ελληνική μουσική
    667 online   ·  210.829 μέλη
    jimmis_kos
    07.10.2005, 13:46
    ποια η γνωμη σας για τον
    Θοδωρή Ζήρα?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-10-2005 16:11 ]
    count
    08.10.2005, 00:56
    δεν τον εχω δει να παιζει ζωντανα καπου και δεν μπορω να εχω μια σαφη γνωμη για αυτον.νομιζω κατι βιντεακια εχω δει στο παρελθον,ισως εχω και καποια καπου σε κανα ξεχασμενο cd μου. εχω ομως αρκετα mp3 του.studio δουλεια ομως.απο την δουλεια του που εχω ακουσει θα ελεγα οτι φαινεται αρκετα καλος κιθαριστας,τεχνικα ισως να ειναι και ο καλητερος στην ελλαδα.κατα την γνωμη μου ομως του λειπει στο παιξιμο του αυτο το κλικ που κανει τον καλο μουσικο να ξεχωρισει απο τους αλλους.απο τα κοματια του που εχω ακουσει,βρισκω το παιξιμο του λιγο ρομποτικο.γρηγορο,τεχνικο,καθαρο,(αν και αυτα μονο live πρεπει να τα δεις και να κρινεις),αλλα............ωμο και ψυχρο.δεν υπαρχει επισεις κατα την γνωμη μου πρωσοπικοτητα στο παιξιμο του,τουλαχιστον εγω δεν διακρινω απο αυτα που εχω ακουσει .αν ημουν στην θεση του θα προσπαθουσα να βρω ενα δικο μου στιλ ωστε να μην ειμαι απλα αλλος ενας γρηγορος κιθαριστας μονο,αλλα να ξεχωριζω απο τους αλλους και στην τεχνικη (που την εχει) αλλα και με προσωπικοτητα.(που δεν την εχει).επισεις καλο θα ηταν να ακουγε και να παρατηρουσε η μελετουσε το παιξιμο και το feeling κιθαριστων οπως gilmour,beck,bolin,moore,st.r.vaughan.και παρα πολλους αλλους κιθαριστες με πολυ εντονο feeling.
    Bruto
    24.05.2006, 22:55
    Quote:

    Το μέλος jimmis_kos στις 07-10-2005 στις 13:46 έγραψε:

    ποια η γνωμη σας για τον
    Θοδωρή Ζήρα?[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-10-2005 16:11 ]




    Ο τυπος ειναι σκετος "μπουρμπουληθρας".Δωστε του arpeggios και παρτε του την ψυχη.Eιναι πολυ καλος arpeggiator (σκετο κορακι).Αλλα ρε γαμωτο,οι πιο πολλοι μαθητες του καταληγουν να ειναι κλωνοι του.Συμφωνω με τα παραπανω,αλλα εxει ακολουθησει πιστα τον νεοκλασσικο δρομο (malmsteen,becker,taffola) και οχι τοσο πολυ (slash,van halen,schenker).Το παιξιμο του δεν εχει νευρο (δεν σε πορωνει με αλλα λογια).Eγω παντως δεν θα τον προτιμουσα για δασκαλο.
    antonLOrd
    29.05.2006, 12:08
    Quote:

    Το μέλος Bruto στις 24-05-2006 στις 22:55 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jimmis_kos στις 07-10-2005 στις 13:46 έγραψε:
    [i]
    ποια η γνωμη σας για τον
    Θοδωρή Ζήρα?[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-10-2005 16:11 ]




    Ο τυπος ειναι σκετος "μπουρμπουληθρας".Δωστε του arpeggios και παρτε του την ψυχη.Eιναι πολυ καλος arpeggiator (σκετο κορακι).Αλλα ρε γαμωτο,οι πιο πολλοι μαθητες του καταληγουν να ειναι κλωνοι του.Συμφωνω με τα παραπανω,αλλα εxει ακολουθησει πιστα τον νεοκλασσικο δρομο (malmsteen,becker,taffola) και οχι τοσο πολυ (slash,van halen,schenker).Το παιξιμο του δεν εχει νευρο (δεν σε πορωνει με αλλα λογια).Eγω παντως δεν θα τον προτιμουσα για δασκαλο.

