ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.851 μέλη

    Η Ελλάδα καταπιέζει την τουρκική, αλβανική και μακεδονική μειονότητα

    katerina
    09.10.2005, 17:21
    Πρωτοφανής αμερικανική πρόκληση:Η Ελλάδα καταπιέζει την τουρκική, αλβανική και ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ μειονότητα


    Με έγγραφο που κατέθεσαν στον ΟΑΣΕ, οι αμερικάνοι επιχειρούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στην Ελλάδε, εκτοξεύοντας την κατηγορία ότι η χώρα μας κακομεταχειρίζεται τις "εθνικές μειονότητες", ανάμεσά τους, όπως αναφέρεται, "την τουρκική, την αλβανική και την μακεδονική". Ο υφηπουργός εξωτερικών Νίκολας Μπέρνς κάλυψε την αμερικανίδα αντιπρόσωπο στον ΟΑΣΕ, υποστηρίζοντας ότι μπορεί να αποδείξει τον ισχυρισμό της.
    Το θέμα ξεκίνησε από την Βαρσοβία, στη διάρκεια της συνόδου του ΟΑΣΕ, που συνήλθε στις 19-9-05, στην πρωτεύουσα της Πολωνίας. Η κ. Φελίς Γκέαρ κατέθεσε έγγραφο στο οποίο υπογραμμίζοντας τα εξής:
    "Η κακή μεταχείριση από την Ελλάδα της εθνικής τουρκικής, της αλβανικής και της μακεδονικής μειονότητας εξακολουθεί να προκαλει ανυσηχία στις ΗΠΑ. Η Ελλάδα" ισχυρίζεται η Αμερικανίδα αντιπρόσωπος στον ΟΑΣΕ, "εξακολουθεί να εκτοπίζει κοινότητες τσιγγάνων με τρόπο ανακόλουθο προς το ελληνικο δίκαιο".
    Η ανακοίνωση προηγήθηκε πολλαπλών επιθέσεων εναντίον της Ελλάδας, που εξαπέλυσε τις τελευταίες ημέρες η Διεθνής Αμνηστία, η οποία κατηγορεί με ασυνήθιστα σκληρή γλώσσα τη χώρα μας, για τον τρόπο με τον οποίο τα αστυνομικά όργανα μεταχειρίζονται τους λαθρομετανάστες. Γίνονται ιδιαίτερες αναφορές για τη συμπεριφορά των αστυνομικών στη Χίο. Για το μείζον πρόβλημα που δημιουργήθηκε ρωτήθηκε ο κ. Μπέρνς στη διάρκεια έκτακτης συνέντευξης Τύπου στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ, στη διάρκεια της οποίας ανακοίνωσε την αποστολή του στα Βαλκάνια, για να ασχοληθεί βασικά με το καθεστώς του Κοσυφοπεδίου.

    Πηγη: Έθνος της Κυριακής 9/10/05 σελ: 31

    Το άρθρο συνεχίζει και άλλο αλλά δεν μπορώ να το αντιγράψω όλο τώρα. Τι έχετε να πείτε?
    pclos
    09.10.2005, 17:37
    εκτος απο τις gibson οτι αλλο κανouν οι αμερικανοι ειναι μ___κια!!! lol
    mirrors
    09.10.2005, 18:12
    Βρε κατι συμπτωσεις σε τουτη τη γωνια του κοσμου! Ολως τυχαιως αυτες οι κατηγοριες κορυφωθηκαν τη στιγμη που η ΕΕ προσπαθει να κλεισει με διπλωματικο τροπο την πορτα στη Τουρκια λογω των οφθαλμοφανων καταπιεσεων και καταπατησεων των ανθρωπινων δικαιωματων στη γειτονα!
    Τωρα εγω ειμαι παρανοικη ή δικαιως μου μυριζεται χτυπημα κατω απο τη ζωνη της ΕΕ?
    Aiolos_m
    09.10.2005, 20:59
    Καλά κάνει...
    GL
    09.10.2005, 21:39
    Quote:

