ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.846 μέλη

    Κάθε φορά δεν ξεκολλάμε!!!

    tetraktis
    04.10.2005, 03:32
    Υπάρχει το λοιπόν ένας πυρήνας μουσικοχεβενικός, που κάθε φορά που θα συναντηθούμε και που οπωσδήποτε θα περάσουμε όμορφα όλοι με όλους στο σύνολο μας, ακόμη κι όταν η ώρα κυλήσει και οι περισσότεροι πουν καληνύχτα, εμείς ύστερα, αυτός ο πυρήνας, δεν λέμε να ξεκολλήσουμε, να πούμε καληνύχτα και να πάμε για ύπνο.
    Βρε δεν πά να 'μαστε κουρασμένοι, δεν πά ΄να δουλεύουμε την επομένη, ο κόσμος να χαλάσει, εάν δεν κάνει να ξημερώσει, άντε να ζυγώσει έστω η ώρα, να εξαντλήσουμε στην τελική κάθε περιθώριο, εμείς σπίτι μας δεν πάμε.
    Κι αυτός είναι ένας από τους λόγους που με κάνει να ξεχωρίζω αυτήν παρέα. Κάποιους από τους ανθρώπους που έχω γνωρίσει στο ΜΗ.
    Καθ' ότι αποτελούν έναν παραπάνω λόγο να αισθάνομαι όμορφα όταν ξέρω πως θα γίνει συνάντηση. Γιατί γνωρίζω πως κάποιοι θα αισθανθούν την ίδια ανάγκη να ξεφύγουν από την καθημερινή πίεση και θα δεχθούν να αποδράσουν. Να μην κοιμηθούν όπως κάθε άλλο βράδυ γεμάτοι από κούραση και υποχρεώσεις που τους κυνηγούν.
    Μου αρέσει εν ολίγοις που κάθε που σας συναντώ, γύρω μας είναι "καθημερινή" και για εμάς ωστόσο γίνεται δεκαπενταύγουστος.
    Γιατί η ζωή έχει τα βάρη της, τις αντιξοότητες της. Και μία στο τόσο ένα ηρεμιστικό το έχουμε ανάγκη. Εγώ λοιπόν το παίρνω κυρίως μέσα από εσάς τους συγκεκριμένους...
    Ευχαριστώ...
    Και μακάρι να γίνουμε περισσότεροι...

    Καθ’ ότι πιστεύω ακράδαντα μέσα μου, πως τα ηλεκτρονικά μέσα, πρέπει να αξιοποιηθούν έτσι ώστε να μας φέρουν σε επαφή, όχι να μας κρατήσουν σε απόσταση...
    Να μιλάμε μόνο μέσα από το messenger...

    Πάρτε μία μπύρα...



    Καλά πάρτε δύο...


    Desmar
    04.10.2005, 03:42
    Σταυρούγκο μας ... (θυμάσαι? από την ταινία ... Λιλούγκο κ.λπ. "Η κυρία Διευθυντής" στα έγραφα και την άλλη φορά ...) χαχαχαχαχαχα πάρε μπυρίτσες πολλές ... να γίνεις φέσι ... να πας για ύπνο γιατί αύριο θα κουτουλάς από την νύστα ...


    nefos
    04.10.2005, 08:17
    Βάζω τους παρακάτω στίχους επειδή το θυμήθηκα διαβάζοντας αυτά που έγραψες Σταύρο και για τα μουσικοχεβενοχαβαλορεμαλόπαιδα . . . Όλοι γύρω μας ζητούν να 'βρουν μια παρέα

    Άκουσε την πρώτη τη βροχή
    είναι για μας η πιο όμορφη εποχή
    τα παιδιά μεγαλώνουν κι όλα δείχνουν ωραία.

    Όλοι γύρω μας ζητούν να 'βρουν μια παρέα
    μια ψυχή που αγαπά ζητάει ουρανό
    μα εσύ κι εγώ περπατούμε αγκαλιά στη μέση του δρόμου.

    Είμαστε η αρχή και το τέλος του κόσμου
    γι' ακόμη μια φορά η αγάπη μας κοιτά.

    Άφησε στον ουρανό μια ευχή
    να 'ρθει για μας η πιο όμορφη στιγμή
    Τα παιδιά μεγαλώνουν κι όλα δείχνουν ωραία

    Όλοι γύρω μας ζητούν να 'βρουν μια παρέα
    μια ψυχή που αγαπά ζητάει ουρανό
    μα εσύ κι εγώ περπατούμε αγκαλιά στη μέση του δρόμου.

    Είμαστε η αρχή και το τέλος του κόσμου
    γι' ακόμη μια φορά η αγάπη μας κοιτά.

    («μια ευχή» Κ. Βήτα κ Δ.Γαλάνη)




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 04-10-2005 16:52 ]
    tetraktis
    04.10.2005, 15:54
    Παρέες υπάρχουν πολλές καί όλων των ειδών γλυκιά μου, ένιωσα πάντως την ανάγκη να εκφραστώ κατά αυτόν τον τρόπο, για συγκεκριμένους ανθρώπους που κάθε φορά στερούνται τον ύπνο τους για να έρθουμε ακόμη λίγο πιο κοντά.
    Να αλλάξουμε έστω για λίγο ακόμη, περισσότερες απόψεις επάνω σε συγκεκριμένα θέματα που τυχόν μας αφορούν. Κι αν μη τι άλλο, αυτό προσωπικά το εκτιμώ βαθύτατα.
    Θυμήσου την έκφραση που χρησιμοποίησες τη νύχτα (ξημερώματα) που έφυγες για τον Καναδά, θυμάσαι; Είπες: "ρε παιδιά χάσατε τον ύπνο σας για να με συνοδέψετε..."
    Εξάλλου, εκείνοι που τους αφορά, εκείνοι καταλαβαίνουν...

    Aυτά είναι τα ωραία του Music Heaven!!!


    gate
    04.10.2005, 16:47
    Αχ βρε Σταύρο !!!

    Να 'ναι καλά ο θείος, που έδωσε σε 'μένα την ευκαιρία να σε γνωρίσω κι έπειτα σε όλους μας εδώ σ' αυτό το χώρο...

    ("θείο" δεν εννοώ τον Νταλάρα, ...ασφαλώς Jorge...)
    Voltage
    04.10.2005, 20:49
    Και για του λόγου το αληθές :