    [/I]



    Έχεις υπ' όψην σου που έχει σπουδάσει και με ποιον έχει κάνει τζαμάρισμα..??
    Bruto
    30.05.2006, 06:43
    Δεν ξέρω.Αλλα ειναι διαβασμένος.
    ionas
    07.03.2007, 00:21
    Απαντώ/σχολιάζω όλα τα προηγούμενα:

    QUOTE:
    -"Έχεις υπ' όψην σου που έχει σπουδάσει και με ποιον έχει κάνει τζαμάρισμα..??"

    Λοιπόν, ο Θεόδωρος Ζήρας έχει πάρει Bachelor(Honors) στο Guitar Institute of London για performance & composition. Όσον αφορά το με ποιούς έχει τζαμάρει, θα πω απλά ότι στο προσεχές του cd παίζουν ο Derek Sherinian (former keyboardist of Dream Theater) και Brian Tichy (World Class drummer)!!!

    QUOTE:
    -"Αλλα ρε γαμωτο,οι πιο πολλοι μαθητες του καταληγουν να ειναι κλωνοι του"

    Μα τι νομίζετε? Ότι κρατά μαστίγιο και κτυπάει τους μαθητές του μέχρι να μάθουν να παίζουν 16α στο 300??? Προς Θεού δηλαδή!!! Ο άνθρωπος προσπαθεί μέσα από τα μαθήματα του να βοηθήσει τον καθένα να αναπτύξει την τεχνική του καθώς και να γίνει πραγματικός γνώστης του οργάνου (...είναι πολλά πράγματα για να τα αναφέρω!). Από κει και πέρα ο καθένας χρησιμοποιεί αυτά τα εφόδια για να γίνει ο ίδιος ότι θέλει. Παίζω 7 χρόνια κιθάρα και είμαι νεοσύστατος μαθητής του και μέχρι στιγμής μπορώ να πώ ότι ξεπερνά τις προσδοκίες μου σαν καθηγητής!!!

    QUOTE:
    -"εxει ακολουθησει πιστα τον νεοκλασσικο δρομο (malmsteen,becker,taffola) και οχι τοσο πολυ (slash,van halen,schenker).Το παιξιμο του δεν εχει νευρο (δεν σε πορωνει με αλλα λογια)."

    Kατ'αρχήν ο Malmsteen και ο Becker έχουν τόσο μοναδικό παίξιμο που δεν μπορεί κάποιος να τους ακολουθήσει πιστά όσο κι αν προσπαθήσει. Μπορεί κάποιος να γράψει νεοκλασσικά, μπορεί να παίξει πάρα πολύ τεχνικά αλλά όχι όπως αυτοί. Ελπίζω να μην εννοείς ότι αυτοί δεν έχουν νευρό ή ότι κάποιος που παίζει νεοκλασσικά δεν μπορεί να έχει αίσθημα. Αν κατάλαβα λάθος με συγχωρείς.
    Πάντως σκέψου απλά ότι υπάρχουν χιλιάδες κιθαρίστες που παίζουν αρκετά γρήγορα. Μπορείς να τους ξεχωρίσεις όταν ακούσεις ένα άγνωστο σου, κομμάτι τους? Όπως ξεχωρίζουν o satriani, o slash, o friedman... O Malmsteen και ο Becker ξεχωρίζουν. Ο νεοκλασσικός δρόμος δεν βάζει φραγμούς στο αίσθημα και την ιδιομορφία...
    Θα συμφωνήσω ότι το παίξιμό του δεν έχει το αίσθημα του slash ή κάποιων άλλων όπως ο Gilmour (τους οποίους λατρεύω). Αλλά ο Θεόδωρος επέλεξε κάτι άλλο. Απίστευτα τεχνικό και άρτιο παίξιμο... Είναι μικρός ακόμα και έχει πράγματα να δείξει στην πορεία... Επίσης είναι έλληνας, οπότε, ακόμα ένας καλός λόγος να τον υποστηρίζουμε... :)