    Το μέλος pclos στις 09-10-2005 στις 17:37 έγραψε:

    εκτος απο τις gibson οτι αλλο κανouν οι αμερικανοι ειναι μ___κια!!! lol




    Κατσε αρχηγε μου,μια διευκρινιστικη ερωτηση:
    Το σχολιο σου ειναι χιουμοριστικο "καθαρα"???η το πιστευεις "γενικα" αυτο για οτι κανουν οι αμερικανοι???
    Γιατι αν ειναι το δευτερο ετσι οπως το εξεφρασες μεσα στη γενικοτητα μπορει να παρεξηγηθει ευκολα ....

    Αυτα φιλικα και χωρις παρεξηγηση........
    pclos
    10.10.2005, 02:43
    να παρεξηγηθω?γιατι?εκανα καμμια εγω?ολες οι αμερικανοι τις κανουν!!!και ειναι πολλες!!!! δεν συμφωνεις?
    dimko
    10.10.2005, 09:31
    Είναι πολύ δύσκολο να βλέπεις τον κόσμο μέσα από τα μάτια των άλλων...
    Astron
    10.10.2005, 10:11
    Το "μακεδονική" δεν πείραξε κανέναν;

    W4TT4N4B3
    10.10.2005, 16:52
    μακεδονικη προφανως εννοει τους Θεσσαλονικεις που ζητανε ΜΕτρο, υποθαλασσια αρτηρια κτλ και το κρατος των Αθηνων κωφευει...

    Ααχαχαχχα

    ο ορος μακεδονια υπηρχε απο τοτε που η Γιουγκοσλαβια ηταν 1 κρατος

    και οπως εχει αποδειχθει την Ιστορια τη γραφουν οι νικητες και ισχυροι...
    rivera
    10.10.2005, 19:50
    Εγω,παντως,εκμεταλευομαι αυτην την κατασταση: αμα δω Τουρκο η Αλβανο,τους σταματαω και τους στελνω για τσιγαρα,να πεταξουν τα σκουπιδια μου και οταν τελειωσουν τους αναγκαζω να πλυνουν το αμαξι μου και αν μου αντιμιλησουν
    τους χαστουκιζω και απο δυο τα μαγουλα (γιατι ως γνωστον στο ευρυ κοινο ειναι οταν χαστουκισεις Αλβανο απο το ενα μαγουλο σου γυρναει να τον χαστουκισεις και απο το αλλο....).Τωρα δεν μιλαμε για τους Μακεδονες....επειδη διαφερουν τοσο στα χαρακτηριστικα τους ειναι ευκολο να τους ξεχωρισεις απο μιλια μακρυα,αυτοι κανουν οτι κανουν και οι αλλοι συν να πλυνουν τα αυτοκινητα σε ολη τη γειτονια.
    Απλα στη γειτονια μας εχουμε ενα Αμερικανακι που λεει συνεχεια μ@**κιες με μπαμπα που δουλευει στην πρεσβεια,για αυτο λενε και αυτοι μ@**κιες.
    billy_cobham_2005
    10.10.2005, 21:18
    Συγγνώμη αλλά κατά τη γνώμη μου έχουμε μείνει στο δέντρο και έχουμε χάσει το δάσος.... Μιλάμε για Αλβανούς, Τούρκους, Πακιστανούς και δεν ξέρω και 'γω ποιά άλλη μειονότητα (που κακά τα ψέματα έχουμε καταντήσει σε πολλές περιοχές να θεωρούνται πλειονότητα... ο νοών νοείτω), που στο κάτω κάτω, εμείς με τη δική μας θέληση τους εντάξαμε στο δικό μας κοινωνικό σύνολο, που θεωρούνται δεδομένοι πλέον και σχεδόν απόλυτα κοινώς αποδεκτοί και αντί να αντιταχθούμε στο ότι οι σκοπιανοί που έχουν έρθει από το πουθενά, απαιτούν να σφετεριστούν την ιστορία 3000 ετών της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ με την απόλυτη στηριξη των ΗΠΑ, στεκόμαστε παγερά αδιάφοροι και αποκαλούμε τη Θεσσαλονίκη π.χ. Βουλγαρία.
    Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε ορισμένα πράγματα τελικα?
    Μήπως πρέπει να σταματήσουμε επιτέλους να δίνουμε πατήματα ως λαός στους κυρίους κυρίους Bush & Blair? Ολόκληρη η βαλκανική, θεωρείται ο μεγαλύτερος στόχος των ΗΠΑ. Οι μόνοι που μπορούν να αντισταθούν στην επεκτατική πολιτική των ΗΠΑ είναι (λόγω ιδιοσυγκρασίας και μόνο) οι Έλληνες. Για φανταστείτε να ξεσηκωθούν υποκινούμενοι όλοι και να αρχίσουν να έχουν επεκτατικές βλέψεις!!!
    Μαύρο φίδι που μας έφαγε... Δεν θα χρειαστεί καν απόβαση....
    GL
    10.10.2005, 23:24
    Quote:

