ελληνική μουσική
    473 online   ·  210.845 μέλη

    Tips για τη φωνή

    driverbulba
    02.06.2008, 12:51

    ωωωχ με αγχωσατε...!


    skouiler
    02.06.2008, 21:08

    Επειδή μετά από καιρό διάβασα κάτι... Μια κυρία, είπε πως την εκνεύρισαν τα post μου και συμπληρωσε, πως όπως κάποιος μαθαίνει οργανο επείδή θέλει να παίξει σε μια παρέα, έτσι και όποιος θέλει να τραγουδάει σε μια παρέα, κάνει μαθήματα φωνητικής. Δεν θέλει ντε και καλά να πάει στο μέγαρο. Η φωνή λέει η κυρία αυτή μέσες άκρες είναι όργανο.

    Και σε ρωτάω: Και θα έχει πλάκα αν μου απαντήσεις. Όταν πας σε κάποιον να σου μάθει ας πούμε κιθάρα, σημαίνει πως αυτός παίζει κιθάρα, σωστά; Ξέρει και σίγουρα παίζει καλλίτερα από σένα. Όταν πας ας πούμε να μάθεις μπάλα συνήθως αυτός που σε προπονεί έχει παίξει μπάλα και ξέρει δέκα πράγματα καλλίτερα από σένα. Όταν πας σε ένα δάσκαλο φωνητικής και τραγουδάς καλλίτερα από αυτόν τι σκατά θα σου διδάξει? Και αυτοί οι επίδοξοι δάσκαλοι μουσικής που ξέρουν τόσο καλά να τραγουδάνε γιατί δεν κάνανε ποτέ καριέρα; Έλεγε ο Μελάς κάποια στιγμή ότι η Joulie Massino (δεν ξέρω αν το γραφω και σωστά..) δεν μπορούσε να βρει δουλειά σε κανένα μαγαζί (και φυσικά στο εξωτερικό δεν πιάνει, γιατί απλά εκεί λόγο ΑΚΟΥΣΜΑΤΩΝ που λέω εγώ δεν έιναι τίποτα..) και είπε ότι όλοι οι αποτύχημένοι του χώρου βρίσκουν τρόπους άλλους να βγάλουν το ψωμί τους...

     


    freddieKrueger
    05.06.2008, 11:38

    Ενα επισης αλλο Tip για τη φωνη ειναι αφου εχεις ζεστανει βεβαια τη φωνη σου,οταν ξεκινησεις ν ατραγουδας να μην ξεκινας με τραγουδια που εχουν ψηλες η φορτε νοτες η μεγαλα τονικα διαστηματα ,αλλα αντιθετα καλο ειναι να ξεκιναει κανεις απο χαμηλα τονικα...Πχ εγω θα πω στην αρχη κατι που να ξεκιναει απο Α2 και να φτανει μεχρι Α3...Αφου μπω στο κλιμα θα κανω τολμηροτερες επιλογες με εκτασεις κομματιων απο Β2-C4 η και D4...Kαι οταν θα ειμαι on fire που λεμε θα χτυπησω και τις Εb-E-F4 στα κομματια που θα επιλεξω...Στο τελος εχω επιτυχει μηδενικη καταπονηση λαιμου,ενω δεν εχω σπρωξει ουτε μια μου νοτα,κατι που μου χαριζει και την εντυπωση του μη ζορισμενοιυ τραγουδιου,αλλα μου επιτρεπει να ειμαι και τονικα ακριβης-οσο μπορω-σε ενα κομματι...Σημειωτεον οι τονικοτητες φωνης που αναφερω ειναι καθαρα ενδεικτικες και αναφερονται στη δικη μου φωνη...Καποιος αλλος που ειναι ψηλοτερος τονικα θα εχει αλλη φωνητικη γκαμα,αλλα και παλι νομιζω οτι το ευρος-εκταση που αναφερω για ξεκινημα θα ειναι το ιδιο....