    QUOTE:
    -"δεν τον εχω δει να παιζει ζωντανα καπου και δεν μπορω να εχω μια σαφη γνωμη για αυτον.νομιζω κατι βιντεακια εχω δει στο παρελθον,ισως εχω και καποια καπου σε κανα ξεχασμενο cd μου. εχω ομως αρκετα mp3 του.studio δουλεια ομως.απο την δουλεια του που εχω ακουσει θα ελεγα οτι φαινεται αρκετα καλος κιθαριστας,τεχνικα ισως να ειναι και ο καλητερος στην ελλαδα."

    Με τέτοιο παίξιμο στα cds του δεν είναι και τόσο απαραίτητο να τον δεις live για να καταλάβεις πόσο καλός είναι! Όπως και να χει...είναι καλή εμπειρία να τον δεις live!!!

    QUOTE:
    -"δεν υπαρχει επισεις κατα την γνωμη μου πρωσοπικοτητα στο παιξιμο του,τουλαχιστον εγω δεν διακρινω απο αυτα που εχω ακουσει .αν ημουν στην θεση του θα προσπαθουσα να βρω ενα δικο μου στιλ ωστε να μην ειμαι απλα αλλος ενας γρηγορος κιθαριστας μονο,αλλα να ξεχωριζω απο τους αλλους και στην τεχνικη (που την εχει) αλλα και με προσωπικοτητα.(που δεν την εχει).επισεις καλο θα ηταν να ακουγε και να παρατηρουσε η μελετουσε το παιξιμο και το feeling κιθαριστων οπως gilmour,beck,bolin,moore,st.r.vaughan. και παρα πολλους αλλους κιθαριστες με πολυ εντονο feeling."

    Απλα άλλος ένας γρήγορος κιθαρίστας μόνο??? Πιο πάνω κάποιος λέει ότι ίσως είναι ο καλύτερος κιθαρίστας της Ελλάδας και δεν έχει κι άδικο, από τεχνικής πλευράς πάντοτε, διότι όλα τα άλλα -composition, feeling, presentation- είναι υποκειμενικά. Επίσης να ξέρεις ότι οι κιθαρίστες που λες αποτελούν και δικές του επιρροές...αυτός έκανε διαφορετική επιλογή. Όπως και νά'χει δεν είναι κι εύκολο να παίζεις όπως κι αυτούς. Σκέψου πόσοι κιθαρίστες υπάρχουν, πόσο λίγους μπορείς να ονομάσεις, κι ακόμα, πόσο λίγους απολαμβάνεις...

    Ολοκληρώνοντας:
    Κάπου εδώ θέλω να δηλώσω ότι υποστηρίζω τα παραπάνω, παρόλο που δεν είμαι fun της μουσικής που γράφει ο Θεόδωρος! Έγραψα όλα αυτά επειδή δεν θεωρώ σωστό:
    1) Να κατακρίνουμε κάποια μουσική επειδή απλά δεν είναι του γούστου μας.
    2) Να κατακρίνουμε κάτι επειδή δεν μπορούμε να το φθάσουμε.
    3) Να κατακρίνουμε κάτι χωρίς καν καλά καλά να το γνωρίζουμε.
    Ο κάθε καλλιτέχνης είναι ελεύθερος να επιλέξει τι θέλει να παρουσιάσει!