    Το μέλος pclos στις 10-10-2005 στις 02:43 έγραψε:

    να παρεξηγηθω?γιατι?εκανα καμμια εγω?ολες οι αμερικανοι τις κανουν!!!και ειναι πολλες!!!! δεν συμφωνεις?




    Συμφωνω και επαυξανω αλλα ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΜΕΑ και αυτος ειναι η ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ και η ΠΟΛΙΤΙΚΗ τους καθως και ο τροπος επιβολης αυτων σε αλλους λαους.Ετσι οπως το εθεσες ομως δεν μιλας ξεκαθαρα μιας και φιλε μου στελνεις στο κουβα των αχρηστων το συνολο των Αμερικανων εκτος αυτων που κατασκευαζουν τις Gibson κιθαρες...
    Δεν νομιζεις οτι εισαι λιγακι αδικος για τον υπολοιπο αμερικανικο λαο εκτος των πολιτικων???




    mirrors
    11.10.2005, 00:39
    Quote:

    Το μέλος GL στις 10-10-2005 στις 23:24 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος pclos στις 10-10-2005 στις 02:43 έγραψε:
    [i]
    να παρεξηγηθω?γιατι?εκανα καμμια εγω?ολες οι αμερικανοι τις κανουν!!!και ειναι πολλες!!!! δεν συμφωνεις?




    Συμφωνω και επαυξανω αλλα ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΜΕΑ και αυτος ειναι η ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ και η ΠΟΛΙΤΙΚΗ τους καθως και ο τροπος επιβολης αυτων σε αλλους λαους.Ετσι οπως το εθεσες ομως δεν μιλας ξεκαθαρα μιας και φιλε μου στελνεις στο κουβα των αχρηστων το συνολο των Αμερικανων εκτος αυτων που κατασκευαζουν τις Gibson κιθαρες...
    Δεν νομιζεις οτι εισαι λιγακι αδικος για τον υπολοιπο αμερικανικο λαο εκτος των πολιτικων???





    [/I]



    Συγνωμη βρε Γιωργο αλλα αν καταλαβα καλα, θες να πεις οτι το οποιο προβλημα προκαλουν ή επιδιωκουν να προκαλεσουν οι Αμερικανοι στον κοσμο γενικοτερα και στη γειτονια μας ειδικοτερα, ειναι εργο πολιτικων αυστηρα και ο αμερικανικος λαος ειναι αμοιρος ευθυνων?
    Μην τρελαθουμε!Μιλαμε για εναν λαο ο οποιος οπου να ΄ναι θα αγγιξει τα ορια φτωχιας τριτοκοσμικων χωρων ΕΞΑΙΤΙΑΣ του πατρος και υιου Μπους, και παρολαυτα συνεχιζει να δηλωνει πιστος ακολουθος της πολιτικης του! Ενας λαος που θεωρει απολυτως φυσικο να μπλεκεται στα ενδοτερα αλλων χωρων -κατα προτιμηση πετρελαιοπαραγωγων!- γιατι του ειπαν (!) οτι καπου εκει κρυβεται ο κακος λυκος με μια βομβα ετοιμη για τα κεφαλια τους!!
    Υπαρχουν και οι φωνες διαμαρτυριας, καποτε ισχυρες, συνηθεστερα φιμωμενες. Αυτο δεν αλλαζει τη γενικη εικονα, απλα αφηνει πινελιες αισιοδοξιας.
    pastella
    11.10.2005, 00:58
    Quote:

