τρόπο διακυβέρνησης αυτών, άλλο στόχο δεν έχουν από το να αποκρύψουν τη μία και μόνη αλήθεια. Ότι δηλαδή, η μόνη ουσιαστική διάκριση που μπορεί να γίνει είναι αυτή μεταξύ Εξουσιαστών και Εξουσιαζομένων. Το πώς διαμορφώνονται οι σχέσεις μεταξύ των δύο αυτών τάξεων καθώς και η χρησιμοποιούμενη κάθε φορά μεθοδολογία άσκησης της Εξουσίας είναι αυτά που δημιούργησαν σε όλους μας την ψευδαίσθηση εναλλαγής των πολιτευμάτων ή ακόμη και εκδημοκρατισμού της κοινωνίας, ενώ, στην ουσία, ο κεντρικός πυρήνας παραμένει πάντα ο ίδιος. Όλα τα άλλα είναι θέμα εναλλαγής προσώπων και μεθόδων. Όπως πολύ εύστοχα όσο και απλοϊκά το θέτει ο Όργουελ ένας πραγματικός αντιεξουσιαστής που δεν παρασύρθηκε από τη φενάκη του Υπαρκτού Σοσιαλισμού στην πάλαι ποτέ ΕΣΣΔ, στον οποίο προσδοκούσαν οι αριστεροί του καιρού του «Τρεις είναι οι Τάξεις διαχρονικά. Η Ανώτερη, η Μεσαία, και η Κατώτερη. Η Ανώτερη στόχο της έχει να ασκεί την Εξουσία. Η Μεσαία στόχο της έχει να πάρει την Εξουσία από τα χέρια της Ανώτερης και να γίνει αυτή η νέα Ανώτερη Τάξη. Και η Κατώτερη στοχεύει ρομαντικά στην κατάκτηση της ισότητας, της δικαιοσύνης και της ελευθερίας.» Μάλιστα, η ψευδαίσθηση Δημοκρατίας το σημερινό καθεστώς δηλαδή είναι το πιο έξυπνο κόλπο που έχει ποτέ σκαρφιστεί η Εξουσιάζουσα τάξη για την πλήρη επικράτησή της διότι έτσι ναρκώνει και μαλθακοποιεί τους Εξουσιαζόμενους, τάζοντάς τους επίγειους παραδείσους που όμως δεν έρχονται ποτέ. Ο σημερινός Φασισμός χρησιμοποιεί τους πιο εξελιγμένους και ωραιοποιημένους Δούρειους Ίππους που έχει δει ποτέ η ανθρώπινη ιστορία. Θα αφήσουμε τη συνείδησή μας να αλωθεί;