    Αυτά, κατά την ταπεινή μου άποψη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ionas στις 07-03-2007 14:22 ]


    thenazgullord
    21.08.2010, 01:46

    φίλε μου εγω δε θα διαφωνησω οτι ο ζηρας ειναι καλος παιχτης ή/και μουσικος. το ειδος εξαλλου που παιζει (Progressive και Instrumental) μου αρεσει αρκετα. ειναι το "ειδος μου" θα μπορουσα να πω. αλλα  αυτα που λες δεν ειναι 100% σωστα.κατ'αρχην πιστευω οτι ο καλυτερος δασκαλος ειναι ο εαυτος σου και οτι οπως μπορεις να διδαχτεις μονος σου δεν μπορει να σε διδαξει κανεις τιποτα δεν πα να ειναι και ο καλυτερος μαεστρος στον κοσμο. προσωπικα παιζω 12-13 χρονια και εχω μελετησει οτιδηποτε υπαρχει πανω στην κιθαρα απο θεωρια μεχρι τεχνικες και απο τεχνοτροπιες μεχρι παραγωγη και ηχοληψια (τα βασικα) ΜΟΝΟ επειδη ηθελα. αν ειχα καποιον απο πανω μου δε θα μαθαινα σιγουρα τοσα.ισως να ειναι και μονο η δικη μου περιπτωση ετσι αλλα πιστευω οτι ο καθηγητης αν υπαρχει θα πρεπει να αφηνει πολυ χαλαρα το μαθητη για να αναγκαστει ο τελευταιος να κατακτησει τη γνωση μονος του και ετσι να μην τη χασει ευκολα και να μην του γινει αγγαρια η μαθηση. τωρα στα λεγομενα σου...

    Παράθεση:


    QUOTE:


    Λοιπόν, ο Θεόδωρος Ζήρας έχει πάρει Bachelor(Honors) στο Guitar Institute of London για performance & composition. Όσον αφορά το με ποιούς έχει τζαμάρει, θα πω απλά ότι στο προσεχές του cd παίζουν ο Derek Sherinian (former keyboardist of Dream Theater) και Brian Tichy (World Class drummer)!!!

    δεν εχει καμια σημασια τι γνωριμιες εχεις και ποιους φερνεις να σου παιξουν τι. κατ αρχας κι εγω αμα πληρωσω το rudess 15.000€ θα ερθει να μου παιξει και τσιφτετελια στο αλμπουμ μου.επισης δεν μετραει και τοσο καθοριστικα η παιδεια και οι περγαμηνες. ο Μikko Lindstrom (κιθαριστας των ΗΙΜ) εχει τελειωσει το Berkeley (που ο petrucci παρακαλω παρατησε στη μεση...)


    QUOTE:


    Μα τι νομίζετε? Ότι κρατά μαστίγιο και κτυπάει τους μαθητές του μέχρι να μάθουν να παίζουν 16α στο 300??? Προς Θεού δηλαδή!!! Ο άνθρωπος προσπαθεί μέσα από τα μαθήματα του να βοηθήσει τον καθένα να αναπτύξει την τεχνική του καθώς και να γίνει πραγματικός γνώστης του οργάνου (...είναι πολλά πράγματα για να τα αναφέρω!). Από κει και πέρα ο καθένας χρησιμοποιεί αυτά τα εφόδια για να γίνει ο ίδιος ότι θέλει. Παίζω 7 χρόνια κιθάρα και είμαι νεοσύστατος μαθητής του και μέχρι στιγμής μπορώ να πώ ότι ξεπερνά τις προσδοκίες μου σαν καθηγητής!!!