    Το μέλος rivera στις 10-10-2005 στις 19:50 έγραψε:

    Τωρα δεν μιλαμε για τους Μακεδονες....επειδη διαφερουν τοσο στα χαρακτηριστικα τους ειναι ευκολο να τους ξεχωρισεις απο μιλια μακρυα,αυτοι κανουν οτι κανουν και οι αλλοι συν να πλυνουν τα αυτοκινητα σε ολη τη γειτονια.




    Σε ποιον αναφέρεσαι με τον όρο "Μακεδόνες"?

    Αυτά τα οποία ανέφερες τα λέει αυτό το "αμερικανάκι"?

    Κοίτα με στα μάτια...Και μην τρομάξεις!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Christine στις 11-10-2005 01:43 ]
    pclos
    11.10.2005, 02:26
    k my friend GL..
    would u like let ur sun join an army who fights for
    power and oil lol and finally kill children?americans do!
    would u like let black ppl of ur country die in a
    hurricane,just because u dont consider them as equals?
    americans do!
    would u like to use such words as moral values,family e.t.c in a country
    when criminality and ratsism hits the red worldwide?americans do!
    they vote for their prsidents!even if they could`nt!(like french ppl)
    americans deserve their politicians! no more words!
    pclos
    11.10.2005, 02:29
    Quote:

    Το μέλος pclos στις 11-10-2005 στις 02:26 έγραψε:

    k my friend GL..
    would u like let ur sun join an army who fights for
    power and oil lol and finally kill children?americans do!
    would u like let black ppl of ur country die in a
    hurricane,just because u dont consider them as equals?
    americans do!
    would u like to use such words as moral values,family e.t.c in a country
    when criminality and ratsism hits the red worldwide?americans do!
    they vote for their prsidents!even if they could`nt!(like french ppl)
    americans deserve their politicians! no more words!




    no hard feelings anyway lol
    W4TT4N4B3
    11.10.2005, 02:50
    εχουν περασει εδω και πολλους αιωνες οι εποχες που τις πολιτικες τις καθοριζαν οι πολιτικοι,

    σε μεγαλο βαθμο και αυτοι θελουν και γινονται πιονια,

    καποιοι αντιστεκονται και για αυτο δε θα γευτουν ποτε το

    γλυκό πιοτο της εξουσιας

    και ειναι τοσο γλυκο που σε κανει να ξεχνας και το ονομα σου

    Θελει μηπως κανενας σας να πιει λιγο;
    GL
    11.10.2005, 13:37
    Quote:

    Το μέλος pclos στις 11-10-2005 στις 02:26 έγραψε:

    k my friend GL..
    would u like let ur sun join an army who fights for
    power and oil lol and finally kill children?americans do!
    would u like let black ppl of ur country die in a
    hurricane,just because u dont consider them as equals?
    americans do!
    would u like to use such words as moral values,family e.t.c in a country
    when criminality and ratsism hits the red worldwide?americans do!
    they vote for their prsidents!even if they could`nt!(like french ppl)
    americans deserve their politicians! no more words!




    1)Aν θες φιλε μου ξαναγραψε το στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ μιας και ειμαστε σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ φορουμ και μολις παραβιασες εναν κανονα του musicheaven εδω.Και μετα συνεχιζουμε την κουβεντουλα μας.