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 05-06-2008 11:39 ]


    papardelas
    19.10.2008, 10:03

    Καλημερα σας....ειμαι νεος στο τραγουδι και ελπιζω να διαρκησω...Διαβασα με προσοχη ολη την ενοτητα....Και θελω να σημειωσω μια μικρη ενσταση σχετικα με το θεμα τον καθηγητων...Εαν εγω που ειμαι 15 χρονων και τρελενομαι για το τραγουδι συγκεκρημενα για χαρντ ροκ,μεταλ καταστασεις δεν κανω μαθηματα ή ο καθε σαν κι εμενα τοτε ποιος θα κανει???Η απλα θα πρεπει να φοβαμαι καθημερινα α! εκλεισε π.χ. η φωνη μου...Μηπως χαλασε οριστικα? κτλπ...


    JohnieAnto
    27.10.2008, 15:41

    Διάβασα την ενότητσ όχι όλη βέβαια.. απλα αυτό που θέλω να πώ είναι οτι σε πολλές περιπτώσεις μπορεί μαθητές να τραγουδούν καλύτερα απο τους καθηγητές τους αυτό όμως εμένα δεν μου λέει απολύτως τίποτα απο μόνο του... θα πρέπει εδ'ω να δούμε την τεχνική και την κατάρτηση του δαδσκάλου και την μέθοδο διδασκαλίας. όλους τους μεγάλους και γενικός παραδεκτούς  τραγουδιστές  κάποιος τους δίδαξε. " τι σημαίνει αυτός τραγουδά καλύτερα απο τον  άλλο ? "  για να το πεί κανείς πρέπει να έχει πλήρη επίγνωση στο τι λέει....

    Υπάρχουν καλοί δασκάλοι όπως υπάρχουν και κακοι αυτό κάποιος μπορεί να το καταλάβει αμέσως εξετάζοντας κατ'αρχήν αν του τεριάζει ο τρόπος και η μέθοδος διδαδσκαλίας και μετά όλα τα υπόλοιπα.

    Αυτά...


    Cobra
    05.11.2008, 11:58

    Νομίζω ότι με το να μπαίνουμε σε συγκρίσεις μεταξύ τραγουδιστών δημιουργεί ένα κάποιο μπάχαλο. Εγώ προσωπικά θεωρώ καλό τραγουδιστή αυτόν που ταιριάζει στο ύφος της μπάντας στην οποία τραγουδάει. Για παράδειγμα ο Αγγελάκας δεν έχει φωνή, με την έννοια ότι είναι φάλτσος, αλλά οι Τρύπες δεν θα μπορούσαν να έχουν κάποιον καλύτερο στη θέση του. Ο Lemmy των Motorhead είναι ακόμη μια ιδιαίτερη περίπτωση φωνής, αλλά σε αυτά που παίζανε δεν θα μπορούσαν να έχουν καλύτερο. Υπάρχουν φυσικά φωνές που δεν επιδέχονται κριτικής, με την έννοια ότι κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι έχουν το "χάρισμα", όπως ο Dickinson, o Halford, o Τate, ο Kiske και αρκετοί άλλοι. Μπορεί κάποιος να μην τους γουστάρει σαν ήχο, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι είναι φάλτσοι ή ότι δεν τραγουδάνε σωστά. Δεν έχει σημασία αν είσαι από λίγο εώς πολύ φάλτσος, πόσες οκτάβες πιάνεις κλπ, αρκεί η φωνή σου να ταιριάζει σε αυτά που τραγουδάς. Μήπως οι παλιοί μπλουζίστες με τα μπάντζα ήτανε τίποτα φωνάρες; Όχι, αλλά ακούγονται ευχάριστα. Δεν είναι μόνο το πάθος και η αγάπη για αυτό που κάνεις, αλλά και το πόσο είσαι φτιαγμένος να το κάνεις. Μπορεί να μην μπορείς είτε τεχνικά, είτε σαν ηχόχρωμα να τραγουδήσεις Priest, αλλά να τραγουδάς φανταστικά blues ή country ας πούμε.


    XeniaRodo
    08.11.2008, 22:39

    μια υπέροχη άσκηση για το ζέσταμα της φωνής είναι η σειρήνα...

     

     

    για όσους δεν ξέρουν περί τίνος πρόκειται:

    http://www.vocalstudio.gr/gr_flash/Seirina.pdf