    κανεις δε λεει οτι τους μαθητες του τους κανει κλωνους. δεν εχει να κανει τοσο με το δασκαλο. το ειδος ειναι αυτο που κανει τους καλλιτεχνες κλωνους γιατι το νεοκλασσικο-μελωδικο τρα-λα-λα δεν αφηνει περιθωρια και καταληγουν ολοι οι μουσικοι να μοιαζουν μεταξυ τους γιατι η φορμουλα ειναι πολυ "ακαμπτη". το κακο ειναι οταν προσπαθουμε να δωσουμε εμφαση σε συγκεκριμενες μουσικες τεχνοτροπιες και να τις κανουμε βαση της διδασκαλιας. ο σκοπος ειναι ο μαθητης να εξοπλιστει με τα "εργαλεια" ωστε να εκφραστει καθαρα μονος του και οι οποιες επιρροες του να ειναι κατι που εχει αγαπησει ο ιδιος ακουγοντας το και οχι κατι που εχει βεβιασμενα παιξει 100 φορες σαν ασκηση. εξαλλου πολλοι καθηγητες μουσικης δεν συνειδητοποιουν πια οτι το νεοκλασσικο παιξιμο εχει σχεδον παρελθει και ξεπεραστει και το μελλον παει αλλου τους κιθαριστες

    QUOTE:


    Με τέτοιο παίξιμο στα cds του δεν είναι και τόσο απαραίτητο να τον δεις live για να καταλάβεις πόσο καλός είναι! Όπως και να χει...είναι καλή εμπειρία να τον δεις live!!!

    εδω θα πρεπει να σου πω οτι το studio album δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ εγκυρο δειγμα του τι μπορει να κανει τεχνικα καποιος. τα παντα καθαριζονται φιλτραρονται και πολυ συχνα γραφονται μετρο μετρο μεσα στο στουντιο οποτε το οτι δεν χρειαζεται να τον δεις ζωντανα για να πεις αν ειναι καλος δεν ισχυει (επαναλαμβανω δεν λεω οτι δεν ειναι καλος σαν κιθαριστας - το αντιθετο)


    QUOTE:


    Απλα άλλος ένας γρήγορος κιθαρίστας μόνο??? Πιο πάνω κάποιος λέει ότι ίσως είναι ο καλύτερος κιθαρίστας της Ελλάδας και δεν έχει κι άδικο, από τεχνικής πλευράς πάντοτε, διότι όλα τα άλλα -composition, feeling, presentation- είναι υποκειμενικά. Επίσης να ξέρεις ότι οι κιθαρίστες που λες αποτελούν και δικές του επιρροές...αυτός έκανε διαφορετική επιλογή. Όπως και νά'χει δεν είναι κι εύκολο να παίζεις όπως κι αυτούς. Σκέψου πόσοι κιθαρίστες υπάρχουν, πόσο λίγους μπορείς να ονομάσεις, κι ακόμα, πόσο λίγους απολαμβάνεις...

    "ο καλυτερος στην ελλαδα" ειναι μια εκφραση που δεν μπορει να ειπωθει. και γενικα τοσο σαφεις συγκρισεις καλυτερα να μενουν στην ακρη οσον αφορα μουσικους και τεχνη γενικοτερα γιατι η τεχνη ειναι πολυ υποκειμενικο πραγμα. εκτος κι αν παμε με την πλειοψηφια.εξαλλου μπορει να πεταχτει ενας χωριατης πιτσιρικας που δεν τον ξερει κανεις και να ριξει σκονη στο ζηρα και στον οποιο ζηρα. δεν ξερεις ποτε τι γινεται...

    με τα παραπανω δεν θελω να θιξω η να μειωσω το ζηρα (εξαλλου μου αρεσει πολυ σαν κιθαριστας) πραγματι το παιξιμου του ειναι τεχνοκρατικο και αψυχο. δεν ειναι κατι κακο αυτο απαραιτητα.ειδικα με την πορεια που παιρνει η Metal τα τελευταια χρονια. ισως να μη γοητευει οσο ενας vai η ενας romeo αλλα ο καθενας εχει τον τομεα του και τον "τροπο" του.

    προσωπικα παντα θα θεωρω σαν τον καλυτερο κιθαριστα ολων τον εποχων το Knopfler και ας μην ξερει ουτε arpeggio ουτε sweep ουτε tapping Wink