    2)Με αυτον τον τροπο που επελεξες να μου απαντησεις αντιλαμβανομαι ενα ειδος ειρωνειας δεν υπαρχει προβλημα παντως!!Σου απανταω αν θες και στα ισπανικα,ιταλικα,κινεζικα,πολωνεζικα και σε οποια αλλη γλωσσα θες απο αυτες που μιλιουνται στην αλλη πλευρα του ατλαντικου....οπως ειναι και η ελληνικη που μιλουν οι ελληνοαμερικανοι....

    3)Ο σκηνοθέτης Μαικλ Μουρ
    δεν ειναι αμερικανος???
    Πιστευεις οτι δεν υπαρχει κοσμος και μεσα στην Αμερικη που δεν συμεριζονται τις αποψεις του???

    4)Θα σου απαντησω λοιπον προτεινοντας σου να δεις τα ντοκιμαντερ του Μουρ ξεκινοντας απο το "Ο Ροτζερ και Εγω"(Roger and Me)και στη συνεχεια τα υπολοιπα και καπου εκει θα βρεις και τις αποψεις μου,οντας και εγω ενας απο τους υποστηρικτες του Μουρ και των αποψεων του....

    5)Επισης θα σου προτεινω να δεις και σε αλλο φορουμ μας εδω,φωνες διασημες οι οποιες δεν ειναι και τοσο προβατακια οσο εμεις νομιζαμε οι οποιες εχουν τεραστια επιρροη στον αμερικανικο λαο.Επισης εχω πολλα μα παρα πολλα παραδειγματα συνειδητοποιημενων αμερικανων καλιτεχνων να σου αναφερω ξεκινοντας απο τους ΓΟΥΝΤΙ ΓΚΑΘΡΙ και τον ΜΠΟΜΠ ΝΤΙΛΑΝ...

    Αυτα και χωρις καμια παρεξηγηση!!

    ΓΙΩΡΓΟΣ.Λ η GEORGE.L (αν προτιμας.....)


    GL
    11.10.2005, 14:30
    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 11-10-2005 στις 00:39 έγραψε:


    Συγνωμη βρε Γιωργο αλλα αν καταλαβα καλα, θες να πεις οτι το οποιο προβλημα προκαλουν ή επιδιωκουν να προκαλεσουν οι Αμερικανοι στον κοσμο γενικοτερα και στη γειτονια μας ειδικοτερα, ειναι εργο πολιτικων αυστηρα και ο αμερικανικος λαος ειναι αμοιρος ευθυνων?
    Μην τρελαθουμε!Μιλαμε για εναν λαο ο οποιος οπου να ΄ναι θα αγγιξει τα ορια φτωχιας τριτοκοσμικων χωρων ΕΞΑΙΤΙΑΣ του πατρος και υιου Μπους, και παρολαυτα συνεχιζει να δηλωνει πιστος ακολουθος της πολιτικης του! Ενας λαος που θεωρει απολυτως φυσικο να μπλεκεται στα ενδοτερα αλλων χωρων -κατα προτιμηση πετρελαιοπαραγωγων!- γιατι του ειπαν (!) οτι καπου εκει κρυβεται ο κακος λυκος με μια βομβα ετοιμη για τα κεφαλια τους!!
    Υπαρχουν και οι φωνες διαμαρτυριας, καποτε ισχυρες, συνηθεστερα φιμωμενες. Αυτο δεν αλλαζει τη γενικη εικονα, απλα αφηνει πινελιες αισιοδοξιας.




    Γεια σου Παναγιωτα!!!

    Λοιπον σου απανταω σε ενα ενα τα θεματακια που εθιξες.....
    1)Προσεξε τι εγραψα(οι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ και η ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ τους)μεσα σε αυτους τους ορους εννοειται οτι κατατασω και τα μεγαλα αφεντικα επιχηρησεων(λαθος μου που δεν το ανεφερα πιο πανω) που ανεβοκατεβαζουν προεδρους αναλογα με τα συμφεροντα τους....

