ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.833 μέλη

    beatles η rolling stones ποιός είναι κατα τη γνώμη σας στη κορυφή;

    kalouka
    04.10.2005, 08:16
    πάντα μου άρεσε να συζητάω τα ναι και τα οχι σε τετοια μουσικά διλλήματα
    The_Godfather
    04.10.2005, 11:59
    Προσψπικά πιστεύω οτι εκείνη την εποχη υπήρχαν καλύτερα συγκροτηματα οπως deep purple ,The who
    kalouka
    04.10.2005, 12:26
    συμφωνώ υπο προυποθέσεις καθένας στο είδος του και στον χρόνο του.Αλλά αυτά τα 2 συγκροτήματα έχουν κανει πράγματα που δεν τα έκαναν όλοι οι άλλοι παραβλέποντας ότι οι stones υπάρχουν ακομη
    beatlus
    04.10.2005, 17:25
    Τώρα τί να πει κανείς και τί να προσθέσει σε ένα θέμα που έχει τεθεί χιλιάδες φορές και έχουν ακουστεί άλλες τόσες διαφορετικές απόψεις...
    Ε, να και η δική μου...
    Πιστεύω ότι είναι άδικο να γίνεται σύγκριση ανάμεσα σε δύο συγκροτήματα που έδωσαν τόσα πολλά στην τέχνη μέσα στον 20ο αιώνα και μάλιστα όχι μόνο μέσω της μουσικής... Από την άλλη μεριά είναι η αίσθησή μου, είναι και η εκτίμηση και το συμπέρασμά μου πως οι Beatles έχουν αποτυπώσει το στίγμα τους λιγάκι πιο έντονα στην πορεία της ανθρώπινης μουσικής καταγραφής από τα 60'ς έως τις μέρες μας... Η εππιροή τους δε φαίνεται να έχει εξαπλωθεί έντονα και σε άλλες μορφές τέχνης που αργότερα κυριάρχησαν ως ρεύματα στο πεδίο της κουλτούρας. Κι όχι μόνο ως μπάντα οι τέσσερις τους καθώς θεωρώ εξαιρετικά πολύτιμη την ενασχόληση ας πούμε του Λένον με την αβάν γκαρντ -έστω κι αν είχε να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την Γιόκο Όνο- και με τον ακτιβισμό... Η' επίσης το Band on the Run του Μακκάρτνεϊ είναι δουλειά που ξεφεύγει από τα στεγανά των Beatles... Είναι πειραματισμός και παρακατηθήκη... Είναι ό,τι μου έχει λείψει ας πούμε ως άποψη από τους Stones... Χωρίς να μπορώ όμως, από την άλλη μεριά να βάλω πιο κάτω το εκπληκτικό ιδίωμά τους πλημμυρισμένο με μπλουζ, ροκ και ενέργεια...
    Αυτά ως πρώτες σκέψεις...
    Ania
    28.10.2005, 20:30
    rolling stones dagkwto...