    2)Ο λαος παντοτε σε καθε χωρα εχει την ευθυνη που του αναλογει,αλλοτε μικρη και αλλοτε μεγαλη,στην περιπτωση των Αμερικανων πιστευω οτι ειναι πολυ μικρη σε σχεση με αυτη των "Υπευθυνων του"...
    Εδω θελω να σου υπενθυμισω οτι στις αμερικανικες εκλογες γενικοτερα το ποσοστο αποχης κοιμενεται παντοτε γυρω στο 46-50%,αυτο εχει πολλες αιτιες που δεν ειναι της παρουσης να το αναλυσουμε....

    3)Το αν θα αγγιξει τα ορια της φτωχειας ο λαος εξ'αιτιας του Μπους αυτο δεν χρειαζεται και πολυ αναλυση,ειναι πασειφανες τι συμβαινει και αφορα τον ιδιο τον λαο και το πως δεχεται η απορριπτει το οποιοδηποτε βαρος.Σε αυτο δεν μπορεις να πεις οτι φταιει αποκλειστικα ο λαος που επεσε στην παγιδα των υποσχεσεων του οποιουδηποτε Μπους.Αναλογα τρανταχτα παραδειγματα εχουμε και εδω στην Ελλαδα...

    4)Το αν δηλωνει ο λαος αυτος πιστος ακολουθος της πολιτικης Μπους ασε να το δειχνουν καλυτερα οι δημοσκοπισεις που εχουν στειλει τον Μπους στο ναδιρ της δημοτικοτητας του.

    5)Ο λαος δεν εχει το αλαθυτο οπως σου ειπα παραπανω(περι ευθυνων),εχει ομως πολλους τροπους να διωρθωνει αυτα του τα λαθη του..Εδω σου υπενθυμιζω οτι εχουμε να κανουμε με λαο μεσα στην συγχρονη εποχη που ευκολα μπορει να παρασυρθει και να χαλιναγωγηθει μεσα απο τις ψευτικες εικονες που μπορουν να του λανσαρουν τα "ελεγχομενα" μεσα ενημερωσης δημιουργοντας μια εικονα ψευδεσθησης...
    Μηπως αυτο το τελευταιο σου θυμιζει κατι σε μικρογαφια εδω στην Ελλαδα μας??

    6)Οι πινελιες αισιοδοξιας παντοτε υπηρχαν,υπαρχουν και θα υπαρχουν.Αλλοτε ειναι πινελακι και αλλοτε γινονται ρολο βαψιματος,να εισαι σιγουρη οτι πλεον μιλαμε για ολοκληρη ταβανοβουρτσα.....
    W4TT4N4B3
    11.10.2005, 15:35
    @ GL

    το μεριδιο ευθυνης που αναλογει στους πολιτες των Η.Π.Α ειναι πολυ μεγαλυτερο

    1ον το επιχειρημα οτι μονο το 30%- 40% των πολιτων ασκεί το εκλογικό του δικαίωμα αποδεικνύει οτι νίπτουν τας χειρας τους.

    2ον στις τελευταιες εκλογες ειχανε ρεκορ συμμετοχης ως προς το ποσοστο συμμετοχής των πολιτων και ειδες ποιο ηταν το αποτελεσμα. Επικυρωση της πολιτικης του ΘΑμνου.

    3ον ενα πολυ μεγάλο τμήμα του πληθυσμού πανω απο 60% εχει τη δυνατότητα οικονομική κτλ να ενημερώνεται και από ξενα ειδησεογραφικά μέσα οχι μονο απο τα αμερικανικα

    και πολλά άλλα

    βασικα ολες οι υπερδυνάμεις απο την εποχη της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας εκαναν τα ιδια με τους Αμερικανους

    η μονη διαφορα ειναι οτι απο την εποχη των Ρωμαίων και μέχρι σήμερα ειχαμε την εντυπωση οτι ο ανθρωπος εκπολιτιστηκε εστω και λιγο.